Mám váhu ako na hojdačke

eliska105
21. nov 2020

Zdravím, ospravedlňujem sa, bude to trošku nadlhšie... mám 23r. a mám problém s váhou a veľmi slabou vôľou a som stále ako na hojdačke. Celé detstvo som bola pri sebe, aj keď som bola dosť aktívna, vždy vonku na bicykloch, chutilo mi jesť nebola som ako iné deti že polku jedla v jedálni stále nechávali atď.. a takisto aj sladkosti, chipsy, vyprážané, veľa masla, smotany atď. Kvôli tomu som v 15tich prestala raňajkovať a ani som v škole (všeobecne pred ľuďmi) nejedla, iba doma a tak som bežne bola do cca 16tej bez jedla. V 17tich som sa pri 170cm a 86kg rozhodla, že idem chudnúť a začala som behať, jedla som pravidelne ale malé porcie (bežne za deň cca 600kcal), každý deň hodina behu a schudla som za 5mes na 67kg. Moje myšlienky boli ale iba o jedle, 5x denne váženie, plač a škrtanie ďalšieho jedla ak tam bolo trošku viac gramov na váhe, neustála únava, padanie vlasov, žiadne krámy. Chcela som ísť na 55, ale telo to už nezvládalo a musela som prestať s behom a tak som za prvých pár mesiacov pribrala na 72kg, na tomto som zostala asi rok aj napriek každotýždňovým párty :D Potom prišli ďalšie zdravotné problémy, behať som nevládala ani cvičiť, rozjedla som sa, telo si bralo to, čo mu chýbalo a šla som za rok na 91kg... To bolo pred skoro 4rokmi. Vtedy som život zmenila znovu a šla som na to rozumnejšie, už toho bolo viac aj na internete a t.j. rozumné porcie všetkého okrem vyprážaného, pizza/cheat jedlo/alkohol raz za čas, zdravé koláčiky, pridať na bielkovinách a cvičiť/behať/jumping mať rôznorodý pohyb. Šlo to pomaličky, ale za rok aj dačo som mala 72kg a super kondičku. Našla som si frajera a zas to začalo, doslova ma vykrmoval, žiadne cvičenie, pizza, víno atď a následne som za 2 mes pribrala na 80, ale čo som medzičasom zhodila na 70kg hlavne posilkou a zdravou stravou aspoň keď som doma. Potom počas 1.vlny korony som využila, že som doma a cvičila som skoro každý deň, stále prechádzky, jedlo 4x za deň, neprejedať sa, žiadne blbosti sladkosti atď a fakt som videla dosť veľký posun v kondičke. Momentálne ale od leta pracujem a sama vidím, že motivácia teraz na jeseň znovu klesá, zas jem väčšie množstvá jedla, sladkosti atď a momentálne mám cca 74-75kg. Neviem už čo mám robiť, aby sa mi zas nevrátilo to, čo som mala a ako nebyť na hojdačke. Bojím sa, že si znovu nájdem niekoho alebo budem mať deti a zas priberiem niekoľko desiatok kg. Stále na to myslím a cítim sa úplne tučne, že mi odišla kondička, ani nemám chuť cvičiť, neviem sa motivovať. Mám pocit, že mám neustále hlad, najmä neskoro večer. Zdravé jedlá mi chutia, len moja rodina to nemusí a nemám stále čas si ho robiť sama a tak radšej siahnem po tom, čo majú oni alebo si upečiem napr hranolky v trúbe. Do posilky by som chcela znova chodiť, ale cítila som sa tam zle, že sa na mňa niekto kuká a že to robím zle, takže si asi 2-3x týždenne zacvičím doma na 20-40min. Veľakrát ale po robote už nemám energiu. Prosím vás, nemáte nejaké rady ako sa fakt že namotivovať a zároveň si to aj udržať aby som nebola raz hore a raz dole? Ďakujem pekne 🙂

elizabet173
21. nov 2020

@eliska105 stiahni si do mobilu aplikáciu kalorické tabuľky a tie ťa povedú, aby tvoje telo dostalo všetko to, čo potrebuje, aby si nejedla málo, lebo aj to môže byť príčinou nadváhy, aj keď to znie nelogicky, ale je tak a najmä, aby si nebola hladná, lebo potom nasledujú návaly prejedania sa. V žiadnom prípade nesmieš ísť pod svoj bazálny metabolizmus. Nechci dať dolu viac ako 2 kg mesačne, nie je dôležité schudnúť, ale byť štíhla. Niekomu ako motivácia pomáha kúpiť si hriešne drahé šaty menšie o dve konfekčné veľkosti. Nie viac, lebo potom to môže byť naopak demotivujúce. Držím palce.

