Antikoncepcia pre 15-ročnú

mamka44
24. nov 2023

Dobrý deň, rada by som vedela váš názor, poprípade skúsenosti s ant. pre tak mladé dievča. Dcéra má staršieho priateľa (21), mám obavy...a radila som sa s mojím gynekológom, vzal jej krv a predpísal jej Mistru..ale stále sa neviem rozhodnúť či má začať s tou ant. alebo nie..predsa má len 15( o mesiac 16)..ďakujem za každý názor

sejbipi
24. nov 2023

Ja byť matkou tak vyspelej slečny, bolo by to síce trápné, ale hodila by som im obom prednášku o sexe a o chránení sa, o zodpovednosti atď... antikoncepciu by som do nej nepchala ani za milión ... môj názor 🙂

elmivelmi
24. nov 2023

@mamka44 no by som jej zatrhl toho chlapa,naco je tkej mladej babe frajer?

hortenziaj
24. nov 2023

Ja osobne na antikoncepcii nevidím nič až také zlé, asi lepšie ako nechcené tehotenstvo. Ale nech sa dcéra rozhodne, je to jej telo, jej život.

mamka44
autor
24. nov 2023

@sejbipi prednášku som mala , aj pred ňou aj pred ním ale kľudná aj tak niesom..

sejbipi
24. nov 2023

@mamka44 v tom prípade by som im už len dôverovala. Nič iné by mi nezostávalo

mamka44
autor
24. nov 2023

@elmivelmi keď som sa to dozvedela, rozmýšľala som ako reagovať a rozhodla som sa že teror a zamykanie doma nič nevyrieši..len zhorší..je mi z toho na nič..ale v takom veku je už lepšie diskutovať ako zakazovať..môj názor

namornicka
24. nov 2023

Ja sa cudujem co 21 rcnemu dava vztah s 15 rocnou. Ved to su dva svety, zakladna skola a vysoka/alebo praca.

medda_beda
24. nov 2023

@namornicka Tak asi to nie je pripečená 15stka.
Poznám dnes už dospelé ženy ktoré boli mentálne inde a rozumeli si len so staršími.Ja tiež.Nemyslím si, že som dnes iná vo vnímaní vzťahu ako dnes.
21 ročný je dnes ako stredoškolák takže ten vekový rozdiel nemusí byť vidieť.Osobne poznám ženu ktorá od puberty inklinovala k zrelým mužom a neprešlo ju to dodnes, otca nehľadá toho má.
Avšak z vlastnej skúsenosti by som odporúčala autorke dohovoriť dcére nech počká a nech uvidí či to chlapec vydrží.

medda_beda
24. nov 2023

@elmivelmi No to by ti tak pomohlo.
Keby tvoji rodičia boli proti teraz tak by si ich počúvla? Pochybujem.
Nikto kto je zamilovaný nepočúva.Bohužiaľ.
A načo jej frajera.No lebo je emocionálne vyspelá a cíti to tak.
To je jak keby som sa opýtala načo treba 40tničke ešte deti, nech sa stará o vnúčatá.

walentina7
24. nov 2023

Chodiť spolu môžu,ale spať spolu nemusia. Tiež som chodila s mužom mojim od 14 a k sexu došlo až keď mi minulo 17. To v dnešnej dobe keď dvaja spolu chodia,tak nemôžu ísť spolu len do kina, do cukrárne, atd .. ? Co to za doba? 🤔

0silvia0
24. nov 2023

@elmivelmi ved to je bezny vek na frajerov, ake zatrhnutie? Ja som bola sice v tomto dost pozadu, ale moja mama chodila s mojim otcom tiez od patnastich. Dcera ma 19 a tiez este frajera nemala, ale syn ma frajerky od 15tich. S frajerkou, co chodi od 16tich je stale, su spolu 6 rokov. Niekto randi skor, niekto neskor.

pukanec123
24. nov 2023

@mamka44 ja mám osobnú skúsenosť, tak isto som brala antikoncepciu od 15 a presne mi vtedy predpísali tuto mistru. Je tomu už 18 rokov😆🙏🏻 nemalo to aspoň na mna žiadne nežiadúce účinky, v dospelosti som normálne počala, vynosila a porodila 3 deti😊
Ak dcéra chce, tak by som rozhodnutie nechala na ňu, predsa len je to omnoho zodpovednejšie ako napr prerušovaná suloz. Za mna je veľmi pozitívne, že ti dcéra nič netají, ja som si vsetko vybavovala sama za maminom chrbtom, lebo s nou sa nedalo o takych veciach. A tiež som toho názoru ako ty, že radšej o takych veciach diskutovať a dohodnúť sa ako zakazovať. Z vlastnej skúsenosti. Mala som 15 a 24 ročného frajera, a vtedy bola úplne iná doba🙈 mama zakazovala a utekala som cez okno obrazne povedané.

belllinka
24. nov 2023

Urcite nie je ok pchat do dospievajucej pubertacky hormony a narusovat jej cyklus. Nech radsej pouziju inu formu antikoncepcie.

nivea777
24. nov 2023

Môj prvý frajer mal 21 a ja 14, nikdy sa nepokusal ma nejak zneuzit, obaja sme vedeli že to je protizakonne a co mi dal alebo ja jemu? Vlastne to boli rozdielne svety v tom čase,ja som musela byt skoro doma, on v tom čase ešte len vychádzal von do ulíc 🤣 a je teda dosť rozdielne 14- 21 a 30-37.. Možno je chalanisko slusacik a nepotrebuje chodiť po nociach von🤷‍♀️

belllinka
24. nov 2023

@nivea777 asi skor narazala na mentalne rozdiely a nie na to, kedy ma byt kto doma. Lebo co uz si ma len povedat muz vysokoskolak alebo pracujuci, s pubertackou zo zakladky

medda_beda
24. nov 2023

@belllinka By si sa divila, ale ja som nikdy nemala pocit, že muži okolo 20tky sú mentálne inde.
A vidím to aj teraz.Ani 30tnik mi nepríde zrelý.
To nie je ako kedysi, že 20 ročný bol muž.
20 ročný je ako pubertálne decko.
Keď je žena vyspelejšia tak to si skôr ona nemá čo povedať s ním.
Som v kontakte s 20 ročnými a to sú ešte hlúpe teľce.Rozumovo na 16.Rozoberajú presne tie témy čo 15/16 roční.
Kedysi to boli muži.

0silvia0
25. nov 2023

@belllinka ta 15 rocna moze byt mentalne ovela dalej ako 21rocny, ved nie je kazdy rovnaky. Tiez mam kolegynu, ktora ako 15 rocna chodila s 29 rocnym. Rodicia zakazovali, nepacilo sa im to, bol to uz velky rozdiel. Stale je s nim, zobrali sa, maju uz pubertalne deti.

wodanka
25. nov 2023

Ja som sa so svojím mužom spoznala, keď som mala 15 a on 20. Odvtedy prešlo už viac ako 25 rokov a stále sme spolu, z toho 16 rokov ako manželia. Tiež som začala v tom období na začiatku brať antikoncepciu. Ale dostala som z nej trombozu a skončila na mesiac v nemocnici. A odvtedy ju užívať nesmiem.

ada510
25. nov 2023

@mamka44 tiež beriem od 15 rokov no zo zdravotných dôvodov som musela ...vaša dcéra má 15 a chce mať už sex teraz sa mi to zdá hrozne no sama som začala v 16tich so starším tiež a nikto mi nezabránil a nevedel to zakázať 🤦takže klamať nebudem chvála Bohu že som tu antiku vtedy brala ....nezabúdajte že nielen tehotenstvo je problém treba dcéru upozorniť ale pred pohlavnými chorobami ju HAK neochráni ...

tamitamitami
25. nov 2023

Nič hrozné sa podľa mňa nedeje, za mňa úplne normálne že slečna má v 16tich frajera (aj ten 5 ročný vekový rozdiel mi príde ok, ak je normálny tak to môže byť dokonca dobre). Normálne jej antikoncepciu ponúkni ako možnosť nech sa ona rozhodne či áno alebo nie (daj prečítať príbalový leták, povedz svoj názor prečo podľa teba áno a nie).

luccija
25. nov 2023

@mamka44 môže mať on kondóm a ona pre istotu pharmatex čipky, tiež som brala ATK od 17, ale s dnešným rozumom už by som nechcela tbl, ale ATK je za tie roky nizkohormonova a radšej tbl ako byť matkou v takom veku
@elmivelmi je to normálny vek na priatelov

juliacenc
25. nov 2023

@mamka44 najhorsie co moze byt. Rozhadze cele telo. Je vela studii o tom, ake je to skodlive

elmivelmi
25. nov 2023

@0silvia0 tak ano ale na hak je priskoro,pre mna je to dost hrozna predstava mat v 15 sex,to su este deti.
Hlavne daky uchylak si to bude na 15r decku nacvicovat.

21 r si moze kludne hladat uz oonoletu alebo rovesnicku,ak si na nu netrufa tiez bude podivin.

0silvia0
25. nov 2023

@elmivelmi ano, hak by som sa bala, ale nemyslim si, ze 6 rocny vekovy rozdiel je uchylny. Ja si zas neviem predstavit v 15 tich, ze by som mala 15 rocneho frajera, ved to je decko, dievcata su v tomto veku vyspelejsie. A laske nerozkazes, ked pride, tak racionalnost ide trochu bokom, ze mas 21, teba nechcem ale pockam na 19 rocneho, to bude rozdiel ok.

solange7
25. nov 2023

Ked om mala 16 a prveho frajera (spolu sme boli 4 roky, prva laska obaja "po prve"), sama som sa prihlasila ku gynekologicke a hned som ju aj poziadala o antikoncepciu. Nechcela som byt tehotna. Neskor, ked som sa zorientovala, som presla na ine antikoncepcne metody.

mirka438
25. nov 2023

@elmivelmi ja som bola v podobnej situacii. Ja 15, frajer 19. Tiez mi mama dala predpisat antikoncepciu. Chvalabohu. Sme spolu doteraz, buduci mesiac to bude 15 rokov. Polovicu mojho zivota

adka176
25. nov 2023

No o potom sa niekedy budeme čudovať prečo za 10 rokov ženy nebudú môcť otehotnieť, nebudú vedieť vynosiť dieťatko, prípadne sa deti budú rodiť s nejakým druhom postihnutia, od roku 2026 každé druhé narodené dieťa má byť autistické....a potom budeme plakať a pýtať sa prečo???? Už dosť chémie máme v ovzduší, v potravinách a ešte si ju dobrovoľne zaplatíme a pcháme do tela.... držím palce nech si dcéra užije....

medda_beda
25. nov 2023

@adka176 Ale už sa tu všetky ukludnite.
Brala som HAK od mlada na základe vyšetrení som s ňou problém nemala a predstav si.
Ja ako žena som zdravá a deti ajtak nemám.
Tak na čo to mám teraz zvaliť.
Dnes existuju aj nízkohormonálne antikoncepcie a sú ine ako 30 rokov dozadu.
Lekár by mal hlavne dôkladne pacientku vyšetriť a akonáhle si žena všimne, že jej hak dobre nerobí tak ju treba vysadiť.

Zisti si niečo o tom koľko takých detí pochádza z IVF a nie z hak.
Samozrejme, že je to chémia.
Preto nech si každá zváži pre a proti.

mamka44
autor
25. nov 2023

Ďakujem vám za vaše názory, nakoniec sme sa rozhodli že ju zatiaľ brať nebude..nemám z toho jednoducho dobrý pocit, a keď neviem ako ďalej, rozhodujem sa intuitívne a ešte ma môj šiesty zmysel nesklamal..veľa z vás tu riešilo vekový rozdiel, áno je to veľa, dva rozdielne svety..všetko to čo ste tu popisali mi išlo hlavou keď som sa to dozvedela .Keď som si chlapca zavolala na kávu trochu som sa ukludnila, je milý, slušný, pekne sa vyjadruje o svojej mame, vyjasnili sme si niektoré veci a bolo mi jedno či mu je trápne alebo nie..Som kľudnejšia keď je s ním vonku ako keď bola niekde s kamarátkami.. len sa bojím tejto jednej veci..toľko k tomu..
(mimochodom aj keby bol idiot viem že nič nenarobim, ale to oni nevedia)

megleka
26. nov 2023

@hortenziaj ja som tiež vášho názoru…síce áno je to take že mlada baba a už hormóny…ale čo nám ľuďom neškodí??..bars jake potraviny atd atd atd…