Prehnane vysoké nájmy v Bratislave

17. apr 2024

S priatelom bývame v BA uz skoro pol roka, obaja pracujeme a mesacne máme kazdy okolo 1000 v cistom. Byvame v zdielanom byte ale vobec nam to nevyhovuje, potrebujeme este aspon jednu izbu kedze niekedy robime z domu obaja naraz (nejako sme na to nemysleli). No ako pozerame dvojizbove byty, tak je tazke dostat sa pod 800e s energiami a internetom. Ani nehladame niekde v centre, staci ze budeme mať do pol h do prace. Len teda potrebujeme oddelene izby a miesto na 2 pracovne stoly. Ale dat skoro polovicu vyplaty len na najom, to mi pride naozaj dost.

vanilkovazmrzka
17. apr 2024

Ano, je to tak.

a_alexandra_a
17. apr 2024

Neviem, akú odpoveď tu hľadáš, ale je to, žiaľ, realita.

autor
17. apr 2024

Skor len informacne, ze ci je to normalne. Lebo ked sme pred rokom pozerali, tak mi prislo ze boli podstatne lacnejsie, dost ma prekvapilo ze teraz je tych 800 normalnych

lucia245
17. apr 2024

Hľadajte nájom v inom mensom meste s dojazdom do Bratislavy do 1h. Vyjde vas to na polovicu. Keďže môžete pracovat z domu , nemusíte bývať v Bratislave, ked vám to nevychadza. A áno, nedostupné bývanie je realitou dneska

lakebabe
17. apr 2024

Áno je to realita a nielen v ba už skoro v každom väčšom krajskom meste idu nájmy k takýmto cenám. Žiaľ hypotéku ľudia malokto dostane, zaraba sa teraz na najmoch. Keby si si vzala hypo nie si na nižšej sume len splacas svoje
Skúste mesta okolo a dochádzať kamarátka kúpila byt v DS a dochadza

zic
17. apr 2024

No, ber to ako nacvik na hypoteku... Vela moznosti nemas... Iba nejaku "horsiu" (lacnejsiu) oblast vramci BA (ak mate vela HO, tak dochadzanie bude teda dlhie... alebo ak nemate vela HO, tak blizsie k praci a teda musi vam stacit mensi byt / izba

slniecko5
17. apr 2024

Áno, nájmy brutálne porastli posledný rok, aj v KE.

melanta
17. apr 2024

Schválne som nahodila teraz na nehnutelnosti.sk prenájom, 2 izbáky a 2 garzónky, dala som Petržalku a Ružinov, cenu do 500 eur, čo s energiami vyjde do 700. Vyhodilo mi 30 ponúk. Zbežne som ich pozrela, všetko slušné byty. Takže nevidím problém nájsť takéto bývanie do 700 eur. Ak nepotrebujete luxusne zariadenú novostavbu s terasou a garážovým státím, tak do 700 eur nie je problém bývanie nájsť.
Ale áno, bývanie je drahé. Ak nechcete platiť za cudzie, jediná alternatíva je zabezpečiť si vlastné bývanie. Inak je nutné akceptovať trh.

autor
17. apr 2024

HO mame kazdy tak 2-3x to tyzdna, cize musime aj dochadzat do prace, auto nemame, tak by sme chceli ostat v ramci BA.
Jasne, cca tolko by sme dali na hypoteku, ale teraz sme prave vo faze, kedy by sme na nu mali co-to nasetrit. To sa velmi nebude dat s tym, co nam na konci mesiaca ostane.

tilly
17. apr 2024

Keďže sú drahé byty, drahé hypotéky, menej dostupné hypotéky, zdraželi aj najmy.
Počas kovidu, keď sa pracovalo viac na ho a vysoké školy fungovali len online, čiže cezpolni mohli byť kľudne doma a opúšťali prenájmy a podnájmy, bolo veľa voľných bytov, vtedy išli najmy prudko dole a mnohí predali svoje investičné byty, potom prišla vojna, s ňou odídenci, ktorí zaplnili voľné byty, skončili ho a online výučba, zdraželi hypotéky, tak sa zas trh pohol a najmy išli hore. Normálne fungovanie trhu. Cenu určuje dopyt a ponuka 🤷‍♀️

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
17. apr 2024

@melanta len potrebujeme dat pracovny stol do dvoch oddelenych izieb. Vacsina tych "lacnejsich" ma napr spojenu obyvacku a kuchynu a v spalni je sotva miesto na skrinu.

zic
17. apr 2024

tazko sa radi... ale tak mozte to skusit vyriesit striedanim sa HO... alebo vramci BA dochadzanim z lacnejsej casti do prace... ale teda zazracny liek neexistuje...
A teda skuste najst lacnejsi najom (je zopar super group na FB s prenajmami)... ja davam napriklad za 620 2i byt (65m2)... prerobeny sice davno (ale teda nie povodny stav)... aj s energiami... Tak verim, ze sa da najst aj taka cena... Ano, novostavby bo vychytenych projektoch maju take ceny bez energii...

melanta
17. apr 2024

Tak ale ak máš požiadavky mať byt, kde chceš v dvoch izbách pracovný kútik s pracovným stolom, tak žiaľ, musíš si toto zaplatiť. Väčšina bežných bytov má spálne, kde je miesto na posteľ s skriňu, max komodu, nie na vytvorenie pracovného miesta. Mať v kuchyňo obývačke pracovný stôl sa ti tiež nepozdáva. Tak ťažko potom radiť. Máte nízke príjmy (na BA áno, ste dosť pod priemernou mzdou), ale predstavy a požiadavky máte vysoké.

larena
17. apr 2024

Hej s tými nájmami v BA je to teraz katastrofa..my sme platili 700 za byt a teraz som našla ten istý byt v ktorom sme my bývali v ponuke za 1100e😂😂

melanta
17. apr 2024

@larena išli brutálne hore hypotéky. Ľudia, ktorí mali úrok 1% zrazu po fixácii skočili na 4% a splátky išli ľuďom bežne hore o 300 a viac eur. A tí, ktorí prenajímajú byty, ktoré kúpili na hypotéku, tak museli zvýšiť nájom, aby pokryli drahšie splátku. My napríklad máme byty bez hypo, čiže ja som nezvyšovala nájom asi 5 rokov, len energie sme dvihli o pár desiatok eur.

vanilkovazmrzka
17. apr 2024

Pozri byty vo vrakuni, podunajskych biskupiciach, tam by nemuseli byt take prepalene ceny

lucia245
17. apr 2024

Na tie dva dni dochádzania si kúpte jazdené auto alebo choďte spojmi a nastahujte sa mimo Bratislavy. Máš nejaké nerealisticke očakávania vzhľadom k zarobku.

vyrovnanaosoba
17. apr 2024

A nemôžete mat jednu izbu a jeden pracovať v kuchyni? Na striedačku? Áno, nie len v BA, aj v KE sú neskutočné ceny za podnájom.

vyrovnanaosoba
17. apr 2024

@larena my to isté, minulý rok v KE sme platili 450e so všetkým za 3izb.podnajom. Als už máme vlastný dom. Teraz ten byt ponúka za 800e.

loolaa
17. apr 2024

Sú veľmi vysoké ceny za prenájmy a nielen na Slovensku. Nedostupnosť hypoték a vojnoví utečenci sa pod to podpísali najviac. Ceny nehnuteľností sú premrštené, nekupovala by som teraz nič.

autor
17. apr 2024

Asi to budeme musieť zariadit tou pracou napr z kuchyne, ze sa budeme striedat, alebo nejaký mini stol do spalne keby sa zmestil. My sme rok po skole, tie platy casom snad budu rast, ale to tiez nie behom par mesiacov.

zic
17. apr 2024

V neposlednom rade kumulativna inflacia za posledne roky bola kolko - nieco cez 20%?
Inac Ikea ma take male stoliky - fakt ze mini...
https://www.ikea.com/sk/sk/p/torald-stol-biela-...

lakebabe
17. apr 2024

Jedine kuchyňa spraviť si pracovnu jednu za jedálenským stolom.

veronka1996
17. apr 2024

Vo Vrakuni na sidlisku su nizke ceny najmov. Treba pozriet.

viestta
17. apr 2024

Ked si kupite vlastny byt, tak isto date polovicku prijmu na byvanie. Hypoteka a vsetky naklady spojene s byvanim nebudu o nic nizsie ako prenajom.

autor
17. apr 2024

Ano, len sme chceli co najviac pocas najmu usetrit - aj preto ten zdielany byt. Nemame zatial nejaku velku rezervu.

kiwi3
17. apr 2024

my sme platili pred dvoma rokmi cca 500 aj s energiami za 2- izbovy a to bolo este aj blizko centra. je to pomerne vynimocna cena, ale netreba proste vziat hned prve, co sa ponuka.

barborachors
17. apr 2024

Tak sa presuňte do DS, do Ba to mate pol hodku po diaľnici a nájmy su zatial v DS o nieco nizsie.

janababana
17. apr 2024

Pozerajte starsie byty - tie nove ak maju 2 oddelene plnohodnotne izby tak su chapane ako 3izbaky a to uz pod liter nejdu. Alebo si prenajmite starsi 3izbak (starsim nemyslim, ze ma nabytok po dedovi, ale ze bol postaveny 20r dozadu povedzme) a do tretej izby si najdite cloveka, co v BA byva malo a tomu prisposobte aj najomne pre neho (ak s tym majitel je ok). Drzim palce, nie ste prvi ani posledni, co sa snazia setrit na byvani, len si treba na ten byt pockat ☺️☺️