Byt v Bratislave verzus dom v satelite

22. máj 2022

ahojte, nechcem tu vyvolať žiadne vášne, len by som si rada prečítala pre a proti o téme, ktorá sa nás s manželom bude čoskoro týkať.. teraz žijeme v BA v okrajovej časti - 2i priestranný, slnečný byt v novostavbe, v pokojnej a zelenej časti.. sme maximálne spokojní.. chceme však rozšíriť svoju rodinku, a teda uvažujeme o zmene bývanie.. nechceme sa do toho vrhnúť hneď teraz (kvôli aktuálnym cenám nehnuteľností), ale v rozpätí najbližších dvoch rokov sa budeme musieť rozhodnúť, ako ďalej s bývaním.. preto by som rada poznala vaše skúsenosti.. moja predstava je radšej priplatiť si za 3i byt v BA, ale nemať starosti s dochádzaním (aj ušetriť na benzíne), vybavovačkami, neskôr možno s krúžkami pre deti.. rodičov máme obaja na dedine, takže máme kde tráviť víkendy a leto.. muž však inklinuje k domčeku mimo BA, túži po grilovačkách, posedeniach na záhrade, dochádzanie do BA nevníma ako prekážku.. no a teraz, ako nájsť zlatú strednú cestu?! 🙂

zmrzlinka2021
22. máj 2022

Kedze sme sa vratili spat do BA, skusim takto:
- kolko budete grilovat a mat posedenia na zahrade?
Realne vacsina tych ludi rano bere auta, vecer prichadzaju vycerpani domov z BA, neraz vo velkych zapchach, nehovoriac o nutnosti vyuzivania auta. Mat dom kvoli kavickovaniu na zahrade a grilvoaniu sa mne nezda logicke, hlavne ak domy sa splhaju k sume 400-450 tis. EUR, nehovoriac ze mozno uz od oktobra do aprila malokto vysedava na teraskach domu.

- mne sa osobne tie skarede satelity nepacia. Ludia tam maju pidi pozemky s vysokymi plotmi, nemaju priestor pestovat, v podstate ziju mestskym sposobom zivota, len jak blazni cestuju hore dole.

- V BA mas vsetko, vela moznosti, kvalitnu MHD (viem si to porovnat s dochadzanim zo satelitu a mne sa zivot radikalne zlepsil).

Velmi vela ludi islo do satelitov kvoli cenam a dost z nich sa aj vracia naspat do BA, lebo casotkrat je to o tom, ze cela rodina cele dni funguje v BA a chodia sa do satelitu akurat vyspat.

Vzdy ked ideme na klasicku dedinu, o tomto sa s drahym bavime - proste dedina ma svoje caro, satelit je len zhluk bytov s velkymi terasami

diamond007
22. máj 2022

Neexistuje.. buď A alebo B

autor
22. máj 2022

@zmrzlinka2021 ďakujem, ja s tebou vo všetkom súhlasím.. hlavne keď vidím ceny domov, ako išli strašne hore :-O a keď si k tomu ešte pripočítam výdavky za benzín či autobusy/vlak, nevidím absolútne žiadnu výhodu v živote mimo BA.. my sme s mužom obaja z dediny a on má proste dedinský život v sebe zakorenený.. u nich sa od jari do konca jesene trávi čas na záhrade, pri grilovačkách, gulášoch, opekačkách, všetky návštevy sa schádzajú v ich altánku pod veľkým orechom.. má to svoje čaro, ale stále si myslím, že víkendy a leto môžeme tráviť u rodičov, no musíme racionálnejšie zmýšľať pokiaľ ide o náš život

marcellka32
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
thereisabear
22. máj 2022

Bývame v dedine neďaleko BA, aj keď satelitom by som to tu nenazvala. Vybavenosť aj možnosti pre deti sa za posledných cca 5 rokov neskutočne rozšírili.
Za mňa je to hlavne pre ľudí, čo robia z domu alebo majú flexibilný pracovný čas. To je obrovská výhoda. Teraz je to dochádzanie síce lepšie, ale stále tým človek stratí dosť času. Keď tak rozmýšľam, väčšina susedov okolo robí z domu.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simsalabim
22. máj 2022

Urcite byt v BA.

yoxinka
22. máj 2022

Veľmi si treba zvážiť všetky okolnosti. Som v BA už takmer 20rokov. Bývala som tu ako študentka, ako pracujúca bez detí ako matka jedného dieťaťa a teraz už máme deti tri. Bývala som v byte v meste, v byte v okrajovej štvrto BA a teraz v dome v okrajovej štvrti. Môj muž je na homeoffice 6rokov a každé ráno si povie, aký je happy, že nikam nemusí dochádzať. Deti sme mali zatiaľ v inštitúciách proti zápche, od septembra sa to s nástupom dcér do školy a škôlky zhorší, ale nebude to až taká hroza. Syn je plne schopný chodiť do školy, zo školy a krúžky sám peši, na kolobežke alebo bicykli. Funguje tak už dva roky. Dcéry budú chodiť do školy/škôlky inde. Kým som mala syna v škôlke, bývali sme inde, všetko dostupné busom a ja som nešoférovala, všade som chodila MhD ešte s bábom v kočíku. Teraz musím všade autom, dá sa aj peši/bikom, ale autom keď treba fakt rýchlo, ale mám dom, záhradu, deti vkuse vonku alebo po susedoch rozlezené, úplne super. Nemenila by som. Ale keď decká vyrastú, nevylučujem kúpu bytu v meste a nasťahovanie tam. Uvidíme. Naše potreby sa menili, teraz to máme tak ako to máme a sme spokojní. Vo vašom prípade by som brala byt v BA.

zuzanka.zuzu
22. máj 2022

a to idete kupovat na dozitie? ked su deti malicke tak zahrada je na nezaplatenie a po 10-15 rokoch dom predajte a chodte s pubertiakmi do bytu v BA

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
22. máj 2022

@elizabet173 a čo na dedinách nie sú školy a krúžky?🙂
Autorka, keďže si viac naklonená k bytu neviem či má význam Ti písať výhody domu.Ja som za dom a to som prežila 36 r v paneláku v Ba a teraz sme v satelite.Mame jedného suseda a nie pidi pozemok.
Veď si vyberieš taký, aký preferujes...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zabinkalenka
22. máj 2022

A co tak kompromis?
Byt s predzahradkou ci dom v radovke v BA?
6r sme byvali v malom 3i byte, 6r byvame v radovke. Mame domcek s prezahradkou, spolocny pozemok kde je ihrisko, bazen, gril. Mame 3 deti vo veku 2-7r a sme max spokojni.

sasa1310
22. máj 2022

@zmrzlinka2021 si to vystihla úplne. S malými deťmi na materskej sa to ešte dá. Neskôr človek robí iba taxikára

autor
22. máj 2022

@zuzanka.zuzu pri súčasných cenách nehnuteľností by som rada uvažovala už nad dlhodobým, či dokonca celoživotným bývaním.. riešiť o ďalších 5 či 10 rokov ďalšie bývanie, no neviem.. hlavne nikto nevie, čo bude o 10 rokov a my by sme sa už radi usadili nastálo

autor
22. máj 2022

@luccija ja mám nejaký názor, no muž má iný.. cieľom tejto diskusie je prečítať si reálne skúsenosti a názory na obe verzie bývania..

zmrzlinka2021
22. máj 2022

@sasa1310 Este ako bezdetna som takto cestovala zo satelitu - nikdy viac! Teraz som za par minut doma z prace a to MHD.
Pre mna ten cas je velmi dolezity, tiez vacsinu aktivit mame v BA, radi chodime do prirody, na vylety, mame krasne okolie tam kde byvame a hlavne bezpecne

zmrzlinka2021
22. máj 2022

@autorka
A čo dom v BA?
Budem srandovat, ale moj manzel ze stara vinarska 😀 pod Slavínom. Cize ak vyhrame par milionov EUR, asi tam pojdeme kupovat domcek.

evkamotka
22. máj 2022

A dom v meste? Nie ba. Ja som z pezinka a ta infrastruktura, sluzby, skoly, lekari, kultura atd atd, je tu samozrejme vyborna. Vedeli by ste tu mat normalny zivot, nie iba satelitnu prespavacku. . Co sa tyka dostupnosti do ba, nestazujem si. Vlakom 16min 🙂

luccija
22. máj 2022

@elizabet173 ale veď to záleží kto kde býva nie?a ty už máš syna dospelého prešlo pár rokov...dnes je väčšia ponuka krúžkov a zase úprimne nie každé dieťa krúžky bavia a chce mať.Tu sa to píše ako nejaká povinnosť a potom sa nič nestíha, lebo rodičia po práci sedia na kruzkoch.Ked sa presťahujem, tak hľadám krúžok v dedine či poblíž.Urcite by som necestovala zase do Ba, ak mi dieťa nechodí na nejaký hokej.Dcera chodila na keramiku a angličtinu obe sme mali v dedine.

tahomi
22. máj 2022

Satelit pri Ba je fajn kym si na materskej, potom pride ta “zabavna” cast. Pokial nemas flexi pracovnu dobu alebo moznost home office, tak hladaj alternativu k preprave autom. Satelit je nulova obcianska vybavenost, ziadna infrastruktura, 3-4 arove pozemky oplotene betonom. Cokolvek co potrebujes vybavit, kupit, ist do kina, si zavisla od auta.
Moje 2 kamosky sa obe po 2 rokoch vratili do bytu do Bratislavy, doslova ako pisu baby vyssie chodili do domu len prespavat.

missdiva
22. máj 2022

Podla mna je byt lepsia investicia ale dom kvalitnejsi pre zivot (nie v satelite).
Pre zivot by som sla na 100%do domu. Ano deti budes musiet vozit do skoly a na kruzky. Ale sukromie, priestor, klud a vlastny kus zahrady je podla mna nanezaplatenie.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkatonkova
22. máj 2022

Ja bývam v slovo grobe v malom raji....neviem si vynachváliť....skolka, škola....kaderníctvo, kaviareň, kúsok do obchodov.....počas korony sme neboli zavretý....boli sme vždy s deťmi na.terase....ja si v kľude varim a 2 ročný syn je v zahrade....žiadna starosť...neplatím vysoké nájomné,

miavra
22. máj 2022

.

bashee
22. máj 2022

@katkatonkova aj ja tu byvam 😀🙋‍♀️

sisaka
22. máj 2022

@elizabet173 ja som v dosť velkom dome vo veľkomeste a rozhodne nezvažujem na staré kolena stahovat sa do bytu. Kúpime buď menší dom v malom meste, alebo menší dom na vidieku. Ja si neviem predstaviť tráviť dôchodok vysedávaním v byte.

nwnw
22. máj 2022

Kazdy ti povie nieco ine.
Mne by sa pacilo byvat v Ba, len mi strasne prekazal vecny hluk v bytovke. Dokonca aj na najvyssom poschodi novostavby, kde sa dalo grilovat a krasny byt ma srali susedia. Nonstop dakdo nieco vecer vrtal. Potom ked prsalo,niekde im presakovala voda, tak chodili otravovat.
Za mna ano Ba ale jedine dom.
Fakt si neviem predstavit uspavat moje umrncane deti v tom hluku.

nika0204
22. máj 2022

Kazdy ti povie nieco ine..musite asi jeden zvas urobit kompromis..ja chapem tvojho manzela -my teraz byvame v byte a neskurocne mi chyba dom,zahrada a mame babo na ceste a doslova trpim ked viem ze najlepsie by nam bolo na dvore a nie zavreti v byte..neviem ci mate deti ale to zohra velku ulohu,a najblizsie roky ak planujes rodinku budes travit vela casu doma a veru ze pre dieta je lepsie take prostredie aspon podla mna..zas ludia co zili v byte cely zicot ti povedia ze to je suoer ta dostupnost ale oresne my co sme zili v domoch vieme to je vyjst von a uzivat si ten pokoj a volnost..ak nato mate financie isla by som isto do domu.