Nonstop lekáreň v Bratislave

jednoduchomirka
12. aug 2024

Ahojte. 🙂 Zaujíma ma váš názor na to, či vám chýba/chybala počas leta otvorená nonstop lekáreň v BA? Od septembra by mala byt otvorená iba jedna celých 24 hodín na Ružinovskej ulici. Myslite si, že to pre celu Bratislavu stačí?

katarinaba
12. aug 2024

Ak mam povedat za seba, tak ak som niekedy potrebovala nonstop lekaren, vzdy som isla len do tej ruzinovskej. Ani ma nenapadlo hladat inu. Take aj boli?
Niekedy tam je rad ludi, niekedy nikto. Ale zas to nie je na hodiny cakania. Akurat ludia z Karlovky (jasne, ze aj z inych miest) to maju od ruky. No ale ked treba, tak treba a nie je to kazdy tyzden.

jednoduchomirka
autor
12. aug 2024

Voľakedy ( to už bolo dávno) bývali otvorené aj tri: Lekáreň Pokrok, Račianske mýto 1/A – Nové Mesto
Univerzitná lekáreň, Ružinovská 12 – Ružinov
Lekáreň Apoteka Alexandra, Rázusovo nábrežie 6 – Staré Mesto

Teraz cez leto zrušili aj tú jednu na Ružinovskej (asi z dôvodu, že tam ľudia chodili kupovať nie dôležité veci - tehotenské testy alebo nejaké iné voľnopredajné lieky.

katarinaba
12. aug 2024

@jednoduchomirka Univerzitna lekaren v ruzinovskej poliklinike nie je nonstop? Viem, ze v poslednom case mali malo personalu, to by som mozno pochopila, ale akoze v BA nebola otvorena ziadna nonstop lekaren? No pekne.

petamich
12. aug 2024

Nikdy som inu ako ruzinovsku nepouzila a aj tu tak 1x za rok, takze nejako som to, ze nebola ziadna otvorena nepostrehla a neriesila

beata_k
12. aug 2024

@jednoduchomirka Ano myslim, ze staci. Niektore mesta nemaju ani pohotvost...

simsalabim
12. aug 2024

@jednoduchomirka som si ista, ze lekaten by mala byt non stop v kazdej nemocnici. Minimalne by ju ocenili rodicia deti, co idu na pohotovost do NUDCH. Niet nad to ist s ubolenym dietatom s horuckou do nemocky, odsediet tam pat hodin a potom sa trepat do Ruzinova.

jednoduchomirka
autor
12. aug 2024

@katarinaba v mesiacoch júla a august lekáreň nefunguje (ružinovská). Od septembra by teda mala opäť fungovať.

jednoduchomirka
autor
12. aug 2024

Ďakujem vám za názor. Píšem o tom článok a zaujímalo ma, čo si o tom myslíte a či vám niekedy v nočných hodinách (po tej 22:30) niečo dôležité z liekov chýbalo. Poprípade, akú máte skúsenosť s lekárňami nonstop. Alebo ste toho názoru, že lekáreň nemusí byť otvorená v noci.

katarinaba
12. aug 2024

@jednoduchomirka Suhlasim, ze by mala byt dostupna lekaren tam, kde je aj lekarska nonstop sluzba. Aby si clovek od lekara kupil lieky. Ale mame zdravotnictvo ake mame, tak by mi nevadilo si aj zajst do lekarne inam. Ale aspon jedna - mozno na okres - by urcite mala fungovat. Mozno s obmedzenim na sortiment - len lieciva, ziadne testy, vitaminy a pod.

tini27
12. aug 2024

Pozri, nie som z BA, ale vyjadrím pohľad farmaceuta- to, že je lekáreň otvorená do 20/22/ nonstop nám, hoci sme zdravotnícke zariadenie, nikto nezaplatí. Ministerstvo sa na to pozerá pohľadom, že lekáreň má uživiť zisk z výdaja liekov/ predaja doplnkovéjo sortimentu. Iste mi dáte za pravdu, že ten obrat a tržba v noci jednoducho nie sú na takej úrovni, aby to čo i len ltt pokrylo náklady na prevádzku. Rieši sa to dlhodobo, ministerstvo odmieta lekárenskú pohotovosť finančne odmeňovať tak, ako to je v prípade lekárov a , verím, že pochopiteľne, bez nároku na plat (plus samozrejme prev. náklady majiteľa) by sa tam nepostavil nik… rozumiem, že človek po návšteve pohotovosti môže zúriť, že si nemá kde vybrať svoj liek a musí čakať do druhého rána. Reálne však tú jednu/ max 2 dávky lieku, pokiaľ je nevyhnutné ich začať užívať okamžite, vie pacient dostať aj priamo na lek. pohotovosti, príp. ak je hospitalizovaný, tak priamo na oddelení.
Áno, v ideálnom svete, kde všetko funguje by to bolo skvelé- ideš na pohotovosť, predpíšu ti liek, ideš do lekárne- vydajú ti ho, pretože systém funguje, ľudia sú ohodnotení a jednotlivé súčasti zdravotníctva prepojené. Bohužiaľ, v našej krajine si na to ešte musíme počkať…

jednoduchomirka
autor
12. aug 2024

@tini27 ďakujem za úprimný a pravdivý názor z tej druhej strany

luccija
12. aug 2024

@jednoduchomirka určite nestačí veď to je aj celé priľahlé okolie blízke dediny...ani som nevedela, že Ružinovská bola zatvorená.Vzdy, ak bolo treba som išla tam, alebo na Račiansku a boli veľké rady.Volakedy bola jedna aj Hviezdoslavovom námestí pri Redute.Mala by byť otvorená nejaká v nemocnici aspoň Kramáre pri detskej pohotovosti..

jednoduchomirka
autor
12. aug 2024

@luccija lekáreň na Kramároch je otvorená do 22:30 (pohotovosť do 22:00). Potom treba ísť na pohotovosť pre dospelých.

zuzike123
12. aug 2024

Pokial viem, ani univerzitna lekaren sa neplanuje vratit k nonstop sluzbe, radsej si overte informacie.

ns994
12. aug 2024

Mne osobne nejako nechyba. V pohotovostnych lekarmach som bola minimalne nastastie. Ale verim, ze pre niekoho to moze byt problem. Raz.alebo dvakrat sme boli v Alexandre. Tam nik nebol . V ruzinove trodka horsie s radom ale zas nic vo by sa nedalo vydrzat ak je treba. Osobne by som privitala, krd uz na kramaroch. Je tam nudch aj dospelacke, velky zaber a ked nam trebalo museli sme ist do ruzinova ale zase pre nas nastastie nie je problem. Sme pojazdni. Ale ked sa to vezme cela Ba a jedna lekaren mi pride malo. Ale presne ako pisala vyssie pani farmaceutka. Nie je to take jednoduche ako sa zda. Zial no. Inak ruzinovska je nonstop ? Do rana aj v noci ? Som myslela, ze je len pohotovostná do 22.30

jednoduchomirka
autor
12. aug 2024

@zuzike123 tu je rozpis od septembra:https://bratislavskykraj.sk/wp-content/uploads/2024/07/rozpis-lekarenskej-pohotovosti-spadove-uzemie-ba-iiiiii-pre-dospelych-september-2024-1.pdf

jednoduchomirka
autor
12. aug 2024

@zuzike123 neviem, či vám ide odkaz otvoriť, ale dajte si do vyhľadávača: rozpis zabezpečenia poskytovania lekárenskej pohotovostnej služby . A tam máte presne napísané mesiace dopredu, čiže už aj na september a október.

jednoduchomirka
autor
12. aug 2024

@ns994 Ružinovská je cez prázdniny do 21:00. Od septembra bude opäť nonstop.

