Ako si po schudnutí udržať váhu - tipy, rady, triky

melicharovna
5. jún 2016

Ahojte dievčatá.
Zakladám diskusiu pre všetkých, ktorým sa podarilo schudnúť a teraz sú v štádiu udržiavania hmotnosti. Úpravou stravy a cvičením podľa Ewy Chodakowskej sa mi podarilo docieliť ideálnu hmotnosť, preto teraz stojím pred otázkou "A čo teraz?". S váhou som spokojná, s tvarovaním postavy plánujem pokračovať. Budem rada, ak sa podelíte o tipy, ako znova nepribrať ťažko zhodené kilá a čo robíte, aby ste si svoju postavu udržali. Rovnako by ma zaujímalo, v akej miere ste sa vrátili k svojmu starému jedálničku. Byť štíhla je síce štýl života, ale dobrá sviečková nikdy nie je zlá 🙂
Ja sa držím hesla: Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako princ a večeraj ako žobrák. Čakám na vaše postrehy a samozrejme každý diskutujúci je vítaný.

misel0806
5. jún 2016

Ja si zhodene kilogramy drzim uz pomali styri roky.... Jem viac ovocia zeleniny,,chude mesko,,pijem cistu vodu,,,sem tam si zabeham zo synomnbicyklujeme a tak... Sladkosti jem no neprehanam to snimi.. Po siestej vecer uz nejem ked tak si dam nejake to ovocicko... Ano zhadzuje sa velni tazko,,zato priberies rychlo jak slon... Treba si drzat kila aj stravu😃

stardust
5. jún 2016

sportovat aj nadalej a ako si sa stravovala doteraz, tak zhruba by si mala jest aj dalej. Ked mas vybudovanu svalovu hmotu, svieckova v nedelu neuskodi.

dana_l
5. jún 2016

hlavne sa nevratit k starym nezdravym zvykom. potom bola cela namaha nadarmo.
vravi sa - schudnut neznamena byt na "inej" strave len na par mesiacov ale celozivotna zmena stylu stravovania. a samozrejme ponechat pohyb ako dlhodobu aktivitu a nie len na tych par mesiacov

melicharovna
autor
6. jún 2016

Včera som si spravila cheat day. Oslavovali sme synčekov prvý rok, tak som si naložila najväčší kus medového krémeša, k tomu čokoládovú tortu a pojedla som všetky jednohubky, ktoré ostali po návšteve 🙂 Popravde, s cheatovaním pokračujem aj dnes, lebo torta aj krémeš ešte ostali 😅 Máte aj vy tieto objedacie dni? Podľa odborníkov na výživu by mali mať pozitívny vplyv na psychiku, lebo si doprajete, čo si inokedy odopierate, ale aj reštartujú metabolizmus, takže kilogramy sa zhadzujú rýchlejšie....no uvidíme 🙂

evittam
6. jún 2016

@melicharovna Ahoj, ja som na tom rovnako ako ty - už "len" udržujem a spevňujem. Normálne cvičím stále rovnako ale len 2-3x do týždňa, stravu sa snažím dodržiavať ale raz za čas si normálne doprajem, prípadne ak robím napr.pizzu tak si s deťmi kúsok dám...A raz týždenne mám "cheat day" a funguje to. Ešte ma známi pochválili, že či som ešte náhodou neschudla. 😉 Odkiaľ si zo ZA? Ja vrelo odporúčam na spevňovanie:
https://www.zlavomat.sk/zlava/563115-vstupy-na-...

dana_l
6. jún 2016

ano, mozes aj nieco sladke, a bez toho zeby si mala vycitky. len zase nie celu tortu na posedenie 😀

timea7
6. jún 2016

@melicharovna tak tvoja dnešná postava je asi veľkou motiváciou, ale chápem, že to nestačí. Ideálne je, ak medzi procesom chudnutia a procesom udržiavania sú len minimálne rozdiely. Ak človek chudne na drasticky nízkom príjme, alebo vylúči polovicu potravín, tak je veľmi ťažké, viac-menej nemožné si váhu udržať. Telo uloží každý gram navyše 😒 😒 😒 😒 , lebo sa pripravuje na prípadné ďalšie obmedzenia. Sviečková raz, dva krát do roka tvoju postavu nezničí, lenže to si môžeš povedať pri viacerých jedlách....možno je lepšie zaraďovať ich fakt výnimočne, naučiť sa ich robiť zdravšie - sviečková s minimom alebo žiadnou múkou, nie šľahačka, ale kyslá smotana, zahustiť rozmixovanou zeleninou a snažiť sa ušetriť tuky a kalórie inde. Večerať môžeš v pohode 2-3 hodiny pred tým, ako ideš spať, ak je to o jedenástej, tak je hlúposťou od šiestej nejesť, vlčí hlad ťa môže dohnať k tomu, že poješ čokoľvek, alebo sa vrhneš na sladké a to nechceš. Hlavnou zásadou asi bude zamestnať sa, čímkoľvek, byť čo najviac mimo domov - nemusí to byť zrovna bicykel, alebo lyže, aj pokojná prechádzka po parku a kecanie s kamoškou je lepšie ako kysnúť pred TV, to len zvádza k tomu - nasypať si aspoň oriešky...Tráviť čas aktívne - výstavy, koncerty, kino, turistika, kúpalisko.....

melicharovna
autor
6. jún 2016

@evittam tak toto by mi možno pomohlo zbaviť sa tuku na bokoch a spodnom chrbte, ktorého sa mi zatiaľ nedarí zbaviť. S postavou by som bola aj spokojná, ale toto sa ma stále akosi drží. Možno to ale bude aj tým, že donedávna som vo veľkom vyhrýzala po večeroch ovocie. Cukor síce zdravý, ale stále je to len cukor. Takže teraz deň končím zeleninou, vajíčkami alebo cottage syrom. Aké máš skúsenosti s plošinami?

melicharovna
autor
6. jún 2016

@timea7 toto si veľmi dobre napísala. Vždy som sa vyhýbala diétam, ktoré fungujú práve na koncepte často drastického obmedzenia energetického príjmu. Ani Mačingová nebola pre mňa. Bola som hladná a nervózna a málo disciplinovaná 🙂 Našla som si svoj vlastný systém na úpravu hmotnosti, ktorý mi vyhovoval a nehladovala som. Čoho sa však ale chcem zbaviť sú tie myšlienky na jedlo...mám pocit, že len rozmýšľam, čo môžem zjesť a čo nie, aby som znova nepribrala. Preto som aj založila túto diskusiu. Chcem zistiť...asi návod na večnú štíhlosť 😀

timea7
6. jún 2016

@melicharovna tvoje telo časom zistí, že to s ním myslíš dobre 😉 , ak sa teda drasticky neobmedzuješ v množstvách, alebo nefrčíš len na bielkovinách a zelenine. Je normálne, že sa ti myšlienky točia okolo jedla, veď si sa mu musela venovať, aby si sa dostala tam, kde si dnes. Preto radím vypadnúť z domu, v sobotu ísť na výlet, v reštike si dáš šalát, neskôr spráskaš banán, ale nachodíš desaťnásobok toho, čo by si nachodila pri vysávaní a varení. A pridá sa k tomu dobrá nálada, že ste ako rodina spolu, že niečo robíte pre seba, to je tiež fajn. V nedeľu doobeda zmákneš to, čím by si normálne zabila sobotu a poobede zase von - do prírody, plávať....Nezabudni na dostatok oddychu a čo najmenej stresu, aj keď to sa niekedy nedá ovplyvniť. Ak si hladná, ak pociťuješ hlad, niečo asi robíš nesprávne, občas máme chuť na kraviny všetci, občas sme hladné, aj keď sme jedli dostatok, ale nemalo by to byť pravidlom. U mňa je receptom na večnú štíhlosť systém byť stále v stave mierne najedená, nikdy neprísť do stavu smrteľného hladu, kedy sa už človek prestáva kontrolovať a pohlce všetko, čo mu príde pod ruku, ale u iného to môže byť inak. Ak si išla na nejakom príjme, skús pridávať postupne, veľmi pomaly, vždy zo dva, tri týždne počkaj, čo to urobí a potom pokračuj. Ja mám ešte overené na sebe, že ak som napr. na svadbe, že tam pohlcem viac a hocičo, nič ten jeden deň so mnou neurobí, aj keby išlo nejaké kilo, dve hore, nemôžeš za jeden, dva dni nabrať dva kg tuku. Ale nesmie to byť dlhšie, ak sa vrátim k normálnym stravovacím návykom, všetko je OK, jasne, ak sa svadba, alebo oslava nekoná každý týždeň, alebo dva ....., ale aj to je individuálne, mám známu, ktorá dá veľmi rýchlo dolu päť, šesť kg, ale ich aj veľmi rýchlo naberie. Ty už najlepšie svoje telo poznáš, najlepšie, ak si zvykneš na pravidelnú pohybovú aktivitu - napr. každý pondelok a štvrtok 50 bazénov....

