Ako sa nezblázniť z Covidu-19 pred pôrodom?

mamka176
17. nov 2021

Ahojte, o 2 týždne má čaká pôrod sekciou a čím viac sa to blíži tým mám väčšie obavy. Paradoxne ani nie tak z tej sekcie ako z covidu. Obávam sa snáď všetkého, že covid chytím na poradniach v nemocnici pred pôrodom, alebo pri pobyte v nemocnici, alebo následne potom doma s malým bábätkom. Jednoducho som z toho už veľmi vyčerpaná, starší syn mi doma len zakasle a ja už som zúfalá a robím okamžite domáci antigenovy test. Už snáď ani neviem normálne fungovať kvôli tomu. Mám aj nadváhu, nábeh na cukrovku, takze v mojom aktuálnom stave samé priťažujúce faktory. Očkovana nie som, keďže som tehotná odkedy som sa mohla dať. V správach a všade navôkol počúvam len samé bububu a jednu zlu správu strieda ešte horšia. Ako sa nezblaznit? Čo robiť aby som to prekonala? Má tu niekto podobne pocity? Ako dokážete fungovať? Ďakujem za každé povzbudenie, už naozaj neviem čo so sebou a ako prezit nasledujúce týždne, mesiace… 😕

zuzka1_zuzka1
17. nov 2021

@mamka176 ja by som odporučila stopnúť alebo eliminovať na minimum na, fb, insta, v TV tieto informácie (mne to na materskej dosť pomohlo). Tiež si myslím, že ak to má prísť, tak príde, nech robíš čokoľvek... Tak snáď len pozitívnejšie myslenie, aj keď verím že sa bojíš a chápem ťa. Všetko dobre dopadne 🍀🍀

kkovacovak
17. nov 2021

@mamka176 tiež idem za chvíľku rodiť a som prakticky zmierená s tým že sa nakazím v nemocnici. Beriem to už ako fakt takže som sa s tým zmierila a neriešim to. Čo sa stane to sa má stať, dieťa odrodiť odrodím, keď sa nakazím tak bohužiaľ. Báť sa niečoho čo moc neovplyvníš nemá význam. Mysli na to že budeš mať o chvíľku bábätko a to je hlavné.

fleur1111
17. nov 2021

@mamka176 chápem ta, tiež budem rodiť za pár týždňov. Nedá sa s tým nič spraviť. Treba veriť, že všetko dobre dopadne, aj keď je hrozná doba.

mamka176
autor
17. nov 2021

@zuzka1_zuzka1
@kkovacovak
@fleur1111
Ja som tip zvyknutý mat všetko pod kontrolou a jednoducho toto mi hlava nedokáže prijať. Že bude ako bude, nič s tým neurobím. Na jednej strane viem že s tým nič neurobím a práve preto sa z toho idem zblázniť. K tomu teraz sa na všetkých neockovanych pozerajú ako na nejakých hnusných sebcov ktorým snáď za chvíľu odoprú aj zdravotnú starostlivosť bezplatne. Nepozerajú sa na dôvody prečo vlastne ten človek nie je zaočkovaný. Ach jaj… ťažko mi je. Dlho sme sa snažili o druhé babo a teraz keď je tu skoro s nami, sa bojím či si ho vôbec užijem, keďže už momentálne sa netesim kvôli týmto obávam z ničoho.

fleur1111
17. nov 2021

@mamka176 pozri, každý ma na vyber. Nechcela si sa dať ockovat, je to tvoje rozhodnutie a je to v poriadku rovnako ako keby si sa ockovat dala by to bolo v poriadku. Teraz si nič nevyčítaj. Tiež som ten typ, čo ma rad všetko pod kontrolou, ale naozaj niektoré veci nemôžeme ovplyvniť. Bude ako bude, zbytočne sa len stresujes. Čím viac budeš vystresovaná, tým viac si oslabis organizmus. Existuje predsa aj možnosť, ze to dovtedy nechytis a možno vôbec. Sú aj take prípady. Tak sa nestresuj vopred.

katka533
17. nov 2021

@mamka176 ja som na tom tak isto. Tiež sa bojím, ze to dostanem,.nebudem moct dychat alebo horsie. A to este musím cestovat aj vlakom.po porode sa ale dam zaočkovať

basska_b
17. nov 2021

@mamka176 Tak pozri, keďže ťa za chvíľku čaká pôrod, tak to by si sa musela dať očkovať ako tehotná. Tehotné sa očkujú tuším od mája. A to teda ja osobne úplne nechápem, ako sa tehotná môže dať očkovať a nebude ti to mať nikto za zle podľa mňa. Takýmto stresom bábätku škodís, lebo ono nechápe, čoho sa bojís, ale cíti, že sa ti vyplavuje adrenalín a kortizol a iné stresove hormóny do krvi. Kašli na celý covid.

rebeka7501
17. nov 2021

@mamka176 nepozerať správy, pozitívne myslieť

luccija
17. nov 2021

@mamka176 nepocuvaj správy a skús to brať, že ako bude tak bude....aj tak to neovplyvnis dávaj si pozor ako doteraz a nechaj to na nahodu

katka533
17. nov 2021

@mamka176 a môže si každý hovorit, co chce. Moje prve dieťa ma autizmus, kde pri vyskume riešia,co vsetko som brala ako tehotna,.este aj ake vitaminy a nie to este sa ockovat niecim.. Ale to uz je ina tema...

sasesoe
17. nov 2021

@mamka176 ahoj, ja by som velmi zvazila prave ockovanie cim skor, na fb je skupinka, kde pisu lekarky, je tam I kopec Studio. https://www.facebook.com/groups/ockovaniecovid1...
Dalej odporucam, ak mozes nechat starsieho doma, tak ho nechaj. No neodporucam uplne sa vyhybat kontaktu s ludmi, aspon s rodinou sa stretavaj. A zvaz I navstevu Psychologie al psychiatra, moze Ti to lahko prerast do poporodnej depresie a to tiez nie je sranda

mamka176
autor
17. nov 2021

Veď to. Ockovat sa plánujem, ale keďže sme si pri snazeni o babo zažili čo sme si zažili, bojím sa dať si čo i len paralen. Len teraz je proste taká situácia, že to niektorým ťažko vysvetlit. Dycham už ledva aj bez covidu, jednoducho si neviem predstaviť čo by s nami bolo, ak by sme to chytili, čo je teraz možné na každom kroku 😕 Som z toho proste úplne paralyzovaná, cítim sa už ozaj na nejakého psychológa, a čím to ide ďalej tým je to len horšie. Toto obdobie som si pred pól rokom predstavovala ako obrovsku radosť, splnený sen, a namiesto toho prežívam asi najhoršie obdobie v živote.

matkahelka
17. nov 2021

@mamka176 ja som na tom podobne. dcera uz bola 2x od septembra v karantene kvoli pozitivnej spoluziacke, takze ja som tiez psychicky pripravena na to, kedy to na mna donesie. a ak to dovtedy nedostanem, tak ratam s tym, ze to dostanem v porodnici, kedze izby su sice delene na covid a necovid rodicky, ale personal je ten isty a chodi z izby do izby, cize ratam s nakazenim. mam kolegynu, ktora ako plne ockovana v tehotenstve nedavno covid mala a prelezala 2 tyzdne v posteli, vystriedala 2 atb. a nakazil ju jej plne ockovany muz, kedze ona je na PN a nikde nechodila. beriem to tak, ze co sa ma stat sa stane, nevyhnem sa tomu. akurat citam studie o monoklonalnych protilatkach, ktore sa infuzne podavaju hned v zaciatkoch covidu, maju vyse 90% uspesnost aj u nas na SR. zajtra zavolam svojmu obvodakovi, ako si to viem v pripade potreby objednat. a zaplatim si to.

mamka176
autor
17. nov 2021

@matkahelka
O tom som tiež počula ale myslím že tehotnej to nesmú podať. A zaplatiť si to tiež neviem či je úplne možné. Ale tak aspoň nejaké svetielko nádeje aj keď účinne len v prvých dňoch po nakazení.

anonym0001
17. nov 2021

@mamka176 neboj, aj keby si ho dostala... covid ma vacsinou lahky priebeh a stale je 99% sanca, ze to v pohode prezijes. Este budes vnucatam spominat...

bimbambim
17. nov 2021

Nestresovat čo má prísť príde.Ja som šla rodiť ,keď bolo v nemocnici zakážeme návštevy lebo zurila chrípka na poradni všetci chrchlali a všetko v pohode bolo.A to som ešte syna rodila po zapale pľúc a plucnymi chlamydiami.Kyslik mi dávali dlho ešte po pôrode

matkahelka
17. nov 2021

@mamka176 mne to praveze vcera odporucal moj gynekolog na poslednej poradni. ze poistovna mi to nepreplati, kedze je to drahe a preplaca to len rizikovym pacientom. ale ze ako samoplatca si to viem objednat cez svojho obvodaka. aj dnes v spravach o tom vraveli, ze to odporuca obvodak.

petamich
17. nov 2021

rodila som tento rok vo vlne xy, okej nebolo vtedy toho tolko uznavam, kazdopadne boli sme s manzelom opatrnejsi, pracoval z domu, opatrne s navstevami a viac som neriesila - kedze nasa cesta za drobcom nebola uplne priama, tak ja som si toto obdobie tehotenstva atd. nenechala nicim pokazit, aj tak som to nevedela oplyvnit 🤷‍♀️ jedine co ma trapilo, ze co ak nebude moct byt manzel pri porode ale ine som fakt neriesila a ockovanie mi neodporucali, lebo som hematologicky pacient a cele tehotenstvo som si pichala injekcie na riedenie krvi

lienka.7
17. nov 2021

@mamka176 vypnut tv, nepocuvat, necitat to... tiez ma to caka a paradoxne nemam uz ani obavy z porodu, ale z toho ze sa nakazim v nemocnici.

lala123
18. nov 2021

@matkahelka prosím ta ak zistíš či sa to da realne objednať ako samoplatca daj mi vedieť. Mne tvrdili, že to takto nefunguje, že sú definovane skupiny osôb, ktorým to podávajú a inak kamoska dr vravel, že je to tiež len take , že pokus - omyl. Ale ona je dr na covid oddelení a napr. na ivermektin neverí vôbec čo zase ja poznám ľudí, ktorom pomohol...

matkahelka
18. nov 2021

@lala123 urcite to nie je pokus-omyl, aj vcera v spravach presne o tom bola reportaz v spravach, neviem, z ktorej nemocnice. podali to 150 ludom a z tych 150 ludi sa nikomu covid nerozvinul, po 48 mali zjavne zlepseny zdravotny stav, nikomu sa to uz nezhorsilo ani po x dnoch. moj gynekolog mi vravel to iste, on posobi v jednej z KE nemocnic, tam to podali zatial 100 ludom a tiez z tych 100 ludi vsetci do 48 hod. boli "fit". tam je zaklad podat to hned po zisteni covidu, necakat na zhorsenie stavu, zapal pluc- vtedy to uz totiz nezaberie. ono je to na principe toho, ze v zaciatkoch to zabrani covidu rozvinut sa. smola je, ze je to drahe a preto je uzky vyber na to, komu to podaju. moj gynekolog skonstatoval, ze nebyt trapnej ockovacej loterie, na ktoru sa nezmyselne vydrbali miliony, mohlo to byt dostupnejsie pre ovela vacsie mnozstvo ludi.

lala123
18. nov 2021

@matkahelka tak to by bolo len dobre keby sa našlo niečo konecne čo zaberá len by som chclea vedieť či sa ti podarilo si to tak objednať u obvodaka ako samoplatca. Ja mam pribrzdenu obvodní, ktorá je aj posudková lekárka a ona rste keď má atb predpísať tak pozera koľko ktoré stojí. Preto chcem vedieť či si to viem ako samoplatca poriešiť lebo ona by to iste len tak nepredpisala

lala123
18. nov 2021

@matkahelka aj keď mne ide hlavne o rodičov a svokrovcov. Ešte by má zaujimalo tu infúziu spustia u obvodného či to v nemocnici dávajú?Prepac, že ta takto bombardujěm len sa mi nechce o tom hľadať info. Dakujem

mon1806
18. nov 2021

Ja som na Tom podobne ako som len v 19 týždni tehotenstva tiež nie som očkovaní som doma na PN a z každej strany sa na nás skeri ten hnusný covid a tiež mám strach veľmi sa bojím absolútne si neuzivam to druhé tehotenstvo už len kvôli tomu , ja rodín síce až v apríli ale bojovať s tým či to do apríla zvládneme je tiež bieda , covid som už raz malá pred rokom tak ktovie či telo by malo ešte nejaké protilátky chápem ale tvoj strach a je úplne na mieste podľa mňa

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre