Ako často treba cvičiť tabatu?

13. okt 2023

Ahojte,

Ako často treba cvičiť tabatu - full body, keď chcem schudnúť. Stravu mam vyváženú, upravenú- kaloricky deficit.

Tabata trvá 35 min, obsahuje 4 časti v každej sú 4 cviky, ktoré sa 4x opakujú, čiže ma 16kol.
1. Kardio
2. Zadok a nohy s činkami, expanderom
3. Vrch tela s činkami
4. Brucho

Postačuje takéto cvicenie 4x do týždňa?

Ďakujem za každú radu 🙂

zmrzlinka2021
13. okt 2023

Čo je tvojím cieľom? Lebo ak iba chudnúť, postačuje strava

adkat13
13. okt 2023

@zmrzlinka2021 tak takúto hlúposť som tu už nečítala poriadne dlho, a to je co povedať 🤦‍♀️

autor
13. okt 2023

@zmrzlinka2021 chudnutie ale samozrejme aj spevnenie, preto sú v ramci tabaty aj silové cviky.

zmrzlinka2021
13. okt 2023

@adkat13 čo myslíš?

zmrzlinka2021
13. okt 2023

Ak aj spevnenie, tak určite silové cviky. Osobne si myslím že pri aktívnom spôsobe života človeku stačí 3-4krat do týždňa po 40-60 min. Tabata má význam hlavne vo zvyšovaní kondičky. Silové samostatne cviky nie sú vhodné pre tabatu, keďže ideš len 20 sek intervaly a ideš na tep

autor
13. okt 2023

@zmrzlinka2021 ďakujem za radu a vysvetlenie🙂

ibrunova
13. okt 2023

My sme mávali tabatu 2x týždenne po hodine, v tej hodine bolo 10 tabát.. Každá mala 8x 20 s cvičenie a 10 s oddych.

zuzuliennka1
13. okt 2023

@adkat13 chudne sa stravou, nie cvicenim, @zmrzlinka2021 ma pravdu

zuzuliennka1
13. okt 2023

@adkat13 necvicim, nemam kedy, nemam cas ani energiu, ale posledneho pol roka si extremne davam pozor na stravu, vylucila som sladkosti, hluposti, keksy, sladke pecivo, zobkanie pocas dna, jedavam ranajky, obed, veceru, pijem len cistu vodu a 2x denne kavu, ak mam chut na sladke - banan, vynimocne! cokoladu, a mam dole za pol roka cca 10kg.
bez cvicenia.

adkat13
13. okt 2023

@zuzuliennka1 OK, super rada, ďakujem 😉

zuzuliennka1
13. okt 2023

@adkat13 cvicenim sa postava formuje, ale nechudne.
chudne sa LEN kalorickym deficitom, upravenou stravou, viac spalit, ako prijat, samozrejme v ramci nejakych mantinelov (bazalny metabolizmus, je rozdiel, ci niekto sedi 8h za pc, alebo maka na stavbe - budu mat teda rozdielny prijem, vydaj, ale pomer “viac vydat ako prijat” plati pre oboch, len s inymi cislami)
moj bazal je napr plusminus zaokruhlene 1700kcal, bazal chlapa, ktory sa cely den hybe, ze napr. maka ako robotnik, bude mat aj vyse 2000kcal bazal.
teda on si moze vecer dat na veceru steak (ale nie 2), ja si nemozem dat ani jeden, moje telo taku spotrebu proste nema

sense
13. okt 2023

Áno postačuje.

sense
13. okt 2023

@zuzuliennka1 cvičením. Sa postava formuje máš pravdu, ale aj cvičením palis kalórie a svaly spaľujú rýchlejšie. Pravda je ze sa chudne kalorickym dificitom, ale pro chudnuti l'en stravou odchádza nielen tuk ale aj svaly. A preto vyzerá žena ktorá schudne napr 10kilov len stravou horšie ako žena ktorá schudne 10kilov stravou a cvičením, keďže kilo svalu a kilo tuku je stále len kilo, len objem je rozdielny a @adkat13 schudla par desiatok kilov takže ju netreba poucat...
A apropo keď si správne. Rozložís príjem tak si môžeš dat aj steak, je bohatý na bielkoviny.... Ale samozrejme ak sa malo hýbes musíš vystačiť s nižším množstvom kalórií ako keď sa viac hýbes.... A nielen tou polhodinu cvičenia ale celkovym pohybom počas dna

adkat13
13. okt 2023

@sense dik, nechcela som sa sama chváliť 🙈😅

zuzuliennka1
13. okt 2023

@sense tak ty si to uz rozobrala na drobne 🙂 jasne, tak to je.
Pisala som to zo svojho pohladu - sedim cely den v praci za pc, potom do skolky po syna, domov,.. auto.
Obcas poobede von. Sumasumarum je moj vydaj energie skor mizivy, v lete som sa napr. hybala ovela viac, vonku doslova cele dni. Takze aj strava mohla byt v lete ina, ako teraz. V lete bol aj semtam dezert/zmrzka ku kave, tu narodky, tam grilovacka,… vybehala som to 🙂
ale teraz uz nie.
necvicim, oproti letu sa skoro nehybem, ale chudnem - stravou

zuzuliennka1
13. okt 2023

@adkat13 ahaa chapem 🙈🫣 tak ci tak, strava je 80% uspechu

adkat13
14. okt 2023

@zuzuliennka1 ved ja to viem, neboj 😉
Ale poradiť niekomu kto ide chudnut, že cvičenie nepotrebuje, že mu stačí iba strava je napriek tomu podla mňa scestné 🤷‍♀️

zuzuliennka1
14. okt 2023

@adkat13 noo tak som to nemyslela, mrzi ma ze to tak posobi. Urcite nie. Pohyb, strava. Ale strava je zaklad.
Takto - chudne sa stravou. Za tym si stojim. Teda - nemoze jest hranolky, mekace, pizze, kolace,.. s tym, ze ved potom si hodinu zamaka vo fitku. Nie. Naopak. Treba upravit stravu. A pridat pohyb. Tiez len upravit stravu a sediet na zadku nefunguje.
Ale ta strava je zaklad. Ciste chudnutie - teda mensi prijem ako vydaj, tato zakladna rovnica, funguje samozrejme cisto technicky bez cvicenia. Ale spravne to nie je 🙂
Samozrejme ze cvicenim sa spalovanie urychluje - resp. svaly spaluju tuky.

adkat13
14. okt 2023

@zuzuliennka1 to máš úplnú pravdu 🙂
Ja som čisto stravou schudla niekoľko krát vzivote. A ani raz som si to neudržala.
Až (dúfam) posledný krát, som sa rozhodla okrem úpravy stravy aj cvičiť, schudla som 40 kg a už 7 rokov si váhu držím. A ja verím, že je to hlavne vďaka cvičeniu, lebo vďaka nemu u mňa nastala celková zmena životného štýlu, nabrala som aj nejaké to množstvo svalovej hmoty a v neposlednom rade telo vyzerá úplne inak ako keď som chudla predtým bez pohybu 🙂