Čo spôsobuje skracovanie krčka v tehotenstve?

26. feb 2024

Ahojte chcem sa opýtať, vie niekto čo spôsobuje keď sa krčok v tehotenstve skracuje skoro? Ide o to že som podstúpila konizaciu pol roka pred tehotenstvom, napriek tehotenstvu som ostala aktívna vo všetkom ako predtým čo zahŕňa aj silové cvičenie v posilňovni. No a preto mi všetci do toho kafrú že sa mám šetriť, necvičiť lebo vraj si tým môžem prihodiť skrátenie krčka a predčasný pôrod. Je to pravda?

anjelicek26
26. feb 2024

Co presne skracuje krcok v tehotenstve, no tazko povedat...hlavne, ked babo lezi nizko a nalieha (to neovplyvnis) a ano predcasne kontrakcie... ak si mala konizaciu len pol roka pred tehu, tak to myslia dobre a asi aj rozumne... silove cvicenia v posilovni fakt nejako nevidim pozitivne ani ja a to si myslim, ze tehotna zvlada prakticky vsetko, ale zas odtial potial...babo ma prio, ty sa vypracujes po tom... na co to hrotit... moze to byt uplne v pohode, ale nemusi... ked sa krcok skrati, uz sa nepredlzi, ked sa otvori, uz sa nezavrie... neskoro potom leziac hore zadkom v nemocnici nad tym rozmyslat, ze si nemala to ci hento...

autor
26. feb 2024

Veď tu vôbec nejde o formu, ja som chudučká celý život a necvicenim skôr schudnem (stratím svalstvo) ako priberiem. Jasne že necvicim svoje maximalky ale všetko prispôsobujem svojmu stavu. Je to hobby, ma veľa zdravotných benefitov a nepredstavuje žiadne riziko ak žena bola zvyknutá cvičiť už predtým. Na cvičenie som sa samozrejme pýtala aj svojho lekára ktorý pozná môj zdravotný stav, ktorý vravel že samozrejme môžem pokračovať ale s mierou, počúvať svoje telo čo dáva a čo nie. Skôr mi ide o to či môže fyzická aktivita zapríčiniť jeho skracovanie alebo je to skôr vec ktorú nejde ovplyvniť ničím.

anjelicek26
26. feb 2024

Ake konkretne benefity ma silove cvicenie v tehotenstve? Lebo take nic neexistuje... jasne, ze nemas byt uplne v polohe lezmo ako velryba na gauci cele tehotenstvo, ved to nikto neocakava... ale tehotenska joga, prechadzky, plavanie, aqua aerobic, to je fajn... skus sa preorientovat tymto smerom...

autor
26. feb 2024

No napríklad znižuje riziko pôrodných komplikácií, tehotenskej cukrovky, pomáha pri bolestiach chrbta a taktiež prispieva k rýchlej rekonvalescencii ;) je toho viac než dosť ale to ťažko vysvetľovať niekomu komu je to cudzie, otázka znela inak ale ďakujem za názor

anjelicek26
26. feb 2024

Ako vies, ze je mi to cudzie... kazdopadne prajem teda, nech sa nic nestane, aj tak si budes robit po svojom, to mi je jasne. Silove cvicenie znizuje riziko tehotenskej cukrovky, toto ma fest pobavilo...

trgypadl
26. feb 2024

Nezabudaj, ze maternica je sval. Pri cviceni zapajas aj brusne svalstvo. Neviem v ktorom si tyzdni, ale zatial sa mozno citis ok a tazkosti nepociťujes. Pri konizaci Ti zobrali cast krcku, uz teraz je kratsi, logicky uz teraz si rizikova tehula, lebo tam bola konizacia. Po konizacii moze byt problém s krckom, ze bud bude tuhy a a pri porode môže byt problem s otvaranim, alebo naopak moze byt oslabeny. Netvrdim, ze mas prestat cvicit, ale neprepinaj to. Neskor pri cviceni moze zacat maternica regovat a to je uz len krocik ku skracovaniu krcka

sofia1979
26. feb 2024

To kde si na to prišla, že silové cvičenie zamedzuje cukrovke v tehu kriste pane môžeš byť ako prútik a paradoxne ju budeš v tehu mať. V každom prípade ak chceš cvičiť cvic tvoje dieťa. Skracovanie krčka podľa mňa môže ovplivnit práve také cvičenie hlavne v neskorších štádiách, ale ak ti lekár poradil načo sa radíš tu. Drž sa

autor
26. feb 2024

@sofia1979 a píšem niekde že zamedzuje? 😂 znižovať riziko a zamedzovať je sakra rozdiel, tak čítaj s porozumením a nevkladaj mi tvoje slova do úst

sofia1979
26. feb 2024

Ty čítaj s porozumením načo sa radíš keď vieš. Ešte raz a pomaly rad sa s Dr naj urobíš 😉mier

autor
26. feb 2024

@sofia1979 ja sa radím ohľadom toho čo to spôsobuje a nie ohľadom cvičenia, ktoré som s lekárom prebrala 😊

dzulik_
26. feb 2024

Načo sa pýtaš, keď evidentne máš plnú hrsť protiargumentov? Čakáš, že ti to tu schvália? Veď rob ako myslíš, keď máš naštudované odborné články a konzultovala si to aj so svojim lekárom. Za seba ti poviem, že skracovanie krčka a hroziaci predčasný pôrod vôbec nie je sranda. Veď môžeš zaradiť iné druhy cvičenia, nie zrovna silový tréning. Každopádne, porozmýšlaj čo ti je prednejšie - či cvičenie alebo zdravé a donosené bábätko 🙂 veľa šťastia 🍀

juliet86
26. feb 2024

Pozri sa. Akekolvek cviky ktore kladu zataz na krcok su pre teba v tehotenstve vysoko rizikove... Musis si ty zvazit ci je pre teba vacsim prinosom cvicenie ako dieta narodene zive a v termine. Este v prvom tehotenstve si toto zazila Denisa Lipovska je tomu uz 5rokov. Aktivna fitnesska sportovkyna ktora sa snazila cvicit v tehu (s mierou) a skoncila hospitalizovana so zakazom cvicit do porodu.

autor
26. feb 2024

Pretože sa pýtam na niečo úplne iné ako mi tu niektoré užívateľky vypisujú a ešte ma idú zosmiešňovať keď o danej téme vôbec nemajú náležité vedomosti. Každopádne ďakujem všetkým ktorí sa vyjadrili k veci 🫶

colsami
26. feb 2024

"No napríklad znižuje riziko pôrodných komplikácií, tehotenskej cukrovky, pomáha pri bolestiach chrbta a taktiež prispieva k rýchlej rekonvalescencii"

Toto co si uviedla ako argument su vsetko dost vseobecne veci, pozname 100 inych aktivit ktore pomahaju v tomto a urcitu su menej rizikove ako silove cvicenia (s minimalnym obmedzenim)...
Ale Ty vies, lebo ano, na vsetko mas odpoved.
Tak Ti zelam bez komplikacii...

autor
26. feb 2024

@colsami áno všeobecné veci, ktoré prinášajú tieto benefity ako aj 100 dalších aktivít 🤷‍♀️ každý má nejakú ktorú preferuje viac 🙂 ale vôbec nerozumiem potrebe nasilu komentovať ak sa k mojej otázke vôbec nevyjadríš 😊 dokonca nemám ani odpoveď na všetko ale ja sa vyjadrujem len k veciam ktorým rozumiem a mám o nich vedomosti, skúsenosti a neprudim do nikoho

linda5678
26. feb 2024

@autorka, suhlasim so vsetkymi benefitami siloveho cvicenia, sama som jeho velky fanusik hlavne kvoli tomu, ze som vdaka nemu dokazala odstranit bolesti chrbta ktore mam od detstva. A tiez som si myslela, ako sa mu budem venovat aj nadalej cez tehotenstvo, ved som na sport zvyknuta, tehotenstvo nie je choroba atd. No mam za sebou potrat vo vyssom tyzdni a uz teraz viem, ze v momente ked zistim ze som opat tehotna tak s nim aj vsetkym svojim oblubenym sportom (a veru ze ho je dost cez vsetky sezony) koncim az do momentu, ked budem fit po porode. Ci kvoli skracovaniu krcka, dlhodobo vyysej tepovej frekvencii, alebo len takej “banalite” ako zvysenej moznosti zranenia) vobec na tom nezalezi. Kazda komentujuca ti to hovori v dobrom, nikto nevie posudit lepsie ako tvoj lekar tvoj zdravotny stav, kondiciu ale ide nam skor o to, aby si si bola vedoma rizika a tiez co je prioritou. Prepac za nevyziadany nazor, ktory nie je k otazke. Drzim ti prsty, aby si babatko v zdravi donosila

kiki68
26. feb 2024

Ja cvicim, Fitness idem roky, v tehu som vsak mala pauzu. Prave skrz dve veci a to krcok, tiez som mala placenta praevia do 26tt. Takze mi neodporucali nic tazke dvihat. Musis zvazit po tej konizacii ze co. Ja by som isla skor stylom tehu joga ( Ja som mala tu v tehu) a super. Po porode som sa co najskor vratila k fitness. Moja trenerka mala treningy aj v tehu, zial jej to prave uskodilo a skomplikovalo porod. Cize musis zvazit, ze ake vahy, co robit . Urcite necvicit brucho ako take, to si spravis strasnu diastazu. Ako byt aktivna mozes, len zvaz vyber cvikov

dixitka
26. feb 2024

Každý dr. ti povie, že môžeš pokračovať v aktivite ako pred tehotenstvom (vrátane cvičenia), len treba strážiť tep a dať pozor na dynamické cviky, lebo je vyššie riziko zranenia kvôli voľnejším kĺbom vplyvom relaxínu. Ale mnohé ženy sa cvičenia boja a radšej nerobia nič, čo paradoxne môže viesť až k depresiám či trombóze, alebo potom pri pôrode nevládzu 🤷‍♀️

Mne sa krčok skrátil okolo 32.tt, príčinu neviem, ale pýtala som sa doktorky, či mám mať kľudový režim a povedala, že to nemá vplyv. Dr. Záhumenský v poradni tiež písal, že novšie výskumy nepotvrdili, že by fyzická aktivita vplývala na dĺžku krčka a preto by sa už ani nemal ordinovať prísny kľudový režim pri skracujúcom sa krčku (aj keď sa to ešte v mnohých nemocniciach robí).

Čo viem, príčina skracovania môže byť infekcia. Ale často sa na príčinu ani nepríde. Každopádne ak ti tvoj lekár schválil cvičenie, drž sa jeho rád a okolie nerieš 😉

k47
26. feb 2024

Keby silové cvičenie skracovalo krčok, tak nemusíme vyvolávať pôrody tabletkami 🤷‍♀️.
Áno, niektoré druhy cvikov sa neodporúčajú, ale poniektorí ľudia znejú, ako by si mala porodiť aj z posilovania bicepsov.
Ľudia ti vždy povedia, že radšej nič nerob. To si musíš zvyknúť a skúsiť sa rozhodovať podľa niečoho spoľahlivejšieho.
Zo skúsenosti viem povedať akurát že nesprávne meranie "skracuje" krčok a vyvolávačka skracuje krčok 😅.

anavixy
26. feb 2024

V prvom rade musis vediet ako je na tom tvoj krcok, ak nie je skrateny pod 25mm, tak ti riziko predcasneho porodu nehrozi (teda hrozi tak ako kazdej beznej zene, aj tej co by len lezala). Na skracovanie krcka, resp. na zastavenie skracovania, naopak nema vplyv kludivy rezim, teda nema zmysel lezat s vylozenymi nohami, aj ked to stale vacsine zien so skratenym krckom je prisne nakazane. Skratenie krcka moze sposobit napr neliecena infekcia, fyziologicka nedostatocnost krcka (vrodena alebo ziskana), ale aj stahy maternice pri pretazovani. Fyzicka aktivita a aj cvicenie je pri fyziologickom tehotenstve len prospesne. Dolezite je, ci bola zena aj pred tehotnestvom zvyknuta na fyzicku aktivitu, ci pri fyzickej aktivite nepocituje bolest, prilisnu unavu alebo caste tvrdnutie bruska, ci su cviky a cvicenie vhodne zvolene. Dvihanie zavazi a silove cvicenia vseobecne nie su prave najvhodnejsim druhom cvicenia v tehotnestve, ale su aj zeny, ktore takto cvicili cele tehotenstvo bez problemu. Je potrebne to zhodnotit individualne, takze to co si tu my o tom myslime je vlastne uplne jedno, tvoj lekar a ty musite vediet ci je to v tvojom stave ok, alebo by bolo dobre polavit. 🍀

autor
26. feb 2024

Ďakujem vam veľmi pekne ženy 🙏 z každého komentára si niečo vezmem, samozrejme že cvičím s ohľadom na tehotenstvo a nejdem do vyčerpania, všetko s mierou 😊 tak ešte raz vďaka za názory, rady a odporúčania 🙏🥰

lillyd
26. feb 2024

Dôvodov je mnoho.. niekto má opakovane baktérie, zapaly a to spôsobí skracovanie.. ja osobne som po kyrete a v aktuálnom tehu som ležala, lebo som spinila a napriek tomu sa mi začal skracovst krčok už v 16tt.. zápal ani baktériu som nemala, nenamahala som sa, nesexovali sme, takze jedine to môže byt v dôsledku kyretu (podľa prof.Zahumenskeho je to 40% pravdepodobnosť) a áno aj som mala cely čas babo ulozene dole nízko ale to nemôže byt dôvodom skracovania uz v 16tt kedy má babo 140g.. to môžu udať ako dovod tak v 32tt keď už má 2200g. A navyše ako hovorím ležala som koli spineniu zo 7tt doma na PN takze ani tsm to naliehanie nebolo.

timea301196
26. feb 2024

Tak ja ako krčkarka pri oboch deťoch s kontrakcie i a odležanimi mesiacmi, by som ti nwodporúcala cvičiť ale rob čo vieš aby si potom nebanovala a nevyčítala si to..
- baktérie
- zápaly
- príliš veľká fyzická aktivita
- kyret
- konizácia
- tonus maternice
- kašeľ v chorobe
- zuby
-

@dixitka mne každý pohyb navyše krčok skrátil.. až tak že som podstúpila serklaz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre