Kedy povedať dieťaťu, že je adoptované?

majka2
13. júl 2015

Ahoj vsetky mamicky adoptovanych deti.
Doma mam 8 rocneho osvojeneho syna , a neviem kedy a akomu povedat ze je osvojeny ma hroznu povahu papuluje je drzy mam strach ze ked sa dozvie pravdu bude to este horsie. Budem vdacna za vsetky rady skusenosti hlavne od mamiciek co uz maju deti v puberte ako to zvladali oni aj deti zmenilo sa nieco vo vztahu medzi vami?. dakujem

janinah
13. júl 2015

Mala som adoptovanú spolužiačku,povedali jej to,ked mala 18r. a ešte viac sa ich vzťah utužil,vážila si to ....jeho hroznú povahu treba riešiť,zmeniť prístup,byť ráznejší rodičia,mať pravidlá a dodržiavať ich.....lebo vám prerastie cez hlavu a to,že je adoptovaný s tým nič nemá.....

pribinak
13. júl 2015

Toto je off topic, ale preco mu to vlastne chces hovorit? Moze to byt pre neho sok az trauma ;(

brisilda
13. júl 2015

neviem od akeho veku ho mate adoptovaneho ale toto je dobre konzultovat s odbornikom 😉 ale pokial ste sa rozhodli pre adopciu tak to dieta predpokladam , ze milujete ako vlastne 😉 vy ste rodicia aj ked nie biologicky ale ste jeho rodicmi a to aky je, je len vysledok vasej vychovy .... ale neboj je viac rodin kde maju papulnate dieta .
Ak ti vadi jeho spravanie a nemas ho pod kontrolou obrat sa na odbornika .... nieje riesenie mu vyhodit na oci , ze nieje vas 😖 len preto , ze Vas rozculil

ruthike
13. júl 2015

kamoska je adoptovana od baba, rovnako ako jej sestra(nebiologicka) a rodicia im to vysvetlili este ked boli male, tak medzi recou sa im to povedalo ked mali 4-5 rokov a neskorsie sa im to detailnejsie vysvetlilo, ako pubertiacky chceli vediet preco sa ich bio vzdali, aj to im povedali.Kazda ma velmi dobry vztah s rodicmi a bio rodicov nevyhladali.Ale to zavisi aj od povahy.Oni neboli rebelantky, mali vsetko po com zatuzili...tu v uk , kde zijem socialka dost presadzuje, aby s tym deti boli oboznamene v rannom veku, aby to bolo lahkou a nenasilnou formou vysvetlene.Dieta to vraj tak lepsie spracuje.Niekedy ked sa caka do 18ky alebo sa to prevali nahodou, tak to narobi sarapatu.Ale je to tvoje individualne rozhodnutie, sama musis posudit.

luciferkax
13. júl 2015

nemam skusenoat..ale asi by som tonechala na tu osemnastku. predsalen to lepsie pochopiako teraz...a bude to otacat proti vam

mana85
13. júl 2015

@majka2 Tak ja som sa to dozvedela u susedy keď som mala asi 6-7 rokov teta sa ma spýtala že či o " tom " viem 😀 parádna otázka fakt ,najprv ako decko som moc nechápala tak som sa pýtala hneď doma našich že čo to za ústav odkiaľ ma majú a tak mamina sa mi to snažila vysvetliť mne to stačilo a viac som sa nezaujímala lenže ja som bola a som taka povaha . Ťažko odhadnúť vek dieťaťa možno skôr tu vhodnú situáciu neviem veru náš synček je tiež ado. ma ešte len 3 roky a zatiaľ nechápe tak ideme cestou srdiečkových narodenín že teda ma aj iné narodeniny a to deň kedy sme sa spoznali ono my by sme ich ani nemuseli nijak obzvlášť sláviť lebo od jeho narodenia a prvého stretnutia v pôrodnici bolo len 9 dni no práve pre to aby to už chápal od malička to riešime takto aby to bral ako samozrejmosť lebo deti v škôlke to už teraz riešia a ma aj tmavšiu pleť tak nech nieje vy šokovaný a vie sa brániť hold žijeme v dobe kde sa inakosť neodpúšťa 😝

bonaqa2013
13. júl 2015

S mojou dcérou chodí dievčatko čo si ju rodičia adoptovali ešte ako maličkú. Idú do 4 triedy. Bývame na dedine a tak túto info vie kde kto. Ale neviem či sa už teraz rodičia dievčatka niekde informovali, ale keď boli prváci tak sa v škole rozprávali o rodine a malá adoptovaná slečna všetkým na hodine rozprávala že ona je odoptovaná, pretože ju nikto nechcel a tak si ju zobrali súčasní rodičia, ktorí ju majú veľmi radi a starajú sa .... mne to rozprávala dcéra keď prišla zo školy. Nechápem kto také dieťa dal do detského domova, je to pekné biele zdravé dievčatko, má krásne dlhé blond vlasy, je veľmi šikovná, v triede bola vyhodnotená ako naj. žiačka - dostala odmenu. Jedine nie je športovo zdatná - ale nemôžeme byť vo všetko super..... 🙂
Neviem pochopiť rozhodnutie jej biolog. rodičov. 😒

tova
14. júl 2015

v dnesnej dobe by to nemala byt hanba alebo tajnost ked je dieta adoptovane. kolko deti vyrasta s nevlastnym otcom, mamou , s teplymi atd.? Ber to ako samozrejmost ze vasu rodinu tvorite vy a tak to bude brat aj dieta. Kazda rodina je ina niektora ma 5 deti, ini maju len 1 dieta, niektorym zenam sa narodi dieta v 16r. inym v 45r., deti pocate prirodzene alebo cez ivf, ine cez darcovske ivf, za to ako rodinu tvorite sa netreba hanbit alebo to tajit. Moj 5r. syn sa uz zacina zujimat o tom co je smrt, ze kamaratka ma 2 otcov (jeden s ktorym byva je nevlastny) myslim, ze je vhodny vek aby si z toho nerobila tajnost. Nemusite sa o tom rozpravat kazdy den ale zodpovedat na zakl. otazky podla toho ako bude o tuto temu javit zaujem. Nie stale sa zeny vzdavaju deti lebo ich "nechcu" mnohe nemaju financie, ine mozu byt chore, tyrane, maju dieta s nespravnym muzom atd. dieta sa nemusi citit odhodene, potraty sa vykonavaju uz dlhe roky, keby bio mamy nechceli tie deti obycajne by si to inac zariadili.

nini1010
14. júl 2015

Pricitlivy vek na taketo uprimnosti.podla mna to ma cas.

bajana
14. júl 2015

Tiež by som to teraz neriešila aj vzhľadom na problémy, ktoré máte. Už to mal vedieť dávno alebo to nechaj až po puberte. A suvisi jeho "zlá povaha" s prezradením jeho pôvodu? No nemala by...za to, aký je, môžete na 50% aj vy a vaša výchova.
@majka2

henikav
14. júl 2015

@majka2 Osobne si myslim ze prvy spravny vek ste presvihli. Mohli ste mu to hovorit od malicka, dieta to vtedy tak nechape vsetky tie suvislosti, ale nejako si to casom pospaja a rastie s tym. Tu Vas drobec netusi podla vsetkeho nic a uz prichadza do predpubertalneho ci pubertalneho citliveho obdobia, takze ak to doteraz nevedel, pockala by som, kym toto obdobie prejde. V tomto tazkom veku dieta pouzije vsetko proti Vam, bez ohladu na to ci je vlastny, ci osvojeny. Podla mna preckajte toto burlive obdobie a povedzte mu to neskor

kacena4
14. júl 2015

ahojko skus si nastudovat skupinky "adopcia..." "prisli k nam..." su tam maminy s prijatymi detmi a radia si tam navzajom co a ako podporuju sa a pomahaju si moralne. po pravde dietatu by si nemala zatajovat odkial je,ale pokadze ked sa rozpravate od malicka sa s nim rozpravat ze ho v brusku mala ina mamina ale nemohla sa on starat tak sa on staras ty/vy a tak ma dve maminy biologicku a vas adoptivnu /aj tatina predpokladam ze ma/ a ze ho lubite najviac na svete..... a tak dalej a tak dalej su to psychlogocike veci a urcite ste sa ich ucili na priprave ak ste ju mali dobru a kvalitnu 😉 ak presvihnete toto a nepovieteto dietatu vy ale sa to dozvie od cudzich, v skole, od babky, od susedy.... strati vo vas doveru a moze sa nastrbit vztah ktory mate na cely zivot az kym nedospeje a mozn aj potom ☹ takze bacha na to. ked bude mat dobru chvilku a budete sa ucit, rozpravat o niecom vhodnom o babatkach, o zvieratkach a tak sa o tom tak jemne zacnite rozpravat a postupne prejdite na adopciu. a co sa tyka tej vychovy tak to by ste mozno maly riesit s psychologom neviem aku ma anamnezu co si nesie od mamy od otca (nie len geny) ale co robila v tehu, ci pila, drogovala.... toto vsetko moze mat vplyv na jeho psychiku ci sa ti to paci alebo nie moze byt precitlively, senzibilny, adhd z tohto dovodu a nic s tym nenarobis vobec to nemusi byt o genoch o vychove. ale treba sa kto mu spravne postavit, pracovat s tym, prijat to a netrapit sa ani vy ani dieta. neodsudzovat ho ze je adoptovany a zvalit to na geny. aj v "normalnej" rodine su alkoholici, tyrani a vselijake zivli len o nich nerozpravame koho vsetkeho mame v rodine a to su tiez nase geny aj geny nasich deti. takze neodsudzujme hned dieta ze ked je drze ma to v genoch.
drzim ti palceky hlavn sa netrapte sami ale vyhladajte odbornu pomoc hoci aj v navrate kde vas mozu nasmerovat. 😉 😵

22beba
14. júl 2015

ahoj môj mm je adoptovaný . a vedel to od malička .. mama mu vždy rozprávala rozprávku o chlapčekovi ktorý prišiel ku nim lebo bol sám a tak si ho zobrali .. pochopil to vedel o tom asi od 4 rokov. bohužiaľ nastal školský čas a deti sa mu za to vysmievali ale on o tom vedel keďže to vedela celá dedina .. ja osobne by som sa bála toho že sa to dozvie od niekoho od koho by to nemusel dobre spracovať. ja som za to čím skôr to dieťa vie tým je to lepšie 🙂 držte sa

kacena4
14. júl 2015

http://navrat.sk/?lang=SK&cat=57efd95ef711d234b... tu su nejake publikacie ci knihy na tuto temu

surriana
14. júl 2015

Kamarátkyn brat je adoptovaný,má 10 rokov a rodičia mu už dávno povedali,že sa nenarodil z bruška ale zo srdiečka,takto mu to vysvetlili kôli rodine,známim,susedom a hlavne teda kôli detom,ktoré teda vedia byť velmi kruté...

majka2
autor
14. júl 2015

dakujem vsetkym za odpoved adopcii a detom sa venjem od svojich 15 rokoch ako syna milujeme davame mu vzdelanie lasku pozornost davame ho dopredu neviem este aku inu vychovu zvolit ma aj svoje hranice od malicka vie e ride trest ci uz zkaz telky alebo oblubenej hracky je na polovicu rom teda co sme sa docitali on niee zly chalan je citivy ale na druhej strane no neviem mrzima to velmi uz neviem co snim boli sme aj u psychologa ale chodili sme tam rok a nic uzastneho neurobil asi treba vsetko vydrzat a nezblaznit sa on vie ze sa nenarodil nam z bruska ale zo srdiecka ale viac sa nepytal a psychac povedl ze treba odpovedat otial ky sa pyta ze zbytocne nezatazovat

katrin21
14. júl 2015

@majka2 zo skusenosti známych viem, ze najlepsie je, ak dieta odmalicka vie, ze je adoptovane..
cim skor s tym zije, tym lepsie. Berie to normalne a k mame na pekny vztah.
uz okolo 3r sa moze dietatku povedať, ze sa sice maminke nenarodilo, lebo maminkine bruško babatenko nemohlo mať, a že ina mamina sa o babatenko nemohla postarať, tak si ho s laskou zobrali oni a je ich... nejakou takou formou, proste aby to bolo hlavne o tej laske.. rodic je ten, kto vychova...
8r chlapec uz je dost velky, to uz zacina aj prva puberta predcasna... bola by som opatrna...
neviem, ci by som mu to vôbec teraz hovorila, ak ste to nepovedali skor, tak potom by som asi pockala až po puberte..
ale casto sa stane, ze " dorbí ludia" vas predbehnu.. aj u nas na ulici sme mali 2 deti adoptovane, vsetci sme to vedeli, ze su adoptovane, ale oni sa to dozvedeli az neskor... "dobrí ludia" im to splechli. tak pred pubertou... 😝 nic moc..
Lepsie ked to vie dieta odmalicka, berie to ako normalnu vec tym padom a nema preco trucovať..

kiki68
14. júl 2015

radsej opatrne povedat,ale poradit sa so psychologom. Neni nic lepsie nez ked sa nejaky ujo,teta, mama spoluziaka a pod. prekecne. Alebo nejaky hnusny spoluziak mu to splechne do oci a kto vie ci aj niekto nesplechol a nie je taky ako drzy vdaka tomu. Ze a frustraciu. Mozno to bude potom cele lepsie a treba mu jasne vysvetlit preco bio rodicia nie su jeho rodicia. Tie decka nie su blbe, potrebuju pravdu. Cakat do 18tich je blbost, dovtedy by sa to urcite niekde prevalilo.

najjulinka
15. júl 2015

fuuuha.. 8rokov a nevie? možno aj tuší a preto vas skuša, či ho lubite.. .
jedna mala tak decko adoptovane a tiež mu to nejak nepovedali. .čo nechapem akože dovtedy ako sa s nim bavili a mlady dosť vystrajal. .raz bol chory.. mamka s nim furt doma... tak reku už mu to vyklopi... vyklopila a decko spokojnešie, kludnejšie.. .aj ked teda chudak, lebo v takom veku to ešte netušiť...

tamaratamaratamara
25. júl 2015

ahoj, ja mám adoptované dve detičky, prvé malo pol roka a druhé od narodenia. To, že sú adoptovaní vedia už z prvých rozprávok, ktoré som im rozprávala. Boli o nich. Tak skutočnosť, že sú adoptovaní prijímali tak ako rástli. Dnes majú už osem a tri roky, o adopcii a svojich bio rodičoch vedia úplne všetko čo ich s ohľadom na ich vek doteraz zaujímalo. A teda tých otázok bol viac než dosť. Všetky informácie o adopcii, o všetkom čo nás v živote stretlo plynú s časom ako deti vyrastajú a zatiaľ vĎaka bohu berú skutočnosť o tom že sú osvojený úplne bez problémov. Teda najmä to 8 ročné dieťa. Teda môj názor - povedať to čím skôr, tým lepšie. Držím palce

rachel36a
25. júl 2015

Trosku neskoro podla mna, my cakame na osvojenoie a urcite jej, lebo chceme dievcatko jej to povieme hned ako bude schopna pochopit co to znamena...tak to radia aj na priprave k osvojeniu

dadena1
10. sep 2015

Nuz,toto je dost tazka otazka.Psycholog odporuca cim skor dietatku nenutene,veku primerane povedat,ako sa narodilo zo srdiecka,atd....No my mame trosku opacnu skusenost.Ked uz ako tak si tuto informaciu zacalo dieta vo svojej hlavicke spracovavat,mali sme vela roboty s vysvetlovanim,ze sa nemusi bat,ze by ho niekto od nas zobral,pretoze bolo na nas velmi naviazane a balo sa,aby o nas neprislo..Casom to pochopilo,ale museli sme naozaj velmi vela vysvetlovat,stiskat,mojkat,ubezpecovat ho,ze k tomu nikdy nepride a ze je len nas a nasim aj navzdy zostane...Mne bolo velmi tazko,pretoze dieta si ma uzivat detstvo,hrat sa,byt lubene a nie sa trapit takymito vecami..Ale adopcia bola sucast nasho aj jeho zivota,tak snad bolo aj dobre mu to povedat tak skoro,aj ked to nase dieta to nejak horsie spracovavalo a malo obavy aby ho nikto od nas nevzal.Je pravda,ze nase deti sme trosku rozmaznavali,vela sa im venovali a uzivali si kazdej minuty s nimi...Na druhej strane nie je dobre to ani tajit,pretoze vzdy sa niekto najde,kto to adoptovanemu dietatku s radostou oznami..No a co sa tyka puberty,aj u nas to bolo divsie,ale vsetko to bolo pubertou a teraz mame dve skvele dospele deti,s ktorymi mame velmi dobry vztah.Adoptovat si dve deti bolo to najlepsie rozhodnutie,ake sme kedy urobili. 😉

zabudnuta
10. sep 2015

@majka2 psychológovia radia povedať to. Čo najskôr a primerane veku..... Ja keď som sa bola radiť že ,, len,, otec dieťaťa je iny a dcera ma 6 rokov pozerala na mna preco som jej to uz daaaaavno nepovedala. Tiez je papula ale tuto info zobrala ako nic. Strasne som sa bala a ona iba. Ty si aj tak moj ocko 🙂 pytala sa na,, druheho,, obcas ju nieco napadne ale neriesi. Naopak kamarat sa dozvedel ako dospelý ze je adoptovany nahodou od susedov a nedopadlo to dobre.... Ja by som to asi povedala skor

ckatka
16. sep 2015

vraj to ma dieta vediet odmalicka,... akomahle sa zacne pytat na to ako prichadzaju deti na svet, tak vysvetlit - a povedat ze existuju dva sposoby
1. narodi sa mamicke z bruska
2. niekedy mamicka v brusku babatko mat nemoze, tak sa narodi v brusku inej tety a pride k mamicke neskor
Proste aby vedeli na 100% ze veci su tak ako maju byt a ze byt "adoptovany" neznamena horsi. Dokonca niektore adoptovane deti (dnesni dospelaci) tvrdia, ze oni sa tym chvalili ako decka.... chapete, ze zahlasil spoluziakom - vy ste sa vasim rodicom narodili, ale mna si vybrali 🙂 ja som super :D

mima89
16. sep 2015

vhodny vek je tak 3-5 rokov....

rybarmartin
4. feb 2020

A preco mu to treba hovorit ? Co ak mu s tym znicite cele detstvo ? Pozrite si film Zlom, je to sice film pre veriacich ,ale je natoceny podla skutocnej udalosti. Chlapca si zobrali ako 9 mesacneho a nedopadlo to dobre s tou uprimnostou...iba Boh to musel vyriesit 🙂

Cital som rozhovor s nejakou slovenskou moderatorkou, ktora sa to dozvedela ako dospela a rodicom potom dakovala, ze jej neznicili detstvo tou informaciou.

S manzelkou sme sa rozhodli, ze ju nebudeme (nasu dceru) tym zatazovat.
Mame ju uplne od narodenia, dal by som zivot za nu, nevymenil by som ju za nic na svete a uz vobec nie za bioloke deti ! My sme nechodili po ziadnych umelych oplodneniach...my sme si takuto rodinu naplanovali 🙂

A ked sa to raz dozvie, s tym ratam, tak vybalim tolko argumentov...ze az az az...vsak dnesnej sialenej dobe klasicke rodiny vymieraju....kazde druhe manzelstvo je rozpadnute....deti si prehadzuju rodicia ako horuci zemiak....biologicki rodicia ziju s uplne inymi partnermi, ktori to mnohi jasne davaju najavo, ze nemaju zaujem o tie deti...a ako pedagog moc dobre viem, ako to funguje v takych rodinach...

Len si to dobre zvazte, je to samozrejme na vas🙂
Su ludia, ktori odisli za pracou do velkych miest alebo zahranicia....v takom pripade by som ani neuvazoval detom povedat, ze je osvojene...

rachel36a
4. feb 2020

@rybarmartin ja zas poznam rodiny kde tk detom nepovedali v detstve....dozvedeli sa to v dospelosti.. cele zle...v jednej rodine kde mali surodencov to dopadlo tak ze sa s nimi deti uz vobec nekontaktuju

rybarmartin
4. feb 2020

@rachel36a ako to mozete vediet, keby to povedali detom v detstve, zeby to dopadlo dobre ? Takto mali deti aspon detstvo.

rachel36a
4. feb 2020

@rybarmartin nemozem, a ani vy nemozete hovorit ze tie deti ktorym to povedia tak ani jedno detstvo nema....rodina o ktorej pisem prisla o deti prave preto.. velmi sa nahnevali ze im to cely zivot tajili a teraz uz niekolko rokov svojich adopt rodicov ignoruju, nepozvali ich ani na vlastne svadby, neukazali im vnucata...

rybarmartin
4. feb 2020

@rachel36a tajili im to preto, ze ich chranili...
Odisli od rodicov urcite kvoli inym faktorom...a zial to sa stava aj u biologickej rodiny ...ale aj medzi surodencami...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre