Očkovanie Covid-19 a užívanie antikoncepcie

holubica123
2. jún 2021

Dobrý deň, prihlásila som sa na termín očkovania, (je v nedohľadne) Zaujíma ma však či je niekto ockovany kto berie antikoncepciu. Poprípade či mu poradili kupit si anopyrin na riedenie krvi. Mám dve kamarátky ktoré dostali krvnú zrazeninu z antikoncepcie (nakoľko sa to môže stať), chcela by som sa však tejto nepríjemnosti s očkovaním (nakoľko aj to ockovanie môže mat vedľajšie účinky) vyvarovať. Určite to budem konzultovať s gyn. avšak nakoľko nemám ešte termín očkovania zaujíma má či niekto niečo podobne konzultoval. Nechcem aby ma j*blo :D

daridari11
2. jún 2021

@holubica123 Antikoncepciu beriem a mám za sebou prvú dávku Pfizer. Pred očkovaním som si dala Aspirin, to mi poradila pani v lekárni. Pri očkovaní mi radili v prípade potreby užiť paralen. Ale nie na riedenie krvi, skôr na nejaký nežiadúci prejav očkovania. Dosť ma bolela ruka, takže som užila potom ten paralen. Inak vraj užívať na riedenie krvi anopyrin nemá význam, ale neviem. Sama som kvôli tej antikoncepcii váhala s očkovaním, Astru by som si nedala, ale nakoniec sa mi ušiel Pfizer tak som sa na to dala.
Neboj, určite nie sme jediné očkované a zároveň užívajúce antikoncepciu🙂

zeleny_dinosaurus
2. jún 2021

@holubica123 to riziko krvnej zrazeniny z ockovania vznika na inom podklade ako zrazenina z antikoncepcie. Uzivanie antikoncepcie teda nezvysuje riziko, ze by ste dostali zrazeninu po ockovani. Su to akoby dva separatne procesy, ktore na seba nemaju vzajomne vplyv. Nemalo by sa preventivne uzivat nic na riedenie krvi. Boli take famy, ale nedoporucuje sa to, lebo to asi ani nema vyznam. Ten proces vzniku zrazeniny je dost specificky.

holubica123
autor
2. jún 2021

@zeleny_dinosaurus aha super, ďakujem za vysvetlenie 🙂. No ja sa pýtam hlavne preto pretože keď som cakala v lekárni pani vedľa mna pri okienku hovorí lekárničke že jej bolo pri ockovani povedané že nech si kúpi anopyrin a pani lekárnicka úplne suverénne jej povedala že samozrejme mala by to užívať. Takze ja už neviem…kamoske zase povedali že nech si dá preventívne paralen na večer a druhej povedali že nech si nedáva…takze problém je v komunikácii od tých lekárov čo ockuju preto potom vznikajú takéto blbe otazky :D

holubica123
autor
2. jún 2021

@daridari11 jasne jasne nemyslím že sme jedine :D len má skôr zaujimalo či to niekto riešil a aké odpovede na to dostal, ďakujem za odpoved!

alexandra2468
2. jún 2021

@holubica123 ano. Ja beriem HAK, dostala som Astru. Ockujuci lekar mi odporucil anopyrin na 2tyzdne.

holubica123
autor
2. jún 2021

@alexandra2468 no a teraz si vyber :D Haha, tak jeden povie tak a druhý tak to je to o com hovorím vyššie

alexandra2468
2. jún 2021

@holubica123 je to tak no. Ja som sa radila aj so svojou obvodnou, tiez povedala, ze nie je nikde potvrdene, ze by to malo pomahat 😃
Ale vsak som si dala pre istotu, tak co 😃

zeleny_dinosaurus
2. jún 2021

@holubica123 no akoze budem hnusna, ale su to hluposti. V ziadnom pripade nechcem zhadzovat lekarov ani farmaceutov, to nie, ale myslim si, ze vychadzali z nejakej svojej teorie a kedze celkovo tie zrazeniny boli este donedava dost malo preskumane, tak asi radili to co vedeli a teda anopyrin na znizenie rizika zrazenin... to je jasne, chapem ich, ale medzicasom sa uz potvrdilo, ze tie zrazeniny po ockovani vznikaju inym mechanizmom ako klasicka zrazenina, na ktory anopyrin alebo fraxiparin zabera.
Cize este raz, anopzrin ani ine lieciva na znizenie tvorby zrazenin nemaju vplyv na vznik zrazeniny v dosledku ockovania, lebo funguju inym mechanizmom. Mozu pomoct pri prevencii vzniku zrazeniny z HAK. Vzajomne sa nezvysuje riziko zrazeniny po ockovani ak zena uziva HAK, iba tam je zvysene riziko vseobecne, lebo HAK sama o sebe to riziko prinasa, teda ak by zena po ockovani mala dostat zrazeninu je jedno ci by HAK uzivala alebo nie, dostala by ju. 😊

zeleny_dinosaurus
2. jún 2021

Jaj a teda preventivne uzitie paralenu alebo inych lieciv moze negativne ovplyvnit ockovanie, to sa absolutne neodporuca, ani detom davat pred ockovanim preventivne. Moze to narusit tvorbu protilatok. Kazdy liek sa uziva az kvoli niecomu 😊

holubica123
autor
3. jún 2021

@zeleny_dinosaurus jasne máte pravdu, veď opäť uvidim čo kto povie priamo na ockovani, poprípade sa ešte poinformujem u lekára, ale ďakujem veľmi pekne za odpoved 🙂