Rozdiely medzi hormonálnou a nehormonálnou antikoncepciou

kamca495
24. sep 2021

Prosím ake su rozdielu medzí hormonálnej antikoncepcie a nehomonalnej ? Je pravda že niekto pribera a niekto chudne? Dcéra má 2 mesiace a chcela by som užívať len neviem ktoré sú dobré

anjelicek26
24. sep 2021

Prosim spytaj sa svojho gynekologa v prvej rade. Neni dobre radit o liekoch (a este s tak velkymi vedlajsimi ucinkami) na internete... ja som mala 4 roky hormonalnu spiralu, posledny rok mi uz zacala robit problemy (bolestive prsia po ovulacii, cysty, nakoniec zapal maternice...), teraz minuly mesiac ju vybrali a minuly tyzden som si dala vlozit nehormonalnu... este tazko povedat, ake to bude, kedze je to prvy cyklus, ale nevnimam ani tu...

kamca495
autor
24. sep 2021

@anjelicek26 ďakujem 🙏

anjelicek26
24. sep 2021

@kamca495 ja som bola velky fanusik hormonalnej spiraly, vzhladom na to, ako ucinkuje, aka nizka je ta hormonalna zataz, menstruacia bolo spinenie 2 dni (vela zien ani menstruaciu nema)... no ale vravim posledne mesiace sa to dokaslalo, az musela von... ale su zeny, ktorym vyhovuje...

ichbinich
24. sep 2021

Chod za svojim gynekologom, ale v principe:

Hormonalna HAK je vzdy na predpis. Zasahuje do hormonov v tele. Bud telu "finguje" tehotenstvo, alebo potlaca ine hormony. A su rozne sposoby podatia: tabletky, podkozne implantaty, hormonalne spiraly,...

Nehormonalna antikoncepcia zvycajne jednoducho mechanicky zabrani tomu, aby sa spermie dostali ku vajicku, resp., aby sa vajicko uhniezdilo (spirala). Mechanicke zabrany su kondom, diafragma.

A potom je tu metoda plodnych dni - su tu aj diskusie a mozno aj skupiny.

No a operativne zakroky - podviazanie vajecnikov alebo vazeltomia u muza.

Zalezi od tvojho zdravia, veku a planu rodiny, co ti lekar odporuci. Priberanie atd. je velmi individualne, to sa neda zovseobecnit.