Kúpa nehnuteľnosti v Bulharsku - skúsenosti a rady

jankajanka111
25. jan 2021

Zdravím, s manželom uvažujeme o kúpe apartmánu v Bulharsku , má niekto skúsenosť akákoľvek rada by padla vhod . Veľmi pekne ďakujem , Janka

anjelicek26
25. jan 2021

Myslim, ze drviva vacsina tu ma problem kupit jednu nehnutelnost na slovensku, nie to nehnutelnost v zahranici. Kazdopadne my sme to s muzom zvazovali (ale Mallorcu), nakoniec sme to nechali tak. Predsalen chodit na dovolenku stale na to iste miesto, nemat kontrolu nad tym, pretoze je to proste daleko, dane s nehnutelnosti sa platia ci tam si ci nie si plus ti to kedykolvek moze niekto vykradnut. Prenajimanie je tiez zlozite, ak to teda planujes, chce to zodpovedneho spravcu, co bude preberat kluce a bude ludom k dispozicii a upratovacku a urcite nie ako hlavny sposob financovania v tychto neistych casoch co sa tyka cestovania.

jankajanka111
autor
25. jan 2021

@anjelicek26 Ďakujem pekne za radu

jankas34
26. okt 2021

@jankajanka111 Dobrý deň,
podarilo sa Vám kupiť nehnutelnost v Bulharsku? Nám ano, tak som sa chcela podelit o skusenosti.

daska16
4. nov 2021

@jankas34 mna by ta skusenost dost zaujimala kedze som v leveli, ze o tom dost uvazujem..

jankas34
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michael_a
18. feb 2022

@jankas34 Dobrý deň prajem, podelite sa o skúsenosť s kúpou nehnutelnosti v Bulharsku? Ďakujem pekne.

jankas34
18. feb 2022

@michael_a áno samozrejme. Kúpili sme novostavbu v Green life Beach Sozopol. Práve sa dokončuje. Rezort je dokončený, už len posledná časť je vo výstavbe. Ročný poplatok je 720 eur. Je v tom upratovanie, internet, voda... Rezort je priamo pri mori. Plánujeme ho prenajimat cez rezort. Kľudne sa pýtajte co Vás zaujíma, rada odpoviem. Určite odporúčam kúpu, je tam obrovský stavebný boom, ceny pôjdu hore, budú prijímať euro.

michael_a
18. feb 2022

@jankas34 Mňa by zaujímalo ako je to s daňou z nehnuteľností, daňami z príjmov v prípade prenajímanie, na aké úrady je potrebné sa prihlásiť, ako je to s poistením nehnutelnosti a ešte by ma zaujímala realizácia kúpy takejto nehnutelnosti, či ste kúpu zrealizovali prostredníctvom realitnej kancelárie na Slovensku. Ďakujem.

jankas34
19. feb 2022

@michael_a čo sa týka daní, poviem úprimne to sme ešte vôbec neriešili nakoľko prenajimat začneme až v lete, keď budeme mať všetko pripravené. Predpokladám, že pri podpise k prenájmu nás rezort usmerní, na aké úrady sa hlásiť. Daň sa platí v Bulharsku, tým pádom na Slovensku už neplatíte. Viac sme sa zatiaľ nezaujímali. To isté platí aj čo sa týka poistenia. Naša fáza sa len dokončuje,tým pádom toto taktiež neriešime ešte. Čo sa týka kúpy, máme kontakt na maklérku priamo na pobreží, ktorá nám ukázala niekoľko nehnuteľností, ktoré vyhovovali našim predstavám. Zálohu a platby platíte priamo rezortu. A s rezortom potom aj komunikujete. Kľudne sa pýtajte, neviem či som Vám pomohla.

jankas34
19. feb 2022

@michael_a ešte ma napadlo, že náš rezort má vlastného notára, tým pádom poplatok neplatíme. A manžel mi tu hovorí, že sa mu marí, že zápis na kataster je 0,1 percento z ceny nehnuteľnosti. Takže nič strašné.

