Osvojenie si dieťaťa

30. sep 2021

Môže si môj priateľ osvojiť môjho syna z prvého vzťahu? Alebo by sme museli byt manželia? Mame spolu ďalšie 2 deti. Chceli by sme sa všetci rovnako volať. Syn je už školák. Jeho otec na neho kašle.
Tak ako to je? Staví že je to môj druh, alebo musí byt môj manžel?

andrea_82
30. sep 2021

V prvom rade, to treba riešiť súdom, pozbaviť otca dieťaťa rodičovských práv nemôžeš len tak. Ale či musí byť manžel, to neviem.

aliziana
30. sep 2021
autor
30. sep 2021

@andrea_82 toto všetko viem, moja otázka znela či to môže byt aj druh, alebo musí byt manžel

autor
30. sep 2021

@aliziana Ja tomu zákonu vôbec nerozumiem, je to napísané veľmi zložito

aliziana
30. sep 2021

máš tam napísané toto:
... takéto osvojenie je vylúčené (t.j. osvojenie priateľom matky ...)
Pre účely osvojenia je najjednoduchšie, keď je osvojiteľ (t.j. ten, kto bude osvojovať) manželom rodiča dieťaťa. Preto ako prvý krok odporúčame sobáš.
Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve.

Moja poznámka: Možno by ste sa vedeli nejako prekľučkovať s pomocou dobrého právnika, ale on tam odporúča manželstvo.

autor
30. sep 2021

@aliziana ale tam je napísané že sa odporúča sobáš. Ja sa už nechcem vydávať a ani môj druh ženiť. Chceme aby bol oficiálne otcom a mali sme rovnaké men. Preto má zaujíma či musíme byt manželia, lebo to tam nie je jasne napísané

lucmirka124
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
30. sep 2021

@lucmirka124 voláme sa rovnako, sme menovci

autor
30. sep 2021

Poprosím vás o odpovede na otázku, ostatne píšte do iných tem

ivkazba
30. sep 2021

Nie, nemusíte byť manželia. Ale biologický otec musí súhlasiť. Ak súhlasiť nebude, môžeš to riešiť súdnou cestou, tam rozhodne súd.

autor
30. sep 2021

@ivkazba toto je jedine čo potrebujem vedieť, či musíme byt manželia. Ostatne už viem, že pôjdem cez súd. Ďakujem za odpoved

janetinka27
30. sep 2021

skus sa opytat v skupinke - adopcia, proces, čakanie abo tak nejak sa vola

ivca88
30. sep 2021

Ak správne rozumiem, chceš aby ste sa volali rovnako, lebo s druhom ste menovci ?
A čo keby ste šli na úrad a skúsili zmeniť dieťaťu priezvisko, aby prijalo priezvisko po tebe ako po matke ..
Nie je to jednoduchšie ?

autor
30. sep 2021

@ivca88 nám nejde až tak o to meno, ale o osvojenie. Aby priateľ bol oficiálne otec. Maly ho aj tak už dávno vola oco

ivca88
30. sep 2021

Aha, tak to áno. Ja že vám ide o priezvisko, že sa malý volá inak ako vy ostatní

kubkovamama
30. sep 2021

Ahoj,poradím ti možno trošku,mali sme to takto v rodine.Najprv sa vzali,potom manžel dal návrh na súd.Vsetko ale treba s právnikom,sami si neporadíte.Dokazovalo sa,že biologicky otec sa nezaujíma,nekontaktuje a podmienka bola nejaká lehota,to ti už neviem povedať,ale v tomto prípade sa nezaujímal od narodenia.Trvalo to asi 4r celý proces.Dievcatko malo vtedy asi 8r.Teraz už je dospelá a so svojím "osvojiteľom" od puberty neprehovorila.Bohuzial,osvojil,staral sa,vychoval a dieťa sa zachovalo takto.Drzim palce

brrrrrciatko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre