Asperger + ADHD + intelektovo nadané dieťa do 1. triedy

leelu
28. aug 2024

Asperger + ADHD + intelektovo nadane dieta do 1.triedy - Teplicka alebo Pankuchova 6 alebo CENADA
Poradte cerstve skusenosti so sikovnymi detmi pri vybere skoly pre prvacika v Bratislave.
Na lokalite nezalezi, zalezi mi na integracii nesmierne sikovneho, ale velmi citliveho a laskaveho dietata.
Asistent by vobec nemusel byt potrebny pri ovladani prace s Aspergerom zo strany respektujuceho pedagoga (aj ked je zo strany psychologa v poslednom posudku odporucany). Dieta ma v 5. rokoch vedomosti a zrucnosti na urovni 8.-9.rocneho - plynule cita, pise tlacenym, vie pocitat, nasobit. Predcasne zaskolenie som odmietla.
Po ktorej zo spominanych skol by ste siahli. Alebo po nejakej uplne inej??
Dakujem za kazdu radu.
Matka urputne si lamajuca hlavu nad spravnym vyberom.

katka533
28. aug 2024

@leelu Zamerala by som sa skor na to, ci dieťa dokaze spolupracovať, posluchat, ci sa chce vzdelavat. Moze byt sikovny ( ja mam rovnakeho) , ale moze nastat problémové spravanie pri pretazeni, komplikovaných spoluziakoch atd. Cize skor kde je malo deti, prip ten asistent pre istotu, ak mate moznost

leelu
autor
28. aug 2024

@katka533 vsetko, o com pises, toho som si vedoma a beriem to ako velku neznamu ... v skolke sa pred rokom adaptoval bez problemov, ale dopredu sme verbalizovali, co skolka "kupila", ked suhlasila s jeho prijatim a zaradenim ako dietata so ŠVVP a aj tak to nebolo vzdy jednoduche (pre vsetkych zucastnenych) .. bolo tazke a aj bude tazke ho tento posledny rok zaujat, v tomto smere je velmi narocny, ale ak dokazu zaujat, maju jeho pozornovat na 110%
Tie skoly maju pocet deti viacmenej rovnaky, vacsinou su triedy do 20 deti alebo okolo 20 deti, skor mi ide o osobnu alebo prenesenu skusenost s konkretnou skolou a povedzme podobnym dietatom.
Aj ked chapem, ze ono to je nakoniec vzdy o tom jednom konkretnom pedagogovi, na ktoreho natrafime.

pribinak
28. aug 2024

Určite Cenada. Menší kolektív, intelektovo nadané deti.

leelu
autor
28. aug 2024

@pribinak mozem sa, prosim, spytat preco prave CENADA? Cim "vyhrala"?
Vsetky tri skoly su pre intelektovo nadane deti, porovnatelne kolektivy.
Mas osobnu skusenost?

bebebi
28. aug 2024

@leelu a nerozmyslala si ho dat rovno do 2. rocnika? Kedze obsah vzdelavania 1. rocnika ovlada, k tomu ADHD = bude sa tam nudit. Pri aspergeroch sa to zvykne robit.

ullala
28. aug 2024

@leelu opravim ta, na teplickej je v triede 15 deti, v cenade tiez tak nejak 12-15. Neviem presne. Na tychto dvoch skolach su ucitelia pripraveni pracovat aj s detmi s diagnozami. Na Pankuchovej neviem, skor o tom pochybujem. Nie je to skola vyslovene pre nadane deti.

pribinak
28. aug 2024

@leelu kolegynin syn chodí a je to jeho 3tia škola. Je veľmi spokojný. Tiež podobná dgn ako tvoje Dieťa

leelu
autor
28. aug 2024

@bebebi skor nie, musi si najskor podla mojho nazoru zvyknut na to, co skola obnasa bez ohladu na vedomosti, ktore aktualne ma

leelu
autor
28. aug 2024

@ullala pankuchova 4 je obycajna skola, 6tka je pre nadane deti, prisla tam nova riaditelka a ziskali IB, co tiez povazujem za "zaujimave"
A dakujem za nazor a doplnenie

leelu
autor
28. aug 2024

@pribinak dakujem za tvoj nazor

deedol
28. aug 2024

@leelu cenada. Maju skusenost aj s detmi s dg a netlacia na vykon.

ullala
28. aug 2024

@leelu Ja viem, ktoru skolu na Pankuchovej myslis. Deti sa tam ucia podobnym sposobom ako na Kosickej. Ale pokial sa nieco nezmenilo, ani jedna z tychto dvoch skol nie je skola vyslovene pre nadane deti. Skor by som povedala, ze je to skola pre sikovne deti, ktore spravia prijimacky. Aj system vyucby maju iny ako skoly pre nadane deti. Alebo pytaju na Pankuchovej doklad o intelektovom nadani dietata s IQ nad 130?

ullala
28. aug 2024

Ale teda nevylucujem, ze mi mohlo nieco uniknut ohladne tej Pankuchovej. Kolegyni tam chodi dcera, tak sme sa dost o tej skole rozpravali. A neviem co je presne to IB - ci to ma nieco s nadanim alebo nie, kedze to bude asi nieco zo zahranicia
@leelu

bebebi
28. aug 2024

@leelu to sa rovnako nauci aj v 2. rocniku. lenze prave preto, ze sa v 1. rocniku bude ucit len to, co on uz davno vie, nadobudne pocit, ze skola pre nho nie je nic prinosne a nie je potrebne do nej chodit. Takisto vravim ADHD + nuda = velmi zla kombinacia, taketo deti byvaju potom neoblubene v kolektive. Poznam jeden pripad, chlapec rovnaka diagnoza, mamka ho chcela dat do 1. rocnika, nakoniec ju riaditelka presvedcila, aby isiel do 2. Chlapec velmi dobre zapadol, spokojni vsetci - on aj rodicia, ziadne problemy ako boli v skolke.

leelu
autor
28. aug 2024

@ullala ide o International Baccalaureate (v SVK a ANG jazyku) a mas pravdu v tom, ze nevyzaduju potvrdenie z CPPP o intelektovom nadani, deti su prijimane na zaklade vysledkov prijimacieho konania (v com v zasade problem nevidim).
Mozno to chce este trochu vysvetlenie - Teplicku som tak trochu vyradovala od zaciatku prave kvoli opakovane potvrdenemu tlaku na vykon (a podporovat dysfunkcny perfekcionizmus u syna by asi nebolo optimalne), priklanala som sa k Cenade, aj ked syna neprijali do ich skolky prave preto, ze je Asperger (takto explicitne nam to po adaptacnom doobedi bolo povedane). Na nazory na Pankuchovu som bola zvedava prave preto, lebo nasa psychologicka, ktora robi so synovou dg. a zaroven pozna ine deti (podobne jemu), ktore na Pankuchovu chodia, ze prave toto je idealne pre neho. Vraj od prichodu riaditelky sa to zmenilo natolko, ze toto je to prave prechove. Nuz mi dala chrobaka do hlavy ...

ullala
28. aug 2024

@leelu Rozumiem ti, ked bola dcera predskolacka, tak cely jeden rok som rozmyslala iba nad tym kam ju do skoly. Na dni otvorenych dveri na Kosickej sme museli odtial utekat, lebo tam bol pocas prestavky obrovsky hluk, kedze je to velka skola. Dcerka mala vtedy velmi citlive usi. Na stastie sa to u nej uz napravilo. Inak Cenada tym, ze je to niekolko poschodova skola s roznymi skolami, tiez nie je najtichsia. Ale to je len taky detail.
Nad Kosickou si nerozmyslala?
Je fajn, ze mas psychologicku, ktora ti dokaze poradit. A asi podla toho a aj podla vnutorneho pocitu by som sa riadila, ale hlavne aj podla syna. Chodte na dni otvorenych dveri. Moja dcera si sama vybrala skolu vdaka dnom otvorenych dveri. A je to zrovna skola, nad ktorou vela ludi ohrna nosom. Ale mala ju zboznuje.

mici111
29. aug 2024

Moja chodí na IB na Pankúchovu, začala tam v preMYP (6.rocnik) na základe prijímačiek, chodí tam tri roky, teraz bude už MYP 3 ( prvý ročník stredná škola), tiež museli robiť všetci prijímačky..a áno, je to presne ako píšeš..nie všetci vedia o čom je IB a ja niekedy už nemám silu vysvetľovať. Takže som naozaj rada, že to máš veľmi pekne naštudované..mne sa ten systém veľmi páči..deti sa neučia memorovat, ale rozmýšľať, prepájať vedomosti z jednotlivých predmetov, je to úplne iné ako na bežnej škole..ja neľutujem.. je pravda, že posledné dva roky DP (diploma programme) budú že vraj naozaj ale naozaj veľmi veľmi náročné.. uvidíme čo čas prinesie a ako sa mojej bude dariť, zatiaľ je aj ona veľmi spokojná, ide jej to výborne...držím palce pri rozhodovaní

mici111
29. aug 2024

Len teda ešte doplním, že ak by ste sa rozhodli ísť na pohovor k nám na Pankúchovu, tak je to celé v angličtine..deti čo nevedia anglicky nemajú šancu, tam po slovensky na nich vôbec nehovoria už od prvého ročníka..ale predpokladám, že to máš tiež zistené ..viem že napríklad Košická má PYP aj angličtine aj slovenčine...u nas len angličtina

katka533
30. aug 2024

@leelu a mozem sa spýtať, on ma robene nejake iq testy?

leelu
autor
30. aug 2024

@mici111 dakujem za tvoj nazor 😘

leelu
autor
30. aug 2024

@katka533 ano, tesne pred tretimi narodeninami bol otestovany a dosahoval velmi vysoke skore vo vsetkych hodnotenych oblastiach

tramtada31
30. aug 2024

@bebebi ale nevie pisat pisanym, to sa ťažšie uci. Tlacenym pisat nie je problem, to vedelo aj naše dieťa v 5 rokoch, aj napisat slovo, ktoré si povedala, nie len diktovat pismena a v 6 už nám písalo odkazy, keď sa nahnevalo🤣🤣🤣

leelu
autor
30. aug 2024

@tramtada31 maly ma napisane cele zoznamy liniek MHD, ktore pozna naspamat, pise ich spamati a prepisuje na sposob cestovneho poriadku 🙈 nepotrebujem IDSBK aplikaciu, staci sa ho spytat a mam to aj s nadvaznymi spojmi 😀

ullala
30. aug 2024

@leelu zisti si pre istotu v skolach, ci nepotrebuju cerstve vysledky testov. Mne sa nieco mari, ze by nemali byt starsie ako pol roka. Aj ked Teplicka si ich najradsej spravi sama 😀

leelu
autor
30. aug 2024

@ullala presne to mam v plane kvoli inemu testu po dosiahnuti 5 a pol roka

lilke
30. aug 2024

My sme riešili syna ako 5-r. do prípravného ročníka (predškolskej?) v Cenade. Tiež diagnózy. Mali tam normálne vyučovanie, 4 hodiny 30-min. Za nás super, pochopil systém, pravidlá školy, naučil sa obsediet v lavici či na koberci, pracovať, obľúbil si šach... A potom ako 6-r. nastúpil do 1.roc. na Teplicku.
Nemám pocit, že by na Teplickej bol tlak na výkon. Práve naopak, stiahli sme ho z 2.st. A na inom gympli bol "prefackany", musel naskočiť na iný systém, učiť sa, častejšie vykonávať aktivity. Na Teplickej, ak je niekto aktívny, nesmierne mu vychádzajú v ústrety, podporujú ho. No ak len sedí, väčšina pedagógov ho netrápi. Náš syn, síce topka, ale bol ten pasívny.

guudy
30. aug 2024

@lilke dakujem, ze to niekto konecne vidi, ze Teplicka netlaci na vykon 🙂

ullala
30. aug 2024

@lilke toto uz som tiez od niekoho pocula, ze presli na iny gympel a dieta nestihalo. Len nemam pocit, ze by to zrovna bola dobra vizitka Teplickej.

leelu
autor
30. aug 2024

@lilke otazka je, ci je to dobra alebo zla vizitka Teplickej

ullala
30. aug 2024

@leelu no ale Teplicka je na tom co sa vedomosti tyka lepsie ako Cenada. Teda aspon ja to tak vnimam, ked citam ako sa vyucuje v Cenade.