História fúkania bolestivých miest

pammy
18. máj 2013

Ahojte, napadlo ma nieco, na co by som rada poznala odpoved. Neviete niekto, odkial pochadza a aku ma historiu pofukanie bolaveho miesta, rany? Ako to vlastne vzniklo, ako to 'pomaha'? Je to len chladny vzduch co naozaj zmierni bolest, alebo len odputanie pozornosti? Vdaka za nazory 🙂

modrazaba
18. máj 2013

podla mna to pochadza z pozorovania ludi ze chladny vzduch ochladzuje ranu. ked som bola mala a mama mi pofukala ranu bolo to pre mna velmi upokojujuce a este dodala ze kym sa budem vydavat tak aj zabudnem ze som sa poranila 😀

adri266
18. máj 2013

@pammy podla mna je to je len odputanie pozornosti, Anglicania maju miesto fukania pusinkovanie, oni povedia *I will kiss it better*.

hradnapani
18. máj 2013

@pammy podla mna je to podobne ako s hladkanim ci pobozkanim bolaveho miesta... aj ten studeny vzduch z pofukania aktivizuje nieco v kozi, nejake receptory a vysledkom je produkcia endorfinov. (tak ako pri masazi, ale tu je to obohatene este aj o ten citovy prejav, takze este ucinnejsie), pochybujem, ze by islo len o praobycajne odputanie pozornosti.

aga2011
18. máj 2013

Ja si myslim,že je to psychike.

sissmiss
18. máj 2013

@pammy prave nedavno som citala o tom, ze ako funguju chladive gely proti bolesti, ze nervove zakoncenia sa sustredia na chlad a ten prenesu a trosku odignoruju bolest- resp.chemicku zmenu, ci chem. stav ktory je a my pocitujeme ako bolest v mozgu