Zdravé stravovanie počas chudnutia

prosteclovek
10. mar 2024

Ahojte snažím sa chudnúť. A preto som sa začala stravovať inak.. každý deň na raňajky mávam ryžové kaše alebo ovsené vločky.. desiata obed večera normálne zdravú a ako maškrtu každý deň ovsené tyčinky.. No začala som nejak po každom jedle chodiť neustále na záchod. Za deň idem max 3/4× stolica je do žlto hneda a mäkká. A po každom jedle sa cítim plnšie a plnšie keď aj zjem toho málo a cítim si nafúknuté brucho. Môže to byť tým ovosom alebo ryžovými kašami?? Chcem na sebe zapracovať a iné zdravšie veci ako toto ma nenapadajú.. Vopred ďakujem 🙂

lakebabe
10. mar 2024

@prosteclovek určite môže ak na to nie so zvyknutá vločky majú veľký obsah vlákniny ak sú celozrnné a tie tyčinky tiež ak k tomu pridáš zeleninu cez deň tak preto . Určite si to sleduj môže to byť aj nejaká potravinová intolerancia Mne toto robí Laktoza nesmiem ju jest.

hipuska
10. mar 2024

No, ja by som toto za zdravé stravovanie nepovažovala. Zdravé stravovanie je dostatok živín v správnom pomerne.

tenerifka
10. mar 2024

@hipuska ani ja...
Nechapem, preco ak sa niekto zacne "zdravo stravovat", hned nabehne na ovos, kase a tofu. To je velka chyba, nehovorim, ze to je vyslovene nezdrave, ale telo sa bez tobo perfektne zaobide.

laurita285
10. mar 2024

Ryžu chálovať na raňajky je vrchol zdravej stravy 😀

zuzubb007
10. mar 2024

Vločky a kaše nepovažujem absolútne za zdravú stravu, sem tam možno ale každý deň má to tiež nejaký obsah

vanilkovazmrzka
10. mar 2024

Z toho co si napisala to vobec nevyzera na zdrave stravovanie. Kazdy den to iste na ranajky? Zeleninu nechces vyskusat?

daniela2202
10. mar 2024

@prosteclovek ryžová kaša a ovsené tyčinky určite nepatria k téme chudnutia ....

minenkak
10. mar 2024

@prosteclovek nafukuje ťa, lebo máš veľa vlákniny,nie každý žalúdok to zvláda,niektorí ľudia napríklad nemôžu byť vegáni

alias313
10. mar 2024

@prosteclovek ahoj mne takéto raňajky ako ryžová kaša a ovsené vločky vôbec nerobili dobre. Doslova celé doobeda ako by som mala v bruchu betón.mam kalorické tabuľky,snažím sa dodržať viac bielkovín malo tuku..raňajky 1 kus pečiva (a bud kvalitná sunka,30% syr,lucina,lunter tie pomazanky v crievku),paradajky,....desiata mam väčšinou proteinovy puding/napoj,obed (kuracie prsia,rôzna zelenina,100 g ryze,alebo 2 zemiaky, alebo losos zelenina,alebo červená sosovica ako polievka a vajce,...) olovrant ovocie,večera väčšinou omeleta z 2 vajec,1 toastovy chlieb,alebo malý tuniak a zelenina,alebo tortila a sunka..počítam a nahadzujem aby som sa zmestila do tabuliek,mala vyváženú stravu a bola v deficite...sú dni keď zhresim,ale neriešim pokračujem ďalej...je to ale dlha cesta,čo si uvedomujem..idem z vysokej váhy,takže určite neskôr chcem pridať aj bycikel,plávanie,...Aktuálne takto fungujem 2 mesiace,schudla som 5kg...rozdiel vidím hlavne na oblečení. Čiže rátam tak 2 roky,aby som konečne vyzerala ako človek a cítila sa zdravo...

lujza123
10. mar 2024

Trávenie si musí na novú stravu zvyknúť, môže to byt tými vlockami, ale aj surovou zeleninou alebo laktozou

Vločky skús ako müsli - zmiešané s orechmi , hrozienkami ale zalej ich len horúcou vodou, nie mliekom ani ničím mliecnym, ani so surovím ovocím, max banán.
Ovsena kaša je super, je zdravá, ja ju ranajkujem už niekoľko rokov ale nesmiem ju miešať ináč ma z nej nafukuje alebo mám rýchlo hlad

lujza123
10. mar 2024

@zuzubb007 obsah čoho? Respektíve prečo si myslíš ze vločky sú nezdravé a co myslíš tým “majú nejaký obsah”

lakebabe
10. mar 2024

@lujza123 ja vločky štandardne raňajkujem obsah sú vločky rastlinné mlieko ovocie sem tam kokos orechy nevidím na tom nič zlé na raňajky takisto keď je kvalitna granola alebo musli určite lepšie ako chleba so salamom

lujza123
10. mar 2024

@prosteclovek zdravé raňajky môžu byt rôzne
- celozrnne kvaskove pečivo, chlebík s nátierkou a zeleninou

- celozrnný wrap (tortilla) s hocičím

- vajíčka na rôzny spôsob. zdravé lievance z tvarohu a vajíčok. Vajíčkove muffiby iba z vajca a ovčieho syra, Praženica. Varené vajíčko so zeleninovou oblohou alebo avokadom. Omeleta so zeleninou

- iba trochu ovocia - napr. Jablko . Alebo smoothie (ideálne nie cisto ovocné ale zeleninovo ovocné ). Mrkvovy šalát na sladko s orechmi

Biely jogurt, kefir, tvaroh

Niekto lubi aj polievku. Prečo nie, ked ta zasyti až doobeda 🤷🏼‍♀️

Kase z chia semien, pšena, quinoa

summer23456
10. mar 2024

@lujza123 a nedáš si do ovsenej kase ani med ani ovocie ziadne? Ja raňajkujem v poslednej dobe tri lyžice vločiek, lyžica namiesanych semiačok/hrozienok/chudá a lyžica - dve napr zavaranych ríbezlí alebo sliviek. Môže byť? Zalejem to vriacou vodou už večer.

lujza123
10. mar 2024

@summer23456 zvykla som si bez medu (sladké si šetrím na menzes vtedy musím 😂😂)
Robím si taký mix, vločky, kaša, orechy, chia , sušené hrozienka a lyzica arasidoveho masla - to tak trochu osladi . Niekedy tam dám banán, niekedy mrazené ovocie, ale toho fakt len malicko. Som zistila ze ked tam dám veľa surového ovocia tak som za hodinu hladná 🤷🏼‍♀️, mne chutia aj vločky s jogurtom ale to dopadne tak isto, hneď hlad.
Ked si dám klasiku iba kašu tak začnem mať hlad na obed až 3 - 4 hod po raňajkách

summer23456
11. mar 2024

@lujza123 ináč ja tiež tak,že kaša má zasýti. A koľko vločiek si dávaš? Ja tri vrchovate lyžice,dúfam že to nie je vela.

zaba21
11. mar 2024

@prosteclovek
Môžeš jesť ovsené vločky, ale s mierou. Keď si dáš vločky na raňajky, určite si nedávaj už ovsenú tyčinku. A čo sa týka muesli tyčiniek... majú veľa cukru, moc zdravé nie sú.
A kaše predpokladám, že jedávaš tie kupované len zaliate vodou/mliekom. Moc zdravé nie sú, obsahujú tiež veľa cukru, aj keď dajú sa nájsť aj bez cukru. Ja jedávam kašu takmer denne, ale kašu si varím. Lebo môžu ti byť ťažko stráviteľné vločky, ktoré sú len zaliate mliekom a hneď sa konzumujú.
Napíšem recept, inšpirácia zo stránky Fitlavia cca 350 kcal :
35g vločky - sacharidy
100 ml mlieko polotučné/ja pridávam aj vodu, mám radšej riedku kašu
1 čajová lyžička medu alebo iné sladidlo-čakankový/datľový sirup
100 g odtučnený tvaroh alebo skyr- bielkoviny
5 g oriešky/semiačka - zdravé tuky
100 g ovocia- sacharidy, vláknina
škorica perníkové korenie, kakao
Túto kašu si normálne varím na panvičke, ale dá sa robiť aj kaša fermentovaná, keď vločky zaleješ mliekom, jogurtom večer a ješ ráno. Nájdi si overnight kaše.
Nafukovanie môže byť spôsobené aj tým, že keď priveľa vlákniny. Takže zvážiť akú zeleninu ješ, treba striedať surovú s varenou, tiež zvážiť druh celozrnného chleba pečiva. Ja napríklad mám dosť veľký problém so strukovinami, jedávam viac menej len šošovicu aj to len občas.
Takže na zmenu stravovania treba ísť postupne a všímať si, čo ti robí zle. Mne napríklad extrémne vadí tempeh, skúsila som 2 dni po sebe a nikdy viac. Tofu napríklad môžem. Takže je to individuálne. Ale nedaj sa odradiť.

lujza123
11. mar 2024

@summer23456 ja to mám už zmiešané dopredu v takom veľkom pohári (2 druhy vločiek, cerealna kasa nominal, chia, balenie mix orechov, hrozienka tie veľké bez cukru) a z toho si dám 6 - 8 lyžíc podľa toho aký je plán dňa …

Podľa mňa 3 - 4 vrchovate lyzice sú tak akurát ked ta to zasyti 🤷🏼‍♀️.

summer23456
11. mar 2024

@lujza123 veď to,že aby som to neprehanala.

summer23456
11. mar 2024

@lujza123 ja mám vločky zvlášť a rôzne semienka a orechy zvlášť.