ns994
12. aug 2024

@jednoduchomirka dakujem. To som netusila 🙃

tramtada31
13. aug 2024

@jednoduchomirka mala by byt dostupná aspoň jedna lekaren a mesto by ju malo dotovať, alebo nariadiť lekárnam striedanie a keď sa im nepaci, tak zrušiť zmluvy (aspoň na tie sídliace v nemocniciach musia mat takéto páky) a ponúknuť to prevádzkovateľom, ktori by boli ochotni mat otvorené non stop

lenkit
29. aug 2024

@tramtada31 zmluvy s kým? 🙂

tramtada31
29. aug 2024

@lenkit predpokladám, že lekárne sídliace v nemocniciach nie sú v svojich vlastných priestoroch, ktoré by mali v osobnom vlastníctve, ale sú tam v nájme, ako ostatní prevádzkovatelia zdravotnej starostlivosti

lenkit
29. aug 2024

@tramtada31 lekárne sídliaca v nemocniciach môže zriaďovať a mať vo vlastníctve iba nemocnica. Táto legislatíva bola zavedená za ministra Druckera. Takže nie sú v nájme, ale patria nemocnici.

tramtada31
29. aug 2024

@lenkit v tom prípade vie oveľa lahsie zasiahnut BSK alebo stat (v zavislosti od konkretnej nemocnice), aby si non stop výdajňu liekov zabezpečilo, nie? Ak by to nešlo mocensky, tak formou dotácii. Verím, že by sa na plat jedného farmaceuta našlo, keby sa chcelo.
Stále sa bavíme o tom, že sa jedná o polmiliónovú Bratislavu, kde by prístup k liekom mal byť.

daniela1911
29. aug 2024

Diskusia je o Bratislave, ale dovolím si, pridať sa. Žijem v Čadci, áno, sme okresné mesto, ale okolité dediny majú takmer každá lekáreň, čiže nemôžem povedať, že sme nejaká spádová oblasť. Max cez víkendy. Ale počas bežných pracovných dní, tu máme apsoň 15 lekární na malé mesto a všetky si slušne fungujú. Smutný je fakt, že aj obyčajnú pohotovosť skrátila nemocnica len do 20:00 lebo žiadna lekáreň po 20:00 nie je otvorená. Bola tu spomenutá nákladovosť počas nonstop otvorenia, môj názor je, že farma priemysel je dostatočne ziskový aby si vykryl tieto nočné hodiny, a boli lekárne apsoň na striedačku otvorené ako pohotovostné. Všade, nie len v najväčších mestách. Kedysi som kvôli neteri šla na otočku do Žiliny vybrať antibiotiká, pohotovosť bola do 22, lieky nedržia žiadne a lekáreň po 20:00 zatvorená. Už minimálne kvôli tým deťom by to chcelo nejakú plošnú zmenu. Ale asi kým nezasiahne štát, čo pochybujem, lekárne si neukroja zo zisku.

ns994
29. aug 2024

Ja len dodam, ze ako tu bolo pisane, ze ruzinovska je do 21.00. Tak nie. Resp neviem ako teraz ale minulý tyzden o takom case uz bolo zatvorene ( neviem ci boli do 18 alebo 19 uz si nepamatam) tak pzoor nato ak by ste nieco potrebovali. My sme tam sli na zaklade toho, ze aj tu bolo pisane do 21.00 a aj na nete to bolo vtedy tak vypisane. Mozno to uz zmenili ale vtedy to bolo postarom. Tak sme sa previezli zbytocne 😃🤷‍♀️

petamich
29. aug 2024

@ns994 do 19:00 🙂 muz sa tam v utorok previezol, tak napokon siel niekam na Raciansku tam bola jedna do 22:00

ns994
29. aug 2024

@petamich moj 20.30 😃 a snim dalsi 3 ludia sa otocili. Este aj na nete si to hladal a vsade, ze su do 21. Ale nevadi no. Zvladli sme 🙃

ns994
29. aug 2024

@petamich poucila som sa. Uz budem pozerat iba na VÚCke . Inak meviem preco ma to nenapadlo vtedy 😃 tam je to pekne rozpisane a da sa to roztukat pekne a je tam aj aktualny rozpis 😃🙈

petamich
29. aug 2024

@ns994 tiez neviem, ja automatika na google maps a mi vola, ze zatvorena :D a to fakt raz za x takto necakane potrebujeme, tiez sme sa poucili 😬