Pôst na Vianoce

klara7227
21. dec 2021

Ahojte, dobre čítate, pôsť na Vianoce, kedy by sme si mali dopriať najlepšie jedlá, kačičky, klobásky a kapríky, si zmyslela moja svokra 😀
Nie je vegetariánka, vyslovene chce držať pôst a s ňou musí celá rodina, priamo na Vianoce. Je to bežné, prosím vás? Robíte to aj u vás? Ja nikoho neodsudzujem, veď všetci máme iní tradície. Kto má inú vieru, Vianoce ani neslávi, ja som ochotná pochopiť kadečo, ale toto ma celkom prekvapilo. Keby mi to povie strýko, čo je silno veriaci, že majú takú tradíciu, tak ja to beriem, ale ja som ju, prisahám, v živote nevidela modliť sa, ani ísť do kostola. Vlastne som sa až teraz dozvedela, že je veriaca 😀
AK je to pre vás bežné, tak prosím, bez urážok, asi v tomto smere nevinikám. Mne to príde ale ako nejaký rozmar práve od nej. ĎAkujem za názor.

simsalabim
21. dec 2021

@klara7227 tym myslis post iba 24.12., ci cele sviatky?

janai1
21. dec 2021

@klara7227 ako súvisí kresťanstvo s pôstom cez Vianoce? Hlúposť
A navyše, prečo by ta to malo trápiť? Veď ona nech si (ne)je čo chce... Ty s manželom snáď máš vlastnú domácnosť

pribinak
21. dec 2021

Prečo musí? Veď by si uvarte a upecte čo chcete. Ona keď chce mat post tak môže.
Inak v niektorých rodinách sú skromne raňajky a obed a večer sa hoduje

lukina20
21. dec 2021

ano ma to svoje korene v krestanskej viere, niektori, hlavne veriaci sa na Vianoce postia, sadaju si az k stedrovecernemu stolu... niektori pod zvykom tradicii sa tiez postia a dopraju si az poriadnu veceru...
my napr nejeme maso (ako telo Kristovo), je to tiez tradicia, zaviedli ju este moji nebohi stari rodicia, ktori boli silno veriaci, chodili do kostola a vysvacovali dom atd atd atd...
ako hovorim, u nas je to tradicia, svokrovci sa napr striktne postia, ale aj ked sme u nich na Vianoce a pocas dna si dame nieco, nejdu nas zabit pohladom... este sami nam nukaju nech si zoberieme ked sme hladni... je to ich presvedcenie, oni to dodrziavaju, ale nas nenutia...
ja si vzdy nieco dam, hlavne teda kolaciky vyjedam :D

tinka_1807
21. dec 2021

@klara7227 Pôvodná tradícia bola držať pôst, ale nie že nejesť nic, ale nejesť sladkosti a mäso do štedrej večere.
Aj preto sa hovorí to povestné "Keď vydržíš nepapať do večera, tak uvidíš zlaté prasiatko...." :D Neviem presne,z čoho pramenila myšlienka pôstu, ale nazdávam sa, že z pokory k narodeniu Božieho syna. Že vlastne sa akoby preukazuje tým úcta voči Božiemu narodeniu (Ježiška) , v podvečer sa už slávi jeho narodenie, preto sa koná Štedrá večera. 🙂

zafir01
21. dec 2021

@klara7227 my na štedrý deň ráno jeme rybaciu nátierku a domáci chlieb. Potom už nič ( ja nie som veriaca, muž áno... Ale to už tak zo zvyku od detstva). Keď tak len ochutnáme pri varení večere. A večer o 17tej hodujeme

cacianka
21. dec 2021

Nie som veriaca, ale oost sa dodržuje počas adventu a od štedrej večere sa boduje.
Druhé obdobie je na jar, kedy sa detoxikuje po zimnej ,menej kvalitnej strave. Takže rozmar, výmysel, a trochu neznalosť
Veď sú každý pripraví a potom je čo chce.
Vy si upečte kačicu a ona suché hrianky

petruldo
21. dec 2021

u nás doma sa dodržiaval na štedrý deň pôst od mäsa,

ivik4
21. dec 2021

Viac rodin dodrzuje pôst na stedry den, nejedia az do vecere. My to nedodrziavame

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
siska53
21. dec 2021

@klara7227 skusala som nejest na stedry den, az vecer . Vzdy mi potom po veceri bolo zle, tak to robime tak, ze normalne ranajky. Na obed max daka polievka. A potom.vecera.
Ale iny post nie . Ani na jar.