kaja01
19. feb 2022

@jankas34 Ohľadne tých daní. Daň z prenájmu platíte v Bulharsku, ale nakoľko predpokladám, že ste rezidentmi na SK (žijete tu, máte tu stredisko životných záujmov), tak na SK priznávate celosvetové príjmy, t.z., že aj na SK musíte do daňového priznania zahrnúť príjmy z prenájmu v Bulharsku a podľa zákona použijete pri výpočte dane metódu zápočtu alebo vyňatia príjmov.

jankas34
19. feb 2022

@kaja01 absolútne to momentálne neriešim e ;). Daňové poradenstvo je iná skupina 🙏

fiffinkaa
19. feb 2022

Daň z nehnuteľností sa platí podľa m2, myslím že sa bude platiť ešte daň z prenájmu čo je cca od tých 15% plus. Ja zisťujem Chorvátsko, tak si myslím že to bude podobne. V Chorvátsku to je tak že ak prenajímate musíte sa registrovať na úrade dostanete IČO a aj živnosť asi bude treba. Nie je to také jednoduché, Chi mať prehľad o Vašom podnikaní, nelegalita pri zahraničných majiteľoch je problem. O to že by mi to niekto vykradol strach nemám, nakoľko pár známych má apartmán v Chorvátsku a teda mimo sezóny tam nie je ani nohy.

jankas34
19. feb 2022

@fiffinkaa keďže my máme apartmán v rezorte s 2 rampami strážený 24 hod denne 365 dní v roku tak zatiaľ sa k poisteniu nevyjadrujem. Bulharsko je Bulharsko, ako nám povedia, tak urobíme 🙂.

fiffinkaa
19. feb 2022

@jankas34 😊😊😊
V Bulharsku som bola len raz pred 20 rokmi dole v Achtopole, krásna dovolenka.❤️

fiffinkaa
19. feb 2022

@jankas34 kupovali ste cez sk realitku?

jankas34
19. feb 2022

@fiffinkaa celým procesom aspoň v našom prípade nás sprevádzali maklérky z rezortov ktoré predávajú novostavby priamo od developerov.

fiffinkaa
19. feb 2022

@jankas34 ďakujem a v slovenskom zastúpení?

miroslavka1977
21. feb 2022

@jankas34 kvoli vám som sa registrovala na konik, zaujalo ma to , ak by sme mali záujem o kontakt na maklera priamo v Bulharsku viete nám ho poskytnúť?

jankas34
21. feb 2022

@miroslavka1977 áno nemám s tým problém, píšte mi ale prosím súkromnú správu. Rada pomôžem.

miroslavka1977
21. feb 2022

@jankas34 v poriadku chápem, píšem súkromne

jankas34
21. feb 2022

@miroslavka1977 nechcem poskytnúť kontakt komukoľvek kto nemá vážny záujem o kúpu (nemyslím tým teba) 🙂. Maklérky by sa zbláznili keby im začali všetci písať :D

ninaanina
25. mar 2022

@kaja01 ak som to správne pochopila tak daň z prjmu sa platí na Slovensku a ni v Bulharsku ano? Máme aspoň také info ďakujem za odpoveď

ninaanina
25. mar 2022

@jankas34 mne vraveli realitky že ak ste rezidentom SK dan platíte na Slovensku ako daň z prijmu, tak teraz neviem

ninaanina
25. mar 2022

@jankas34 môžem poprosiť aj kontakt na makléra v bulharsku?ďakujem

kaja01
25. mar 2022

@ninaanina Tak treba ísť podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Ako je postavený zákon o dani z príjmov v Bulharsku neviem. Ale ak daňovník žije na SK, na SK priznáva celosvetové príjmy, t.j. aj príjem z prenájmu v Bulharsku. Väčšinou je to tak, že sa zdaní príjem z prenájmu v zahraničí, ale aj napriek tomu je potrebné ho uviesť do daňového priznania na SK a použiť metódu vyňatia príjmu alebo metódu zápočtu dane, všetko je uvedené v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia.

ninaanina
30. mar 2022

@kaja01 ďakujem pekne, vy ste prosím účtovníčka?

ninaanina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kaja01
30. mar 2022

@ninaanina áno.

anjelicek33
31. máj 2022

Zdravím, máte niekto skúsenosť s kúpou apartmánu v Bulharsku cez realityBulgaria? Ďakujem