evittam
7. jún 2016

@melicharovna Ahoj, s plošinami veľmi dobrý - ale treba samozrejme aj cvičiť - kombinovať cvičenie - a nie čakať, že sa na 10 minút postavíš na plošinu a čakať od toho zázraky 😉 . Ja som maximálne spokojná s kombináciou - 1km bežiaci pás, 20 min vibračná plošina, 30 minút vacushape a ešte tak 20-30 minút roletic-ako stíham - a pri chudnutí 3-4x do týždňa, pri udržiavaní 2-3x do týždňa - krásne som spevnela a spevňujem. Držím prsty aj tebe. 😉

michaelsa
7. jún 2016

@melicharovna Také dni má každý si myslím. Ja chodím aj do fitka a tam keď počujem ako sa baby rozprávajú tie čo chodia aj na súťaže tak sa až čudujem čo všetko oni cez cheatday pojedia 🙂

melicharovna
autor
8. jún 2016

@michaelsa tak predsa na tom niečo bude 🙂 ja sa vždy teším na víkend,lebo viem,že ma čaká nejaké to nebíčko v papuľke. Len potom som taká rozjedená, že sa mi pri pohľade na dobré jedlo ťažko ovláda 🙂

melicharovna
autor
8. jún 2016

Dievčatá, ďalšia otázka...máte aj vy niekedy ten pocit,že keď ste zdlabli na raňajky 3 rožky s maslom, na večeru parené buchty a medzi tým slona...jednoducho keď ste nebrali vôbec ohľad na postavu a mali aj pár kíl navyše, boli ste vnútorne vyrovnanejšie? Síce nespokojné s postavou, ale spokojné samé v sebe?

melicharovna
autor
8. jún 2016

@michaelsa ale predsa budem zvedavá...čo do seba ládujú také fitnessky? 🙂

melicharovna
autor
8. jún 2016

@timea7 výborne,vyberám si z tvojho príspevku ďalšiu radu...stále byť v stave mierne najedená. Koľkokrát denne ješ? Ja mám systém piatich jedál,ale úprimne už ma nebaví ich chystať :-/

timea7
8. jún 2016

@melicharovna ako kedy, päť, šesť krát, prečo chystať? Veď otvoriť jogurt nie je až taká práca, alebo pokrájať pár kúskov zeleniny, k tomu syr, kúsok chleba a normálne varíš, nie?

melicharovna
autor
8. jún 2016

@timea7 máš pravdu,to nie je. Momentálne doma s varením trochu štrajkujem,ale na večeru bude pre chlapov žemlovka. Ja si dám tuniaka so zeleninou. Aké jogurty jedávaš? Smotanovým sa vyhýbam, u mňa fičia biele alebo najnovšie ovocná jogobella,tá mi chutí.

timea7
8. jún 2016

@melicharovna ja nemám rada ovocné, tak alebo stracciatella, alebo si do bieleho dám trochu medu a škorice. Nemám tiež rada smotanové, ale ani tie s obsahom tuku do 3%, to je len voda.

bee_1
22. sep 2016

Ahoj tipy rady a triky ako schudnut najdes zaiste tu http://www.inazena.sk/
je tam kopa clankov a niektore metody sa mi aj osvedcili