A vy si urobte, ako vy chcete. Kazda rodina ma vlastne zvyky..

klara7227
autor
21. dec 2021

Ľudia, čítajte s porozumením. Pýtala som sa, či také tradície poznáte, či je to bežné, nakoľko som sa s tým nestretla. V ktorej vete som napísala, že ma to trápi, ak ste to vydedukovali, prečo vás to trápi? Hádam si môžem slobodne založiť diskusiu a tiež nemusíte komentovať všetko rad radom a najmä, keď nemáte k čo k tomu vecne povedať.
Tí, ktorí ste sa vyjadrili k pôstu, ďakujem za informáciu. No ona sa rozhodla, že mäso sa jesť nebude na Vianoce vôbec, lebo vraj je to proti viere, no nedalo sa mi neopýtať sa na toto, pretože som sa s tým nestretla. Tiež som si myslela, že Vianoce sú o štedrosti a hojnosti a že večer sa poriadne najeme. No bohužiaľ, zmyslela si, jesť sa tieto Vianoce nebude.

buzz5
21. dec 2021

@klara7227 asi chce vidieť zlaté prasiatko 😂 možno myslela pôst len v ten deň do večere

tri
21. dec 2021

Ja už roky praktizujem, že dodržiavam pôst, nejem až na večer. Keď boli deti menšie, tak samozrejme, že oni jedli, ale teraz sú do už pubertiaci a pridali sa akosi sami. Pôstime teda prísne, až do štedrej večere.....

klara7227
autor
21. dec 2021

Nie len cez deň. Celé Vianoce, vôbec žiadne mäso.
Veď ja tiež cez deň nejem, iba večer.

klara7227
autor
21. dec 2021

Ona chce jesť na štedrý večer šalát alebo čo.

kacena4
21. dec 2021

krestansky post je pocas adventu aj 24.12. po zapade slnka je vecera bez masa (ryba sa nerata) a az potom 25.12 sa je vsetko ved sa slavi Jezisov prichod 😊 tak hovori tradicia - my to moc nedodrziavame hoci sme hlboko veriaci

ivangeline
21. dec 2021

Jup. U nas to je. Cez den sa nejedlo ale az pri stedrej veceri..Vynimka asi ako u moslimov..tehotne,dojciace a deti mozu. :D U nas to nezauzivame ale papame pomenej cez den.

buzz5
21. dec 2021

@klara7227 takto to zvykla dodržiavať moja starká, štedrý deň bez mäsa iba ryba ale potom už na prvý sviatok vianočný mäso si urobila rezne aj kapustnicu z mäsom

ivik4
21. dec 2021

Asi rybu chce k salatu

klara7227
autor
21. dec 2021

@kacena4 Toto je to, načo som sa pýtala. Ďakujem za odpoveď, takže predsa len taká tradícia existuje.

kacena4
21. dec 2021

@klara7227 dolezite je ci ju dodrziavali aj oredtym aspon nieco, ak nie, zariadila by som sa po svojom - sak oni nemusia jest...

h2
21. dec 2021

Práve dnes sme sa o tom bavili v práci, tak som zisťovala. Veľa ľudí na Slovensku dodržiava na Štedrý deň pôst, ale nie je to nikde predpísané. Lepšie povedané, ak hovoríme o Rímskokatolíckom náboženstve. Jedine, ak pripadne Štedrý deň na piatok (ako práve tohto roku), tak sa drží pôst, ale aj to len do večera, na Štedrú večeru sa to už nevzťahuje. Tiež ma to prekvapilo, lebo odkedy si pamätám, v tento deň sme mäso nejedli a okrem Štedrej večere sme celkovo počas dňa jedli len skromne.

ivangeline
21. dec 2021

Ja som tirz nechspala..co za post..ked v kapustnici je klobasa ale inac sa jedla len ryba. ;)

tortelinka
21. dec 2021

@ivangeline pozor, kresťania ktorí dodržiavajú štedrý deň bez mäsa robia kapustnicu bez klobásy, u nás iba hríby a slivky

jujala
21. dec 2021

my sme sa tiez doma postili. rano ryb. pomazanka, obed ak vobec bol tak kysla sosovica/fazula tak na plano bez klobasky a vecer ryba+salat. 25.12. uz rezne.... momentalne sa postim len ja, manzel s detmi to odmietaju.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deti95060810
21. dec 2021

u nás bežná vec... už roky ba vlastne od malička sme doma na Vianoce držali pôst...a ja keď pôst tak pôst - nejem nepijem nič celý deň..😉

kittykat22
21. dec 2021

@klara7227 ano, muz je katolik a postia sa pocas vianoc. A na stedry den jedia kapustnicu bez masa - len so zemiakmi, druha je ryba. Maso je az 25.ho. Ja som evanjelicka a my sa nepostime lebo jedavame uz na vianoce kacicu alebo hus a v polievke mame klobasky.

Ale ja som muza pokazila a po kaprovi sa nakoti kacice 😀

diewcatqoo
21. dec 2021

Ano, moji rodicia su tiez silno veriaci a dodrziavaju na stedry den post. Mama to podla mna trochu prehana, ta neje nic, co je od zvierata, takze ani vajicka, ani mlieko, maslo a pod. Vlastne ona je schopna nejest cely den nic a potom vecer si da nieco a nie je jej dobre.
Nasi maju kapustnicu bez masa, tzv. jušku. K tomu sa zajeda biely kolac. Okrem toho teda este jedia bobalky s makom, oblatky s medom a cesnakom, fazulu, kedysi varili aj sosovicu, ale teraz uz nie, no a este rybu so zemiakmi. Ved preto sa na stedry vecer podava ryba, pretoze je to "postne maso". Maso jedia az 25.12., to uz su aj rezne a salat.