Chodili ste na predpôrodné kurzy?

19. aug 2024

Ahojte,
Teraz reálne.. Chodili ste na nejaké predpôrodné kurzy? Buď online alebo ste nejaké miesto navštevovali? Veľmi ma to láka vidieť spracované od odborníka ale nikoho v mojej blízkosti som nepočula ani nevidela u neho, že by na nejakom predpôrodnom kurze bol.. príde mi to, že všetky moje kamošky celý ten pôrod a všetko brali intuitívne.. Nie som samozrejme ani žiadna eko-bio-raw.. Pamätám si, že moja mamina vždy čítala rôzne knihy o tehotenstve (vraj aj pri mne+ pri sestre si to pamätám bola som už väčšia..) Neviem, či to za tie peniaze stojí, alebo je to ozaj nejaky len nový trend, ako minúť peniaze..

Ďakujem

petamich
19. aug 2024

Ano boli sme aj s manzelom, v case covidu, takze bol online ale podla mna to bolo super 🙂

tinalia
19. aug 2024

Ja som bola s manželom, nakoľko ja si kurzy a vzdelávania idem tak prirodzene v rámci mojej práce a toto bola vec, ktorú som chcela absolvovať. Pre niekoho zbytočná vec, mne to však pomohlo byť v psychickej pohode a manželovi tiež. Na kurze sa naučil aj skvelé tipy ako mi pomôcť počas kontrakcií a najviac oceňujem masáž v krížovej oblasti 😁 bola som u súkromnej PA, ktorá pracuje v pôrodnici, v ktorej som rodila. Takže okrem všeobecnych info som sa dozvedela veľa vecí o tom, ako to funguje u nich a tie som sa nedozvedela ani od známych, čo tam predtým rodili. Kamoška bola na kurze v inej nemoznici a stačilo jej, ale tiež si pochvaľovala.

really8
19. aug 2024

Chodila som iba na cvicenie. Po porode sme boli uz s babom na jednom kurze ohladom manipulacie.
Kamoska chodila a na porod sa doslova tesila. Myslim ze by ho mala absolvovat kazda zena aby vedela co ju caka a s odbornikmi sa na to pripravila. Potom by tu bolo pomenej diskusii ako chcu sekcie.

diewcatqoo
19. aug 2024

Pri prvom dietati som planovala ist na kurz, ale v 25tt som necakane musela zostat v prisnom kludovom rezime, takze nakoniec som nesla. Mala som z porodu strasny strach, preto som si ani nic necitala, nepozerala ziadne videa a spoliehala sa tak nejak na instinkty. Pravda, bolo to aj pred nejakym casom a nebolo az tolko materialu, ktory by sa dal nastudovat. Porod bol hrozny, maly zostal zaseknuty v porodnych cestach, nedychal...
Druhy porod som absovovala takmer pred 2 mesiacmi a bolo to fajn. Nebola som sice na ziadnom kurze, ale uz som po prvom vedela do coho idem a zaroven som si napozerala nejake videa o predychavani, o mentalnom nastaveni pri porode a pod a musim povedat, ze mi to velmi pomohlo psychicky. Vygoogli si, je toho dost, co je dostupne zadarmo. Je kopec videi na YT, aj na FB.. na FB napr. Majka Stankova (porodna asistentka v Brne) ma par videi + sa da u nej zaplatit online kurz a potom este rozne ine porodne asistentky, lekari alebo laktacne poradkyne maju tiez videa o porodoch, kde vysvetluju co a ako.

gejb
19. aug 2024

Áno a určite odporúčam ak ide o prvý porod...mne to pomohlo že som vedela aspoň trošku co ma asi čaká ...
Naša pôrodnica to robila zadarmo pre tie ktore boli registrované na pôrod.
A tiež som si zaplatila členstvo na mamaclass na mesiac kde máš veľa kurzov v cene...stalo to 10e takže to nie je až také míňanie peňazí 😉

vilma7
19. aug 2024

Áno bola som. Ale čo sa týka praxi, tak veľmi mi to nedalo...ako dýchať počas kontrakcii tam ako si to ona predstavovala, som nemala šancu.
Ale aspoň sme zabili čas, chodil aj manžel a spoznali sme fajn ľudí.

basulaak
19. aug 2024

Nebola a veru by sa mi zisiel na moje vnutorne uistenie. Ale kamoska co byvala so svojou mamou ma uistila, ze netreba ze je to zvytocnost. Nemala som ju pocuvat. Zbytocny stres som mala s babom doma. Ona mala mamu po ruke.

anavixy
19. aug 2024

Podla mna by mal byt predporodny kurz a kurz dojcenia a starostlivosti o babatko povinny v ramci prenatalnej starostlivosti. Ulahcilo by to zivot mamickam, babatkam a aj personalu porodnic. Na tvojom mieste by som nevahala, ak vahas, pozri si na ig napr profily moje porodni asistentka, nicole dula sk, lipirea blog, vasa laktacna konzultantka a potom pediatricka denjas, pediatrie s laskou, mk life prvni pomoc detem, fyzio detem, detska fyzio mama, fyzio kristy, kinisi fyzioterapie. Z knih o babtku odporucam vsetkymi 10 knihu od MUDr. Jassovej Zdrave dieta (prave ma v korekture druhu cast o detskych chorobach).
Nic proti starym mamam, urcite su aj moderne a v tejto oblasti vzdelane, ale argument ze ja sa nepotrebujem vzdelavat a pripravovat, lebo ja mam pri sebe mamu je naozaj usmevny… veda a doba pokrocili velmi vyrazne, zatial co vacsina starych mam zostala v dobe svojich malych ( a dnes uz dospelych) deti a pri detoch naozaj nema neplatit, ze “volakedy to nebolo a zijete”.

evcagabi
19. aug 2024

Ja som chodila a som spokojna, ze som do toho sla

autor
19. aug 2024

Ďakujem žienky.. Ja sa najmä bojím pôrodu nakoľko mám aj nízky prah bolesti a neviem sa rozhodnúť.. chcela by som trochu aj tú hlavu nastaviť tak, že to všetko bude okej, pripraviť sa.. lebo mám voči tomu rešpekt.. 😊

autor
19. aug 2024

@anavixy niektoré zo spomínaných na ig sledujem už dávnejšie, ešte predtým ako som otehotnela 😊 pozriem aj tých ostatných.. ďakujem 😊😊

simca06022011
19. aug 2024

nie nebola som, mala som doma DVD s niecim, asi raz som si to pozrela, stacilo aby som vedela co a ako. Propagacia predporodnych u nas bola o nicom, ja som nevedela absolutne kde co je.. gyn mi nic neodporucal, info nikde nebolo a do porodnice/nemocnice som ja na kontroly ani nechodila, cize netusim ci nieco take robili :D

cyberk
19. aug 2024

Nechodila, mne taketo veci pridu zbytocne.. 😅 hlavne v tejto modernej dobe, kedy si vie clovek vsetko info vyhladat na internete

domcavesel
19. aug 2024

Ja som nebola a aj keby som ešte teraz chcela stihnúť ísť, nemôžem, lebo som nečakane ostala na priamom kľúčovom režime. Ale aj keby som mohla, nešla by som. Podľa mňa je to strašné ťahanie peňazí. Aspoň u nás to stojí 200 eur a myslím. V dnešnej dobe si tie isté informácie nájdeš na internete alebo v knihách. Rovnako, tie ženy čo prednášajú ti dajú podľa mňa Max teoretické informácie ale za teba neporodia. Ak baby čo boli mi povedali, že sa vôbec neriadili ich radami lebo nemali čas počas pôrodu nad nimi premýšľať 😁

Ale sto ľudí sto chutí, urob si tak ako cítiš ☺️

zuzi0911
19. aug 2024

Ja som prvý krát rodila pred 15 rokmi ...a bola som tak ako tvoja mama ..mala som knihu o matke a dietati staršiu..tam som našla naozaj všetko od toho ako vyzerá porod ,aké sú možnosti tlmenia bolesti,ako dýchať,ako si pomôcť..masáž krížov atd atď atď... ..co v prípade ak porod nepostupuje atd ...plus o vybavičke..každý mesiac aké je veľké bábätko čo caka mamičku atď..no proste super ....

Za mňa....co sa týka dychania ..nula bodov proste mi bolo lepšie keď som nedychala ....kontakt manžela mi bol nepríjemný...takto to ze bol pri mne bolo úžasné..ale masáž ci iné veci mi vadili ,mimo kontrakcii super partak .....pri treťom som tolerovala zas iba počas kontrakcie kontakt ..mimo som bola veľmi nervozna a vadil mi ....čiže asi tak ..

Ono veľmi záleží aký je porod ..ak je dlhy ťažký môžeš mať aj 5 kurzov ....ak vsetko pôjde ako ma ..tak intuitivne budeš vedieť co robit ...

kiki68
19. sep 2024

Nie, bol covid a nejak som v tom nevidela vyznam, ze co tam mam akoze trenovat. Ked na vsetko maju priamo v tej situacii nejaky postup. Nasi znami boli a teda 300 eur platili v nemocke a iba ich to vystrasilo, z porodu bol po 12 hod cisarsky rez. Lenze v tom stave clovek nema velmi na vyber. Mne dost pomohla appka What to expect, pre tych zdatnejsich v anglictine. To bolo prehladne a zaujimave clanky. Muz si nieco lustil po svojej osi. My sme zohraty par po roznych strankach, pri porode sme nemali najmensi problem v komunikacii.

kiki68
19. sep 2024

@really8 presne ten kurz okolo manipulacie a poloh babatka by bol super. Ako to som nejake videa nasla, ale iba som improvizovala. Dieta zije 😂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre