Život v Bratislave po škole pre mladého

3. júl 2024

Ahojte maminky,
Syn mi skončil inžiniera na STU, chce v Bratislave ostať žiť,čo mňa ako matku zarmútilo ale chápem to. Do rodinnej firmy a domov sa vrátiť nechce v žiadnom prípade aspoň teraz…..Našiel si tam prácu,kde by vedel od augusta nastúpiť. Ponúkli mu 1100€v čistom. Má takú predstavu,že ostáva byvať s bývalymi spolužiakmi na byte. Auto nemá bude sa premiestňovať mestskou. Mám otázku je to adekvátny plat pre absolventa na Bratislavu? Bude mu ti stačiť? Doma by sme mu samozrejme ponúkli viac peňazí a aj iné benefity ale nechce ostať.

Prosím len komentáre k veci a tých čo žijú v Bratislave. Ďakujem 🙂

jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jurly
3. júl 2024

gratulujem k uspesnemu ukonceniu.
plat 1100 v cistom? tiez gratulujem. niektori si na taky plat ani nesiahnu pocas celeho zivota.
urcite mu to stacit bude, aj odlozi, ak vie s nimi hospodarit.

andrejkap123
3. júl 2024

To je 1550 v hrubom? Podla mna pre absolventa bez skusenosti super. Moze nasledne po roku hladat prácu s lepsim platom inde a uz so skusenostami 🙂

sisa_s
3. júl 2024

Aky odbor vystudoval? A v akom odvetvi bude pracovat?

autor
3. júl 2024

@jozko_z_lesa zadok mu neutieram, je samostatný už dlho samozrejme. Len ako asi každí rodičia chceme pre neho len to najlepšie a zamrzelo nás to,že neostane doma v rodinnom biznise. Nič nemal zadarmo napriek tomu,že mohol mať ,,pečené holuby,, ako sa povie. Takže ste si tento primitívny komentár mohli odpustiť.

autor
3. júl 2024

@jurly áno, ovláda 2 jazyky so štátnicou takže asi aj to zohralo rolu. Len ja nemám predstavu aké sú náklady v Bratislave. Čo som pozerala prenájmy tie ceny sú dosť vysoké ak by chcel bývať sám, preto i moja otázka na ceny.

doriiis
3. júl 2024

1100 € plat nemajú mnohi dospelí ľudia ziviaci rodinu.S hypotékou a záväzkami na krku.
Zdieľané bývanie tiež dobrý nápad.Je mlady,bez záväzkov.Nema sa kam ponahlat

cafelatte
3. júl 2024

5 rokov dieťa študuje v Ba a mama nemá prehľad o výdavkoch na zivot v Ba?😆

alenka58
3. júl 2024

určite syn vie zvážiť všetky okolnosti, treba ho nechať veď je na SK neodišiel ďaleko

jurly
3. júl 2024

vynikajuco, perspektiva vyborna. musim uznat, ze cena na byvanie (podnajom) je v BA naozaj vysoka.
v pripade dobrej partie na byte mu bude dobre a este usetri. urcite si tu uz vytvoril aj socialnu siet ludi. vyskusa a uvidi

autor
3. júl 2024

@cafelatte nie nemám ,pretože sme mu platili internát a potom zdieľané bývanie a cestovné cca 300€ ,vreckové si zarábal sám popri škole . Nič nemal zadarmo.

lin_a
3. júl 2024

Ostat byvat so spoluziakmi na zdielanom byte (so samostatnou izbou) je na zaciatok velmi fajn, mnoho ludi tak zacinalo po skole 🙂 bude mat spolocnost, kamosov poruke a dost usetri oproti samostatnej garsonke. Tie peniaze moze setrit a pouzit na cestovanie, setrenie na zaklad hypo apod.
Auto mu v BA netreba, MHD je fajn, prilezitostne moze pouzit nejaky carsharing.
Vydavky na stravu ho vyjdu hadam rovnako ako za studentskych cias a mozno rovnako ako v rodnom meste.
Nastupny plat na absolventa STU ma fajn, je tam velky potencial na rast v nasledujucich rokoch, zalezi len na nom, ako sa vypracuje a chopi prilezitosti, skolou vzdelavanie nekonci 🙂

autor
3. júl 2024

@jurly ďakujem 🙂

autor
3. júl 2024

@lin_a ďakujem za super komentár, áno určite má v Bratislave viac možností ako doma. Je šikovný a taký typ knihomoľa, dokonca rád varí už ma i par kurzov varenia za sebou :D takže asi spolubývajúci sú vďační. Bývajú 3ja na byte (2 chlapci, 1 dievča ) v Ružinove.

kp7333
3. júl 2024

1500 eur butto nie je zle na zaciatok. Ak bude sikovny, o par rokov bude mat 3000, bude si moct dovolit hypo na vlastny byt. Raz sa mozno vrati do rodinnej firmy bohatsi o skusenosti.

autor
3. júl 2024

@kp7333 čiže je ti taký normálny plet ore absolvensta s danou školou áno? Ako tým,že vie jazyky by mohol ist i do korporátu , do iného štátu za omnoho lepšie peniaze no rešpektujeme jeho voľmu ostať v Bratislave, verím,že naberie kopu skúseností a vie prečo tam chce ostať.

kp7333
3. júl 2024

aj v Bratislave v korporate moze raz zarabat 5000 eur v hrubom. Treba trochu stastia, sikovnosti a nebat sa prestriedat pozicie/firmy, ked uz naberie skusenosti. Ale pre absolventa je to normalny plat.

melanta
3. júl 2024

čiže je ti taký normálny plet ore absolvensta s danou školou áno - STU je obrovsky široký pojem. Aký odbor konkrétne vyštudoval a čo konkrétne ide robiť, akú pozíciu? Aká spoločnosť? Nemyslím názov spoločnosti, ale či ide o malú firmu, korporát, štátnu firmu?

autor
3. júl 2024

@sisa_s výrobné a strojárenské technológie.

tetapetra
3. júl 2024

Ak je šikovný, určite sa uchytí a pôjde aj platom hore. Mám dosť keď vidím v správach ako si absolventi bez praxe pýtajú min 1500 v čistom lebo majú VS. Ale že prax nula a že ich to musi niekto naučiť to nevidia.

autor
3. júl 2024

@tetapetra tak on je skromný chalan, povedal mi,že toľkoto mu ponúkli vo firme. Ale nie som si istá, či už bude mať 1mesiac toľko alebo až po skúšobnej dobe to mi neprezradil. Ešte som do toho tak nevŕtala radšej 😂

autor
3. júl 2024

@tetapetra nie som si istá firmou,či tu ponúkli taký plat ,pretože bol asi na 5tich pohovoroch ale zarezonoval mi v hlave Siemens.

autor
3. júl 2024

@tetapetra viem na čo narážaš stretávam sa s tým keď prijímam do zamestnania ľudí takže, dosť absolventov nemá sebareflexiu a nie sú ochotní na sebe makať a vypracovať sa.

autor
3. júl 2024

@melanta pozri odpovede nižšie prosím nech sa neopakujem.

vanilkovazmrzka
3. júl 2024

Je to bezny plat a pre absolventa je to ok.

Nebyva sam, takze vydavky na byvanie ma mensie ako keby platil hypoteku alebo samostatny podnajom, takze z toho v pohode vyzije.

macatt
3. júl 2024

Ja si myslím, že mu to dlho stačiť nebude, keď si nájde dievča dupľom.. nástupný plat je OK, nejak začať musí..

autor
3. júl 2024

@macatt podľa toho čo mi tu píšu je to pre absolventa normálny nástupný plat. Možno ešte zváži i iné ponuky (neviem) len toto mi prezradil ale vyzeral byť spokojný s platom. Predpokladám,že ak sa bude chcieť osamostatniť nejaký 1izbák asi si nájde priateľku bude mať už čo to odrobené a pojde s platom vyššie ,je mi jasné,že teraz by to nešlo pri tej sume

1andrea111
3. júl 2024

Neviem prečo sa cudujes že sa nevracia domov, a nejde do rodinnej firmy. Veď ste ho tak vychovali, nič nemal zadarmo, na vecí sú musel zarobiť, naučil sa byť samostatný a chce fungovať bez Vás. Čo je úplne v poriadku s dobre že si chce žiť svoj život. A nie byť obmedzovany rodinou.

autor
3. júl 2024

@vanilkovazmrzka Myslím,že pri danom plate by si sám ani bývanie nemohol dovoliť. Pozerala som napríklad ten Ružinov a tam ceny 600-700€. Teraz platia 1000€ 3izbák

tykat
3. júl 2024

Ci plat adekvatny neviem... ale skusenost na nezaplatenie 👍 ja som pred cca 30 rokmi zacinala podobne, po VS som mohla nastupit za vyssi plat v rodnom meste, vo firme kde robila mama, byvat doma zadarmo. Vybrala som si pracu v krajskom meste, nizsi plat ale ta samostatnost ❤️ sama som si nasla prenajom garsonky, najlepsia zivotna lekcia. O vsetko som sa starala sama. Ale vies co bolo super? Ze som mala podporu rodicov, ze som vedela keby nieco tak mi pomozu, ci financne, ci s byvanim. Nemuseli, prave naopak, darilo sa mi vyborne.
Za mna, podporte syna v samostatnosti. To je to najlepsie co mu teraz mozete dat.

autor
3. júl 2024

@1andrea111 to je pravda je samostatný, neobmedzovali by sme ho len by to mal doma jednoduchšie myslim,ze o hodne.