Šikana na ZŠ v Petržalke

al3na
4. jún 2024

Ahojte. Chcem sa opýtať či niekto nemáte skúsenosti zo šikanou na ZŠ.Ak áno aké riešenia,vyjadrenia mali učitelia a vedenie školy v danej situácii. Aký postoj zaujali?

kacena4
4. jún 2024

sikana je na skolach bezna co myslis ako sa vyjadrili? otazka je ci to niekto riesi oficialne ci len "perhuba"

xena0
4. jún 2024

@al3na aký postoj mali zaujať? Buď škola šikanu rieši alebo nerieši

al3na
autor
4. jún 2024

@kacena4 oficialne sa to riesi, aspon z nasej strany. Skola dava viac menej od toho ruky prec? Sikanovane dieta je sikanovane , postoj pedagogov ukazovanie prstom na dieta....a ty co sikanuju sa neriesia.

kacena4
4. jún 2024

@al3na ako sa to riesi? maju soeci prednasky? vyhodnotilo sa. to ako sikana? ake opatrenia spravili? nie vsetko je sikana

al3na
autor
4. jún 2024

@kacena4 opatrenia dokopy ziadne. Dali si zavolat dotycne deti , dali im podpisat papier ze sa to viac nebude opakovat a to bolo vsetko. Opakovane posmesky, urazky a vysmechy su tiez sikana. Ked uz dieta ma amoky, strach kazde rano zaludocne tazkosti s vracanim a hystericky plac kazde rano tak uz to nieje asi len o dotahovani sa. Odmietala v skole uz aj jedavat a po prestavkach sa schovavala na toaletach.
Ako sa to riesi? NERIESI skola to zametie pod koberec, z dietata spravia "hysterku" a to je vsetko. Takto pred rokom im z tej triedy odislo dieta tiez kvoli sikane, tento krat sme si to odniesli my. Zaver? Sikanator je chranene zvieratko a sikanovany nech si zmeni skolu (ich riesenie)

iwesska
4. jún 2024

Ano mame,presne ako u vas - agresorovi sa vsetko musi prisposobit a otlka si deti dalej. Neviem ci to nie je rovnaka skola.

mamutka
4. jún 2024

@al3na všeobecne mám pocit že v tejto krajine sa to vôbec nerieši, aj po tragédii, ktorá by otriasla každou normálnou krajinou. Treba aspoň pisat o akú školu ide a šíriť to ďalej, nech ľudia čítajú recenzie. Rodičia sa zaujímajú na akú školu dávajú dieťa, tak nech si prečítajú, kde je riaditeľ/-ka čo sa usmieva na fotke a inak je to obyčajná mrcha čo serie na deti ktoré trpia. Spravodlivosť neexistuje u nás a deti sa to mnohé naučia už na zs, vďaka primitívom, ktorých vychovajú arogantní blbci a vďaka tupeme vedeniu, ktoré sa z toho smeje

maminkadeticiek
4. jún 2024

Mas papier od sychologa,ze dieta je sikanovane?Skratka potvrdenie od odbornika?Ci len chodis a rozpravas ucitelkam a riaditelovi svoje dojmy a pocit?

maminkadeticiek
4. jún 2024

@mamutka Fuha,taketo vyjadrenia?Netusim o koho sice ide,nepoznam situaciu,ale taketo vyjadrenia tiez nemusia byt beztrestne.

tramtada31
4. jún 2024

@al3na oslov príslušné CPPPaP, oni určite pomozu, aby sa to nejako vyriesilo

mamutka
4. jún 2024

@maminkadeticiek prosím? Všeobecne ide o šikanu. Keď sú deti šikanované, šikanujú ich grazli a ti väčšinou asi nie sú vychovávaní slušnými ľuďmi, ktorí vedu deti k úcte a k pomáhaniu iným. A ty máš snáď pocit, že keď šikanovaný chlapec skočil zo strechy školy a zabil sa, tie pizdy čo naňho kričali nech skoci boli slušní ľudia? Keď škola neriesi šikanu, je to nebezpečne a keď dlhodobo zametajú takéto veci pod koberec, tak nech sa rodičia verejne o tom bavia a označujú školu menom. Keď sa niečo stane, potom je neskoro ukazovať prstom.

maminkadeticiek
4. jún 2024

@mamutka Nazvat riaditelku tak ako si ji nazvala ty,bez toho aby si ju poznala a poznala situaciu,ku ktorej mamicka vysoko pravdepodobne nema ani posudok psycholova je cez ciaru,ale vidim,se pisem s clovekom,ktory si mysli ze ma pravo na vsetko,takze nech sa paci.

mamutka
4. jún 2024

@maminkadeticiek jezisi, ja píšem všeobecne, nie o tejto riaditeľke, alebo riaditeľovi. Všeobecne o tom, že keď sa človek naozaj a seriózne stretne so šikanou ( a to už predpokladám že ma pochodenych psychológov, posudky ) a napriek tomu sa vedenie školy bude stavať k tomu štýlom “vaše dieťa preháňa” tak to teda nemôžu byt seriózni profici a slušní ľudia. Žijeme v krajine kde sa kľudne stane riaditeľom školy človek ktorého brat/kamarat/svagor a pod ma post vo vládnej strane a pán riaditeľ nemusí robiť nič ale pozíciu ma istú. Slušný človek tam nedosiahne nič, len sa trápi že jeho dieťa sa ráno budí v strachu zo školy. Keď takúto situáciu ako rodič zažiješ, nič nebudú riešiť, tak potom ich teda volaj ako chceš. Ale zároveň verím ze žiadne dieťa už nič také zažívať nebude. Len by aj riaditelia mali mať pocit, že toto je priorita a nie že ked sa niečo deje, z matky urobia hysterku a dieťaťu ešte spestria život…

al3na
autor
5. jún 2024

@tramtada31 to uz pochodene mam, aj psychologov, aj inych odbornych lekarov. Nechcela som rozputat hadku medzi vami. Len ma zaujimalo ci niekto nema osobnu skusenost a ako sa ich skola k tomu postavila. Ci to vobec nejako riesili alebo sa to vsade len zameta...

zuzulka558
5. jún 2024

@mamutka no nepíš z istotou ako kto vychováva, u nás na druhom stupni sa riešil sopliak co mal rodičov studovanych a veľkých podnikateľov 😉 no rodicia sa z nich neposrali a spratka do polroka upratali a už tam nie je nepomohlo ani keď pán velkomozny tatko sa prišiel vyhrážať ze sa všetci z neho poseru,, potom sa zistilo ze chlapec si tak vydobijal svoje zlo na deťoch kvôli tomu ze rodicia nemali až tak záujem a nakupovali mi len na čo si ukázal

bubuzu
5. jún 2024

Daj svoje dieťa inam a školu medializuj. Bohužiaľ moc iné možnosti nemaš. A kľudne by som šla za dr, vysvetlila jej situáciu a poprosila pre dcéru pn-ku už do konca roka. Max aby prišla na písomky koncoročné, ak ešte neboli. Chraň si dieťa, ale to vieš.

stanislavicenka
5. jún 2024

@maminkadeticiek takto by si reagovala aj na vlastne dieta? Ze su to iba jeho dojmy? 🤦

maminkadeticiek
5. jún 2024

@stanislavicenka Nie,ako pisem vzala by som svoje dieta v takomto stadiu sikany urcite na psychologicky posudok nech mam cierne na bielom ze je sikanovane a potom by som trvala na rieseni.Co je na tom nepochopitelne ze aj tieto veci maju nejaku postupnost a pravidla?Vsetci totizto v takejto kauze maju svoje prava,aj ti co ublizuju,prave preto je nevyhnutne mat to aj odborne podlozene.

engynka
5. jún 2024

@al3na ja nemam nastastie skusenost ale skus sa obratit na IG Rodic_lavou_zadnou. Napr aj teraz bude s nou workshop v Karlovke o sikane. Viem, ze tato pani sa intenzivne venuje teme sikany na skolach a tiez krokom ako postupovat v prioade rieseni/neriesenia zo strany skoly.

al3na
autor
5. jún 2024

@maminkadeticiek a kto povedal ze nemam? Pochodili sme uz tolko lekarov pokial sme nevedeli o co ide ma za sebou, gastro, neuroligicke vysetrenia, CT, CPPPaP, obvodneho psychologa...ano potvrdilo sa ze dieta je psychicky sikanovane . Nastastie tam uz nemusi ist...ale ocividne si nepochopila prispevok a mas potrebu sa len navazat . Neviem ci mas skolou povinne deti alebo teda z tvojich prispevkov obhajujes neobhajitelne. No post bol o tom aby som zistila ci nema nahodou niekto podobne skusenosti a ako to riesila/neriesila ich skola.

