Náhrada pečiva

12. mar 2024

Ženy poradte- od mala som bola učena na pečivo rožky, chlieb atď. Zostalo mi to doteraz. Poraďte čím sa dá efektívne a nahradiť pečivo? Ide o to ze ak nemam aspoň 2 krát denne chlieb normálne mam nevolnost a je mi zle od žalúdka. Nejaká alternatíva + odkaz na recept....

anickaaa6aaa
12. mar 2024

Ak nemáš zdravotné problémy nevidím dôvod sa trápiť. Prečo chces pečivo vylúčiť?

hipuska
12. mar 2024

Aj mňa by zaujímalo prečo. Ja si bez chleba neviem život predstaviť

hellionka
12. mar 2024

Taktiež. Ani žiadna diéta by ma nedonutila nejesť pečivo 🙂 A všetky tie večerné chlebíky a kukuričné a banánové chleby sú síce fajn, ale nieje to TO pečivo.

komplikovana
12. mar 2024

Ak by si chcela zdravsiu verziu peciva, tak skus kvaskove.

natalka13
12. mar 2024

Chlieb pecivo je normalna sucast jedalnicka zdraveho cloveka. Ak ho musis nahradit napis preco. Podla toho su nahrady.

lavender273
12. mar 2024

Nahrady neviem, nahrady su niekedy horsie ako pecivo / chlieb. Ja jem iba kvaskovy chlieb aj to som obmezdila len na 2x tyzdenne. Vobec mi to nechyba.

tykat
12. mar 2024

Kvoli chudnutiu? Proteinove pecivo.
Kvoli zdrav.problemom? Bezlepkove.

pribinak
12. mar 2024

Veď keď chceš schudnúť to neznamená že musíš prestať jesť pečivo

Hľadaj take ktoré má nízky glykemicky index…teda malo cukrov
Väčšinou je to chlieb z jacmena ráže alebo pohankovy chlieb či nejaké večerné chlebiky

nikoleta1234
12. mar 2024

Jem proteinovy chlieb a viaczrnny 🙂

1mata
12. mar 2024

Zmen len zlozenie, pecivo celozrnne, tmave ti neuskodi. A nemusis na ranajky zjest 3 rozky, staci ti jeden

anonymous87
12. mar 2024

Ja som tiez vyradila, resp.vyrazne obmedzila biele pecivo. Nahradila som ho chlebikom z DM (pripadne taky isty kupujem aj v AT). Ak mam velku chut na klasicky chlieb mam v mrazaku bud kvaskovy alebo slnecnicovy 🙂

hugger
12. mar 2024

@anickaaa6aaa @hipuska @hellionka

Obilniny spôsobujú zdravotne problémy všetkým, je to potrava pre myši a vrabce, človek až do nedávnej minulosti jedol zeleninu, mäso a ovocie.

Nahrada napriklad tu
https://www.pinterest.com/pin/142285669467913384/

dzejsik
12. mar 2024

ja by som ho nevylucovala uplne a ked tak by som viac konzumovala kvaskove, lebo ma nizsi glykemicky index a ak si spravis doma, tak aj lepsie zlozenie, alebo teda v obchodoch hladala celozrnne peciva

cookie29
12. mar 2024

@hugger ja tak rozmyslam ako sa zivil prehistoricky clovek, kym este nebol ohen a nelovil...

@autorka ale vazne, nie je ziadna skupina potravin, ktoru treba pri diete vylucit, pokial nejde o zdravotne problemy. Takze otazka je, preco chces vylucit pecivo? Mas nejake zdravotne problemy? A v tom pripade ake? Treba znizit IG? Sacharidy? Vylucit Lepok? Alebo chces len schudnut? podla toho sa da/neda najst adekvatna nahrada

tiezjedna
12. mar 2024

Ja pečivo milujem, ale obmedzujem ho na minimum, pretože ma od určitého veku neskutočne unavuje. Asi to súvisí s celkovým spomaľovaním metabolizmu (40+), ale keď si dám na raňajky rožok, nedajbože dva, tak som zrelá na šlofíka😂 Takže si pečivo dám len občas, keď naň mám vyložene chuť a už neviem odolať. A biele. Mne tie tmavé, ražné, celozrnné atď vôbec nechutia.

vroni
12. mar 2024

Pokiaľ chces chlieb a pecivo nahradiť iným chlebom a pečivom, tak je jediná varianta piecť si vlastné kvaskove. Všetko ostatné je len efektna a spravidla draha výmena toho istého jedla. Ak chces chlieb a pečivo vylúčiť, tak ho v pohode nahradis napriklad zeleninou. Je to síce zdravšie a keď máš rada zeleninu, tak aj dobre, ale ako chlieb to nebude chutiť ani náhodou.

hugger
12. mar 2024

@cookie29

Človek existuje 2.5 miliónov rokov a oheň používa len posledných 0,1 milióna rokov. Dovtedy jedol surovú zeleninu, mäso a ovocie.

Obilniny jeme posledných 0,01 milióna rokov, teda menej než 5% nášho vývoja, zvyšných 95% sme boli na bezlepkovej strave.

ivkabojkasova
12. mar 2024

Ak chces zdravšiu variantu chleba a pečiva, presedlaj na celozrnné. Slatinská pekáreň pečie chlieb, ktorý je čisto len z celozrnných múk. Nájdeš ho v bežných reťazcoch. Je trochu suchší, ale mne to napr. nevadí. Zapíjam čajom 🙂

lujza123
12. mar 2024

Je to len o zvyku, nic viac. Chlieb k životu nutne nepotrebuješ. Len telu a hlave chvilu trvá kým zmení staré vzorce a návyky, zvykne si na nové. Potom už ti chýbať nebude…
Pečivo nejem (nic z múky), ranajkujem ovsenu kašu, k praženici si dam zeleninu, rovnako ako k niektorym natierkam, napríklad hummus s nakrájanou mrkvou je moje obľúbené jedlo. Ked vylozene potrebujem niečo typu : zabalená desiata tak nejaký belzepkový wrap, placku atd

Sú aj rôzne bielkovinove chleby, keto chleby z tvarohu

Ak chceš chleba len obmedziť tak jedz kvaskovy, doma pečený alebo z nejakej poctivej pekárne.
Jeden krajec kvalitného chleba zasyti ako 5 krajcov toho supermatketoveho dopekaneho čuda, tam sypú všelijaké kypridla a hop šup prášky aby ho bolo veľa z mála muky. Ani sa nedivím ze toľko ľudí ma problem s lepkom, podľa mňa si pokazili trávenie tymto typom peciva

hellionka
12. mar 2024

@hugger vážne ideš do debaty kedy sa ideme porovnávať s človekom spred 2,5 milióna rokov … Veľa sa toho odvtedy zmenilo. Napriklad aj to že spracované obilniny niesu potrava len pre myši a vrabce 🤦🏼‍♀️

cookie29
12. mar 2024

@hugger takze ideme spat aj na surove maso? 🙂

hugger
12. mar 2024

@hellionka
porovnávam s homo sapiens s ktorý je geneticky identický s dnešnými ľuďmi. Obilniny jeme len posledných 500 generácii čo je veľmi málo na to aby sme sa vyvinuli tak aby nám ich konzumácia neškodila.

@cookie29
oheň používame už 5000 generácii a v situácii keď nemáme možnosť si odhryznúť z čerstvo uloveného bizóna tak tepelná úprava poľského kurčaťa ktoré bolo polroka v mrazničke a týždeň na cestách je na mieste. 😊

dzejsik
12. mar 2024

@lujza123 pocuvala som par podcastov s pekarmi a vela ludi ma podla nich problem s lepkom “novodobym”, kvoli tomu, ze v supermarketoch sa predava najma velmi bielena muka z velmi modifikovanej psenice (preslachtenej na vykonnu urodu, mensiu vyzivovu hodnotu) a ked si vyskusali doma zacat piect z objednanych zrn priamo od pestovatelov (napr. povodne psenice jednozrnku, dvojzrnku) a doma si to mleli, tak to domace pecivo z kvalitnej muky (vacsinou kvaskove) im uplne prestalo robit roblemy, ktore im robil lepok v obchodnych vyrobkoch … takisto tak ludom vedeli pomiznut aj rozne kozne problemy, exemy a tak

autor
12. mar 2024

Lebo u nas fungujeme nonstop raňajky a večera pečivo chcem nejakú alternatívu 🤗 .... nieje to o chudnuti ci intolerancii. Rovnako to pečivo co sa v dnešnej dobe robí.... mam vyskusanych značiek a typov ale s ani jedny. Niesom veľmi spokojná väčšina z nich je tenká používame klasické maslo a to natrieť a chlieb - chlieb potom není....pred rokmi som mala úžasný receptik na "chlebik" zo spaldovej múky a acidka len som ho stratila na tom som fungovala a bolo to super ....

dzejsik
13. mar 2024

tak uz len podla toho odkial si, si treba najst nejaku overenu pekaren, alebo si zacat piect (kvaskove podla chutodnaty alebo mykitchendiary … chutna alternativa medzi kvaskovym a drozdovym je chlieb s prefermentom … a seversky zitny chlebik/tehlicka je super) … jednoduchy z drozdia zo spaldy najdes na tinkinychreceptoch (a aj verziu z kvasku)