Ste za, alebo proti užívaniu hormonálnej antikoncepcie?

luckes
4. máj 2013

Ahojte, chcem sa vás spýtaŤ na názor že či ste ZA alebo PROTI používaniu hormonálnej antikoncepcie. Neviem sa totiž rozhodnúť že či ju začaŤ braŤ, alebo sa spoliehať na kondómy. Pri Hak sa bojím hlavne tých vedlajších účinkov čo môžu spôsobovať ale zas pri kondómoch sa bojím či sú dostatočne spolahlivé proti otehotneniu. Baby poraďte a podelte sa so svojimi skúsenosťami a postrehmi. 🙂 dakujem každej 🙂

googlinqa
4. máj 2013

ahoj ja som zasadne proti ha

mima4
4. máj 2013

@luckes ja som proti HAK, pretoze je to naval hormonov v tele zeny a vo vacsine pripadov sa to odzrkadluje na jej zdravy, a taktiez plodnosti, predsa len hormony su hormony a pokial zo zdravotneho dovodu HAK nemusim, tak ani nechcem. A taktiez som proti HAK aj preto, ze narusa prirodzeny cyklus zeny, umelo zabranuje ovulacii a robi v tele take veci, ktore si ja nezelam.. kedze som skor za zdravy zivotny styl. No a este jeden dovod, urcita poistka HAK pri zabraneni nechceneho tehotenstva, je aj vyvolanie potratu oplodneneho vajicka, cize vajko sa neuchyti v maternici ako by malo a odumiera, odumiera novy zivot. Takze to su moje dovody.

Ak mas velku nedoveru s kondomami, skus ich kombinovat s niecim inym aj, napr. pharmatexom alebo prirodzenymi metodami ochrany (meranie bazalnej teploty, hlien,..) 🙂

hrjanka
4. máj 2013

ja som vedľajšie účinky HAK nepociťovala počas jej brania, ale až, keď som ju vysadila...až potom som si uvedomila, aké to musí byť svinstvo, keď som videla, čo so mnou porobilo to, že som ju vysadila. Totálne sa mi rozhádzal cyklus, PMS sa zmenil z 1-2 dní na dva týždne, mám v kuse mastnú tvár aj vlasy, čo som nikdy - ani pred začatím brania HAK - nemala. Brala som ju nejakých cca 7 rokov a počas toho som si ju strašne pochvaľovala...ale teraz tvrdím, že také svinstvo by som do seba už dobrovoľne nikdy nedala. To sa dám po čase radšej sterilizovať 😖

asaela
4. máj 2013

zasadne proti HAK, dovody pekne popisane vyssie. okrem toho- vpravujes si do ZDRAVEHO tela dennodenne tabletky na navodenie chorobneho stavu- neplodnosti. len si uvedom, co vsetko by chori ludia dali za to, aby mohli prezit bez tabletiek a zvaz, ci sa ti takyto hazard zo zdravim zda v poriadku. to po prve. a po druhe- ak sa chces vyhnut pocatiu, to fakt budes vediet sexovat s pokojom v hlave ze neotehotnies, fakt az tak velmi veris tej chemii? ja by som sa na toto v zivote nespolahla. toto je stary znamy clanok co tu koluje vo velkom, ale odporucam ti ho precitat ak si nan este nenarazila: http://ona.idnes.cz/antikoncepce-pro-mladistve-...

ivanka.7
4. máj 2013

@luckes brala som HAK 2 roky kvoli niekolkym problemom (bolesti, nepravidelnost) - predtym som bola riadne vysetrena a moja anamneza prestudovana, nebola som rizikovka (nefajcim a pod.). HAK u mna splnila to co mala, nemala som ziadne neziaduce ucinky a po jej vysadeni (brala som ju 2 roky) mi okamzite nabehol cyklus tak ako mal a nemala som problem s naslednym otehotnenim. A moje problemy ostali vyriesene aj po jej vysadeni.
Neplanujem sa k nej vratit, pretoze je to svinstvo. Myslim si, ze v urcitych veciach moze pomoct, ale fungovat na nej roky a roky mi nepride ako stastna volba. A ked uz, tak urcite zodpovedne - aby doktor vedel o rodinnej anamneze, rizikovych faktoroch, pecenove testy a pod.