kp7333
5. jún 2024

Daj pisomny podnet na vedenie skoly, doloz posudky, ak nebudu konat, posun to na skolsku inspekciu. Vsetko ries pisomne a zalohuj si kopiu komunikacie.

al3na
autor
5. jún 2024

@engynka dakujem

luccija
5. jún 2024

@al3na s triedou by mal pracovať psychológ bol tam?Z mojej skúsenosti sa o šikane iba kvetnato rozpráva, ale keď nastane všetci hrajú mŕtveho chrobáka.Najlepsie čo môžeš spraviť je dať dieťa prec z kolektívu na inú školu a pracovať s ním so psychológom, lebo tento zážitok mu zníži sebavedomie... Keď sa ku agresorovi pridajú ostatné deti šikana je už nezvládnuteľna.To treba riešiť pokým to je v začiatkoch.
Keď to je náhodou dieťa s ADHD a inými problémami o to horsie.Kamaratka kvôli takému dieťaťu dala dcéru na inú školu robil im zle, posmešky bol si vedomý, že má diagnózu a on je "taký"u nás v škole boli náznaky, divné ppznamky v 6 r na šťastie potom prišiel COVID a situácia sa upokojila a do školy išli pomaly o rok tak aj dospel a zabudli.
Muž si chalana počkal ráno pred školou a rázne mu dohovoril.

luccija
5. jún 2024

Školy by mali mať normálne manuál ako postupovať psychológ, individuálne sedenia atď...

al3na
autor
5. jún 2024

@luccija v zaciatkoch sa to riesilo , no odhalenie o co ide bolo zdlhave. Nakolko je na druhom stupni kde su deti pocas prestavok bez dozoru. Ona o tom rozpravat nechcela , bala sa ze to bude este horsie. Triednu som na to upozornila ze sa nieco deje uz koncom novembra, tvrdila ze si to ustrazi no skutek utek. Zo dna na den sa to stupnovalo, dcera zo dna na den v horsom a v horsom psychickom stave. Nekonecne navstevy u lekarov a nikde jej nic nezistili...az ked som sa dozvedela ze sa schovava po prestavkach na toaletach tam manzel nabehol. Riaditelka tvrdi ze o nicom nevedela....co robila triedna potom od novembra? Pytala stale dokazy.. Tu je otazka ake? Islo/ide o psychicku sikanu. Tak sa pytam ako dokaz ma si to dieta siahnut na zivot? Alebo to ma prejst do fyzickej sikany aby mala pani ucitelka dokaz?

mane01
5. jún 2024

@al3na v Ružinove to iste na prvom stupni! Vedenie sa snazi popierat. Ja by som taketo nieco medializovala. Ked to ucitelia od novembra neriesia, tak by sa nasli vsetci na titulke Plusky alebo rovno v telke. Bez pardonu! Viete si zeny predstavit, co to pre to dieta musi byt? Predstavte si, ze vas v praci niekto sikanuje a vy tam mesiace musite chodit a znasat to!!!

ada12345
5. jún 2024

Moji chodia na sukromnu skolu a tam sa to chvalabohu riesi. S triedou pracuje okrem triednej ucitelky aj psychologicka, mali kazdotyzdenne stretnutia. Ale uprimne, najviac zabralo, ked sme priamo kontaktovali rodicov agresora. Rodic ma najvacsiu autoritu u dietata. Takze ja odporucam ist touto cestou.

la_nebbia
5. jún 2024

U nás na škole sa už pri podozrení na šikanu predvolávajú rodičia všetkých zúčastnených. Pohovor potom vykonáva sociálny pedagóg, výchovná poradkyňa, triedny učiteľ a zástupca, prípadne riaditeľ. Nič sa neberie na ľahkú váhu, je to tresný čin.

maminkadeticiek
5. jún 2024

@al3na Ja neobhajujem vobec nic.Nechaoem z coho si to navnimala.Az teraz si napisala odpoved na moju otazku ohladom potvrdenia od paychologa a pani som upozornila,ze si treba davat pozor na take vyjadrenja ako ma ona,lebo sa to nemusi vyplatit.Nepoznam skolu,neobhajujem sikanu.

al3na
autor
5. jún 2024

@la_nebbia no tu som tiez prosila triednu aby zorganizovala stretnutie s rodicmi danych deti. Odpoved bola ona nevie ako, mam si to zorganizovat sama im napisat. Samozrejme som aj pisala, no odpoved zo strany rodicov ziadna.