Adopcia rómskeho dieťatka - reakcie okolia a rodiny

12. jan 2022

Adoptoval si niekto z vás rómske dieťa? Aké boli reakcie okolia a rodiny?

nikpa
12. jan 2022

Keby som sa rozhodla adoptovať si rómske alebo iné dieťa bolo by mi absolútne jedno čo kto hovorí. Ale keď ťa zaujíma takáto otázka asi sama/sám s tým nie si vysporiadaný. Nie v zlom to myslím, to je len môj názor.

sandyan
12. jan 2022

Absolutne by ma nezaujimal nazor rodiny,alebo okolia. Bolo by to moje rozhodnutie, a nikoho do toho nic. Kazde dietatko je uzasne, ci romske alebo biele na tom nezalezi

cairka
12. jan 2022

Treba sa obrniť a dať jednoznačne najavo, že si za svojim rozhodnutím, neskôr za svojim dieťaťom, plne stojíš. Blízka rodina vedela, že bude rómske, tak po príchode dieťaťa už neriešil nik nejak tak, že by som si pamätala. Tí ostatní občas prekvapili, ale aspoň bola možnosť upratať si medzi známymi. Asi najlepšie reakcia bola pri nakuknutí do kočíka : "A to biele nemali????" 😲😂😂😂

autor
12. jan 2022

Mne by bolo tiež jedno, že čo si myslí okolie, iba priateľ má blbé poznámky...

buffinko
12. jan 2022

u nas - blizka rodina adoptovala pred 12rokmi romske dievcatko. reakcie kvoli etniku neboli v rodine ziadne, neriesilo sa. co povie okolie by ti mohlo byt jedno, s priatelom by ste mali byt ale na rovnakej vlne, on bude predsa "otcom".

viellik
12. jan 2022

No tak okolie a rodina je ine ako priatel, ktory bude zastavat rolu otca. S nim je najdolezitejsie, aby ste boli proste za jedno

autor
12. jan 2022

On vraví, že rómske deti sú problémovejšie, ako tie biele a ďalšie veci... Popritom ja som polorómka a pozná z mojej rodiny veľa ľudí Rómov s ktorými nemá problém, tak nechápem jeho reči...

tehotna40
12. jan 2022

Ano, rómske deti majú v sebe určitý temperament, ale podľa mňa 90 percent tvorí výchova. Ak s tým tvoj priateľ takto nieje v poriadku, nerobte to. Chceš aby s tým boli v pohode blízky a známi, ale pritom tvoja polovička nieje.

alenah31
12. jan 2022

kolega má a a na prvý šup dve🙂 boli v poradovníku 7 rokov, volali im z Čadce, že majú matku, ktorá čaká dvojičky a pár pred nimi odmietol - necítili sa hneď na dve takže či idú do toho - a išli. Keď mali chlapci asi 2,5 roka tak sa dozvedeli, že majú staršieho brata, ktorý je v pestúnskej rodine - a už majú aj jeho. Takže má doma aktuálne 7 ročné dvojky a ich 11 ročného brata. Ten starší je veľmi šikovný - chodí na školu pre nadané deti.

hefo
12. jan 2022

Vychovávať adoptované dieťa je podľa mňa (obvykle!) náročnejšie než vlastné a pri rómskom ešte dvakrát tak náročné.

Dôležitou témou je identita dieťaťa, tu je k tomu pekná a podrobná publikácia od psychológa, kde sa priamo aj rómske deti spomínajú: http://www.klimes.us/mojeprace/identita.pdf

mirkava
12. jan 2022

Vieš no Rómovia majú v génoch nejaké to predurčené správanie, ale dôležitá je výchova a láska. Ak ho budeš milovať a vychovávať s láskou tak cele okolie ti môže byť "ukradnute". Obdivujem ta a držím palce.

acrobaleno
12. jan 2022

Pri adoptívnom dieťati nikdy nevieš do čoho ideš. Teda hlavne z genetického hľadiska. A áno je pravda, že rómske deti sú náchylnejšie na tieto veci, hlavne z mentálneho aspektu. Ale ja si myslím, že je to hlavne výchovou. Keď vyrastá v slumoch, tak jasne že skončí ako socka. Len tam je problém potom s identitou a s vyrovnaním sa s tým.

margaretka111
12. jan 2022

No pokiaľ má už priateľ s tým nejaké "ťažkosti" sa vyrovnať, tak by ste do toho nemali ísť. Dieťa je predsa na celý život a ono bude cítiť, či je alebo nie je milované. Ale ak je to len priateľ, tak nemyslím, že je adopcia na SK povolená párom, ktoré nie sú manželmi.
A áno, poznám jednu rodinku, ktorá má dieťatko rómskeho pôvodu. Myslím, že rodina ho prijala veľmi dobre, veď konečne sú šťastní. A okolie, jasné, že budú blbé poznámky, ale to sa nikdy človek "hlupákom" nevyhne. Či je dieťatko rómskeho pôvodu, či je ryšavé, pehate, jednoducho ľudia si nájdu čokoľvek, vtedy ich treba uzemniť a vyradiť zo svojho života. Je to váš život a to že dáte "cudziemu" dieťatku príležitosť na krásny život tak za to by vás mali ostatní obdivovať a nie sa "posmievať". A ja tiež poznám Rómov, ktorí sú na vyššej úrovni, než nerómovia. Takže farba pleti absolútne nerozhoduje.

mia781312
12. jan 2022

Manželský pár sudcovia adoptovali si rómske dievčatko zo začiatku bolo všetko skvelé keď kus vyrástla krv sa nezaprela boli z nej zúfalí utekala im atď aj keď jej dávali výchovu všetko

nikpa
12. jan 2022

@mia781312 ono sa aj v knihách píše, že existuje tzv ,,volanie krvy,, ale nemusí sa to vždy prejaviť.

timih
12. jan 2022

Ahoj, my mame vlastneho syna a po zial smutnom tehotenstve, sme sa rozhodli pre adopciu, sme dali sancu aj poloetniku.po necelych 2r sa nam ozvali z druhej strany Slovenska,ze maju chlapceka18mes.,roma, na fotkach ,videach nas zaujal,aj sme vycestovali na interakcie, prebehli velmi dobre, ale nakoniec sme to odmietli....viem vela z Vas si povie ci nam sibe atd, ale ja som mala strach , som velmi citlivy typ cloveka, a cely cas som aj nevedomky mala strach, ci som dost silna celit predsudkom a utokom na jeho osobku, ktorym sa urcite nevyhneme, s vlastnym som zazila sikanu a zle som to znasala , a citim doteraz,ze by som nato bebola dost silna povaha, je mi to na jednej strane luto,chlapcek bol neuveritelne sikovny a mily, mozno aj nasa posledna sanca.....tiez som si na pripravach vravela ze to dam atd, aj si poznacili ze poloetnikum s menej vyraznymi crtami, tu to bolo velmi viditelne a dokonca vl.rodina,teda cast dala ultimatum my alebo ten maly, ako viem,ze vztahy v rodine sa uz nezlepsia, ale ked uz v rodine sa ukazuju take extremne predsudjy,urcite sa objavia aj v okoli postupne, a viem ze nie som taka pevna a silna povaha zby som to ustala, navonok hej ale vnutorne by som sa zozierala......asi si hlavne v sebe musis usporiadat na co sa citis a naco nie a hlavne ci to citite obidvaja rovnako, lebo ked jeden z partnerov sa na to neciti, tak aj ked ho bude lubit ale bude celmi trpiet keby doslo k predsudkom

lucia456
12. jan 2022

Stačí sa len zamyslieť nad tým, či niekto normálny dá dieťa na adopciu.
Na adopciu sa dostanú nechcené deti, deti rodičov alkoholikov, narkomanov a psychicky labilných rodičov. A pri rómskych deťoch je to ešte horšei, presne ako bolo spomínané výššie - ,,volanie krvy". Tu nepomôže ani výchova, či príkladné prostredie. Majú to v sebe. Poznám tri rodiny, ktoré si adoptovali dieťa rómskeho pôvodu a všetci majú len negatívne skúsenosti. Nie len pridružené choroby vplyvom zlej výživy počas tehotenstva, ale v období puberty sa objavilo záškoláctvo, kradnutie, uteky k svojim príbuzným, skoré tehotenstvo. Za mňa nikdy v živote. Ked si predstavím , ako potom tieto rodiny trpeli, račej by som zostala bez detí.

kacena4
12. jan 2022

nie je pravda ze je narocnejsie romske. len temperamentnejsie biele su narocnejsie nakolko pochadzaju id narkomaniek a podobnych .... romske je tazsie adoptovat nakolko romovia su viac rodinne zalozeny jedine ze by sa ho vzdali. apropo dnes je velmi malo cisto ro skych deti skor su 1/2romske nie tak tmave - osobna skusenost z detskeho domova kde som pracovala

