Začíname s mimotelovým. Sú potrebné všetky odporúčané úkony?

2014zuzka
30. sep 2014

Veľmi by som poprosila o pomoc pri mojich mnohých otázkach ohľadom IVF. Nikto mi to nevysvetlil, len mi lekárka dala cenník na ktorom mi zaškrtla nutné veci, ktoré si sami preplácame mimo poisťovne. 🙂 Samozrejme plus ešte aj lieky, ale to netuším aké vôbec budem brať, to mi povie keď to začne. Tieto úkony mi zaškrtla: ICSI 1-3, ICSI4-10, ICSI 9-12, použitie média "embyoglue" k embryotransféru, predĺžená kultivácia, zmrazenie embryí, skladovanie embryí na 1 rok, KET- kryoembryo transfér. Keďže začíname 1. IVF a z poisťovne máme nárok na 3 cykly, neviem presne pochopiť prečo sa pri každom robí aj zmrazovanie emryí a stým spojené ostatné úkony (skladovanie, kryoembryo transfér)? Z rozprávania ľudí mám dojem, že častokrát ide o vylamovanie peňazí na procedúry, ktoré nie sú ani potrebné. Inak u nás som problémom ja. Zistilo sa, že na svoj vek nemám toľko vajíčok koľko by som mala mať (aj keď sa vlastne netuší prečo neviem otehotnieť) manžel má úplne dokonalý spermiogram. Veľmi pekne ďakuje za rady 🙂

karin415
30. sep 2014

Ahoj mnohe si mozes sama vybrat a kazde z nich ma podla mna svoj vyznam.pri PK ziskas kvalitne embryo,icsi vacsinou urcuju v centre a posudia to oni ako su na tom partnerove spermie ci to treba alebo nie.pises ze nevies pochopit na co sa robi mrazenie? Tak si predstav ze budete mat 10 embryi jedno ti vlozia a mas dalsich 9 s ktorymi mozes absolvovat dalsie KET pricom je to stale ako jedno IVF nemusis absolvovat celu stimulaciu a odber vajicok odznova je to super podla mna🙂 moze sa to zdat ako zbytocne vymahanie penazi ale tazko povedat aka by bola uspesnost bez toho.ja osobne som mala vsetko z toho a nelutujem aj ked sa to 2x nelodarilo.

2014zuzka
autor
30. sep 2014

@karin415 ďakujem za odpoveď, konečne som o niečo múdrejšia a pochopila som aj mrazenie :D myslím, že podrobnejšie informácie z pohľadu lekárov by sa zišli, veď nie som vyštudovaná lekárka, aby som vedela čo ako funguje...a to mi vraveli, aby som na internete nič nepozerala.... 🙂

liebling98
30. sep 2014

@2014zuzka Ako čítam, máš v tom trochu chaos. Trochu Ťa uvediem do problematiky. Po odbere vajíčok a spermií ich musia nejak spojiť. Jedna možnosť je dať vajíčko k spermiam a nechať to na ne (veľmi jednoducho povedané), alebo vybrať z tých spermií tie najlepšie a priamo ich ihlou dopraviť do vajíčka - to je to ICSI. To číslo znamená, na koľkých vajíčkach budú tento úkon robiť, lebo je rozdiel, či niečo robíš 2x alebo 10x. Toto teda záleží od množstva odobratych vajíčok. ICSI sa odporúča pri patologických nálezoch na jednej alebo druhej strane.
Takže už máme vajíčko so spermiou spojené, vznikla nám tzv zygota. Tá sa ďalej vyvíja, delí, toto prebieha počas kultivacie v kultivačnom médiu. Stáva sa, že po 2-3 dňoch sa zygota deliť prestane alebo spomalí. Počas predĺženej kultivacie, ktorá trvá 5 dní už embryolog približne vie podľa dosiahnutého štádia, ktoré embryo má najväčšiu šancu na úspech.
Tak už máme embryo, treba ho vložiť do maternice, aby tam pokračovalo v raste. Podľa potreby sa vkladajú väčšinou 1-2 embrya. Prípadné zvyšné embrya sa zmrazia, aby sa mohli použiť, ak to prvýkrát pri IVF nevyjde, tak aby pri ďalšom pokuse nemusela žena absolvovať celú tú procedúru s injekciami, ale len jej časť ( prípravu maternice na prijatie oplodneneho vajíčka). Za uskladnenie zmrazených embryi sa platí "nájomné".
Kľudne sa ďalej pýtaj, prvé dieťa mám z IVF, druhé z KET (čiže technicky vzatý sú dvojičky) a tretie je zázrakom prírody.

jerryjanka
30. sep 2014

nie vždy ide o ukony potrebné, dajme tomu prinajlepšom su to ukony ktoré môžu zvýšiť uspešnosť IVF o nejake percento
ak mate dobry spg, tak icsi netreba, embryoglue netreba proste ak sa ma tak sa embryo uchytí, a predlžena kultivacia je tiež diskutabilná lebo kde je lepšie embryu ako u mamy v brušku, ja si napriklad nemyslim že nejak zvyšuje šance, no ak vam zostanu embrya tak mrazenie určite ano, a s tým suvisi aj KET - teda ked to nevyjde tak ket

skušali ste už stimulaciu clostilbegytom? či ta rovno natlačili do ivf?

2014zuzka
autor
30. sep 2014

@jerryjanka ďakujem za info 🙂 naozaj som veľmi vďačná za každú pomoc, každý názor.... Nám nedávali žiadnu inú možnosť....manžel je úplne v poriadku, sa smiali, že dlho nevideli tak skvelé výsledky u muža 🙂 Ja mám znížené množstvo vajíčok, vraveli, že minimum je 1,2 a ja mám 0,8 ani toto veľmi nechápem(menštruáciu mám ale od 11 rokov). Začali sme tam chodiť minulý rok na jar, zistili nejaký útvar v maternici čo nevedeli čo presne je- potom sa to stratilo. Objavili sa rôzne cysty na vaječníkoch, ktoré sa po menštruácii vždy stratili. Mala som ísť na jeseň na laparoskopiu- ale pre moje zdravotné problémy(kĺby) operáciu odmietli. Opäť tam chodíme od júna a pre môj vek(mám 30) a pre zdravotný stav odporučili okamžite riešiť len a len IVF, aby sa tehotenstvo čo najrýchlejšie podarilo. Tak neviem...ale jednoznačne ma veľmi nepríjemne prekvapili sumy, ktoré si musí človek sám platiť a nie je to len o tom, že sa jedná o vyššiu sumu peňazí. Proste mi to príde detsky povedané nefér....veď ja som si sama nezavinila, že nemôžem otehotnieť....uf ale to už je o inom zrejme 🙂

jerryjanka
30. sep 2014

skus iné centrum, lebo toto čo opisuješ to je čisto o biznise, ja som chodila do martina, tam bol pristup uplne iný, určite by som najskôr skusila dva cykly sledovať folikulometriou ovulaciu, ak by neprebehla, tak určite skusiť clostilbegyt, a pripadne inseminaciu, ta je ovela šetrnejšia, a pre nich je to ale bohužial maly peniaz za to, tak preto tlačia do ivf, ale hovorim skus ine centrum , nenechaj sa dotlačiť niekam kde to možno ani nie je treba
ja mam teda problemov viac ako dosť, jeden nepriechodny vajičkovod, lenivy vaječník, polycystické vaječníky, muž ma zly spermiogram, a prvu dcerku mame z inseminacie, druhu a tretiu prirodzene, tretiu dokonca neplanovane

jerryjanka
30. sep 2014

@2014zuzka a dalšia vec 30 rokov to nie je nič extremne keby si mala 38 nepoviem lebo tam je to potom oklieštené vekom 39 rokov aby preplatila poisťovna aspon niečo, ale 30 to je fakt ok

2014zuzka
autor
30. sep 2014

@jerryjanka vek 30 rokov sa lekárke nepáči z dôvodu môjho zdravotného stavu...vek sám osebe u zdravej ženy vraj nie je absolútne problém 🙂 aspoň niečo viem 🙂

jerryjanka
30. sep 2014

no ja neviem ja nevidim až taky zdravotny problem aby to nešlo aj inak, aspon skusiť to,

tatinka
1. okt 2014

@2014zuzka uz ti to tu kocky popisali vyzsie , ICSi je meotda oplodnenia vajka so spermiou, ICSI znamena ze vyberu len tie najkvalitnejsie spermosky a tie napichaju do folikov ktore tebe pred tym odoberu v kratkej narkoze, cisla pri ICSI je pocet folikov ,cize ked budes mat foliky od 1 do 3 plati pre teba suma pisana pri icsi 1 az 3, cim vacsie mznostvo folikov mas na olodnenie tym vacsiu sumu platis za ICSI, PK je predlzena kultivacia cize ked je uz vsetko v skumavke oplodnene a mas vela embryok zvycajne si par dava aj PK a tam ti priblizne na 5. az 6.ty den od odberu folikov vkladaju embyo 1 alebo 2 podla vasho rozhodnutia, ak sa rozhodnes pk si nedavat vklad zvycajne byva vtedy na cca 3ti den od odberu,pri pk ide o to ze za tych viac dni sa vyselektuju najkvalitnejsie embrya pri com tie slabe sa postupne prestanu v skumavke vyvijat,vklad neboli ani to necitis, lahnes na kozu, urobia vklad, chvilu tam polezis a ides domov, odber folikov je tak ze prides v dohodnuty cas aj s muzom, muz odovzda spermose a ty ides pod 15-20 minutkovu narkozu kde ti urobia odber, po narkoze si polezis na izbe asi dve hodiny a idete domov, ohladne vyvoja emryok sa potom informujete telefonicky, mrazenie je super pretoze ked mas vela embryok mozes ist na vklad aj viackrat ( v pripade ze prvy vklad sa naujme, alebo ujme a casom budete chciet surodenca pre prve babo )a nemusis pichat hormony a vsetko znova podstupovat, staci ist potom na KET cize kryoembryotransfer uz potom len brat lieky na vkladanie a na papanie, bez injekcii,...embryoglue je forma kedy lekar moze dat akoby take lepidlo ked pojdes na vklad a to lepidlo sluzi na to aby sa embryo lepsie"prilepilo" a udrzalo v maternici

candour
1. okt 2014

Ahoj, lepidlo je podla mna nezmysel, mala som ho tu v Ba a nic nepomohlo, ak mas zdravu maternicu je to zbytocne vyhadzovanie penazi.

little_miracle
1. okt 2014

@2014zuzka na tuto temu je tu na MK obrovske mnozstvo diskusii......dokonca aj temy ohladom konkretnych centier, kde si baby vzajomne radia a podporuju sa - mas tam istotu ze rovnake centrum ma rovnake zvyklosti.... Tak naco zakladat novu temu?????
Ak mas seriozny zaujem o ziskanie informacii, tak:
1. pytat sa priamo lekara na konzultacii - nezazila som situaciu, ze by na priamu otazku neodpovedal.
2. kazde centrum ma vlastnu stranku, kde su vsetky zakladne pojmy a liecebne metody popisane a vysvetlene. Pozerala si uz tu "vasu" ???
3. internet nesluzi len na Facebook, Modreho konika a bazariky........daju sa na nom najst aj overenejsie pramene
Mozno to vyznieva trochu kriticky, ale v poslednom case mam pocit ze na MK sa zakladaju temy len preto, aby si niektori jedinci riesili svoje komplexy tym, ze na seba strhavaju pozornost roznymi otazkami, temami a skupinkami.
Ak sa teda chces zaradit do nejakej konikovskej komunity, vyhladaj si temu ktora ti je najblizsia a slusne sa tam diskutujucim predstav. Urcite ta medzi seba prijmu a poradia.

2014zuzka
autor
1. okt 2014

@little_miracle mrzí ma ak si si moju žiadosť o pomoc zobrala takto osobne....samozrejme, že som sa pýtala lekárky(bohužiaľ nemala čas, keďže nie som jej jediná pacientka, som v tomto nová, skúsenosti nemám a nepoznám človeka, ktorého napadne sa opýtať na jednom sedení úplne všetko čo nepozná a okamžite nepochopí), samozrejme, že som si snažila všetko nájsť najprv na internete na rôznych stránkach reprodukčných centier a samozrejme, že som pozerala aj témy tu na MK. Ja nie som internetový fanatik blúdiaci po Facebooku, bazároch ale áno našla som túto stránku a keďže vo svojom okolí nemám ženy so skúsenosťami tohto druhu, tak som sa chcela obrátiť na ženy ktoré s týmto majú svoje vlastné skúsenosti. Chcem vedieť čo sa deje priamo z prvej ruky....veď ani lekárka aj keď to robí, sama týmto procesom nemusí prejsť a tým pádom to vidí z iného konca. Čo sa týka rôznych komunít tu na stránke- nemala som dojem, že to funguje ako píšeš. A vďaka za tvoj postreh, nie som človek, ktorý si potrebuje riešiť komplexy a strhávať na seba pozornosť - asi by som tu nebola anonymne. Skús sa zamyslieť nad tým prečo tak asi tu ženy píšu, zakladajú témy a prosia o pomoc...zrejme to nebude len riešením si vlastných komplexov.... každá žena ktorá si prechádza problémami ohľadom vysneného tehotenstva je vystrašená, vstupuje na neznámu plochu a pokiaľ nemá v okolí nikoho kto si tým prešiel tak hľadá pomoc kde sa dá a ja ju hľadám tu, nevidím na tom nič zlé. Ďakujem za tvoj príspevok.

vivinka26
1. okt 2014

@little_miracle fíha, koľko jedu 😒

liebling98
1. okt 2014

@little_miracle čiastočne sa dá s Tebou súhlasiť, ale ja @2014zuzka chápem. Keď aj nájdem nejakú tému, ktorá by ma zaujímala, väčšinou má tisíce príspevkov a baby v nej už diskutujú roky o niečom inom, ako bol pôvodný príspevok spred 5 rokov a tieto staré info už môžu byť neaktuálne. Prípadne, ak sa aj niečo opýtaš v takejto diskusii na 350.strane, dostane sa Ti odpovede, že je to popísané na strane 157, že treba vedieť čítať. Áno, aj také som videla kedysi, keď som si diskusie len čítala. Úprimne, nie každý má chuť čítať stovky strán diskusií a zistiť, že aj tak sa nedozvedel, čo potrebuje.
Viem, že je tu aj kopec zbytočných nových otázok/tém, ale problematika IVF je citlivá a líši sa od páru k páru. Skús sa na to pozrieť aj z tejto stránky.
Pekný deň všetkým.

2014zuzka
autor
1. okt 2014

@liebling98 ďakujem veľmi pekne, som rada, že sa to moje dá pochopiť....čo som tu našla bolo niekoľko rokov staré.... 🙂

little_miracle
2. okt 2014

@vivinka26 to nie je "jed".........sama sa uz roky snazim pomocou IVF otehotniet, kedze u nas ina cesta zial nie je. To co mam uvedene v pase je len cast toho, cim som v skutocnosti presla 😒
Po zhliadnuti tejto temy mi len preblesklo hlavou, ze keby kazda zena co podstupuje IVF zakladala novu temu lebo sa na to pozera zo svojho uhla pohladu, cele toto forum by stratilo zmysel, pretoze informacie by neboli nijak strukturovane...

@2014zuzka @vivinka26 @liebling98
Ak si to ktokolvek zobral v zlom, tak sa ospravedlnujem.........vedzte ze tento problem sa tyka aj mna, takze nie som ziadna premudrela stastna maminka co by bola otehotnela ani nevie ako.......

@2014zuzka ak potrebujes nejake odpovede na konkretne otazky, rada ti odpoviem cez sukromnu postu....... Bezne ma tak kontaktuju baby s rovnakym problemom - bud na zaklade starsich prispevkov vo fore, alebo informacii v pase... Mozno prave preto mi prislo zbytocne zakladat novu temu.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre