Veriace snažilky a IVF. Ako to vnímate?

kamilkka
27. apr 2010

Ahojte baby,
týmto chcem osloviť veriace snažilky, ktoré sa snažia a nedarí sa....
Ako to vnímate v duchu viery?
A ako ďaleko ste ochotné zájsť v medicínskej pomoci?
My sa snažíme skoro rok, ja mám za sebou nejaké vyšetrenia a keďže sú v poriadku teraz nasleduje spermiogram.
Ale cirkev predsa nedovoľuje ani toto vyšetrenie!
Čo si o tom myslíte?
Máte nejaké skúsenosti?
PPR pomáha orientovať sa v cykle ženy, ale čo ak je na príčine muž? V dnešnej dobe je to predsa 50 na 50!
Teda čo ďalej?

surviver
27. apr 2010

ahoj kamilkaa ja už nie som snažilka,ale bola som a myslim,že ivf nie je žiadne zlo...ved čo je zle na tom ak niekto chce dat novy život a s laskou vychvavat dieta...ak by bola Božia vola,že nebudeš mat dieta,tak sa to ani cez ivf nepodari...ja som veriaca,ale nikdy ma ani len nenapadlo,že by som koli tomu neabsolvovala ivf...

lalia123
27. apr 2010

Kamilka, uz sa toho aj vela popisalo v teme Veriace snazilky, ale samostatna tema prave na IVF tu nebola 🙂 Dufam, ze sa tu popise kopec zaujimavych veci 😉
No, ja som v tomto velmi liberalna, mozno az prilis. Urcite sa mi neda spajat s "uzivanim si" alebo hriechom, ked ide muz na spermiogram. Ved je to zakrok zo zdravotnych dovodov, ako inak sa k tej vzorke mozu lekari dostat?
My sme podstupili aj spermio aj 1 neuspesne IVF... 😔 Nehanbim sa za to a nepripada mi to hriesne. Ved ta tuzba po dietati samotna je krasna a prirodzena. Rozhodnutie ist na IVF sa nerodi len tak, dvaja na to musia byt odhodlani a vediet, ze to chcu. Pary, ktore sa tak rozhodnu si povacsine kadecim presli a tento krok je dokazom aj ich vzajomnej lasky. Ved ci sa jedna o problem u zeny, alebo u muza, obaja podstupuju velku obetu. Moj mm mi pichal vsetky injekcie sam. Robil to s velkou laskou a velmi, velmi citlivo. Viem, ze to pre neho nebolo lahke ,aj ked on sa nikdy nestazoval. O tom, cim vsetkym si prejde zena, pisat nejdem, ja viem, ze viete...alebo aspon tusite.
Mnohi oponuju, ze je IVF neprirodzene a proti prirode. Ale ani liecba ozarovanim alebo antibiotikami nie je prirodzena a tiez je proti prirode, ale akceptujeme ju vsetci.
Cely ten proces je aj velkou skuskou viery. A nech by sme robili cokolvek, Boha z tohto procesu vylucit nemozno, ved to sa neda... 😉
Tu by som ale chcela napisat, ze si hlboko vazim pary, ktore sa rozhodnu pre adopciu. Aj ked adopcia samotna sa mi nezda ako vhodny vseliek na neplodnost. A urcite by som ju neponukala ako alternativu kazdemu, kto sa s neplodnostou trapi. Ani u nas nedozrelo uprimne rozhodnutie k tomuto kroku.
Drzim nam palce, aby nam viera bola velkou pomocou vo vsetkom.

kamilkka
autor
28. apr 2010

Laila, veľmi pekne a myslím, že aj mudro si to napísala.
Musiím o tom ešte veľa premýšľať.
my sme totiž ešte stále na začiatku cesty...
a ak nám Boh zatiaľ nedal dieťa, stále je tu otázka prečo?

cathy77
28. apr 2010

kamilkka, ja síce u seba IVF neriešim, ale tiež som si svojim prešla a aj prechádzam. A taktiež som veriaca, myslím a dúfam, že nielen sviatočná a a formálna. Mám dobrého kamaráta kňaza a tiež sme sa na tom pochytili... hmm. Vravel, že to preberali na mnohých fórach, že dieťa je dar od Boha a nie niečo, čo si môžme vynútiť. Ja som vtedy reagovala veľmi podráždene, lebo nedávno som prekonala potrat v 5tom mesiaci, Veľmi som si to diťatko želala a veľa sa za to modlila a predsa-malo vážne VVCH a požilo do 22.tt. Od 13.tt som však o tom všetkom vedela a lekári ma doslova nútili na UPT.Ja som síce vedela, že to skor či neskor skončí, ale napriek veľkým vnutornym bojom som to tahala až kým nezomrelo prirodzene. Teraz sa snažíme a tiež sa nedarí. Tak som si navrávala, že teda ked som sa správne rozhodla a nedala si ho vziať napriek nulovej šanci, tak to Boh "ocení" podla mojich predstáv - no, taký moj uzkoprsý pohlad. Tiež by som sa mohla pýtať "prečo" ale od toho som si už odvykla. A načo aj? Odpoved nedostaneš, raz sa snad všetko dozvieme, čo a prečo bolo.Viem, že mam anjela v nebi... ale... stále je tam to ale... v juni som mala rodiť a termín sa blíži. Ja som tužila otehu hned, ani Dr nemal nič proti tomu ale odvtedy vobec nemam ovulaciu. Niečo sa posr... . Takže hormonalna liečba atd, nehovoriac, ako som na tom psychicky ked dostanem kramy a velke nadeje sa rozplynu. Takže uplne chapem tužbu ženy byť matkou a ako pisala lalia, pre mna adopcia by tiež nebola alternativou lebo by som sa na nu nikdy nedala. Trochu som odbočila od temy, teraz sa k nej vratim - vtedy som sa s tym mojim kamošom riadne pochytila a on svoje stale, že dieta je dar, ktory si nemožeš vydupať ani vynutiť. A že prečo Boh da niekomu kopec deti o ktore sa rodičia nestarajú a tužiacim párom nie, to je Jeho vola. Ano, je to tak, ale nemožem tvrdiť, že by som po rokoch zufaleho snaženia IVF uplne odmietala...ja stale dufam, že sa nam zadarí. ale čo ak nie? 😕

sincerity
28. apr 2010

tiez som veriaca a myslim, ze tiez nielen sviatocne.... ctim si Boha, vieru ... ale nad rozhodnutim, ci ist do IVF alebo nie som sa rozhodovala lahko .... aj ked sme krestania s manzelom sme IVF podstupili... sice neuspesne, ale podstupili...
lalia to napisala velmi pekne... dokonca tak podobne ako to citim ja....
nemyslim, si ze by Boh nieco taketo zatracoval... je velmi pravdepodobne, ze je to "vymysel" cirkvi ako takej.... Proti prirode je mnoho veci a myslim, si ze umele oplodnenie je nie je jednym z tych horsich rieseni.... ved keby sme stale cakali na Boha a spoliehali sa len na vieru, babatko by sme mozno nikdy nemali.... a tak ako napisala lalia.... nebolo by mnoho ludi, ktori sa vyliecili z roznych chorob a pod.
v dnesnej nespravodlivosti si dokonca myslim, ze Pan na vsetko nestaci a my si musime pomoct ako vieme....

kamilkka
autor
28. apr 2010

waaaaawwww baby tak ja som z vas uplne hotova!
take myšlienky, take hodnotne a prežite a myslím, že aj premodlené waaaaaaawwwwww
viete, mne je tak smutno z toho a asi hľadam niekoho, kto prežíva to, čo ja...
toho, kto ma pochopí a aj keď moj manžel sa snaží ma chápať, nedá sa s ním hovoriť o tom denno denne hodiny a hodiny...

cestu k mojmu mm som hľadala dlho a ked som ho konečne našla, zdalo sa mi že trápenia už bolo dosť!
že teraz to pojde ako má..... ako má myslím, že ľudia sa stretnu, zaľubia, vezmu a maju deti.... tak to predsa Boh plánoval, nie?
a čo ja?
stretli sme sa dosť neskoro, vzali a zasa je tu zádrheľ...

asi by som chcela počuť, že aj tak máme ešte šancu prirodzene mať bábo,
alebo ak nie, tak že čo mám potom robiť...
alebo ako sa mam s tým vyrovnať?
vyrovnať už teraz?
ked sa mi ten život začína zdať nezmyselným...

cathy, chcem sa ťa spýtať, ty už máš dieťa? alebo tým jedno dieťa myslíš to v nebi?
a teraz sa snažíš o ďalšie?
a teba sincerity - vy po tom jednom pokuse, ktorý nevyšiel zatiaľ nič?
či sa chystáte na ďalší pokus?
Držím vám všetkým palce!!!!!!!!!!!!!!

lieska
28. apr 2010

Caute baby, padla mi do oka tato nova tema, tak som si precitala vase prispevky! Ja - chvala Panu Bohu - takyto problem riesit nemusim a dufam, ze ani nebudem musiet, ale zaujimal ma nazor mladych, veriacich mamiciek!
Cathy ... tvoj pribeh a myslienky som si citala s husacou kozou a slzami v ociach a chcem Ti len povedat, ze "klobuk dole pred Tebou" a vsetkymi ostatnymi mamickami, ktore maju take nazory a pristup ako ty! Chapem aj tvoje myslienkove "uzkoprse" pochody, je to normalne a ludske!
Sincerity ... trochu odvazne konstatovanie, ze "Pan na vsetko nestaci a my si musime pomoct ako vieme...."! 😒 Hlavne z ust "(nielen sviatocnej) veriacej, ktora si cti Boha a vieru"!
Dievcata, vsetkym vam z uprimneho srdca prajem, aby sa vam to nakoniec predsa len podarilo (najlepsie prirodzenou cestou a bez IVF) a zelam vam vela trpezlivosti a optimizmu! A aby ste kazdy den mohli - specialne vy - citit Boziu lasku a Jeho milosrdenstvo! 😉

sincerity
28. apr 2010

lieska.... neviem, ci moje konstatovanie bolo odvazne... myslela som tym len to, ze keby som sa len modlila a mala vieru, mozno by to v nasom pripade nepomohlo.... je to vec ktoru nemozem ovplyvnit a preto ked mozem jej pomozem....
bola to proste myslienka.... vies ako sa hovori, ze pomoz si clovece aj Pan Boh ti pomoze... vies ja si niekedy hovorim, ze aj on musi odpocivat a zavrie niekedy oci ... a vtedy sa stavaju smutne veci .... nie take ake by sme si priali...
PS: som naozaj rada, ze takyto problem nemusite alebo ste nemuseli riesit....

janemari
28. apr 2010

Ahojte zatial som vas len zbezne precitala ale som rada ze je tu takato tema.Tyka sa aj mna,som tiez veriaca a prave cakam na schvalenie ziadosti na IVF.Kedysi som ivf odmietala,ale teraz ked som sa dostala do tejto situacie som sa rozhodla ist do toho.A co na to moje okolie?Kamaratky co su veriace su za,aby som do toho sla,naopak su ludia z rodiny ktory maju len okolo 20 a su veriaci ma odsudzuju za to ze to robim.Je tazke niekomu vysvetlit ake je to tazke sa pre to rozhodnut.

kamilkka
autor
28. apr 2010

Viete, mnohí kresťania povedia, že to odmietajú.
Dokonca jeden môj známy povedal, že by nešiel ani na spermiogram.... ale on má tri deti!
Takže ja si myslím, že posúdiť to vie ten, kto to prežil.... okolnosti menia stanoviská.

kamilkka
autor
28. apr 2010

Ale dievky moje, táto téma mala byť aj o inom...
prečítajte pozorne moje otázky v úvodnom príspevku 🙂))))))))))

cathy77
28. apr 2010

sincerity... sorry, ale tvrdenia typu... aj Pán Boh si musí oddychnuť, alebo na všetko nestačí... tak to Ho máš za koho? sorry, za senilneho dedka, ktorý viac spí ako bdie? teraz Ti isto vzkypela krv, ako si to len dovoľujem napísať, ale jednoducho, nemám dovod písať inak ako cítim alebo nepísať. Vidíš snáď do Božích myšlienok a zámerov? prečo niekomu nedá alebo dá dieťa? alebo prečo nie teraz ale potom? Alebo mam ja horekovať, prečo mi dal choré dieťatko, ktoré neprežilo? alebo prečo mi vzal moju sestru? Alebo snáď ak sa nedeje niečo podľa našej vole a predstáva, tak to znamená, že Boh spí??? prosím Ťa, skôr sa zobuď Ty a nemyslím to v zlom...
Neznamená, že Boh Ťa nemiluje, ak neskáče podľa tvojej vole. A to ja som si už kde-čím v živote preskákala, tak viem, o čom točím.Myslím, že my sme tu na to, aby sme hľadali Jeho vôľu a nie aby sme nanucovali tú svoju a dupkali nohami, keď sa tak neudeje. Len toľko, veď niekomu, kto si ctí Boha také niečo vysvetľovať netreba...