any_soj
12. jan 2022

Rómske problemovejsie...? S tým nesúhlasím, veľa veci je o výchove. Často sa rodičia aj na vlastné dieťa pýtajú zhrozená, že po kom to to dieťa má :D nejakú vlastnosť, správanie... S čím by mal ale priateľ rátať je, že celkovo osvojené deti môžu byť problemovejsie. Na základe toho, čo zažili/nezažili. Nie je to katastrofa, len s tým treba rátať 🙂 My sme mali v žiadosti, že na etniku a zdravotnom stave nezáleží, aj vyslovene spomenutý DS sme tam mali, manžel sa smial, že ak by bolo po mojom, ideál by bolo Rómske dievčatko s Downovym syndrómom. A vlastne mal asi pravdu 🙂 Ale teda ponúkli nám poloromskeho chlapca, zdravého len so zlou rodinnou anamnézou. Rodina úplne ok, etnikum nikto nerieši. Každopádne, keď nie ste zosobášení, môžeš si adoptovať len samostatne, nie spolu. A to je problém, na adopciu uprednostňujú vždy páry, aby malo dieťa kompletnú rodinu. Iba ak by si mala veľmi široké kritériá (povedzme aj staršie, nie úplne zdravé dieťa či surodenecku skupinu). Iné to je pri pestúnskej starostlivosti, tam kľudne aj ako samoziadatelka (keďže je riziko, že bude treba byť v kontakte s rodičmi dieťaťa, je na to menej žiadateľov).

natalia38
12. jan 2022

@mia781312 aj ja poznam presne tento pripad

janetinka27
13. jan 2022

ak mas vacsi zaujem o tuto temu, je tu vo fore prispevok a velkym mnozstvom odpovedi "adopcia - aka bola vasa cesta k dietatku" a su na koniku aj skupinky, kde sa mozes pridat.
pred adopciou musis absolvovat pripravu s psychologickou z uradu, kde podas ziadost o adopciu, pripadne v niektorej organizacii (napr. v oz navrat). dieta musi ist do prostredia, kde ho cakaju istoty. cize musis byt pripravena ho prijat bez vyhrad. ak tvoj frajer nechce, tak to bude mozno znamenat vas rozchod. mysli najma na to dieta,ktore stratilo vlastnu rodinu. lebo toto dieta naozaj potrebuje byt prijate a milovane a bude zrejme prekonavar jedneho dna traumu, ked si zacne uvedomovat, ze bolo odmietnute vlastnymi rodicmi.

veronvanoch
15. jún 2023

Ahojte, neziskovka EDUMA a jej podcast Mozaika sa venuje téme prijatia rómskeho dieťaťka: https://open.spotify.com/show/6o2OFdfhETfMyN18l...

veronvanoch
15. jún 2023

Tiež existuje program a web Dobrovoľní poradcovia, ktoré podporujú pozitívne prijatie vlastnej rómskej identity detí v náhradnej rodine alebo aj inštitúcii: http://dobrovolniporadcovia.sk/

Aj na FB je skupina Dobrovoľní poradcovia pre náhradné rodiny s rómskymi deťmi: https://www.facebook.com/groups/1102942456887361/

Ak máte nejaké otázky, ktoré vás v súvislosti s touto témou zaujímajú, dajte nám vedieť na info@eduma.sk a môžeme pripraviť ďalší rozhovor k tejto téme 🙂

Dúfam, že Vám tieto informácie budú nápomocné, pekný deň 🙂

any_soj
16. jún 2023

@veronvanoch wow! Super

ahhola
16. jún 2023

Ja poznám také rodiny, do puberty dobre, potom sa ozvalo volanie divočiny a decka skončili pri svojich s ich spôsobom života. Zahalka, plodenie, parazitovanne. Bohužiaľ.

iwesska
16. jún 2023

@lucia456 Zaujimavy pohlad,ze nikto "normalny" neda dieta na adopciu. A tu,ked nejaka "nastka", alebo mamka cakajuca 3.,4. dieta povie,ze chce ist na potrat,lebo nezvladne vychovu,tak jej vacsina odporuci "porodit a odovzdat"...Cize vsetky su tym padom nenormalne? 🤔

iwesska
16. jún 2023

Ja mam kamosku s poloromom. Ma nejake poruchy spravania,ked bol mensi,bolo to horsie, teraz je v puberte a uz sa skludnil,je z neho standardny pubertak. By som povedala,ze moj "biely" je horsi😁 To,ze je Rom neznamena,ze bude zly. A tym duplom nechapem slova tvojho priatela, ked si poloromka a nikto by teda neriesil,ze je dieta tmavsie. To nie je ako ked dvaja modrooki blondaci si zoberu uplne tmave dietatko.

janetinka27
16. jún 2023

tak ono to clovek nerobi vzdy len pre seba. ano, tuzba mat dieta je velka, ale je to vlastne pomoc tomu dietatu, aby sa dostalo do slusnej rodiny, ktora po dietati tuzi. dostane sancu, mozno ju nedokaze nakoniec vyuzit, ale bude to vzdy pren lepsie, ako keby vyrastlo v domove alebo v osade

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre