Kde kúpim fakt dobrý kvaskový chlieb v Bratislave?

12. máj 2022

prosim viete mi poradit, kde kupim (okrem Yeme) fakt cisto kvasovy chlieb/pecivo? musim drzat prisnu dietu a mam zakazane kvasnice, viem, ze tie niektore retazce to maju primiesane v chlebe, ktory si hovori "kvaskovy".
Dakujem.

alexandra2468
12. máj 2022

Ak to nemate od ruky, tak v Gazdovskom trhu v dubravke maju najlepsi spaldovy kvaskovy 🙂
A ak byvate v ruzinove, ja vam kludne raz za cas upeciem kvaskovy 😃

jennycampa
12. máj 2022

V The Midnight bakery na blumentalskej. Tam bude tip top.

diamond007
12. máj 2022

Hľadaj ženu čo doma pečie, na fcb je stránka Kvaskovanie, daj tam lokalitu a určite sa ti niekto ozve.

namornicka
12. máj 2022

Pekaren Kruh na Vajnorskej. Fresh market na Roznavskej. Preco nechces z Yeme?

lula3108
12. máj 2022

Kvaskove a laskove-predavaju vo viacerych obchodoch treba pozriet kde vsade. Alebo potom pekarne ako the moonlight bakery alebo Kruh pekaren. Kvaskove a laskove maju aj kvaskove knedle aj parene buchty a su dokonaleeee

autor
12. máj 2022

Dakujem baby za tipy 🙂 admin mi zmenil nazov temy, pytala som sa na "fakt kvaskovy" chlieb, ten privlastok dobry tam nebol, kludne aj zly, len nech mam co jest 😀 lebo mam prisnu protikvasinkovu dietu a vela mi toho na jedenie neostalo. poskusam, dakujem! 🙂

zuzika33
12. máj 2022

kvasok petrzalka robi poctive kvaskove a mozno aj dodava tu konkretnu sortu do terna/kraja (ale je to iny ako ten co bezne dodavaju do obchodov). pekaren je rovno tam

tamarka9
21. máj 2022

Dobry den,mozem sa opytat ake presne potraviny nemozete? Mojmu manzelovi to zistili tiez a teda zoznam je dost strucny,nic kde je drozdie,kysnute veci, ocot a alkohol. Ale myslim ze je toho omnoho viac. Ak mate skusenosti budem velmi vdacna za radu.

autor
23. máj 2022

@tamarka9 nemozem jednoduche cukry vobec, nic konzervovane, zavarane. mlieko a jogurt iba ovci a kozí.
zlozite cukry (pomaly glykemicky index) s mierou, max 100 g denne - z priloh len pohanka a quinoa, zelenina neskobova - vacsina zelenych.
z ovocia iba avokado a citron, maliny, cucoriedky iba mnoztvo na ochutenie.
maso iba chude - idealne kuracie a morcacie prsia. vajcia neobmedzene.
kvaskovy chlieb mozem, ale idealne pohankovy, aby bola zaroven aj bezlepkovy.

a pridat do stravy: oreganovy olej alebo extrakt zo semien grepu, kokosovy olej (kyselina kaprylova), kurkumu, maslo nahradit ghee.
ja beriem k tomu vsetkemu aj nystatiny.

tamarka9
24. máj 2022

Dakujem velmi pekne za odpoved. Mliecne nejedavame nic,manzel ma intoleramciu laktozy a dcera alergiu na mliecnu bielkovinu,cize fungujeme na rastlinnych nahradach. Ale zaujimalo by ma preco nie konzervovane potraviny,maso,ryza, zemiaky a ine prilohy, ved u tych neprebieha fermentacia tak preco by tam mali byt pritomne kvasinky?

autor
24. máj 2022

@tamarka9 pretoze obsahuju vela cukrov a kandida zije z cukru, nie len rafinovaneho, ale aj prirodneho. ty ju musis vyhladovat aby si ju zabila, t.j. nedoplnat jej hlavny sposob obzivy.

autor
24. máj 2022

@tamarka9 aj konkretne mlieko a mliecne vyrobky - to nemozes kvoli laktoze z dovodu, ze je to mliecny CUKOR, nie kvoli nejakej intolerancii.

tamarka9
24. máj 2022

Ale tu sa nejedna o kandidu ale kvasinky. Aj ked tie podobne potrebuju cukor ten je ich zdrojom rovnako ako pri kandide. Takze zo zaciatku co najviac vylucit aj cukry aby zostatkove kvasinky v tele nemali z coho fungovat a uplne vylucit kvasinky z potravy. Vobec sa mi do toho nechce 😄

akvi
24. máj 2022

Bezlepkové chleby obsahujú veľa škrobu, tak aj to dávaj pozor. Niekedy to nemusí byť napísané, že je tam škrob, ale napríklad tapiokova muka je tiež škrob 😅 Skôr hľadaj keto/lowcarb chlieb.

autor
24. máj 2022

@tamarka9 no moment, nemáš v tom asi vobec jasno, kandida JE kvasinka a napr. ja ju mam v creve a v krvi.
Odporúčam si o tom nieco naštudovať aj na nete, hlavne na zahraničných weboch je o tom kopec info.

@akvi ano viem, preto zháňam hlavne pohánkové, trochu sacharidov sa moze, a ten ich ma najmenej.

akvi
24. máj 2022

Nechcem ti brať ilúzie, pečiem kvaskove, aj bezlepkové a bohužiaľ, bez toho škrobu ten chlieb neupecies. Napríklad v 500g chlebe, ktorý by v obchode asi nazvali pohankovy, tak bude aspon 100g škrobu (resp. tapiokovej múky). Čo som ja pozerala rôzne recepty, je toho škrobu aj viac, obzvlášť v tých zmesiach, co sa predavaju hotové. Preto sa ja vyhybam zmesiam, skúšam vlastné recepty. Ale skrobu sa proste nedá vyhnúť, ak chceš ten chlieb aspoň trochu nadýchaný. Inak z toho bude taká tuha placka, ako keto chleby. Co samozrejme nemusí byť na škodu, aj keto chleby su jedlé.

autor
24. máj 2022

@akvi ano, kedze som nic vhodne nezohnala, tak som cez víkend sama piekla, ano, chlieb bol trochu zbity, ale dalo sa to jesť, pre mna je teraz zdravie prvoradé, chute idu bokom 🙂

akvi
24. máj 2022

tak som len tak pre zaujimavost kukla obsah sacharidov v jednotlivych mukach a prekvapivo som zistila, ze kukuricna ma menej ako pohankova, a ze ta tapioka ich nema zase az o tolko viac. Najlepsie vysla quinoa. Ostatne su plus minus rovnako na tom. Ja robim chlieb 100g ryzovej rozkvas, 120g pohankova a 100g tapioka a psylium. Obcas davam kukuricnu do rozkvasu, ale len cast a tak isto miesto pohankovej dam cast cirokovej, alebo psenovej, hlavne koli obmene zivin a pod.. Inak s bezlepkovym kvaskovym nie je zase az taka piplacka a ja by som na tvojom mieste proste v jeden den upiekla aj 4 chleby a dala do mraznicky, nech mas zasobu..

autor
24. máj 2022

@akvi ale pohánka obsahuje sacharidy s najlepším glykemickým indexom pri tejto diéte, spolu s quinoou, takze je ideálna. Kukuričná je tu uplne tabu. Je to celá veda veru 🙂 a pre mna je to pečenie veru celkom zaberak, nemam k tomu ani vzťah, takze moj chlieb bol kombinácia tejto muky, vody, soli, psyllia a tekvicových a slnečnicových semienok 😄

akvi
24. máj 2022

No fakt ideálne nájsť niekoho vo svojom okolí, čo ti upečie na mieru. Keď teda sa ti s tým nechce piplat. Ja zase pečiem rada, kvaskovanie je taký rituál 😅😁 A mam v rodine celiatika, takže bezlepkovy som sa naučila hlavne kôli nemu, ale chutí aj nám a mám ho v mrazničke v pohotovosti 😊

basska_b
24. máj 2022

On pekne narastie, ked sa v robotovi vymiesi. Ked len rukou, tak to nenarastie tak pekne... mne to pecie kamoska zo susedstva, najlepsi je cerstvy...

tamarka9
25. máj 2022

Ja som sa asi zle vyjadrila na zaciatku,manzel ma alergiu na kvasinky rodu Saccharomyces cerevisiae a teda nema problem s kandidou co je uplne iny rod kvasiniek. A teda asi aj iny druh diety,vadia mu potraviny ktore prechadzaju kvasenim len tymto druhom kvasnic.