Je potrebné ísť na prípravu na pôrod?

mia_ko
13. okt 2012

Ahojte, je nutné, alebo potrebné ísť na predpôrodnú prípravu? Ďakujem

rora
13. okt 2012

nutne to nie je, ak sa citis ze to potrebujes chod, ja som to neabsolvovala a ani mi to nejak v konecnom dosledku nechybalo.... co som potrebovala vediet mi povedali priamo na sale a to mi stacilo 🙂

zuzi0911
13. okt 2012

Ahoj nutne to nie je. ak chces mozes ist .ja som nebola ani raz. ak sa bojis a chces sa citit istejsie vyskysaj.

mirinka9
13. okt 2012

skor by som si odporucala ist na pripravu spojenu s dojcenim.. Porod je kratkodoba zalezitost na rozdiel od dojcenia a vsetkych zalezitosti s tym spojenych 🙂

3kolka
13. okt 2012

Ahoj....ani ja som nechodila....a ani pri druhom neplánujem chodiť...

ludka140281
13. okt 2012

ja som nikdy nebola🙂 a ani by som nešla,myslím,že to nepotrebujem,ale ak chceš chod

chovancova27
13. okt 2012

ja som na to chodila a aj tak som pri pôrode nevedela tlačiť... resp. tak ma tam všetci vystresovali, že som tlačila uplne inak ako som mala... všetci hučali jeden cez druhého, no otras... skôr by som odporučila mať pri pôrode "dulu" - pôrodnú asistentku, pri druhom ju určite budem mať...zameraj sa skôr na dojčenie ako na pôrod, to je dôležitejšie... pôrodom to nekončí, ale pôrodom všetko ešte len začína...🙂 veľa šťastia prajem

nikuska265
13. okt 2012

Ahoj! no nutné to nie je,ale ja som bola a neľutujem ani jednu hodinu. príjemná atmosféra,spoznala som veľa super ľudí, veľa som sa naučila, dodalo mi to silu, energiu a odvahu k pôrodu.Mne to veľa pomohlo aj pri samotnom pôrode, vedela som správne dýchať čo mi pôrod veľmi uľahčilo. Ja to môžem len odporúčať.ale samozrejme,že závisí aj od samotného kurzu,ako je vedený, kto ho vedie,aký je ten človek..... treba si dobre vybrať.

cenculinka
13. okt 2012

ahoj, ja teraz chodim, ale nie na prednasky, ale na cvicenia 🙂 je to super, prijemny pohyb, ucia nas tam spravne dychat-teda pre mna riadny zaberaaaaak 🙂, ucili sme sa rozne polohy na zmiernenie bolesti, ako spravne tlacit,... prax bude samozrejme uuuuplne ina (chi chi si neviem predstavit toto vsetko robit pri neskutocnej bolesti 😀), ale aspon nemam pocit, ze pojdem rodit "nepripravena", ze neviem co ma caka a ako to cele zvladnem a pod. isteze pre mna je EPI zaklad, ale pocit, ze ma ucili co mam kedy robit a ako dychat je na nezaplatenie 😀. stalo to par eur, nelutujem vobec 😀

da_n_ka
13. okt 2012

Ahojky,no ja som zacala chodit na pripravu az v 30 tt, a dost ma mrzi ze som nechodila uz skor...prijemny ludia a aj trochu zmena...pri druhom isto budem chodit od zaciatku

hamca
13. okt 2012

ahoj, ja som nechodila na predporodnu pripravu. Ale bola som na cviceni pre tehulky, kde nam na konci cvicenia aspon v skratke ukazali, ake typy dychania sa pri porode pouzivaju a strucne vysvetlili, ako prebieha porod. Ja si to pochvalujem, pretoze ked mi pri porode povedali, ze teraz dychajte tak a tak, tak som vedela, co odo mna chcu.
Ale samozrejme, da sa zaobist aj bez toho.

magali
13. okt 2012

ja som nebola, porod som zvladla ale druhykrat by som isla, ale teda tiez skor na taku pripravu kde by boli aj veci okolo dojcenia, lebo to som nezvladla vobec

lucinocka
13. okt 2012

nebola som..aj tak pri porode robis to co ti kazu🙂 ukazu ti aj dychanie aj tlacenie..

zmrzlinkams
13. okt 2012

tiež som nebola a nechodila - ono je to aj tak uplne ine pri porode a vela veci nevyužiješ pri porode a sestričky aj dr. ťa naviguje tak ako oni budu potrebovať - ale dobra atmosfera, zoznamiš sa s mamičkami a plno inych skusenosti tak ak t onemáš daleko a maš čas na to tak kludne chod - ja som to mala velmi daleko skoro hod. autom a tak ja som nechodila na to aj koli tomu
ale počula som že taketo svičenia obsahuju aj kurz kojenia, prebalovania, kupania a pod. neviem čo je na tom pravdy počula som to tak možno to maju nejako rozdelene na viac kategorii - treba sa popytať ak to obsahuje aj toto tak sa opalti isť 🙂

adel22
13. okt 2012

Ja na prípravu chodím a podľa mňa je to dobrá vec....samozrejme im tam nezobem z ruky, na niektoré veci mám vlastný názor, ale každopádne na rozšírenie vedomosti je podľa mňa dobrá voľba....záleží samozrejme aj od človeka, ktorý prípravu vedie a ako ju vedie. Podľa mňa, však okrem takejto prípravy musíš niečo robiť aj ty sama! Aspoň ja sa tak snažím a verím, že mi to pomôže...🙂

raona
13. okt 2012

@ mia_ko zbytocne vyhodene peniaze, bola som na dvoch hodinach alebo na jednej uz si ani nepamatam, to este ked som cakala prvu dcerku, a tak mi to pripadalo sama reklama, proste nie, dalej som uz nesla aa aj tak pri porode na to vsetko zabudnes. a kazdy porod je individualny tak ako si to priroda zariadi a podla toho ti budu hovorit ako dychat kedy tlacit a vsetko okolo toho.. 🙂 a ako ti tu pisali resp. v jednej odpovedi som videla /necitala som vsetky/, radsej chod na kurz dojcenia ak si prvorodicka...

barbishkamiracle
15. okt 2012

Predporodnu pripravu velmi odporucam. Skusenost lekarov je taka, ze pripravena maminka ovela lepsie reaguje. Jednak sa sa dozviete teoreticke informacie od skuseneho odbornika, ktory predp.pripravu vedie, naucite sa spravne dychat a celkovo to buducu maminky pripravu po psychickej stranke.

Ja to tehulkam vysvetlujem tak, ze si predstavte, ze idete na dovolenku do nejakej pre vas neznamej krajiny, tak si pred tym urcite nastudujete mapu, trasu, info o krajine....tak je to aj s porodom 🙂
Je naozaj vhodne, pokial mate tu moznost vo vasom meste, aby ste sa na porod pripravili.
Uplne uzasne je, ak sa dostanete na pripravu, ktora obnasa info aj pre buducich oteckov, pretoze po tychto info su ovela kludnejsi a aspon ako tak vedia, co ich caka.

Raona,nesuhlasim s tebou, ze su to vyhodene peniaze.
Velmi to zalezi od toho, kto dane kurzy, workshopy a prednasky vedie a samozrejme, treba si pozriet aj cenu, pretoze je fakt, ze niektore organizacie beru za to fakt velke peniaze.

O danych kurzoch, prednaskach, ci workshopoch, si treba pozriet referencie, kto dane prednasky vedie a co obnasaju...

Predporodne workshopy a prednasky maju obsahovat>
porod, partner pri porode,dojcenie,EA, starostlivost o babenko prve tyzdne - to je zaklad
navyse> workshop baby masazi, ulahcenie porodu...

dhaarma
15. okt 2012

na normalnu nie..ale na pipravu na hypnoporod urcite ano 🙂

vinifred
15. okt 2012

..ja som nebola a ani som sa nechystala a ani mi nič nechýbalo..

mirka1308
15. okt 2012

Záleží na tebe ako to celé vnímaš. Ja som mala dosť veľký strach zo samotného pôrodu, tak som jednoducho išla a mne to moc pomohlo. Všetko nám tam vysvetlili, ako sa postupuje, aké sú pôrodné fázy, trvanie atď... 🙂 Ostala som kľudnejšia 😉 Nakoniec som rodila sekciou, takže to bolo úplne o inom. 😲 Jediné čo som dosť ťažko prežívala, tak som nemala prvé 3dni mlieko, každá sestrička do mňa hučala niečo iné... 😠 ☹ stálo ma to dosť sĺz a nervákov, lebo malinký neustále plačkal... a vtedy som nadávala, lebo nikto mi nikdy nepovedal, aké ťažké je (aspoň v mojom prípade) kojiť bábatko prípadne ako si odstriekavať mliečko 😢 O nejakej laktačnej poradknyni som mohla len snívať... 😕

monikkak
15. okt 2012

Ja som nebola na ziadnej priprave...som sa tiez bala ale co som chcela vediet tak som si nasla na nete...a ked som uz porodila tak dr. sa ma pytal ci som bola na dakej priprave, ze mi to slo vyborne 🙂...len sa netreba stresovat a mysliet na to...kazda zena to zvladne

sea23
15. okt 2012

ahoj,ja som chodila,a aspon som vedela,ako mam dychat a nemusela pri mne stat porosna asistentka....iba pozrela ,ci dycham dobre a odisla...takze mi to pomohlo....aspon v tom dychani 🙂

katuska169
15. okt 2012

nie nie je 🙂

lusiana55
15. okt 2012

ja som bola a pomohlo to hlavne manželovi,vedel do čoho ide...mne to v tedy nič nevravelo no myslím, že mi tá príprava isto niečo dala hlavne takú teoretickú predstavu,ak ideš prvý krát rodiť choď na to nemáš čo stratiť len získať, držím päste

blackcat8885
22. okt 2012

Ja ako prvorodička na prípravu chodím a neviem si to vynachváliť,nakoľko na nete aj v knihách je kopa informácii a neviem čo z toho je skutočne pravda.Náš kurz vedie dula a máme prednášky aj s laktačnou poradkynou a detskou lekárkou.Priamo sa môžem opýtať to,čo mi nie je jasné niekoho kto sa v tom vyzná lebo na nete je niekedy fakt na jednej stránke to,na druhej ono a človek potom nevie.

mia551
22. okt 2012

ja som chodila, ak by som sa mala este raz rozhodnut, tak by som chodila zrejme znova, no ak mozem jednu radu - ak sa rozhodnes, ze pojdes, tak si podla mna treba poriadne zvazit AKY kurz, KTO ho povedie a ci tam bude aj LAKTACNA poradkyna (teda nie iba cast venovana kojeniu, ktoru povedie neviemkto, ale mala by to byt certifikovana laktacna poradkyna - ak chces dojcit...). v porodnici ma najviac neprekvapil porod ako taky, este pred samotnou 2. dobou porodnou mi ukazali dychanie a tlacenie aj tak, ale problem bol s kojenim... sestricky si sice myslia, ze vedia vela o dojceni, ale ich rady su vacsinou len kontraproduktivne... ☹

anjelik2509
22. okt 2012

ja som chodila na prípravu a aj dosť iných prvorodičiek tam so mnou bolo a myslím, že je to dosť poučné...Pre mňa osobne teda bolo, dozvedela som sa, čo ma zhruba čaká, ako sa na to aspoň nejak pripraviť, a čo robiť, keď pôjde do tuhého...Naučila som sa aj ako si mám dieťatko prikladať, ako ho držať a tak, lebo s týmto som skúsenosti absolútne nemala...Nehovorím, že to človeka 100 % pripraví na pôrod, lebo to sa ani nedá, ale keď vie, do čoho ide, nebojí sa tak, aspoň to tak bolo v mojom prípade 😀 A posledné sedeni sme mali aj s manželmi/partnermi-oteckami a aj tí sa dozvedeli, čo majú robiť pri pôrode, ako pomôcť a ako nezavadzať a neopadnúť 😀 😀 Ja by som len odporučila chodiť na kurz 🙂

svetlusa12
22. okt 2012

ja som chodila, aj ked som nakoniec rodila cisarskym.... ale ak budes chodit, lepsie sa pripravis na to vsetko, co pride. A koniec koncov budes v kontakte s dalsimi buducimi mamickami a mozes sa porozpravat o veciach ktore ta zaujimaju, vymenit si nazory a tak. Ja nebanujem, ze som chodila.

kajulka18
10. nov 2012

ahojte, neviete ci na myjave sa niekde konaju predporodne kurzy?

lejlla
10. nov 2012

myslim ze nie...obe deti som porodila bez akychkolvek priprav a kurzov 🙂

pingu1
10. nov 2012

bobec nie. boliet ta to menej nebude ak tam pojdes

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre