Šetrí hormonálna antikoncepcia vaječníky?

8. apr 2022

Šetrí hormonálna antikoncepcia vaječníky? Akým spôsobom ?

stastna17
8. apr 2022

jedine tak, ze su nefunkcne kym ju beries...

autor
8. apr 2022

@stastna17 znamena to, že nebude ubúdať vajíčok ? Čiže AMH ovarialna rezerva nebude klesať ?

stastna17
8. apr 2022

ano pri antikoncepcii sa vajicka nebudu uvolnovat vobec.

diefca
8. apr 2022

“Hormonalna antikoncepcia zabranuje iba tomu, aby sa kazdy mesiac uvolnilo z vajecnika jedno vybrane vajicko. Nepredchadza dozrievaniu tisic predchodcov vajicok mesacne. Kazdy mesiac teda pridete o rovnaky pocet zenskych pohlavnych buniek bez ohladu na to, aky typ antikoncepcie si zvolite.” To je z knihy Bez hanby o ohanbi, Loc. 474.

autor
8. apr 2022

@diefca super takze neviem o akom”šetrení” vaječníkov mi to dr rozprával

luxus10
8. apr 2022

cize dievcata z konika vedia viac ako tvoj dr....

v prvom rade je nutne si uvedomit, ze vetky procesy tela riadi cast mozgu-hypofyza, atikonc. posobi v prvom rade na hypofyzu, tlmi ju, preto nenastane ovulacia, ale casom moze byt hypofyza utlmena viac , ako by ludia chceli....a moze vzniknut rad dalsich problemov, moze a nemusi....zalezi od viacerych faktorov....

a ci setri vajecniky? mozno aj ano, to predsa vedia posudit lekari, maju sona, urcite vedia posudit aj kvalitu vajicok pred aj po uzivani antikonc.

doverovala by som dr., pripadne sa ho viac na tuto temu popytaj...

diefca
8. apr 2022

Autorka, tiez som si myslela, ze vajecniky ostanu “zmrazene”. Ale tuto knihu som nedavno docitala, tak mi to ostalo v hlave. Mozno to je zauzivany mytus, o povode ktoreho lekari nepatraju, neviem. Mozno by bolo dobre k tomu pohladat viac info.

diefca
8. apr 2022

@luxus10 citovala som pasaz z tejto knihy, nie je to moje tvrdenie. https://www.martinus.sk/?uItem=581423&gclid=Cjw...

autor
8. apr 2022

@diefca hm, tip na dobre jarné čítanie 🙂

luxus10
8. apr 2022

kvalita vajicok je u zien rozna, moze sa menit vekom, ale nikde nie je napisane, ze zena po 35ke nemoze mat kvalitne vaicka aj po uzivani anik., niekedy je ich kvalita aj vyssia, ako u mladsich zien...zena vekom starne, zalezi od viacerych faktorov, ako starne, dolezita je genetika, zivotosprava, a cely rad dalsich faktorov...

myslim si, ze kvalitu vajicok dokazu posudit odbornici, ktori s tym pracuju a a maju dostatok najnovsich informacii v danom odbore...

diefca
8. apr 2022

@luxus10 ano, s tymto uplne suhlasim. Netvrdim, ze HAK je zla, skodliva alebo sposobuje neplodnost. Moj prispevok bol skor k otazke ci vdaka uzivaniu antikoncepcie neprestane klesat ovarialna rezerva.

didi35
8. apr 2022

Poznam dve zeny, ktoré po 10 rokoch antikoncepciu vysadili a vajecniky zostali "uspate" a liecili sa na nedplodnost...

luxus10
8. apr 2022

@didi35 ved prave o to ide, treba si to dobre rozmysliet...zvazit....uspate boli preto, lebo tlmili dlho hypofyzu a liecba neplodnosti spociva prave v nastartovani tej hypofyzy, aby zacala robit, co treba...a niekedy ich maju uspate aj 35-ky aj bez uzivania hak...

treba si uvedomit, ze hormony , ci uz na potlacenie alebo na vyvolanie plodnosti pochadzaju zo zvierat, najcastejsie z prasiat...

ja sa tiez nestaviam ani za , ani proti, kazdy sa rozhoduje sam...

@diefca ov. rezerva neviem, myslim si, ze aj po dlhodobom uzivani hak, moze mat zena dost kvalitnych a schopnych ovarii...mozno nie kazda....