Obyvateľky Nuppu v Ružinove

juliet86
13. apr 2023

ahojte ak su tu nejake obyvatelky Nuppu v Ruzinove v Bratislave budem vdacna ak mi zhrniete plusy a minusy byvania tu. Dakujem pekne

zaza911
13. apr 2023

@juliet86 my byvame, ale len kratko - od oktobra. Minusy za mna su:
1. lokalita mi pride od ruky - malo zelene v okoli - chyba mi tu nejaky park 🙂 Byvali sme pred tym na Travnikoch, tam sa mi pacilo lokalitou viac
2. Bizon pub - neskutocny smrad tu je obcas
3. Hluk z dialnice - zalezi ako vietor fuka

Plusy su:
1. Novostavba - je tu celkom ticho (snad to aj nasi susedia tak vnimaju, ze nas tak nepocut)
2. Relativna cistota
3. Komunitne byvanie
4. Je super mat vlastne ihrisko a len pozerat z okna na dieta ako sa bezpecne hra samo
5. Casom by tu malo byt viac prevadzok pod bytovkami
6. Spolocenska miestnost velmi fajn na oslavy

juliet86
autor
14. apr 2023

@zaza911 dqkujem Ti velmi pekne.
Cize pri nejakom vetre bud hluk z dialnice alebo smrad z Bizona.
A prosim na peso som myslela ze do takych 10-15min je park Kastiel Prievoz? Pripadne smer ihriska pri Retre?

Myslis ze ta zelen a obcianska vybavenost sa zlepsi do par rokov? Chapem to tak ze cela stvrt sa prebudovava.
My planujeme asi kupu bytu v Asteri. Minus vnimam ze nemaju garaze ani spolocensku miestnost ale tajne dufam ze apr raz rocne ak sa zoznamime v komunite by som oslavu dcerky napr tam spravit mohla?
Prosim kde najcastejsie akym sposobom kupujete potraviny?
Vacsina obyvatelov su rosiny s detmi? Vy hadzaju ok? Myslim napr ci nefajcia na tom detskom ihrisku nie su hlucni zrana po vikendoch co ja viem stekajucr psy vo vybehu alebo podobne.
A pri akych cinnostiach pocujes susedov? Naozaj ti velmi dakujem. Ke to velka investicia a nechxem kupit blbost

zaza911
14. apr 2023

@juliet86 kastiel prievoz je blizko, ale neviem, mne sa zda, ze tam chodit nemozes len tak. Len v case omse, ziju tam mnisky. k Retru je to blizko do tych 12-17 min si tam zalezi ako rychlo chodis. Je plan, ze tato oblast ma splnat atributy 15 min mesta neskor, chcu to prepojit s Nivami a je aj dalsia vystavba v okoli v plane.
Bezny nakup robime v Terne/Kraji, vacsie chodi muz autom. U nas v bytovke je napr aj Delia.
Obyvatelia su podla mna mixka, aj bezdetni aj rodiny s detmi. Neshody su tu klasicke, ale zatial to vnimam tak, ze sa tu nebroji a vedia sa dohodnut. Niektori ludia nereapektuju, ze pes ma byt bez vodzky len vo vybehu a pustaju v areali, v lete zevraj pocuj aj vecer obcas ako stekaju. Iba co som pocula od susedy z vedlajsej bytovky.
Susedov som zatial pocula obcas babatka/deti plakat, stekat psa alebo hru na klaviri, vsetko tlmene. Ale my sme byt. Apartmany maju inu hlucnost

juliet86
autor
14. apr 2023

@zaza911 dakujem za nove.info. netusila.som ze ten areal je zatvoreny. myslim ten klastor. a ani to ze apartmany maju inu hlucnost ako byty. na prvej obhliadke.nam tvrdili ze to je to iste ale este sa na to znova spytam na obhliadke v pondelok. je to pre mna velmi dolezite kriterium

zaza911
14. apr 2023

@juliet86 tak mne to povedal kamarat, ze apartmany maju ine standardy cize hlucnost je ina. Ale stavalo to yit tak snad vedia lepsie 🙂 tuto info teda ber s rezervou

juliet86
autor
14. apr 2023

@zaza911 jasne. budem sa na to pytat. nam tvrdia ze hlucnost svetlensit vsetko ako pri byte a ze je to len kvoli uzemnemu planu / zakonu pre developerov

bluerose
14. apr 2023

@juliet86 Je rozdiel apartmánový byt a apartmán. Apartmánový byt spĺňa rovnaké normy ako klasický byt.
Apartmán nespĺňa technické parametre bytového priestoru. Napr. normy pre svetelnosť. Je vhodnejší na krátkodobé bývanie. Napr. pre zamestnancov firiem, ktorí sa v meste zdržia iba pár dní. Slúžiť môže aj na rekreačné účely.

Ako je to s trvalým pobytom?
Nejednoznačnosť niektorých právnych predpisov spôsobuje obavu, že v apartmánových bytoch môže vzniknúť problém s nahlásením trvalého pobytu. Zákon ale hovorí, že trvalý pobyt má občan len v budove, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie alebo na individuálnu rekreáciu. Keď je teda nebytový priestor v budove určenej na bývanie, väčšinou so zápisom trvalého pobytu problém nie je. Ak chcete mať úplnú istotu, najlepšie je informovať sa na miestnom úrade v príslušnej mestskej časti.

juliet86
autor
14. apr 2023

@bluerose ano dakujem ti. vychadzala som aj z tohto clanku. https://www.osobnimakleri.sk/manualy/aky-je-roz... verim ze by s tym nemal byt problem

gemerka17
14. apr 2023

@juliet86 pri kúpe apartmánu (isto ho mate lacnejšie ako byt), tak potom ho budete aj lacnejšie predávať. Zväčša sú na nižších poschodiach a nikto ich moc nechce. Následne sa predávajú ťažšie. Čo sa týka nuppu, tak lokalita o 15 rokov bude mať plus, teraz zatiaľ nič moc.

juliet86
autor
14. apr 2023

@gemerka17 nuz tych 370 tisic za 87metriv ni nepride uplne lacne a je to svetelne vyssie poschodie. a mas pravdu ze momentalne je to brownfield a ze o 10-15rokov to bude oblast vychytenejsia vybudovanejsia. ale nic ine co by sa nam pacilo sme zatial nestretli. ani v slnecniciach ani stare bbyty na prerabku (trhlove bezbarierove takych vela nie je pabel nechceme)

zaza911
14. apr 2023

@juliet86 to je metraz bez balkona? inak tie asteri stali pre prvozaujemcov podstatne menej. islo vsetko pekne hore :( my sme tiez kupili nas 3 izbak minuly rok velmi draho, ale aj predali stary byt relativne draho. v BA uz asi lahsia situacia nebude a presne, mozno teraz Nuppu nie je 100% ideal, ale potencial do buducnosti je. My sme tiez poskulovali po Asteri, pred tym ako sa nam toto pritrafilo, ale odradzalo nas, ze apartman - aj kvoli financiam, sa mi zda, ze nam to nevychadzalo (muz si chcel nechat vtedajsi byt, nakoniec sme aj tak predali)

gemerka17
14. apr 2023

@juliet86 za také peniaze aj cena na m2, je to teda fakt hovno. (Plus ešte v tomto čase, ceny klesajú). Nič v zlom. Apartmanu by som sa fakt vyhla. Ten ma nizsiu cenu ako byt, vzdy bude mať. Ak chce novostavbu resp. niečo novšie v BA mate viac možností. Určite by som nedala 370 tisíc za nuppu a duplom nie apartmán.

zaza911
14. apr 2023

@gemerka17 ja nesuhlasim, ze ceny za novostavby v BA klesaju, skor klesol pocet ludi, ktori si mozu dovolit a preto robia developeri rozne akcie. a osobne si myslim, ze moznosti vela nie je, celkovo v BA je posledne mesiace dost chaba ponuka. hladali sme pekne dlho a nakoniec zakempovali v Nuppu, a ano, nie je to nas ideal, ale pre Ruzinov moznosti vela nebolo.

gemerka17
14. apr 2023

@zaza911 my sme teraz kúpili v BA novostavbu, hľadali sme rok. Sledujem toľko trh. Pravdou je, že sme si vychytali dobrú ponuku. Kto potrebuje predať, cena ide nižšie, dá sa dohodnúť. Nuppu aj projekt nový ruzinov z hľadiska investicie som vylúčila hneď.

juliet86
autor
15. apr 2023

@gemerka17 a mozem sa spytat kde ste kupili co za kolko? my tiez hladame pozerame uz par mesiacov a bsolutne nic. Bola.si niekedy fyzicky v Nuppu? Ja som ho nezvazovala ale potom som tam nahodne bola a proste to na mna dobre dychlo
Proste ta atmosfera vnutrobloku ma.dostala. Mydlim ze lokalitou sa to s novym ruzinovom ani neda porovnat. ci?
suhalsim s.tym s eje velmi chaba pomuka a ze novostavby vyrazne nizsie nepojdu. max percento dve tri v ramci bonusov typu parking hyponajom atd. akoze nas sucasny byt je nam uz maly aj ke dje super. je podstresny ciz ecele leto klima aj v noci a je barierovy. a mne sa uz nechxe s dvoma detmi trepat cez tri poschodia aj s castou kocika lebo kocikaren nie je. preto ma pritahuje ta bezbarierovost metre a slusne ihrisko na blizko. ale dam si poradit. ale uprimne v petrzke okrem slnecnic a panelakov na predaj nic nie je. mozno tak opat apartman wienna gate. a my chceme bud stare mesto alebo ruzinov tento smer. jladaju pre nas aj viaceri realitaci ale prisaham ze jednu zaujimabu pomuku nam nenasli... perlu ruzinova v tej krizovatke nechcem. tehlovy byt v starom meste v komplet povodnom stave stal 335tisic. tam by slo na prerabku minimalne 80. tak to mi pride novostavba lepsia. nehovoriac o mesiacoch kedy platis za dva byty naklady lebo bybat sa tam neda. fakt si rada necham poradit. ze co mi uslo

zaza911
15. apr 2023

@juliet86 tiez by ma zaujimala ta nehnutelnost, aku sa im podarilo najst. my sme na tom podobne, len my sme teda chceli vyslovene Ruzinov. a naozaj, ked sme hladali, tak stali aj stare bytovky prerobene dost vela penazi, cize nam to nuppu prislo uplnou nahodou do ponuky pocas obhliadky ineho bytu. bolo to drahe, ale za mna tiez ten vnutroblok je velky benefit pri detoch, este mame aj byt otoceny na to ihrisko, cize krasne vidim, ked sa tam starsi hra. a tiez ocakavame, ze potencial bude rast. nie je to moj vysnivany ideal, ale podla mna nei je na zahodenie a tiez mi pride, ze Novy Ruzinov je oproti Nuppu vzdialeny na mile.

juliet86
autor
15. apr 2023

@zaza911 dakujem! vnimame to podobne. fakt nieco pekne bezbarierovie nie panelove najst este k tomu 4izbove tazke sci fi pre mna

bluerose
15. apr 2023

@juliet86 my tiež už dlho hľadáme pre našich a toto som našla ohľadom Nuppu na fb ;(

bora0123
15. apr 2023

@juliet86
Nuppu som aj ja vylucila uz len zo zdravotneho hladiska 🥲 mas tam dialnicu, pub a slovnaft hned kusocek, to uz na dialnici ked ideme tym smerom vidime tie kudele dymu, a sice sa na slovensku o tom skoro vobec nehovorí ale smog je svina a taky z rafinerie duplicitna....pohladaj este dalej, ono s novostavbami je to tazko vzdy tam bude nieco, my sme aj Tammi pozerali, ale to okolie tiez nebol ziaden zazrak....drzim palce pri hladani ale miestam ako nuppu a novy ruzinov by som sa fakt radsej vyhla 😅

zaza911
15. apr 2023

@bluerose tak ten komunitnu gril, mysleli to dobre, chapem, ze to vela ludi vycmudi par mesiacov v roku, ale brat to ako negativum 🤷‍♀️ mame fb skupiny, keby to ludom mega vadi, mozu si odhlasovat zrusenie grilov 🙂

zaza911
15. apr 2023

@bora0123 len mne sa zda, ze ten Slovnaft fuka na iny smer. A teda ked uz, tak tym smogom trpi asi cela BA aj okolite dediny, nie iba Nuppu 🤷‍♀️

bora0123
15. apr 2023

@zaza911 tak je rozdiel byvat vedla rafinerie a rozdiel byvat niekde v zahorskej pri lese, to uz citis na tom vzduchu 😅 ale ano suhlasim nie je to iba o nuppu, ruzinov ako taky je strasne smogovy, aj slovnaft aj auta...my sme tam asi tri roky byvali a som strasna stastna ze uz sme prec 🙈

zaza911
15. apr 2023

@bora0123 ked chce niekto ale byvat v Starom meste alebo v Ruzinove, nepojde inam a so Slovnaftom asi rata 🤷‍♀️

zaza911
15. apr 2023

@bluerose este dodam, ze mu to komentovala osoba byvajuca v Nuppu takto

bora0123
15. apr 2023

@zaza911 tak ja som len poukazala na tu problematiku, vela ludi s tym "nerata" lebo ani nevedia aka je situacia so smogom v Bratislave napriklad, nikto to tu neriesi a pritom smogova situacia je niektore dni horsia v ruzinove ako v Číne (doslova podla nameranych hodnot, ziadne bombasticke prirovnanie na vyvolanie vasni 😂)
My sme ten smog videli aj vizualne z najvyssieho poschodia bytovky 🥹

Len som zdielala pre niekoho mozno novy pohlad na vec, jasne ze kazdy ma ine priority a predstavy pri vyberani bytu, cisto moja rada a skusenost 🙂

bluerose
15. apr 2023

@zaza911 Ľudia vedia bývať hocikde, aj priamo pri vlakoch, aj priamo pri hlučných cestách, veď napr. Tri veže, to je brutálny masaker čo sa týka hluku aj smogu a napriek tomu tam je väčšina bytov plná. Len človek s deťmi by asi mal dbať na čistotu a kvalitu ovzdušia, lebo ambulancie lekárov praskajú vo švíkoch čo majú deti alergie a astmy a problémy s dýchaním a imunitou. A rakovina pľúc je sviňa. Mali sme žiaľ v rodine a na oddelení bolo strašne veľa mladých ľudí a nefajčiarov. Lekárka nám smutne hovorila, že čoraz viac mladých ľudí tam majú, že to vidno v posledných 5 rokoch taký brutál nárast. No z čoho asi, 4 z 5 pacientov boli z mesta :( Strašne ma tá skúsenosť vyplašila , hlavne keď spolupacientka bola mladá žena s čakajúcimi deťmi doma a postavili sme teda dom mimo mesta. Zdravie je len jedno. Také bývanie si vyberie na človeku daň, skôr či neskôr. Ideál asi nebude nikde (lebo zase mimo mesta nie je toľko vyžitia…), ale tak treba zvážiť plusy a mínusy. Horšie je, že BA je už tak prepchatá a bude čoraz viac a novostavby vznikajú hlavne pri cestách, že nájsť byt v peknej, ako tak čistej lokalite už bude asi ozaj sci fi . Byty pri lesoch a viniciach - Dúbravka, Rača to sú astronomické sumy a stavia sa tam málo a staré sú väčšinou v zlom stave, že ešte treba dať peniaze do prerábok.
Nechápem, prečo je BA tak zle navrhnutá, že takmer z každej strany buď samé autá, alebo rachotiace električky, alebo vlaky, samy hluk, smog. Rakúsko, Viedeň, tam je veľa krásnych lokalít, kde ľudia bývajú, domy medzi zeleňou, ihrá, ďaľeko autá a ruch a tu má človek pocit, že fakt prejde do každej strany pár krokov a už je pri ceste, vlaku…:( Je to dosť naprd.

bora0123
15. apr 2023

@bluerose nam sa podarilo si najst bytik v lamaci, tam hore kusok od lesa a sme velmi spokojni....pritom suma vratane prerabky bola ovela nizsia ako autorka spomina za apartman 😅 no chapem aj ludi co chcu byvat v centre a chcu byt pri diani, my sme praveze hladali nejaku tichsiu lokalitu a nieco presne ako spominas s lepsim vzduchom, lebo pevne verim ze tam toho smogu tolko nebude 🙂 podla mna povedmie tu na slovensku o smogu a jeho dopadoch je biedne, malo by sa o tom viac rozpravat, lebo hodnoty ake sa namerali napr pri Tomasikovej to uz ludia v Azii chodia s FFP3kami vylucne von 🥲

Na druhej strane sme tam trosku od ruky, vsetci sa na mna pozerali ze co som sa zblaznila preco idem na koniec sveta byvat 😂 no tiez som zastancom toho ze zdravie je len jedno, pri vzduchu je to na dlho a komplexne, nielen kvalita ovzdusia vonku ale aj v interieri vela vplyva, aj na to sme si davali velky pozor lebo v dnesnej dobe je strasne vela sortimentu co sa nabytku tyka, az tak sa nekontroluje a niektore krasne kusky napriklad v pohode uvolnuju formaldehyd a ine chemikalie a clovek v tom potom zije a spi 🙈

juliet86
autor
16. apr 2023

dakujem vsetkym za postrehy. suhlasim s vami ze zdravie mame len jedno. ja byvam v centre mesta. cize auta aj smog tu su. a teda myslim ze klima 24/7 par mesiacov tiez nie je.nic moc pre zdravie. mame.aj pozemok vo vrakuni ale tam je zas kusok cisticka. cisticka ma desi viac ako par km slovnaftu. ale mozem to dabl checknut. slovnaft je velmi citit v okolitych dedinach kde som byvala odmala. pozerali sme mapu. horsie znecistenie smogove je u nas v starom meste nez v nuppu.

https://bratislavaden.sk/kvalita-ovzdusia-v-bra...

bora0123
16. apr 2023

@juliet86 v tom clanku ide o jednorazovu zalezitost, namiesto toho odporucam appku AirVisual ta ti meria smogove hodnoty podla gps v realnom case 🙂 jasne ze su bezsmogove dni, ale ked bude smog uvidis ten rozdiel podla lokality...vyber je len na tebe, kazdemu vadi/vyhovuje nieco ine, kazdy ma ine parametre, niekto kludne prezije trosku smog lebo ruzinov je povedzme si uprimne extremne prakticky, lahko sa dostat do centra je tam vela vyzitia s detmi a pod...niekto zas ma rad tichsie miesta, niekto chce novostavbu a niekto si chce prerobit starsi byt podla svojich predstav, niekto zas ma rad petrzalku a panelaky, je to individuálne, tak akokolvek sa rozhodnes budem drzat palce nech nelutujes a nech sa ti dobre byva 😊

juliet86
autor
16. apr 2023

@bora0123 dakujem za tip na appkum stiahneme. pozrieme. ono ja som aj kvoli kvalite ovzdusia dala dcerku do skolky pri dostihovej drahe (hradza les drazdiak) ano ide tade aj cesta ale vnimam ze to tam je zelensie a cistejsie ako u nas v centre.plus casto vikendy travime u mamy na dedine/ u svokra pripadne vylrty zelezna kamzik. takze snad to nuppu prezijeme. ja som zazila rozvazanie troch deti z dediny pri ba a zaprisahavala som sa ze toto nie. to by zo mna bol taxikar takisto ako zahorska lamac raca a ine zelensie casti ale na okraji. zapchy a nestihanie na moju psychiku dufam ma hrosi vplyv ako kvalita ucast na telo (snad? ) nemam na toto studie ale asi to risknem. o 15rokov ked budu samostatnejsie sa s manzelom odlifrujeme k jazeru v kitsee a snad to vz dravi doklepeme
a poznam pana co ma rakovinu plus nefajciar zachranar dediny na liptove... co je len anekdota viem ale ide o to ze nic nic nezaistuje.