Zálohové platby za rok 2023 - Bratislava

mirkast91
12. jún 2024

Ahojte, chcela by som sa opýtať hlavne tu v Bratislave, pls ako mate/mali ste cca nastavené zálohové platby za tok 2023 za 3izb.byt na 3osoby?

Byvam totiz v podnajme a prišiel velky nedoplatok, no mam pocit ze 90eur zalohove platby, ako sa uvadza vo vyuctovani tu, su neprimerane malo...

dadis
12. jún 2024

@mirkast91 Otazne je, kolko mas zalohove platby uvedene v najomnej zmluve. Mala by si mat napisane nieco v zmysle - mesacna platba za prenajom a mesacna zalohova platba za platby spojene s uzivanim bytu. Skus to pozriet. Ak si podpisala taku malu sumu, tak na nedoplatok maju narok. Ta zaloha je nizka, vacsinou sa plati cca 200 eur za takyto byt.

mandzula
12. jún 2024

250

anjelok
12. jún 2024

90 eur je urcite malo, viac mam na 1izbaky s menej osobami.

zuzanaete
12. jún 2024

To je zalostne malo. Ako uz bolo spomenute, dolezite su zalohy dohodnute v zmluve (idealne presne rozdelene na jednotlive polozky) a nie realne zaplatene zalohy prenajimatelom.

jazula
12. jún 2024

My máme 120 na dvojizbák s tým, že to nezahŕňa teplo a teplú vodu…

zuzike123
12. jún 2024

Okolo 200e

viky_21
12. jún 2024

My sme síce z KE ale mame 3i byt a sme 2 dospelí a 1 dieťa a platby mame 200€. Bez plynu a elektriny. 90€ na 3i v BA mi príde strašne malo pro 3 ľuďoch 🤷‍♀️

bubinko1506
12. jún 2024

My sme 2 dospeli a 2 deti, platby mame okolo 220e (3-izbak, Petrzalka).

ms_green
12. jún 2024

No to sa mi veru nezdá. My sme dvaja v 2i a mali sme zálohové platby 225. Prišiel nám trošku preplatok ale nie nejak veľa.

katkaseiner
12. jún 2024

Hlavne pozri zmluvu ci mas cenu najomneho rozpisanu ... cast na zalohove platby a cast najomneho (majitelovi), lebo od toho sa dost odvija...ak to tak nemas, tak je to dost pruser, pretoze on za teba plati nizke zalohy a potom chce nedoplatok....

mirkast91
autor
12. jún 2024

@katkaseiner ved presne takto to je, najom platim dost vysoky a bolo dohodnute ze vratane energii a ja hlupa som sa spoliehala ze maju aspon prednastavene zalohove platby podla realnej spotreby...a nie ze este nizsie ako ma moja sestra sama v garzonke a teraz na mna pozeraju ze oni nevedia co ja v tom byte robim ze mam take nedoplatky

dadis
12. jún 2024

@mirkast91 A co mas pisane v casti nedoplatku? Ved nech ti spravi vyuctovanie na papieri, ze sa poradis s pravnikom. Nemusis podla mna olatit nic, ked ma tak hlupo postsvenu zmluvu, ze nemas tsm napisane, kolko z platby je poplatok za sluzby a energie...na sude by varili z vody a nic by im nepreslo..90eur je poddimenzovane ako svina

mirkast91
autor
12. jún 2024

@dadis no oni maju 900eur uz zaplateny depozit a samozrejme mi to chcu tahat z toho..otrasne s tymito prenajmami, ale tak moja chyba, moja neznalost, moj prvy podnajom a nevedela som na co si davat bacha, podstatne mi bolo ze im nerobilo problem ubytovat ma s dvoma malymi detmi, lebo som akurat rozvod riesila

dadis
12. jún 2024

@mirkast91 Nie, nemaju na to pravo, si to stiahnut z depozitu. Vyziadaj od nich pisomne vyuctovanie, prehlad prijatych platieb, skutocnu spotreba podla meracov a ze rozdiel zaplatis. Toto nie je normalne. My sme v byte 3 a mame predpis 230 eur.

katkaseiner
12. jún 2024

@mirkast91 bohuzial toto je neznalost ktoru vyuzili majitelia... oni velmi dobre vedia ze ty si nevedela a oni hraju nevedomych...
Ja presne nastavujem vzdy podla toho kolko mam ludi v byte aj najomne a aj zalohove platby - predpis mi k tomu da bytovy podnik. Aj mne sa to jednoduchsie pocita. Samozrejme ide u mna o nieco ine... ja to robim normalne (180E zalohove platby, 300E najomne. V tych zalohach je platba bytovemu podniku, plyn a elektrina - cokolvek nad to potom davam preplacat najomnikovi - ale teda zatial sme skor mali len preplatky).
Zial teraz uz ine urobit nevies, budes to musiet zaplatit. Ale pre buducnost bud ziadaj novu zmluvu od majitela (popravde neviem ci si vies skontrolovat kolko on realne plati preddavky, ale teda nie je to tazke vypocitat podla vyuctovania) alebo radsej si hladaj niekoho kto sa nesnazi vydzubat s ludmi.

dadis
12. jún 2024

@mirkast91 https://ficek.sk/nedoplatok-za-byt-ziadany-od-p... naozaj si poriadne prestuduj zmluvu, ale ak nemas rozpisane, kolko z najomneho tvoril poplatok za sluzby, tak ti nebude vediet spravit vyuctovanie. Ako sa hovori, dobre zmluvy robia dobrych priatelov

katkaseiner
12. jún 2024

@mirkast91 vidim ze
@dadis uz poradila - ono to znie dobre... som zvedava ako to vyriesis... priprav sa aj na to ze mozno budes musiet riesit aj sud a vystahovanie... ja velmi drzim palce nech to poriesis dobre - takyto vychcanci robia velmi zle meno prenajimatelom....

mirkast91
autor
12. jún 2024

baby ja uz dva a pol roka riesim sudy o deti, majetok a vkuse nejake vymyslene trestne oznamenia na mna co sa nevie dat moj narcisticky ex dokopy, ja na toto uz psychicku kapacitu nemam sa natahovat este aj o toto...ak chcu nech sa s tym zadrhnu, mne sa konecne zacina ina zivotna kapitola, len som teda dostatocne poucena do buducna keby nahodou
@katkaseiner
@dadis

dadis
12. jún 2024

@mirkast91 Uplne chapem ❤️

kristiii
12. jún 2024

Tie zálohové platby, čo tu spomínate (všetci), máte už vrátane fondu opráv či bez?

mirkast91
autor
12. jún 2024

vratane
@kristiii

katkaseiner
12. jún 2024

@mirkast91 chapem ta, ak sa s nim nechces natahovat, je to tvoje rozhodnutie, kazdopadne pytaj novu zmluvu lebo takto z teba vytiahol kopec penazi a aby si znova o rok takto nedopadla...

anjelok
12. jún 2024

Autorka, vypytaj mesacny zalohovy predpis, ktory maju od spravcu a s tym ich konfrontuj. Ze preco neplatia, co je predpisane, Ty mas najom aj vratane energii, cize vratane toho, co je za byt a nahlasene osoby predpisane platit spravcom. Oni teda nech doplatia zalohy a ty doplatis zvysok, ak bude co.

kristiii
12. jún 2024

@mirkast91 tak to áno, neviem síce v akej ho máte výške, ale v tom prípade sú to určite nízke zálohové platby, čo sa týka ostatných položiek (mimo toho FO).

mexico_16
17. jún 2024

250€