Tučné a chudé matky. Je to genetika?

8. sep 2023

Prečo je to tak že niektoré ženy zostanú po pôrode fakt tučne a niektoré vyzerajú ako pred pôrodom? Je to genetika? Pred pôrodom som bola stihla mala som dobrú postavu a teraz aj keď už sú deti väčšie som ešte stala pribrata. Moja susedka má asi 3-4 ročne dieťa a malé bábätko a vyzerá ako keby ani nemala deti

mamamasama
8. sep 2023

Moja mamina, sestra, teta majú okolo 100kg. Ja po 3 deťoch vyzerám lepšie ako pred pôrodom, ale som 4 krát do týždňa vo fitku, raz do týždňa behávam, bicykel, plávanie a hlavne strava. Tak nie je u každého genetika.

nafka0483
8. sep 2023

Ano, genetika, metabolizmus, kazdy ma ine telo a predispozicie 🤷‍♀️

Niekto si postavu musi tvrdo odmakat, niekomu to ide lepsie. Da sa to vzdy, ide o to s akym velkym usilim.

suzitok
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sissy27
8. sep 2023

skôr ako genetika za tým budú zlé stravovacie návyky a celková životospráva.
čo je v tomto prípade genetika? ak sú tuční rodičia, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude aj ich dieťa - ale tuk nie je dedičný, len jednoducho ak rodičia žijú na rezňoch, klobáskach, slanine, coca cole, sladkostiach, a najobľúbenejší šport je gaučing, tak sotva budú dieťaťu pripravovať zdravé jedlá a viesť ho k športu, že...
Sú nejaké dedičné predispozície na typ postavy, ale "som tučná lebo aj moja mama je" je sprostá výhovorka, nie dedičnosť...

nika23t
8. sep 2023

Nie je to genetika. Áno, môže mať niektorá žena geneticky dane, že nie je alebo je stihla ako laň, môže mať širšie boky, ramena, ale určite nie je nikto geneticky tlsty. Píšem o zdravých ženách, ktoré nemajú nejaké zdr problémy alebo obmedzenia. Ale mnohé obezne alebo pribrate ženy sa rady vyhováraju na genetiku.

kvetinka75
8. sep 2023

nie, geneticky máš dané iné veci. Sú to prevzaté vzorce správania sa. Moja mama bola roky pevná. Ja istú dobu tiež ale viem prečo. Potom som zmenila životný štýl a nie som taká.
Moja dcéra keď mala 2-3 roky bola nie pevná ale bolo vidno, že má niečo navyše. v 5 tich rokoch začala športovať a do 20 bola ako prútik. Keď si nedá pozor na stravu tak priberá, tak isto ako som ja alebo iné ženy. Takže je to o tom a nie o genetike. Jasné, niekto má rýchlejšie niekto pomalšie spaľlovanie ale pokiaľ nemá človek nejakú metabolickú poruchu tak je obezita výsledok životného štýlu a nie genetiky

viky173
8. sep 2023

lebo sa prezieraju, zvykli si, ze ved su tehotne, tak mozu zozrat aj kravu na posedenie o pol noci 😂 a najlepsie este je, ked cely den nic nejedia, lebo sa nahanaju okolo deti a domacnosti, ale vecer, ked deti zaspia tak vyladuju celu chladnicku a potom sa cuduju, preco su vyzrate, ved cely den nic nejedia 😂

domka222
8. sep 2023

Nechápem ako nadváhu môže niekto obhajovať genetikou. Chyba nie je v genetike. Je to zlé stravovanie,málo pohybu,poprípade iné ochorenia

larena
8. sep 2023

Gentetika môže zohrávať nejakú rolu ale záleží samozrejme aj od aktivity/stravovania sa..ja mam teraz pol ročné dieta a vyzerám uplne tak isto ako pred tehotenstvom a keď poviem že mám dieťa tak mi nikto nechce veriť a už vobec nie ked poviem že pol ročné😀Keď som bola malá (cca 10-13 rokov) tak som bola tučko..potom som začala športovať velmi aktívne….aj počas tehotenstva do posledného dňa aj po pôrode hneď ako sa dalo…nie všetky ženy ale majú tú možnosť byt aktivne počas tehotenstva ja som mala štastie že mi bolo dobre a bolo mi umožnené zostať aktívna.Takže tažko povedať akú má rolu genetika..ja viem že mám “potenciál” byť tučnejšia keďže som ako dieťa taká bola.Niektoré ženy sú proste prirodzene chudé a niektoré to majú vydreté..niektoré ženy veľa priberú počas tehotenstva lebo sa proste prestanú hýbať lebo im je zle (čo uplne chapem) a niektoré priberú aj po pôrode lebo nemajú dostatok pomoci aby mali čas na seba..a niektoré proste priberú lebo ich telo neni momentalne pre ne priorita

stanulienkat
8. sep 2023

Nie je to genetika. Genetika moze za typ postavy, nie za to, ze su tucne.

milanemila
8. sep 2023

Mozes mat istu predispoziciu na tvar postavy, ale vacsina je matematika prijem/vydaj 🤷🏼‍♀️ ak vylozene nie je problem so stitnou zlazou (alebo iny zdravotny), tak naozaj kazdy moze byt chudy. Take blbe prirovnanie, ale v koncentraku boli vsetci chudi 🙈

pkgirl30
8. sep 2023

Je to aj aj. tiež mám geneticky dané aký tvar postavy mám ale to že som bola v minulosti tlstá za to si môžem sama. samozrejme nehovorím ak sú tam nejaké hormonálne problémy. Ale proste pre zdravie treba niečo urobiť. tú ani nejde o to aby boli všetci štíhli. ja som si normálne svoje širšie boky obľúbila, príde mi to pekné a ženské ale ide o to aký obvod majú tie boky. treba sa starať o svoje zdravie, zdravá žena môže byť aj trocha plnšia.

simsalabim
8. sep 2023

No odkedy mam kolegyni a nitku a sledujem, co za den pozerie, som skalopevne presvedcena, ze genetika-zdedeny metabolizmus, moze byt velmi vyznamny faktor (ehovoriac o tom, ako obdobie pred menopauzou ovplyvnilo moju starku mamu, sestru sj mna). Pre ilustraciu, co kolegyna dnes uz zjedla - 3 biele rozky, 1 balenie parizskeho salatu (20dkg?), balenie platkovej slaniny (100g), 2 vajcia natvrdo, 2 paradajky, papriku. To rano, ked sme prisli do prace. A uz ma za sebou aj desiatu - mliecnu ryzu, banan a keksik ku kave.

beata_k
8. sep 2023

Nie, nie to genetika. Je to vela jedla. Zial, matematika nepusti.

adrianka2606
8. sep 2023

@simsalabim Po takejto nadielke by ma asi brali na vypumpovanie zaludka /mam spomalene travenie/ 🙈

marcellka32
8. sep 2023

Mňa skôr zaráža tucnota teenegerov, áno sú to zle stravovacie návyky doma..
@simsalabim pokiaľ pracuje fyzicky celý deň, tak to spali..
Ak len sedí v kancelárii tak je to celé zle

kvetinka75
8. sep 2023

@simsalabim má rýchle spaľovanie, to nemá s genetikou nič spoločné. Menopauza - hormony. metabolizmus sa nededí - metabolizmus si človek aj ovplyvňuje a môže si ho úplne dodr....ať.
Počas vojen a v minulosti boli ľudia chudí. Väčšinou, myslíš si že keby mali dostatok stravy, boli by takí? Ani u nás na škole nebolo toľko obeznych detí ako je teraz. Prečo asi? Nebudem to zvaľovať na genetiku. Stačí mi zdravý rozum aby človek vedel prečo

0silvia0
8. sep 2023

Myslím, že tie veľké ženy ti budú písať, že je to genetika, štíhle ženy ti budú písať, že sú to zlé stravovacie návyky.
Ja si myslím, že je to kombinácia všetkého. Ja keďže som celý život slabý jedák neviem pochopiť, ako môže niekto bažiť po jedle a vyžívať sa v jedení, lebo ja to tak nemám. A tento môj postoj je čo? Porucha či genetika, keď nie som labužník?

beata_k
8. sep 2023

@marcellka32 Moze to spalit po praci.

suzitok
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kvetinka75
8. sep 2023

@0silvia0 ale veď sama píšeš, že si slabý jedák, takže máš nižší príjem, tak toľko nepriberáš. A prečo by to bola porucha? Každého vyhovuje niečo iné. Niekto má rád jedlo, vyžíva sa v ňou. Ale potom ak kvôli tomu priberá, nech to nezvaľuje na genetiku.

0silvia0
8. sep 2023

@kvetinka75 myslím tá chuť do jedla či sa dedí. Lebo celý život som bola za čudnú, že nedokážem toľko jesť ako ostatní. Paradoxne aj s touto mojou slabou chuťou do jedla posledné 2 roky som pribrala cca 5 kg (predmenopauza). To si neviem predstaviť, keby som bola žravá, koľko by som pribrala.

marcellka32
8. sep 2023

@kvetinka75 my sme 3 súrodenci a vždy sme mali dostatok jedla doma (poviem až niekedy sa vyhadzovalo), a nie sme tuční a ani sme neboli, ale...zas my sme veľa behali po vonku, bicykli...dnešné deti sa najedia a sadnú k telke, Pc

kvetinka75
8. sep 2023

@0silvia0 veď to, že hormony sú sviňa 😉. Treba vtedy spozornieť. Chuť do jedla asi nie. V každej rodine sa nájdu aj takí aj takí. Možno skôr, nejaké trápenie. Ak dieťa žije v nejakom toxickom alebo horšom prostredí, kde je nervozita, stres, matka zajedá, zajedajú potom aj deti. To sú tie prevzaté vzorce správania sa.

ema22270
8. sep 2023

Ano je to podla mna vela aj o genetike. Ja mam dve deti, vahu ako pred porodom a aj celkovo si tu vahu drzim od zakladky da sa povedat... cize od 15stky okolo 57-60kg.

top_manazerka
8. sep 2023

@nika23t nemáš pravdu - existuje 5 doposiaľ identifikovaných génov obezity. Kamaratka je genetička, robi výskum, napr. ja ich mam všetky.

simsalabim
8. sep 2023

@adrianka2606 vies co, ona potom zje o 12 normalny obed, da si kavu a keksik ci cokoladu a o 3 olovrant, ale zas taky poriadny - jogurt, makovka a jablko a tak 🙈 Co potom este zje doma, netusim. Stravuje sa takto cele tie roky, co ju poznam. Na rodinnych fotkach ma same vychrtliny 🤷‍♀️

kvetinka75
8. sep 2023

@marcellka32 veď práve preto, že ste sa neprejedali a behali ste po vonku. Tým som chcela iba povedať, že mnohí z nich by neboli takí vychudnutí, pretože medzi milionmi ľudí, sa nájde človek ,ktorý by sa prejedal a chudý by nebol. Ale keďže nemal takú možnosť , tak chudý bol. A s tým nemá genetika nič spoločné.

simsalabim
8. sep 2023

@marcellka32 nepracuje fyzicky, sedime v kancli. Poznam ju cca 15 rokov. Cely cas takto je.

kvetinka75
8. sep 2023

@simsalabim tiež som mala takú kolegyňu. Všetci v rodine chudí ale nie všetky tak ládovali. Potom prišla 40tka a už si musela dávať pozor.