Tehotenstvo z darovaných embryí

suerte_suerte
24. aug 2021

Ahojte zienky,

mam na Vas 2 otazky.. ma tu niektora z Vas dietatko z darovanych embryi? Poviete tomu dietatku ze "nie je Vase"? resp povedali ste o tom rodine? Ja neviem co spravit, pretoze mozno podstupime tento zakrok, aj ked je to este vo hviezdach..ale chcem byt stotoznena stym rozhodnutim...potom pocuvat tie reci ze na koho sa to dieta podoba a cely zivot tajit ze sa nepodoba na nikoho...dufam ze chapete co myslim...s rodinou mame dobry vztah ale neviem ci by mali pochopenie pre toto rozhodnutie...zaroven neviem, ci je dobre mat cely zivot taketo velke tajomstvo...

ivkazba
24. aug 2021

Mám kamarátku, ktorá má darované embryá (aj vajíčko aj spermie museli mať od darcov), nikto z rodiny to nevie.

Úprimne, neriešila by som či mať alebo nemať dieťa kvôli rečiam. Preboha, koľko je ľudí, ktorí sa na rodinu vôbec nepodobajú. Ak reči rodiny sú pre teba tak veľmi dôležité, tak asi je naozaj otázne zvážiť, či mať takto dieťa, ak mať dieťa nie je dôležitejšie ako reči. Úplne by som s prepáčením sr**a na reči a už vôbec nevidím dôvod im to hovoriť. Toto nevnímam ako "mať celý život veľké tajomstvo". Držím palce pri rozhodovaní.

angel993
24. aug 2021

ja som ciernovlasa, manžel má tmavohnedé vlasy a syn je blonďačik. Reči neriešim. Môj brat bol tak isto blonďak do 6 rokov a teraz je tmavý ako Talian. Ľudia budú mať reči stále. Na tvojom mieste by som nikomu nehovorila ani o IFV, ani o darovaných embryach.

suerte_suerte
autor
24. aug 2021

baby dakujem ❤ ano mate pravdu...btw my sme sa po 30 rokoch dozvedeli ze sesternica nie je biologicka dcera mojho uja..a az vtedy zacali "vsetci" riesit ze vsak ano, ani sa nanho nepodoba..dovtedy to nikoho ani nenapadlo...

sirka9
24. aug 2021

síce mám darované iba vajíčko, nie embryo, ale dôležité je podľa mňa to, že ste s tým vysporiadaní vy ako rodičia. nikoho do toho nič. či to niekomu povieš alebo nie, je čisto na vás. a aj keby, nemusia vás trápiť reči, aj keď jasne, že to nie je príjemné. vy viete prečo sa rozhodujete pre túto možnosť a ostatní môžu akurát tak držať ústa. nech sa darí 🙂

suerte_suerte
autor
24. aug 2021

to nie je ze reci, ale proste ten pocit, ze ci sa da utajit taka velka vec pred rodinou...

sirka9
24. aug 2021

@suerte_suerte jasne, že sa dá. u nás je to tak, že to vie iba moja mama. nikto iný. a ani nebudú.

suerte_suerte
autor
24. aug 2021

a este jedna vec baby...nemali ste obavy ako bude to babo vyzerat a ci snim bude vsetko ok ? to nie je v zlom, ze by mi teraz islo o vzhlad dietata..ale jasne ze sa clovek nad vsetkym zamysla ked chce podstupit taku vec

suerte_suerte
autor
24. aug 2021

@sirka9 a nepoviete to ani dietatu neskor?

sirka9
24. aug 2021

@suerte_suerte obavy su vzdy, ci je to z vasich alebo cudzích. to je akási súčasť. ale zase, darcovia prechádzajú testami, takze minimalne nejake dedicne ochorenia by mali byt v urcitom percente vylucene. a ako bude vyzerat? urcite bude tym najkrajsim dietatom na svete 🙂 ono, aj darovanym matka odovzdava nejake percento svojich genov, na to je uz dost studii. 🙂 či to dieťaťu povieme, neviem, ono, stať sa môže všeličo a mohol by byť problém. takže možno, keď už bude chápať o čom to je a prečo to tak muselo byť, možno povieme. aj tak budem ja jeho matka, nosím ho, porodim ho, vychovam ho, budem ho lubit. a dufam, ze vychovam tak, aby pochopilo, prečo sme sa tak rozhodli, resp. museli rozhodnut.

mamamasama
24. aug 2021

Ale ved to dietatko je vaše... nemala by som co hovorit, utajovat... najprv ho musite prijat vy...

suerte_suerte
autor
24. aug 2021

dakujem vsetkym za podporu..❤

sense
24. aug 2021

Myslím ze ak budete vy ako rodičia s tým stotozneni nebudeš riešiť podobne otázky. Môj brat majú za sebou ivf z darov. Spermií problém na strane brata a najbližšia rodina vie ze aký ma problém a ze tento spôsob al adopcia by bola jediná cesta.

kiki68
24. aug 2021

Ved to dieta budes nosit vo svojom tele, toto by som vobec neriesila. Mozno teraz to pride take absurdne, ale akonahle ho porodis tak to bude normalne. Vobec by som to neriesila.

777januska777
24. aug 2021

Ale dieta by to vedieť malo, ze nie si jeho biologická matka. Ono je krásna ta myslienka, ze ho budeš nosiť pod srdcom atd, ale gény sú gény. Niekde ma svoju skutočnú genetickú matku, možno súrodencov. A dieta by malo vedieť pravdu, okolie nemusí, ale dieta ma poznať svoj pôvod. Lebo co ak sa zaľúbil do svojej sestry napriklad? Toto je vec, ktorá to dieta ovplyvní na cely život.

suerte_suerte
autor
24. aug 2021

ale otazne je kedy mu to povedat..v akom veku..

len_nig
24. aug 2021

Ja by som to neriešila ani nikomu nevravela, načo 😊 a dieťatko predsa bude tvoje, veď ho vynosiš 😊

777januska777
24. aug 2021

@len_nig ti ze dieta výnosu neznamená, že je jej. Nebude jej. Bude to geneticky materiál niekoho iného. Ked už sa žena rozhodne pre tento krok, tak si ma uvedomiť, že dieťa si zaslúži vedieť pravdu, lebo ta pravda ho ovplyvní na cely život. Napriklad sa zaľúbi do svojej sestry, budú mať spolu deti a tie deti budú mať genetické vady a prečo asi? No lebo maminka mu nepovedala pravdu. Nepovedat dieťaťu pravdu v tomto prípade je vrchol sebectva matky.

mariska1989
24. aug 2021

Joj tak si nájdite takých darcov čo majú oči ako vy a napríklad vlasy a je vyriešené a za ďalšie však ty budeš nosiť pod srdcom to dieťa tak by som to neriešila

miricka77
24. aug 2021

@777januska777 co ty tu stale rypes?Do akej sestry kristepane?ved vajicka su darcovske,tak odkial by to dieta vedelo,ci je to jeho brat alebo sestra?To je taka pravdepodobnost,ze aj ty sa zalubis do svojho brata,ktoreho niekde niekedy s niekym tvoj otec natajnasa splodil.Boze,taketo konspiracne teorie,naco je to dobre?

sirka9
24. aug 2021

@777januska777 jaaj, čiže to by si potom asi malo to dieťa robiť vždy keď niekoho stretne dať urobiť DNA testy, či náhodou nestretlo svojho súrodenca? navyše, každý darca/ darkyňa sa použije nie milionkrát, čiže percentuálna šanca ... je aká? len tak mimochodom, môj otec napríklad stvoril minimálne ďalšie 3 deti okrem mňa, a to sú tí o ktorých viem. bohvie o koľkých neviem. tak asi som si mala pre istotu dávať robiť testy, čo keby náhodou? a áno, to dieťa bude moje. bez ohľadu na to, či nesie DNA darkyne. a vieš prečo? lebo rodiča nerobí genetický materiál (ten je iba na splodenie).

777januska777
24. aug 2021

@miricka77 no sú darcovske, teda niekoho iného. Ta matka co vajíčka darovala už ma pravdepodobne niekde deti, teda súrodencov. Pravdepodobnosť je to malá, ale stále tam pravdepodobnosť je. A ako vieme život je zaujímavý v tom, ze sa aj takéto veci stávajú. A áno ak ma otec niekde deti nemanželské, tak aj tie si zaslúžia vedieť pravdu, lebo ak ju nepovie, tak isto je to veľké sebectvo. Toto sú veci aké sa nemajú zatajovat a aké veľmi môžu v budúcnosti to dieta ovplyvniť, takže ak je rodič normalny a nesebecky blbec, tak toto svojim deťom nikdy neurobí, ale povie im pravdu.
@sirka9 pravdepodobne. Ono sa to zdá vtipne, ale po čase to už bude normálna vec, keďže mame darcovske spermie, darcovske vajíčka a podobne. A toto môže spôsobiť veľmi velmi problem v populácii. Zakrývať si pred tým oči a tváriť sa, že to nič nie je, je len hlúpe popieranie reality. Ja viem, že rodiča nerobí geneticky materiál, ved napriklad také adoptovane deti a podobne. Ale popierať genetiku je ľudská hlúposť, ktorá sa ľudstvu po čase vráti. Môžeme mať pocity, aké chceme, ale vek a genetiku človek neoklame a kto tvrdí, že hej alebo to nerieši je buď úplný hlupák alebo sebec.

len_nig
24. aug 2021

@777januska777 ty musíš byť neskutočne ematicka osoba 🤦🏻‍♀️

777januska777
24. aug 2021

@len_nig toto nie je o empatii, ale o vede. Môžeme sa tváriť a klamať si do očí, ale vedu a prírodu neoklameme.

sandra811
24. aug 2021

@len_nig presne ma to napadlo. Asi si ničím podobným neprešla

luci_ba
24. aug 2021

@suerte_suerte vôbec by som to nehovorila rodine alebo známym. Bude to vase dietatko, ty ho vynošíš aj ho budete vy vychovávať. U nás v rodine vieme s mamou, že zo 4 súrodencov len dvaja majú spoločného otca, ono v podstate sa na seba fakt nepodobaju, ale keďže to nikto skoro nevie, naozaj to nikto nerieši

777januska777
24. aug 2021

@sandra811 pozri každý nech si robí ako len chce a tvrdí co len chce, ale zakrývať si oči pred realitou nie je cesta. Lebo na toto môžu doplatiť naše deti. Ak sa už človek rozhodne pre čokoľvek, má počítať s tým, ze jeho rozhodnutie niekoho ovplyvní. A ma počítať s tým, ze pravdu musí povedať práve tomu človeku, ktorého môže ta pravda ovplyvniť.

medeaa
24. aug 2021

@suerte_suerte ja by som to nikomu nehovorila. To dietatko bude vase... Inak, mam sice objektivne krasne dieta, ale aj keby to bol najskaredsi bubak, pre mna bude najkrajsie babo na svete. A ci bude zdrave, to je vo hviezdach bez ohladu na to, ci bude z darovaneho vajca alebo vlastneho.

schokolade1988
24. aug 2021

Takto ... S darovanym embryom musíte byť na 1000000% stotožneny ty aj partner/manžel ,inak budete mať stále v hlave to povestne ALE . My máme momentálne 2 mesačného synčeka z DE, vie o Tom len moja mamina a nikto z rodiny absolútne nerieši výzor ,práveže v ňom hľadajú že niečo má zo mňa niečo z muža atď 😃... Je to milé ... Čo sa týka nás rodičov , sme do malého totaaaaalne zamilovaný ,a vôbec sa o ňom nebavíme ako o darovanom . Od vkladu je to náš syn a milujeme ho najviac ako sa dá . To či to dokážeš utajiť ,ti nepovie nikto ..to je len na tebe ,a nie nechystáme sa malému povedať že je z DE.
A máš na výber z veľa faktorov od darcov (farba očí, vlasov,pleti , vzdelanie, záujmy ,výška ,váha atď ;) )

joannita
24. aug 2021

@suerte_suerte ja mam adoptovane dieta, tam je to ine, tam mu to povedat musim, resp. Mala by som (aj poviem)
Ale ty ked to dieta porodis, je to uplne ine, neriesila by som to a NIKOMU o tom nehovorila. Ani najlepsej kamoske.
ALE! iba za predpokladu, ze budu sediet krvne skupiny. Pretoze ak nebudu, to dieta sa to raz dozvie, budete riesit velky, naozaj velky problem. Kedze som si presla adopcnou pripravou viem, ake fatalne nasledky to moze mat na vas vztah. Ale nemusi....

sirka9
24. aug 2021

@joannita pri darovaných musí sedieť krvná skupina minimálne s jedným rodičom, tak ako je to aj pri normálnom. ani pri normálnom splodení nie je nikde napísané, že všetci majú zhodnú KS, keďže mama aj otec môžu mať inú, dieťa zdedí po jednom z nich. čiže v tomto je to úplne rovnaké 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre