Nerozumiem rátaniu kalórií

radkanika
18. júl 2015

Ahoj ludkovia...uz asi tri hodiny sedim nad PC a snazim sa pochopit, ako si ratat prijem kalorii, resp.na kolko znizit, aby som chudla, ale som uz z toho blazon...mam 164cm a 70 kg. 31r. Denne mam rychlu chodzu na beziacom pase na 30 minut. Okrem toho trochu pocvicim, ale to mozno 10-15 min.len na brucho ci ruky. A okrem toho som mamou 2 malych spuntov, cize pohyb asi tak primerane beznej mamine na RD. Skratka by som rada pochopila, na kolko by som si mala nastavit prijem denne Kcal alebo KJ, aby som postupne chudla. Pomooooc....

tammika
19. júl 2015

Www.kaloricketabulky.cz

petrak87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radkanika
autor
19. júl 2015

Dnes som podla kalorickej tabulky prijala 1345 kcal...ked mi odratalo fyzicku aktivitu, tak mi vyslo za dnesok 1135 kcal...lenze moj problem je, ze neviem ci je to vela alebo nie, aby som nepriberala ale chudla :/

meluela
20. júl 2015

@radkanika 1500-1800 kcal spalis aj kebyze cely den lezis na posteli (bazálny metabolizmus)

ja by som sa vykaslala na ratanie, to nie je dlhodobo udrzatelne a len sa clovek tyra
zaradit pohyb, aj nejake tie silove cvicenia (svaly spalia viac energie), nejest sprostosti (chipsy, hotove jedla, junkfood, napolitanky, tucne cokolady), vela ovocia a zeleniny, kvalitnych bielkovin, sezonne jedla, celozrnne zdroje sacharidov

peneloppe
20. júl 2015

@radkanika

Kalorie by som neratala. Vypis si zoznam vhodnych nizkokalorickych potravin a tiez tzv. zakazanych potravin alebo takych do treba pri chudnuti obmedzit a postupuj podla toho.

worker_falcon
20. júl 2015

@peneloppe
baby, budem to písať do omrzenia. Aké nízkokalorické? To je kravina. Ona je práveže málo. Ako píše @meluela , včera si nepokryla ani zďaleka ani bazálny metabolizmus. Ak takto jedávaš dlhodobo, tak tvoj metabolizmus je spomalený a telo si robí zásoby aj z toho nedostatku, čo mu dávaš. TY MUSÍŠ ZAČAŤ JESŤ, nie obmedziť. Samozrejme, vyhodiť všetky s*ačky zo svojho jedálníčka. Pekne 6 jedál denne, 3 výdatné okolo 500 kcal (raňajky, obed, večera). Môžeš si tam zaradiť aj "nízkokalorické" - napr. šalát, zeleninu, cottage cheese, ale kalorickú potrebu treba naplniť.
@radkanika, ak si to počítala v kaloricketabulky.cz, tak tam si môžeš zadať všetky vstupné údaje a vypočíta ti dennú kalorickú potrebu, a tú naplníš jedlami z výberu. Nastavíš si "denný režim" - väčšinou "sedavý", nastavíš si "navyšovať DDD podľa vyplnených aktivít" a "aktivitu trávenia" - tým všetkým sa spaľuje energia. A ak si nastavíš cieľovú hmotnosť, tak ti dennú kalorickú potrebu zníži o 400 kcal - to je limit pre chudnutie. Ak by si jedla menej, tak budeš hladovať a spomalí sa metabolizmus.

radkanika
autor
20. júl 2015

@worker_falcon hm...ale ja nie som vobec hladna...napr.na ranajky zjem ovsene vlocky namocene v 100% ovocnom dzuse (vacsinou rio fresh) a ovocie, vypijem este pohar dzusu k tomu a ovocie bud nektarinka, jablko...pijem strasne vela cistej vody, aj 3-4 l, dam si aj kavu bez cukru s nizk.mliekom. Doobedu zjem bud nejake ovocie, alebo mliecny ovocny koktejl, na obed maso so zeleninou, celozrnne cestoviny s pasirovanymi paradajkami a bazalkou, prip.cottage cheese, vajicka na tvrdo, zelenina...poobede si dam puding light, prip.tvaroh vymiesany s niecim. Vecera rozne, rio mare, prip.udena makrela s racio spaldovym chlebikom a neskor vypijem este acidko. Cize ja mavam 5-6x denne nejake jedlo, len mensie mnozstvo. Ja praveze mam pocit, ze takmer vkuse jem. Pomedzi to kedykolvek cerveny melon, kukuricu, no vkuse cosi pcham do seba. Ja na tej stranke, co si pisal som...mam tam zadanu aj cielovu hmotnost, ale mne sa zdalo, ze mi to vyratalo denny kcal vela :/ a denne mam aj pohyb, pol hodka rychlej chodze na beziacom pase, niekedy dam aj beh, no mam problem s kolenom, tak menej...cvicim potom este cca 20 min.v nasej posilke, na ruky, brucho, nohy....okrem toho lietam vkuse za detmi. Sladkosti vobec nejem, ani nepijem nic sladene. Vynechala som pecivo a akurat som nahradila plnotucne vyrobky za nizkotucne. Tie mliecne myslim. Inak ako som pisala, jem aj ovocie, zeleninu, cestoviny ale celozrnne, miesto chleba spaldove chlebiky...

worker_falcon
20. júl 2015

@radkanika aj všetok ten pohyb si nezabudni dať do kalorickychtabuliek.

ovocie má strašne málo kalórii (zato veľa cukrov, s ktorými to netreba preháňať). mäsko so zeleninkou - toho treba tiež zjesť dosť. Cottage - na obed by si potrebovala zhruba 2ks zjesť, aby to bolo 500 kcal 😀 No veď ty vieš, čo ti vyhodilo v tabuľkách. Nezabudni tam zadávať všetky výdaje, ako som písal v predošlom príspevku. Lebo to významným spôsobom ovplyvní kalorickú potrebu. Aby si stále nehladovala - teda nemala spomalený metabolizmus.

radkanika
autor
20. júl 2015

@worker_falcon mne na tej stranke nastavilo ciel na chudnutie 3209 kcal...ved to mi pride hrozne vela. Pri tomto cisle by som ja neschudla asi fakt vobec...a ano, davam tam aj ten pohyb...

lorela
20. júl 2015

@radkanika Najpr si musíš zrátať, koľko kJ za deň príjmeš, a to nasledovným spôsobom 🙂 :
Ráno si zoberieš pero a papier, prichystáš malú kuchynskú váhu, všetko poctivo odvážiš, pomocou energetických kalkulačiek na nete (aj tu z linku) zapíšeš a večer pekne krásne suma sumárum si vypočítaš svoj súčasný denný energetický príjem. Pokiaľ sa ocitneš niekde na hodnotách 7000 a viac kJ, odrátaš 2000kJ a to je energia, pri ktorej by si mohla optimálne chudnúť. Chudnúť "rýchlosťou" 0,5 - 1 kg za týždeň.
Pokiaľ ti vyjde hodnota súčasného príjmu menšia ako tých 7 tisíc kJ máš problém, a to síce taký, ako je vyššie spomenutý - málo ješ, spomalil sa ti metabolizmus a svoje telo si naučila príliš nízkym príjmom šetriť energiou (ako prijatou, tak aj vydanou). Inak povedané, málo ješ, a aj tak nechudneš.
Nič nie je stratené 😉, aj takto sa dá úspešne chudnúť, no bude to o niečo ťažšie. Ako prvé musíš metabolizmus znova naštartovať, aby spaľoval energiu = kalórie o 100 6 😉

radkanika
autor
20. júl 2015

@lorela dakujem...Ja som si na stranke zadala automaticky vypocet podla mojej vahy, vysky, veku a ciela...Vyslo mi toto : Námi stanovený denní cíl pro hubnutí je 13 441 kJ. Pokud máte doporučenou jinou cílovou hodnotu, např. od nutričního poradce nebo obezitologa, nastavte ji zde. Ja mam po prepocte za tie tri dni cca 5-6 000 KJ. Ja takto chudnem, nie je to ze mi stoji vaha. Takze s tym problem nemam...

worker_falcon
20. júl 2015

@radkanika to je strašne veľa. si prekontroluj tie výdaj, či máš dobre vybraté - napr. rýchlosť pri chôdzi na páse (napr. 30min chôdze 4km/h je cca 103 kcal). 20 minút posilňovania s vlastnou váhou 127 kcal. A ten denný režim máš na sedavom (aj keď lietaš za deťmi) ? Ťažko povedať takto nadiaľku, čo máš zle nastavené. Mne to pri 93/184/30 vyhodí 100% pri 3000 kcal - dal som tam tie dva druhy pohybov, čo si napísala. Ty máš ešte navyše 200 kcal + rozdiel v bazálnom metabolizme asi tiež zhruba 200 kcal. Možno nemáš nastavený "sedavý".
Ale ako vravím - 3000 kcal ľahko naplníš - 4 jedlá po 600 a 2 po 300. Raňajky, obed, večera(16:30), druhá večera (19:30) - to sú tie hlavné jedlá. Medzitým desiata a olovrant. Prípadne tretia večera 21:30 😀

Ja viem, je to divné. A ľudia sa divia, keď zistia, koľko by vôbec mali zjesť - koľko ich telo potrebuje. Podľa mňa 2/3 žien má spomalený metabolizmus, a jedia nárazovo - vtedy sa síce prežerú (a z toho pramení pocit viny z jedla) - ale zjedia v tom "prežieracom" jedle tak 600 - 700 kcalv(nech aj tisíc). a to je štvrtina (polovica) ich kalorickej potreby. Zistil som, že dať si napr. na raňajky jogurt či jogurtový nápoj je žalostne málo. Potreboval by som asi 4 jogurty na 500 kcal. Atď, atď.

anik56
20. júl 2015

Tiež som potrebovala schudnúť, ale keďže som veľmi lenivá, nechcelo sa mi ani rátať tie kalórie. Našla som diétu 5:2, kde kalórie rátam len dva dni v týždni, vtedy teda maximálne 500 (muži 600), ostatné dni bežne ako doteraz. Vyčistila sa mi tvár, výsledky krvi - cukor, cholesterol pod hranicou a k tomu za asi 4 mesiace 10 kíl dole. Aj doktorka ma pochválila. Už dlhšie som sa na to "vykašľala", ale váhu aj výsledky krvi si držím. Dnes som začala znovu, lebo nás čaká svadba. Tak trochu do šiat 🙂

lorela
20. júl 2015

Skloňuje sa tu bazálny metabolizmus. Rada by som dodala: Je to metabolizmus tzv. kľudový, t. j. energia, ktorú organizmus spotrebuje v kľudovom režime na svoj chod, napr. dýchanie, trávenie, spánok. Hoci je to určitá hodnota výdaja energie, nie je až tak významná ako údaj vo výpočtoch rôznych vzorcov pri chudnutí. A to z dôvodu, že bazálny metabolizmus je do určitej miery dedičný, vysoko individuálny, a pokiaľ ho nemáte odmeraný špeciálnym prístrojom u lekára, hodnotu BM dosadená do vzorca je naozaj len orientačná.

lorela
20. júl 2015

@radkanika Pochopila som teda správne, chudneš na 5 - 6 tisíc kJ? A koľko v priemere schudneš za týždeň?

worker_falcon
20. júl 2015

@lorela zabudla si na výdaj. možno jej vyjde príjem 7000 kj, ale zabudli sme, že 5000 kj spáli navyše pri športe/denných aktivitách. Takže ak by si ešte od tých 7000 odpočítala 2000, tak je pod polovicou kalorickej potreby. A ako píše vyššie, ona denne potrebuje 13500 kj (asi už po odrátaní tých 2000), Takže POZOR na tých "univerzálnych" 7000 kj. To nezohľadňuje výšku, váhu, vek, pohlavie a vôbec denné aktivity (ani aktivitu trávenia).

worker_falcon
20. júl 2015

@anik56 čoho 500? kcal? si robíš srandu, že? Toľko zjem na raňajky - a ty by si mala tiež! To je čo za diéta??? Ste fakt blbé, s prepáčením? Nebolo to náhodou 5000/6000 kJ? Ale som sa nasrdil.......

lorela
20. júl 2015

@worker_falcon Nedá sa v jednom príspevku rozpísať do hĺbky, očakávam, že ak bude niekomu niečo nejasné, opýta sa 😉.
Hoci to napísané nebolo, myslela som tých 7000 ako výsledok aj s príjmom, aj výdajom.

A pozor na to trávenie, nie sú to až tak vysoké hodnoty BM, ktoré by mimoriadne "zamávali" vzorcami chudnutia. Obzvlášť preto, že každá jedna hodnota dosadená do vzorca je len PRIBLIŽNÁ (napr. kalorická hodnota uvareného jedla je tiež len približná, energetická hodnota ovocia je len približná...).

draik
20. júl 2015

@meluela
nie je kj ako kcal....

worker_falcon
20. júl 2015

@lorela nj, ale keďže je to približné, môže to byť menej, aj viac. Vo všetkých prípadoch. Len v princípe je lepšie zjesť o 10% viac, ako menej (ja viem, je to diskutabilné).
Energia potrebná na trávenie - počíta sa s cca 10%. Čiže ako zjem klobásu s 500 kcal, telo minie 50 kcal na spracovanie.
Ja viem, že ťažko je rozpísať všetko do hĺbky. Ale aspoň treba napísať, že to nie je všetko. Nech je to aspoň trocha blbovzdorné... čo ti poviem - príde žena, vidí 7000 kJ, a bum, nastaví si tak jedálníček (prípadne ešte na menej - veď menej je lepšie predsa...). A pritom je to blbosť vo väčšine prípadov. Keď vidím tie ženy, aké vyslovene blbé diéty dokážu držať, tak sa nečudujem ničomu. Prečítajú si iba časť pravdy, a druhá časť nemenej podstatnú už neprečítajú, alebo nepovažujú za dôležitú.

radkanika
autor
20. júl 2015

@worker_falcon nooo tak: cielovu hmotnost som dala 55kg. Moj denny vydaj som dala lahko aktivny. Uz neviem na akej stranke mi vyratalo uz podla vahy, vysky, veku BMR pre zeny (mne hodilo 6205 KJ), potom BMRp (mne 9305 KJ). A teda ze "ak chcete zacat chudnut, Vas denny energeticky prijem by nemal presahovat 7305 KJ". Ale to bolo na stranke www.mte.cz Podla toho som si to teda nastavila aj do kaloricketabulky.cz

worker_falcon
20. júl 2015

@radkanika ja som napísal presný postup (čo treba nastaviť) pre kaloricketabulky.cz. Kombinovať to nemá zmysel. Tam si to ponastavuj a o tom sa môžeme baviť.

radkanika
autor
20. júl 2015

@worker_falcon a ten vydaj mam nastavit aky?? mam nechat lahko aktivny, ci sedavy? lebo neviem ci sa tam rata aj to, co cvicim alebo nie...a zas pohyb normalka ako ine mamy...

lorela
20. júl 2015

@worker_falcon Aspoň sa snažím vždy, dobre, takmer vždy 🙂 podčiarkovať individuálny prístup. Čo platí pre jedného, môže byť absolútne deštrukčné čo do chudnutia pre niekoho iného. Kto chce chudnúť, musí sa niečomu aj priučiť, niečo prečítať, poradiť sa. No internet býva síce dobrý pomocník, ale nie dobrý učiteľ. No a potom, za takýchto okolností by sa nemalo stať, že príde jedna žena, vidí 7000 kJ a...

Čo sa týka jedenia málo a na žalostných číslach energetického príjmu, čo je alfou a omegou nechudnutia - je boj s veternými mlynmi. Ako si sa vyjadril, BOJA sa JESŤ. A za ešte horšiu pandémiu považujem vynechanie sacharidov - keďže vidia výsledky v mínusových hodnotách na váhe (vďaka odvodneniu) - to už naozaj nevysvetlíš...

worker_falcon
20. júl 2015

@radkanika ja mám sedavý. Ty si kľudne daj mierne aktívny, či čo to je.
Pozor, do toho sa ti nezapočítava cvičene, ani náhodou. To si dáš každý deň podľa toho, koľko si cvičila. v kalorickychtabulkach máš slušnú databázu pohybov s príslušnými číslami. Ako som písal v niektorom príspevku vyššie.

worker_falcon
20. júl 2015

@lorela no počkaj, sacharidy som tu už niekde vysvetľoval 🙂 Samozrejme, že je to klamlivé, treba vedieť odpočítať od výsledku 3 - 5 kg, aby to bolo reálne. Mimochodom, na sacharidy mi nesiahaj, som väčšinu tohto roka v ketóze 😎

radkanika
autor
20. júl 2015

@worker_falcon no myslim, ze teraz som to uz ponastavovala spravne, no i tak mi vychadza nimi stanoveny ciel na chudnutie 9 174 kJ. Aj tak mi to pripada vela, nie? a samo mi hodilo po vyplneni vsetkeho v nastaveni, ze moj Bazalny metabolizmus je 9312 KJ. Tak to netusim, odkial vzali...ale uz som z toho zas blazon ako na zaciatku...

worker_falcon
20. júl 2015

prehoď si to na kcal, nech je to zrozumiteľnejšie 🙂 a vypočítali si to z údajov, ktoré si tam zadala - vek, výška, pohlavie, váha.