tyrkysova_kobyla
21. nov 2020

@eliska105 rovnako ako @elizabet173 aj ja odporucam kaloricke tabulky 🙂 clovek je niekedy prekvapeny, ktore jedla maju kolko energie 😅

ivangeline
21. nov 2020

Začni inak myslieť. Nie je to o chudnutí ale o zmene životného štýlu. Ži zdravo. Jedz zdravo. Cvič pre radosť. A spí dostatočne. Plus, veľa vody. 🙃 Ja už nerobím ani jedno z toho ale moja váha je pod 65, pričom od dieťaťa až po presne ako ty, 17tku som bola tučná. Mala som 85kg, keď som šla schudnúť. Po roku som mala 52/53. Po pár rokoch 56/57 a po 2 deťoch mám 64 s tým, že som estelem 9m po pôrode a ďalšie leto plánujem byť zas vo forme a mať pod 60kg. Teraz som veľmi necvicila a ani nespala... A veľa jedla..no už sa to harmonizuje doma a budem mať čas aj na seba. A hlavne ten spánok!

de_zi
24. nov 2020

@eliska105 Pripomína mi to skoro môj príbeh, tiež váha ako na hojdačke cca od 15, kedy som začala cvičiť. S cvičením teda nebol nikdy väčší problém, no nájsť si zdravý vzťah k jedlu mi dávalo zabrať. V začiatkoch, keď som sa chcela stravovať perfektne som si vypestovala akýsi "strach" k nezdravým a kalorickým jedlám. Kalorické tabuľky sú veľký pomocník hlavne nazačiatku, keď prekvapivo zisťuješ, že niektoré jedlá sú ozaj viac kalorické než sa tvária a na konci dňa ti naskočí dvakrát vyšší príjem než by mal 😅 Ale treba aj s nimi opatrne, ja som sa na to zapisovanie stravy časom strašne namotala, čo ešte viac zhoršilo môj pohľad na jedlo. Výsledkom bolo záchvatové prejedanie (forma PPP) a teda aj váha ako na hojdačke. Jedno obdobie top strava, váha išla dole, a následne keď už som to nevydržala som sa začala enormne prejedať. Za tým hneď strašné výčitky svedomia a kolotoč začal nanovo. 🙂 To trvalo asi tak 3 - 4 roky, v rôznej intenzite. No a čo mi nakoniec pomohlo? Musela som si "naordinovať" taký reštart čo sa týka jedla. Všetko je to len v hlave a tak som si nejako silou vôle zakázala riešiť jedlo, keď som sa prejedla, nenadávala som si za to, dopriala som si aj nezdravé, kalorické... No a po čase sa telo samo prispôsobilo a prestalo pýtať toľko sladkostí a hlúpostí 🙂 Samozrejme to nejde hladko smerom k lepšiemu, občas do toho človek malinko znovu spadne. Podstatné je mať v hlave stále to, že jedného dňa to bude OK pretože si ideme stále za tým 😊 A ako sa motivovať do cvičenia... no, hádam si len z toho spraviť rutinu a zvyk, robiť len také cvičenie ktoré ťa baví a dávať si častejšie len menšie ciele, napr. tento mesiac schudnem 0,5 - 1kg.
Tak aby som to zhrnula: 1. obnoviť zdravý vzťah k jedlu 2. veriť si a neprestávať aj keď sú to dva kroky vpred a jeden vzad 3. nájsť si niečo čo ma baví, nie to, čo musím a opakovať kým si telo nezvykne tak, že si vypýta aj samé 😊
P.S. každá sme samozrejme iná a funguje na nás niečo iné. Mne pomohlo presne toto, tak za skúšku nič nedáš. Keby niečo, kľudne mi napíš. 🙂