V tvojom pripade by som dala prednost prezervativom s nejakou dalsou metodou - niektore z tych co spominali kocky vyssie.

unavenasom
4. máj 2013

ja som na nej fungovala roky ...to co mala spravit spravila /ja som kazdy menzes skoro vykrvacala 😝 / ale pridruzili sa bolesti hlavy, mozno aj moja vaha je toho dosledkom /ale zas nebola som drobcek ani pred nasadenim 😀 😀 😀 😀 /
nastastie po vysadeni sa mi podarilo otehu a nie raz 😵 teraz mam teliesko uz dlho..ale neviem ci ho dam znovu
ja som spokojna...aj ked mat tie vedomosti co mam teraz, asi by som to cele riesila inal bez HAK 😒 ale nemozem povedat, ze vyslovene lutujem, ze som HAK brala

luckes
autor
4. máj 2013

@asaela hej hej čítala som ten článok 🙂..ja som vôbec neni rozhodnutá ešte že či si mám predpísať hak alebo nie, pretože si uvedomujem že je to chémia do tela atď atď. .. ale zas si myslím že je to najspolahlivejšia vec proti otehotneniu o čo mi práve ide :-/ takže je to dvojsečná zbraň, a fakt neviem že teda čo by bolo pre mňa najvhodnejšie..

luckes
autor
4. máj 2013

@unavenasom presne toto ma odrádza napríklad tie bolesti hlavy čo si spomenula :-/ a ktovie čo by sa ešte k tomu pridalo .. možno som velká pesimistka a nakoniec by mi tá antika iba pomohla a nemala by som ani žiadne vedlajšie účinky, ale to dopredu nikto nevie, preto sa radšej o tom informujem 🙂

kvetinka211
4. máj 2013

@luckes zalezi aj od toho, ake mas plany, kolko rokov a na kolko stabilneho a spolahliveho partnera ... ak sa napr chystas na zahranicnu staz, partner odchadza do australie, mas menej nez 20 rokov a pod., tak je hak mozno mensie zlo nez niest hoci aj relativne male riziko pri kondomoch. Ale ani hak nie je 100% spolahliva. Ak by dieta pre teba nebolo uplnou katastrofou pre teba, tak by som to do seba nepchala. Ja som ju brala dost vela rokov lebo som doverovala lekarovi, ktory tak riesil nepravidelny cyklus, svojej dcere by som to nedovolila. Nerobilo mi to dobre a pokial by na to neboli vyslovene vazne dovody tak ju uz ani brat nechcem.

luckes
autor
4. máj 2013

@kvetinka211 no ešte dieťa určite nie aspoň najbližších 10 možno aj 15 rokov :D ale tak to je Ďaleká budúcnosť takže...

anjelicek26
4. máj 2013

@luckes - no brat 10-15 rokov hak a potom si vyplnat papiere na umele oplodnenie :( Su aj ine riesenia, moderne telieska zavadzaju dokonca aj zenam, co este nerodili a su mechanicke, nie na hormonalnej baze a pearl index maju vyssi ako hak. Skus sa poradit s lekarom, hak je svinstvo ako baby pisali :(

luckes
autor
4. máj 2013

@anjelicek26 tak, neviem či by som ju brala až tolko.. možno by som to vysadila po 2, 3 alebo kolko rokov, to už ja neviem takto dopredu povedať 🙂 to je všetko ešte Ďaleko že čo bude..(aaa to že po vysadení už žena neni schopná otehotnieť normálne nie je pravidlo, tak isto aj ako nepriaznivý vplyv vedlajších účinkov -aby som bola objektívna).. ja sa hlavne zaujímam o aktuálny stav, ktorý vyzerá podla väčšiny reakcíí dosť v neprospech hak :D (čo je na jednej strane aj logické a stotožnujem sa s tým a na druhej zas ma to láka kvoli vysokej účinnosti proti otehot. , poprípade aj zlepšeniu pokožky alebo zmierneniu bolesti pri menštr.) hmm takže teraz čo? :D :-/

anjelicek26
4. máj 2013

@luckes -ako pravdu ja neberiem hak, odkedy som napriek nej otehotnela, dcerka uz bude mat 7 rokov 🤐 😅 Dovera nulova 😅 Ak ta potesim, pri teliesku po par mesiacoch nemenstruujes uz vobec... ja si ho idem dat zaviest po porode, je tona 5 rokov kludu a bez menstruacie... lakave.

luckes
autor
4. máj 2013

@anjelicek26 aj napriek nej? a nebolo to v období keď si vynechala tabletku alebo si brala iné lieky? .. hej určite lákavé ale zas podla mňa aj trochu neprirodzené nie? 🙂 a áno, aj hormóny pchať do tela je neprirodzené ,viem :-/

anjelicek26
4. máj 2013

@luckes - no toto som si uz prebrala z prava, z lava, nebrala som lieky, nezabudla, nevynechala, nepila, nehnackovala, proste nic a tu istu hak som brala uz tretim rokom... takze tak 😀 Teliesko je mechanicke, otaca sa v maternici, nevytvori sa stielka a embryo sa nema kde zahniezdit... takze nemenstruujes a nie si tehotna... ono idealne pre telo je jedine - sexualna abstinencia - ale to asi nechce ziadna z nas 😀

kkl82
4. máj 2013

s hak je to pohodlne, no negativa daleko prevysuju ten pocit pohodlia. nespominam ani to, ze sa s hak mozes citit dlhe mesiace uplne pod psa (depresie, zmeny nalad, bolesti hlavy, migreny), ze mozes stratit libido, znicit si cievy atd.. umele hormony nie su telu prirodzene a sposobuju viac skody nez uzitku, a to nielen nam zenam, ale aj prirode. navyse ak sa predpisuju mladym babam, ktore este nemaju ustaleny menstruacny cyklus a dokonceny vyvoj pohlavnych organov, mozu sposobit neplodnost a poruchy cyklu. neviem, kolko mas rokov, ale ja mat znovu na vyber, hak by som si nikdy predpisat nedala. viem, ze sa mi lahko mudruje, no ja patrim medzi tie zeny, co hak brali "kvoli pleti" a nie kvoli realnemu riziku otehotnenia. ja som si z tohto uzivania odniesla "iba" zily na nohach a akne aj po 30-tke. sice som mala pocas uzivania krasnu plet, no po vysadeni cisty tankodrom az doteraz (takmer 3 roky). a nic na to nezabera. po porode ma uz nikto nepresvedci, aby som si to svinstvo este dala niekedy predpisat.
ak mas staleho partnera, vsadte radsej na kondomy a prirodzenu ochranu proti pocatiu. chlapovi to sice nebude po voli, ale odporucam mu dat precitat zopar clankov na tuto temu. mozno pochopi a zisti, ze jeho pohodlie nie je az take dolezite...
rozhodnut sa vsak musis sama, mne by tiez v istom veku boli dolezitejsie vyhody hak ako cista plet, spolahlivost atd a nie nejake nejasne neiste dlhodobe negativa. no dnes sa nad tym len pousmejem a utesujem sa tym, ze som si hak nechala predpisat az po dvadsiatke a ze som ju nebrala tych 9 rokov v kuse, ale s prestavkami.

kattrin5
4. máj 2013

Ja som zasadne proti hak, je to obrovsky zasah do zenskeho tela..

kattrin5
4. máj 2013

A moja svagrina tiez otehotnela aj napriek tomu ze brala hak..

cecil36
5. máj 2013

ja som proti hak, najmä ak nemas spravene vysetrenia napriklad na trombofilne mutacie (co sa bezne vobec nerobi). A ak ich mas, tak je prisne zakazane uzivat hak. Riziko trombov. Toto ti ale ziadny dr. nepovie. Odhliadnuc od inych zlych vplyvov na telo, rozhadzanie cyklu.... Je to svinstvo, dobrovolne by som to nebrala.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
xenicka13
5. máj 2013

nikdy som nebrala, fungujeme na billingsovj ovulacnej metode, deti sme planovali 🙂

lubikan
5. máj 2013

som proti

simonkazga
5. máj 2013

HAK som brala takmer 10 rokov. Počas toho obdobia mi veľmi vyhovoval, ja som žiadne vedľajšie účinky nepociťovala, práve naopak upravil sa mi cyklus, konečne som nemala krče tak silné, že by som sa postaviť nevedela čo bez toho bolo na mesačnom poriadku. Vôbec som nepribrala, ba schudla, pleť som mala čistučkú.... ale odporúčam(?) naozaj len ak máš stabilný vzťah, nakoľko pred pohlavnými chorobami ťa neubráni.
Lenže.... po vysadení môj "upravený" cyklus zmizol, nedochádzalo k ovu a tak sme sa s drahým snažili o splodenie vytúženého potomka 13mesiacov. Čo je v podstate z hľadiská báb, ktoré sa snažia 4-5rokov málo, ale z pohľadu "zdravej" mladej ženy veľa. Mohla za to hormonálna antikoncepcia? Viem len to, že lekár, čo mi HAK vytrvalo 10rokov predpisoval mi zrazu hovorieval: brali ste 10rokov antikoncepciu a teraz sa čudujete, že neviete otehotnieť? ☹
S partnerom sme sa dohodli, že už nikdy viac! Existujú predsa aj iné formy ochrany.

albao
5. máj 2013

@luckes kolko mas rokov? Mas aspon pravidelnu MS? Pretoze HAK moze oddialit dozretie zenskych organov a po vysadeni tak nastane problem s planovanim otehotnenim. Zenske telo potrebuje cas dozriet z dievcenskych rokov na zenu. HAK v puberte urcite nie a neskor by som uvazovala, ci uz mam niekolko rokov pravidelnu MS. A potom by som zvazila jej vedlajsie ucinky, kedze aj to zavazi (mne nerobila nic, ale mnohym ubera sexualny apetit napr.). No a nakoniec, neuzivat to dlho, moze sposobit zdegenerovanie sliznice maternice, ktora je po vysadeni slaba. A treba ratat, ze pred otehotnenim treba vysadit HAK rok aj dva. Niekto sice otehotnie hned, ale je to loteria, velmi vela zien trva dlho kym sa z HAK spamataju.

mariamayi
5. máj 2013

Baby, ja k tomu len tolko ...Urcite som proti a nielen zo zdravotneho hladiska ...Mnohe zeny co antikoncepciu brali, ci beru ani len netusia, ze antika nema len antikoncepcne ale aj abortivne ucinky. To znamena, ze aj pocas brania antiky moze dojst k oplodneniu, ale niektore druhy antiky, napr. aj teliesko (otaca sa v maternici, nevytvori sa stielka a embryo sa nema kde zahniezdit) sposobuju, poviem to narovinu, zabitie - vraždu embrya..o com zena velakrat netusi ..skuste si co sa vas to tyka nastudovat. Alternatívou sú čisto prirodzené metódy - bilingsová ovulačná metóda alebo symptotermálna metóda..Poznám mnohé páry, ktoré takto fungujú. S manželom používame túto metódu už roky, deti máme plánované a nie je to žiaden zásah do organizmu..chce to len za začiatku viac naštudovať, a potom je to už úplna samozrejmosť...

alka221
5. máj 2013

ja som s hak nemala problemy, ziadne akne, plet sa zlepsila, vlasy tiez, upravil sa mi hlavne cyklus, lebo tie dni ked ides vykrvacas a vonku 35 st 😀 😀 brala som ju roky, potom som vysadila, mali sme maleho a teraz mam mirenu-teliesko, nekrvacam, je to pohodlne, a spolahlive, ja by som nemenila..
ja nie som ani za ani proti, je to rozhodnutie kazdej zeny.. asi tak !!

nova222
5. máj 2013

Tiez si myslim, ze hak je svinstvo, takze som proti. Ja som ju brala len 6 mesiacov a stacilo mi ☹ take brutalne migreny som nikdy predtym ani potom nemala. Nedokazala som sa sustredit na nic, len na tu bolest. Potom som niekolko rokov fungovala na kondomoch, nikdy sa nestala ziadna nehoda a ja som otehotnela planovane hned na prvy cyklus.

alka221
5. máj 2013

@mariamayi skus si aj ty nastudovat, ze ked nemas stielku, tak nedozrievaju vajicka, nekrvacas, nemas cyklus..tak ako mozes otehotniest? ty abortivny ucinok.. zjavne si ani teliesko nemala a ides mudrovat 😉

lenocka444
5. máj 2013

som proti a momentálne som sa utvrdila, kedže ešte kojím a nechcem zatial dalšie bábo, dala som si nap. antikoncepciu pre kojace, ale vôbec mi to nevyhovuje-bolieva ma hlava, pribrala som a tiež niekedy výkyvy nálady a to som ju už zmenila, lebo tá predošlá mi spôsobovala zase neustále špinenie ☹ , tiež som si neni kondómom istá, preto sa vrátim k nehormonálnemu vnútromaternicovému teliesku. Mala som ho po 1. pôrode a dám si ho aj teraz. Môžeš ho mať 5 rokov a má takú istú spolahlivosť ako antika. Neovplyvňuje to tvoje fungovanie, tvoje telo funguje normálne-podla prírody 🙂
Určite treda zvážiť 🙂 Nedočítala som sa či máš deti alebo nie, lebo teliesko odporúčajú až po pôrode...

sea23
5. máj 2013

ja som proti,riesim to vypoctom plodnych a neplodnych dni a kondomom....... 😉