cathy77
28. apr 2010

kamilkka , ano mam syna, ma päť rokov. V nebi je druhé dieťaťko...

tinafarkas
28. apr 2010

ahojte, tiez sa podelim o svoj pribeh - hoci som veriaca, absolvovala som 1 neuspesne IVF (dovodom bol zly spermiogram manzela). Ale tuzba po babatku bola omnoho vacsia. Hoci som sa na zaciatku nezamyslala nad tym, ci je to z hladiska viery spravne, alebo nie, sla som na IVF (pred vianocami min. rok). O tomto vedela len mamka, ktora ma sice neodhovarala, ale povedala, ze to nie je uplne spravne. Vtedy som sa zamyslela a rozhodla sa na to spytat knaza pri vianocnej spovedi. Nedostala som jednoznacnu odpoved, ale v podstate povedal, ze viera nie je proti. pocas vianoc alebo tesne po vianociach citali v kostoloch pastiersky list tykajuci sa prave tejto problematiky a bol dost ostry.... Pravdupovediac som si dost poplakala, ale stale som bola rozhodnuta, ze pre babo spravim vsetko! V polovici januara prisiel uder - v centre asistovanej reprodukcie nam odporucali zamiesliet sa nad darovanymi spermiami...To bolo na nas prilis vela, avsak zvazovali sme... aj druhe centrum - ved predsa 2 kliniky, 2 nazory... Vo februari sme boli objednani do centra v Zline (mam tam spoluziacku a jej manzel je uspesny gynekolog v tejto oblasti). Schvalili nam aj ziadost na 2. IVF na april na Slovensku. Nechala som to plavat a bola som rozhodnuta, ze otehotniem za kazdu cenu, aj ked nazor katolickej cirkvi nie je jednoznacny. ALE!!! Menses vo februari neprisiel. Verim, ze zasiahol ON a teraz sa tesime s manzelom na babo, ktore ocakavame 10.10.2010!

tinafarkas
28. apr 2010

a teda podotykam, ze bolo pocate z lasky a prirodzene! 😉

cukotka
28. apr 2010

IVF je úplne normálne vec, a svojím spôsobom zázrak ako pomôcť párom u ktorých to prirodzene nejde. Cirkev nech sa zaoberá úplne inými vecami. Spermiogram je normálne vyšetrenie, nie je to nič nemorálne. Ja som absolvovala IVF a podarilo, a som za to vďačná. U nás to na prirodzenú cestu nebolo. Myslím, že aj veriace snažilky majú právo na to aby im moderná medicína pomohla a neboli za to odsudzované.

cukotka
28. apr 2010

kamikka, ak naozaj túžite po dieťati tak určite choďte do toho, ja som bola pre dieťa ochotná spraviť všetko na svete 🙂 Samozrejme môžeš čakať a modliť sa /tak to bolo doporučené mne/, ale môže nastať situácia, že sa nakoniec rozhodnete absolvovať IVF a bude neskoro. Držím palce, aby to dobre dopadlo. A pre inšipiráciu: u nás problém v spermiograme, 1. IVF úspešné, a to aj napriek tomul, že som dokázala po hormonálnej stimulácii vyprodukovať iba jedno vajíčko, to oplodnilo a ono zabojovalo, vydržalo a drží dodnes 🙂

baby2
28. apr 2010

kamilkka, ja som si presla tiez celym kolotocom myslienok a da sa povedat az bujarou jazdou .....po studii o teme asistovanej reprodukcie ma milo prekvapilo IUI. MM spermie zavedene katetrom do maternice, miliony, nechane aby dokoncili dielo same... pre nas pripad super pomoc ....druhe prekvapenie nastalo ked som sa docitala ze s podstatou IUI nema vyhrady ani cirkev ...vau....AK su spermie nie z masturbatu ale po intim.styku do predierkovaneho kondomu.....no aj tu nastalo moje rozcarovanie resp.zlom a moja cesta viery odisla na inu kolaj ako doteraz.....IVF je pre mna zatial CARI MARI v petriho miske, ale nie preto ze to neschvaluje cirkev ale ZATIAL sa mi zda dost agresivne -prepichovanie bunky konkretnou spermiou, slachtenie embrya na 3-4 dni v petriho miske, zmrazenie nepotrebnych .... drzim ti palce, aby ste sa raz obdarovali vlastnym dietatom...

zuzana_18
28. apr 2010

Cukotka,nedá mi to,musím TI dať za pravdu na názor na cirkev,nikoho neodsudzujem,len nechápem prečo by mal niekto byť proti IVF!A čo nám ako iné zostáva ???!!!A gratulujeeeeem k prvému úspešnému IVF!Strašne ma to potešilo,lebo čo sledujem štatistiky a tak čo tu píšu baby,skoro žiadnej sa to nepodarilo na prvý krát a Ty s jedným vajíčkom!Supeeeer!Ak sa môžem spýtať-drahý mal pomalé?A mala si zlé výsledky aj Ty?Lebo ja mám priechodný len jeden vajcovod,mám PCOS a anovulačné cykly a drahý slabučký spermiogram.O chvíľu by som mala začať so stimulkou,len ešte čakám na výsledky z genetiky(týždeň cca)Ďakujem a držííím veľmi,veľmi palce.

sincerity
28. apr 2010

cathy.... evidentne nepochopene, co som napisala..... nema dovod mi kypiet krv, napis si ako to citis. To, ze si musi oddychnut bola proste metafora, ktorou sa upokojujem ja a vysvetlujem si to ja /rozumej JA/ .... obrazne povedane.... nema zmysel sa stale spytovat dookola otazku preco... poviem si, ze na nas tentokrat nemyslel... nabuduce... verim....
Posledna vec, ktoru by som chcela robit, je "vydupkat" si nieco... viem, ze to nejde... napisala som, ze mozeme tomu pomoct, tak aj robime...
z tvojho prispevku citim, ze to mas tazke ..... ale nemozeme mat vsetci uplne rovnaky nazor, a nemozeme sa predsa navazat jedna do druhej.... o tomto ta tema nieje... ja som len napisala ako je to u nas...

janemari
28. apr 2010

Ja si myslim ze pokial clovek chce nieco v zivote musi urobit vsetko co je v jeho silach.Nikde nieje napisane ze aj IVF bude uspesne.Ak Boh chce dat dieta tak sa ivf podari ak si nezela aby mali dieta tak ani ivf nepomoze.Ale aspon budem vediet ze som urobila pre dieta vsetko co bolo v mojich silach.

cukotka
28. apr 2010

janemari, súhlasím 😉

noe
28. apr 2010

Bambulky, moj nazor....
Aj ja som riesila otazku, kedze sme s manzelom neplodny par a ina cesta za vysnivanym babatkom ako cez lekarov nieje.
Staci ked zacnete trochu googlit a....

- jedine KATOLICKA CIRKEV je proti umelym oplodneniam, v Polsku to chcu dokonca vyhlasit za trestny cin.... takze nie BOH ale cirkev si nieco vymyslela, respektive par 'vyvolenych', ktory sa rozhodli zit v celibate a pojem rodina je pre nich velka neznama
- ziadna ina cirkev k takemuto sposbu otehotnia vyhrady nema
http://www.kvsbk.sav.sk/upgrade-sex-vychova/kis...
- a dalsi pre mna dolezity fakt, ze v Biblii Boh povedal ' Plodte sa a mnozte sa a naplnte zem...' ale nepovedal akym sposobom, teda nedal jednoznacne ultimatum, ze to musi byt jedine pohlavnym stykom.

Ja to vnimam cele tak, ze Boh nam dal rozum a dal nam ho nato aby sme ho pouzivali. A len vdaka tomuto daru od Boha je nasa spolocnost na tak vysokej urovni a nezijeme stale ako za cias Adama a Evy opasany listom cez bedra.
Viete bambulky, mame jedno spolocne, a to velku tuzbu po babatku, ktore chceme nadovsetko milovat a ono neprichadza. A pre mna je Boh autorita. Takze ani nejaky farar, knaz, duchovny, kazatel (co su obycajni ludia so skoncenou teologiou).... nema pravo sudit ma za moje ciny z lasky a pre lasku.
Pretoze Boh napisal v Biblii.... NESUDTE, ABY STE NEBOLI SUDENI....

Kamilka rob to co ti kaze srdce, nie nejake zakony ludi.

Drzim nam vsetkym palce, aby sme sa pre plac nasich babatiek uz coskoro nevyspali 🙂 🙂 🙂

jaja25
28. apr 2010

Možno nie som tá pravá, ale nedá mi povedať: myslím že cirkev je hlavne kvôli tomu, že prakticky skoro nikdy sa nepoužijú všetky oplodnené vajíčka- a čo spravia s ostatnými? Zmrazia ich? A potom? čo s nimi? Vlastne sú odsúdené na zánik z rôznych dôvodov.
Pracujem na novorodeneckom oddelení a už sa nám pár krát stalo, že napriek tomu, že bolo vyšetrené aj vajíčko, aj spermia, dieťa sa narodilo choré a manželstvo sa vo väčšine prípadov rozpadlo. Muži to horšie znášajú. Myslím že len Boh vie prečo niektorí ľudia nemôžu mať deti napriek tomu že sú hlboko veriaci.
Mám známych, ktorím povedali, že keby ten muž žil tri generácie, mohol by mať možno jedno dieťa. Pomalé spermie a nízky počet živých spermií. Veľa ľudí sa za nich dlho modlilo, až im niekto daroval kočík- a oni zistili že čakajú dieťa. Toho času majú dve dievčence a plánujú ešte. Možno sa vám to zdá niektorým ako rozprávka, ale Bohu nič nie je nemožné...

zuzanabb
28. apr 2010

noe uplne s tebou suhlasim! fakt super si to napisala. Aj s janemari - ak Boh chce, tak sa IVF zadari a ak nie, tak nie....

jaja, oplodnene embrya sa mrazia kvoli tomu (ak vobec nejake ostanu - mne napriklad neostalo ani jedno) aby sa mohla zena pokusit o dalsie otehotnenie bez toho aby musela znovu podstupit stimulacnu liecbu. A tie co sa nevyuziju, sa daju darovat tym parom, ktore o to prejavia zaujem, takze by som to nenazvala ze su odsudene na zanik...

baby2 - IVF sa robi 2 sposobmi, pri zdravom spermiograme (kedy ma napriklad zena poskodene vajcovody a ina moznost ako IVF nie je) daju dozrete vajicka so spermiami do jednej misky a nechaju to cisto na nich, ktora spermia ktore vajicko oplodni. Takze ziadne napichovanie. Pri zlom spermiograme sa IVF robi metodou ICSI - teda to napichovanie zdravou spermiou do zdraveho vajicka. Predlzena kultivacia tj. to ze ich nechaju 3-5 dni v miske sa robi preto, aby zene transferovali najschopnejsie embryjko alebo respektive to, co prezije. Oni ich neslachtia, ale sleduju ako delia a ci ma vyznam ich vobec vlozit.

kamilkka
autor
28. apr 2010

Baby, so záujmom som prečítala všetky vaše odpovede, komentáre aj odkazy...
Áno, každý máme svoj príbeh... nám sa nedarí pár mesiacov, nie je to ešte ani celý rok...
tak asi by som mala byť trpezlivejšia, nie?
Ešte nie sme rozhodnutí čo ďalej, môj muž si myslí, teda on tomu verí na 100%, že sa nám to čoskoro prirodzene podarí.
Viete, aj ja by som chcela mať takúto vieru 🙂
Ja by som to vlastne chcela od Boha tak prijať ako to posiela, ale dáko sa mi to nedarí...
Zveriť a obetovať to celé...
a preto ak by mal takýto byť celý môj život, azda budem ochotná podstúpiť toho mnoho...

Možno by som potrebovala iba niekoľko ľudí, aby sa za mňa modlilo, kedže moje modlitby sú slabé...
tak ak si niektorá z vás nájde čas, myslite vo svojich modlitbách na mňa a tých, čo to potrebujú.

A k tvojmu príspevku JAJA - máš aj nemáš pravdu podľa mňa... ja si nemyslím, že dieťa sa narodilo choré práve kvôli podstúpenému IVF... nemôžeš to zovšeobecňovať... to by potom Boh dával zdravé deti za odmenu a choré za trest?
veď takto to predsa nieje a nemôže byť!
a to či sa manželstvo rozpadne je podľa mňa úplne iná káva...
a ešte, vieš, máš čoskoro tri deti... skús si predstaviť svoj život bez nich, skús to na 5 minút... alebo na jeden deň...
a potom nám napíš, čo všetko by si bola ochotná podstúpiť, aby si ich mala späť pri sebe v svojom živote...

lenkove
28. apr 2010

Baby, ktore sa bojite adopcie, nebojte sa 😵 😵 nechcem vas presviedcat a toboz za nieco odsudzovat!, iba povedat jedno: Nebojte sa. A spomente si kto to kedy v Biblii povedal.. Nebojte sa! 😵 Pan je verny, neopusta!!!
Ja som cely moj zivot, odkedy samostatne myslim velmi tuzila po detoch.. Velmi. A nasla som si muza, co to citil rovnako. Chceme mat vela-prevela deticiek! Ked som sa pocas predmanzelskej pripravy mala zamysliet nad moznostou IVF, ktora sa mne v tej chvili, bez akychkolvek informacii o tom co to je /ci o prisnom cirkevnom odsudeni/ nezdala spravnou volbou a pritom ta neuveritelna tuzba po detickach.. vyslala som k Bohu modlitbu: "Pane, prosim, nikdy nedopust aby som musela riesit tuto dilemu.. som taka slaba, Pane, bojim sa, ze by som to nezvladla. Chran slabeho. Ale nech sa stane tvoja vola.." Za dieta a jeho volu som sa modlila dalsie snazilkovske roky.. a teraz sa vedla v izbe rozplakala moja adoptivna dcerka, utekam za nou!! idem jej povedat, nech sa neboji, ze mama je tu!

noe
28. apr 2010

Kamilka my sme uz pred snazilkovanim vedeli, ze to bude tazky boj. Po pol roku skusania nam lekar navrhol hned stimulaciu, IUI pripadne ak bude potrebne IVF. Manzelovi trvalo dalsi dlhy rok, kym prestal presviedcat seba aj mna, ze sa nam to podari - nepodarilo. Neviem asi mal strach, lebo velmi zle znasa, ked ja trpim, alebo mal velku vieru, ze sa nam to podari aj bez lekarov ... Teraz mame za sebou prve negativne IUI a manzel ma sam tlaci, ze musime skusat dalej. Takze sa pripravujeme na dalsie...

Poznate ten pribeh o muzovi, ktory sa stazoval, ze ma tazky kriz? Tak ho Boh zavolal do miestnosti nech si vyberie iny, ale ani jeden mu nesedel, az prisiel k poslednemu a cely stastny hovori Bohu, ze tento je ten spravny. A Boh sa len usmial. Muz odisiel s krizom, ktory si priniesol.

Asi musime byt velmi silne zeny 😵 😵 😵

Jaja - pri oplodnovani vyberaju najlepsie spermie a vajicka. Ale nikto ti nezaruci, ze babatko bude zdrave. Vacsinou, ked je predispozicia, tak nedojde ani k oplodneniu, alebo sa v prvych tyzdnoch prestane vyvijat a zena potrati. Ale stane sa, ze sa vyvija a narodi aj chore dieta. Ale to nieje dosledok AR, to sa stava aj pri spontanom otehotneni.

baby2
29. apr 2010

dievcata stale si myslim ze je to tazka tema ..... ale moja jedina odpoved pre vsetky pary ktore sa snazia ..zacnite patrat po pricinach - spermiogram + sledovanie ovulacie u zeny + dalsie vysetrenie ......... ako sa ktora rozhodne po vysetreni, IUI,IVF.., alebo spontanne cakanie je na nej , ale treba konat ....

baby2
29. apr 2010

noe, dakujem ti za link ........

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre