Čo na hrozný covidový kašeľ v tehotenstve?

19. dec 2022

Ahojte, prosim, poradte, co na hrozne intenzivny covidovy kasel v tehotenstve? Akonahle si sadnem/lahnem, rovno sa dusim, ale kasel je taky skor mokry, bojim sa, ci nie prieduskovy. Obvodna sa boji covidu, nechce ma vysetrit, no v lekarni mi povedali, ze v tehotenstve ziadne sirupy/kvapky, iba Dr. Weiss, no to vobec nezabera :( mate prosim nejake rady? Skusam cibulu, cesnak, med, uz aj kloktanie s tea tree od zufalstva, ale nic nepomaha. Skusila som v teplom mlieku pretlaceny cesnak a med a rovno som sa povracala 🤦‍♀️ ale uz som fakt zufala, takze som ochotna skusit asi fakt hocico 😔 dakujem

katkaseiner
19. dec 2022

nechcem strasit, znama rodila nedavno a mala kvoli kovidu obrovske zdravotne problemy... urcite by som riesila lekara a nielen cez telefon, ako tehotnu ta treba sledovat

zorkahorka
19. dec 2022

Skus detske kvapky. Ja som pouzivala detsky olynth do nosa,bez neho by som cele tehotenstvo nemohla dychat

domka222
19. dec 2022

Ja som počas tehotenstva keď som mala covid užívala stop kašeľ. Celkom pomohol

autor
19. dec 2022

@katkaseiner a rodila s covidom ci covid prekonala pocas tehotenstva? Rada by som lekara, no bohuzial s mojou terajsou obvodnou sa neda a tak rychlo nenajdem novu

autor
19. dec 2022

@zorkahorka len potrebujem skor riesit kasel

autor
19. dec 2022

@domka222 to uzivam, len nepomaha :(

domka222
19. dec 2022

Mne Dr povedala hneď, že mám skúsiť a ak nezaberie, alebo by bolo ešte horšie, tak dá ATB

zorkahorka
19. dec 2022

To som uviedla ako priklad... skus detsky sirup.pripadne mne pri zachvate kasla pomaha med

ajko2011
19. dec 2022

Ja mám akurát covid a beriem Hedelix. Ten môžu aj tehotné. + Som si spravila cibuľu s medom a pijem tú šťavu. Super zlepšenie od piatku.

chances
19. dec 2022

Piť veľa teplých nápojov a možeš sa tiež naparovať, napríklad nad hrncom s vriacou vodou a sypaným harmančekom, len opatrne pri manipulácii s veľkými hrncami vriacej vody s bruškom 🙂 mne to vždy aspoň na chvíľu pomohlo. Možeš si tiež robiť na hrdlo a priedušky obklad z teplého tvarohu, cibule a cesnaku, niekomu vraj veľmi pomáha. Keby sa z crp potvrdilo, že ide o bakteriálnu infekciu, može dr predpísať šetrné antibiotiká.

pohodacka03
19. dec 2022

Na suchy kasel stodal, na vlhky sinupret. A neviem kolko dni uz kasles, ale ak neprechadza treba dat ATB, mozu aj tehotne niektore, ale zaberaju dost dlho. Do nosa som si davala len morsku vodu, nie kazda z lekarne mi pomohla(uvolnilo mi chvilu alliamare). Skore uzdravenie

katkaseiner
19. dec 2022

mala stredny priebeh covidu pocas tehotenstva (presny tyzden ti nepoviem) plus preeklampsiu... momentalne je toho plny net... moze byt rada ze ju zachranili.
Tymto ta nechcem strasit, skor ta len povzbudit ze nenechaj sa odsotit, hladaj pomoc... ci uz pohotovost (neviem ci mas aktualne kovid alebo si prave prekonala) alebo proste rozhod siete a skus informovat sa, stazovat sa. Nie je to sranda.

katie253
19. dec 2022

Ahojte, mám tip na čaj na kašeľ, úžasne uvoľňuje hlieny, ľahko sa vykašliava a aj zastavuje suchý dráždivý kašeľ.
Čajová lyžička sušenej majoránky
Zaliať horúcou vodou 200-250ml, môžete aj krátko povariť, lúhovať 10-15 minút, vmiešať trochu masla. A do toho vmiešať med).
Ani pri jedných kvapkách alebo sirupe sa mi tak ľahko neodkašľuje. Našla som recept na nete, ale fakt funguje....
Myslím, že majorán v tehotenstve v pohode môžeš.

autor
19. dec 2022

@ajko2011 ahoj a vyslovene povedala prosim doktorka, ze ho ako tehotna mozes? Lebo pise sa, ze sa neda v tehotenstve...

autor
19. dec 2022

@chances naparovanie tiez nepomaha, skisim este ten obklad, vdaka

autor
19. dec 2022

@pohodacka03 dakujem, no uz asi tyzden

autor
19. dec 2022

@katkaseiner chuda, no ta preeklampsia je hnusoba

autor
19. dec 2022

@katie253 dakujem krasne, len na majoran som sa uz pytala pred tyzdnom v lekarni a ze sa nesmie...mam pocit, ze nic sa nesmie :(

ajko2011
19. dec 2022

Áno, doktorka mi povedala, že môžem Hedelix. Že je bezpečný aj v tehotenstve. + Tehotné môžu StopKašel alebo Stodal. + Beriem Soledum.

beky223
19. dec 2022

Ak ťa nechce dr zobrať, možno by som zvážila kúpu crp testu v lekárni a uvidíš na čom si, či potrebuješ ATB, nie je to sranda. Z iných sirupov v tehotenstve môžeš ešte napr. stodal, mucoplant a ešte doplniť kalciovym sirupom..

autor
19. dec 2022

@beky223 crp som si bola dat robit v lekarni, vyslo 10.6, co povedala lekarnicka, ze je ok, ze to moze byt aj tehotenstvom

danica2711
19. dec 2022

mne pri covide s presne takým kašľom ako popisuješ úplne zázračne pomohol ACC long (šumivé tablety). Ale nebola som tehotná. Spýtaj sa lekárky alebo v lekárni, či ho môžeš, ak áno, gratulujem, mne pomohol skvele a rýchlo. Je voľnopredajný, užíva sa 1 tableta denne

beky223
19. dec 2022

Tak to zatiaľ nevyzerá aj na bakteriálnu infekciu, to je pozitívne... Na tvojom mieste by som pokračovala v užívaní stopkašľu, popripade od nich aj pastilky, pridala kaciovy sirup, veľa tekutín (čaj s medom), vitamíny a kľudne aj ten spomínaný obklad.. keď tomu dáš pár dní a nebude sa to zlepšovať, tak smer pohotovosť

ikka204
19. dec 2022

Ja som tehotná a už 4. týždeň chorá. Vybrala som už aj jedny antibiotiká na základe CRP, potom som do pár dní dostala laryngitídu a napokon sople po kolená a kašeľ. Mne ešte aj kalciový sirup môj obvodný zakázal a med diabetologička kvôli tehotenskej cukrovke. Ostal mi stopkašeľ a cibuľový čaj. Najviac mi pomohol olejový zábal na krk a intenzívne zvlhčovanie vzduchu v noci. Ak je to naozaj zlé, zavolaj svojmu gynekológovi. Obvoďáci sa hrozne boja niečo dávať tehotným ženám. Mne môj gynekológ v prvom tehotenstve poradil dávkovanie paralenu pri teplotách (výrazne ho zvýšil, nakoľko nesmie byť teplota nad 38) a odobril antibiotiká. https://www.instagram.com/lieky_tehotenstvo_doj... -tu sa jedna farmaceutka liekom v tehotenstve intenzívne venuje, skús pozrieť. Napr. brečtan (Hedelix) zakazuje. Ale ja by som skúsila normálne svojmu gynekológovi, ak je dobrý.

kikiballa
19. dec 2022

Ahoj ja som mala covid v 18tt. To bol február a kašlala som do júla. 🤦 Ten kašeľ bol tak silný,že som z neho neraz vracala 😬 Užívala som všetky sirupy aké sa v tehotenstve môžu. Nezabralo nič. Postupne sa to zlepšovalo až to prestalo.

anicka176
20. dec 2022

Veľa tekutín, inhalovať/naparovať/kloktať slanú vodu,Vincentku, preplachnuť nos, zvlhčovať vzduch ak je možnosť kvapnúť nejaký esencialny olej napr. eukalyptus, v závislosti od trimestra okrem prvého sa môže Preventan akut, alebo sú aj nejaké preparáty na báze kolostra vhodné pre tehotné na podporu imunity dostupné v lekárni

maraja
25. dec 2022

@ajko2011 ahoj,citam ze si mala teraz covid,ja som v 30tt a odvcera mi zacali teploty a sopel a mam pozitivny covid test.chcem sa spytat aj si volala gynekologovi alebo obvodnemu a dali ti nieco preventivne?ci len klasika dostupne lieciva vhodne pre tehotne?lebo som citala ze niektore dostali preventivne nieco na riedenie krvi a pod...kedze su sviatky nikam sa nedovolam,teda jedine pohotovost ze by som sa spytala...

ajko2011
25. dec 2022

@maraja ja som bola bez teploty. Len ma bolelo hrdlo 3 noci po sebe (cez deň nie), mala som sople, kašlala som a bola som zachrípnutá. O tom, že mám covid vedel gynekológ aj obvodná. Obvodná mi dala do nosa Pamycon, Hedelix na kašeľ a Soledum. Hrdlo som si len kloktala so slanou vodou. Všetky tieto lieky mi odsúhlasil aj gynekológ, že ich môžem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre