Gama vyšetrenie + radiofarmakum a kontakt s tehotnou

17. okt 2022

Ahojte,

moja mama dnes bola na tomto vysetrenie, kde jej bola podana kontrastna latka radiofarmakum.
Vraj bude vyzarovat 24hodin nejake radioaktivne latky.
A ma sa vyhybat kontaktu s tehotnou. Ja som v 16tt.

Citam google a nikde neviem najst, ci ta radioaktivita moze prejst aj na ineho cloveka nakolko byvam este so surodencami a oni mi ju mozu odovzdat. Respektive ci to ostane v nejakej miestnosti ak mama cez nu prejde. Alebo ako to moze ublizit mojmu babatku.

Samozrejme mama sa na cely den izoluje do izby aby ma nestretla, ale bude musiet prejst izbami, ktorymi prejdem aj ja ked pridem z prace.

Ma niekto skusenosti? Dakujem

lenocka8894
17. okt 2022

Mama dostala radiofarmakum teda zdrojziarenia do zily...radioaktivita nie je vrus ktora sada vsade ako dycha...predstavte si ze teraz vasa mama je ako chodiaci rontgen ktory snimkuje...sila ziarenia sa m2 zmensuje preto ma byt co najdalej...o ake radiofarmakum sa jedna? Vacsina sa vylucuje mocom a potom takze aj nato pozor...ale nebojte nic sa nestane a mamina nech pije vela tekutin....

lenocka8894
17. okt 2022

A aksa aj stretne surodenec s mamou tak ona ho oziari (su to male davky nikomu sa z toho nic nestane) ale stale zdrojom ziarenia je mama nie surodenec..plod v brusku je vysoko radiosenzitivny preto radsej treba mat tych 24hod co najvacsi odstup

ivca82
17. okt 2022

Ako tehotna by bolo idealne, keby si na 24 h bola mimo domacnosti, alebo 48, podla toho, kolko toho bolo podane . Mozno prehnane, no mna napr.extra upozornovali,ze nesmiem cestovat verejnou dopravou a vyhybat sa kontaktu s tehotnymi. Aj deti som pre istotu poslala k sestre.

autor
17. okt 2022

@lenocka8894 byvame v poschodovom dome, mama ma izbu na prizemi, ja na poschodi.
Samozrejme hned po vysetreni sa zavrela do izby s tym, ze nevyjde potrebnych 24hodin.
Je aj tak potrebne aby som odisla?

lenocka8894
17. okt 2022

Nie nieje to potrebne...ake farmakum dostala? Ak mala vysetrenie rano tak uz preslo niekolko polcasov rozpadu takze nemajte obavy 🙂 ale samozrejme do zajtra rana najlepsie obeda aby ste boli co najdalej od nej 🙂 tehotne aj turistikuju aj lietaju lietadlom a tak dostanu riadne supy kozmickeho ziarenia a neriesia to 💁‍♀️

autor
17. okt 2022

@lenocka8894 nevie co jej podali 😓

lenocka8894
17. okt 2022

To chapem...na akom vysetreni bola? Co jej vysetrovali?

autor
17. okt 2022

@lenocka8894 vysetrenie skeletu tela - kosti alebo nieco take.

lenocka8894
17. okt 2022

Ano viem takze presne ako vam povedali 24hodin uplne staci 🙂 este to moze mamka urychlit ze bude pit vela vody lebo 99mTc na vylucuje mocom 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre