Závislosť na sladkom

19. jan 2023

Mam problém s jedlom, za ktorý sa hanbím a skrývam ho. Môj manžel ani rodina o tom netušia. Mam 29 rokov a prakticky celý život sa správam úplne nekontrolovateľne co sa týka sladkosti. Každý jeden deň si dám tajne bud pár čokoládových tyčiniek, alebo si kúpim veternik. Tiež často pripravujem sladké veci, čo si dám po normálnom obede/večeri, ako trebárs puding, palacinky, slivkové gule atď. Ak mám prístup k 300g milke, proste ju zožeriem za deň, vôbec sa neviem kontrolovať. Chcela by som mať lepšiu postavu a začala som teraz cvičiť, ale viem, že s toľkým sladkým sa k plochemu bruchu nedopracujem. Nemam nadváhu, paradoxne celý život som pri výške 159cm na váhe 46-49kg.No mam ovisnuty zadok a tuk na bruchu. Som doma na materskej, s trojmesačným babom,ktore kojím. Obávam sa, či aj babu to nejako neuškodí. V tehotenstve som mala výsledky krvi v poriadku. Ani neviem, čo čakám od vás. Možno nakopnutie, alebo podporu, že niekto bol na tom podobne a vôľou to prekonal..

bloger
19. jan 2023

Možno si to telo jednoducho vyžaduje. Alebo to môže byť psychika.

zuzikak
19. jan 2023

Ja by som ti odporucila ist na odber krvi teraz po porode. Ak bude krv v poriadku tak potom to asi nebude uplne zavislost a nekontrolovana. Na jednej strane ty musis vediet kolko je pre teba priliz, na strane druhej kojis. Vtedy tvoje telo potrebuje vela energie a zrejme si ju nahradza sladkostami. Mas dostatok inych vitaminov ? Mas vyvazenu stravu ? Lebo ak len do seba cosi nekontrolovane hadzes, je jasne, ze tvojmu telu nieco chyba. Mas dostatok vapnika, bielkovin, zeleniny, ovocia, tekutin ? Skus si kontrolovat co vlastne jes a ci vsetky jedla musia byt sladke (obed, vecera). Skonzultuj s lekarom alebo ak mas neustale nekontrolovatelnu chut na sladke, da sa to vyriesit doplnkami stravy. Je mozne, ze ti chyba bor (tusim tak sa to vola). Na nete najdes velmi vela tipov ako s tym bojovat a zdravsie nahradit nezdrave sladkosti. Zakladom je 300g milku nemat doma. 🙂

camelie12
19. jan 2023

Tiez som po porode mala velku chut na sladke (aj cokoladu), ale z kakaa sa syn velmi vyhodil na tvari, ked bol babatko. Takze nic kakaove som nejedla asi tak polroka 🙂

A ano, je to zavislost ako kazda ina, lebo racionalne si ju uvedomujete a chcete ju zmenit. Ale emocionalne to ovladat nedokazete, aj ked by ste velmi chceli.

Moja rada je, nekupovat domov vobec nic sladke. Ked doma nic nie je, nic nezjete. A keby bolo velmi zle, tak si dajte za lyzicku medu alebo kvalitne susene ovocie.
Postupom casu si telo odvykne od mnozstva cukru, len mu dajte cas...

Drzim palce!

falbala132
19. jan 2023

ono problem nie je iba co to robi s postavou. ale co ti to moze casom sposobit po zdravotnej stranke. cukrovka, SIBO, Candida... casom z toho rozne autoimunitne ochorenia.
ako ti tu radia vyssie, vyhodit vsetko sladke co mas doma a casom si odvyknes, cukor je strasne navykovy jed.

thereisabear
19. jan 2023

Veľmi dobre to poznám. Miliónkrát som s tým sekla a miliónkrát zas začala. Na začiatok si prečítaj nejakú knihu o cukre, je ich viac a dozvieš sa zaujímavé veci. Inak keď vydržíš pár dní bez sladkého, bude to ľahšie a tie chute menšie.

sonula
19. jan 2023

Psycholog.

teleskop
19. jan 2023

zlatko bud stastna ako fungujes....nemas ziadnu zavislost, zblbli ta socialne siete

tenerifka
19. jan 2023

neviem, co ti na to napisat, lebo z kazdej strany pocuvame nieco ine. Moja mama (takmer 75 rokov) takto funguje cely zivot, ale ona neje na tajnasa,normalne pred nami spraska celu bonbonieru vecer k telke, cokolady su jej kamosky, zeleninu ani vidiet, obcas zje nejake ovocie. K tomu par kaviciek denne+neodmyslitelne cigarety, tucne bravcove, rozky.....Miluje opalovanie (pozor, riziko rakoviny koze), k lekarovi nechodi, ziadne rozbory krvi ci mamografie....jej rozhodnutie, jej zivot, postavu ma normalnu, je spokojna sama so sebou....ci je naozaj zdrava? Co je ukazovatelom zdravia? Lekarske tabulky? Jej nazor-je mi dobre, nic ma neboli, nic mi nechyba, a ked mam raz zomriet, tak zomriem, ale bez kvanta liekov a nech to je rychle.....
Co si ja myslim je irelevantne
Zi podla seba, ak mas chut cvicit, tak to rob, ak mas chut na sladke, daj si. Ale rob to, co chces TY, nie podla inych

autor
19. jan 2023

@bloger podľa mňa je to čisto psychika

autor
19. jan 2023

@zuzikak chystám sa po dlhom čase na preventívnu prehliadku, tak sa skúsim lekára opýtať, vďaka za tip. Myslím, že inak mam stravu bežnú, je tam aj ovocie, mliečne veci, len zeleniny pomenej. Ako dám si aj múčne veci, halušky, pirohy a pod., čo nie je moc výživné asi.

autor
19. jan 2023

@falbala132 no presne, aj toho sa obávam..

autor
19. jan 2023

@camelie12 ďakujem za milé slová. Musím sa zaprieť a hlavne chodiť von bez peňazí.. Lebo mne stačí, keď mám pri sebe pri kocikovani 1euro vo vrecku a už si idem kúpiť nejakú sladkú tyčinku

autor
19. jan 2023

@thereisabear ďakujem

elizita
19. jan 2023

Vidím že v tom nie som sama...

autor
19. jan 2023

@teleskop no to dosť pochybujem, už ako dieťa som doma vyzrala všetky bonboniery a čokolády, rodičia ich museli predo mnou skrývať a to ešte žiadne sociálne siete neexistovali

zobaka
19. jan 2023

ja poznam len jednu vec, ktora funguje, nekupovat sladkosti, ked clovek nema pevnu volu, niekedy takto pride vecer mam chut na sladke a nedam si, lebo nie je co, ale ja uz take chute ak nepocitam pms nemavam, kedysi som bola az zavisla na sladkom, teraz som mozno uz vyse roka ziadny keks nejedla, sem tam si kupim cokoladu, ale nikdy nezjem celu. Na zaciatku odstavenia od sladkeho to bude tazke, ale telo sa vie oducit za par dni, len to musis vydrzat

mikadooo
19. jan 2023

U mňa chuť na sladké pominula, keď som večer namiesto toho, aby som vybrakovala bar, išla spať. Akonáhle som unavená, začínam mať nekontrovateľnú chuť na sladké. Žiaľ, kým som mala malé deti, toto bol úplne bežný jav (únava). Spať sa ísť len tak nedalo, plus prerušovaný spánok v noci...🤷. Ja by som to teraz nejak nesilila. Prvý krát som pocítila zlepšenie, keď mi dieťa začalo chodiť do škôlky a prespalo už celú noc. Vtedy som pri chuti na sladké začala chodiť spať skôr a pomohlo to. Teraz po sladkom až tak nebažím. (Dám si, ale nie je to to, čo predtým, že MUSÍM SI NIEČO DAŤ a myšlienky sa mi točia len okolo sladkého).

nataly420
20. jan 2023

Cukor je navykovy … ale to čo ty opisuješ mi príde že máš štíhlu obezitu .. treba nabrať svaly a vytvarovať si telo takze pekne do fitka a dvíhať činky

talia6410
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenagawel
6. feb 2023

ja mam to iste proste stale sladke by som jedla toez som nizka mam 158 ale vahu mam 52, mne ide zas vsetko do stehien…ja napriklad mavam nizs cukor v krvi tak mozno to mam z toho taku extremnu chut alebo ja neviem