Ahojte mamičky,
s partnerom spolu žijeme už 11 rokov a máme 5 ročnú dcérku. Radi by sme dcérke dopriali súrodenca a skompletizovali tak našu rodinu. Vo vnutri citim, že ešte nie sme celkom kompletní. Dúfam, že viete čo mám na mysli.
Keďže som však mala veľmi náročné tehotenstvo, do druhého už jednak ísť nechcem a jednak ani nemôžem. Vždy som to mala v sebe nastavené tak, že chcem dať lásku a domov dieťatku, ktorému toto nebolo dopriate.
Vec sa má ale tak, že "trpím" fyzickým hendikepom. Nie som ale odkázaná na pomoc iných. Som úplne sebestačná a môj hendikep ma v podstate v ničom neobmedzuje. Až na niektoré druhy športov. Partner je úplne zdravý.
Rada by som sa opýtala ako je to v prípade, ak má o adopciu záujem pár, kde je jeden z partnerov "klasifikovaný" ako hendikepovaný. Považuje sa to za nevýhodu, ktorá znižuje šance na adopciu dieťatka? Teda, že prednosť dostávajú predovšetkým "zdravé", bezdetné a zosobášené páry?
Sú medzi vami páry, kde je jeden z rodičov zdravotne znevýhodnený alebo páry, ktoré spolu žijú ako druh a družka a bolo im umožnené adoptovať si dieťatko?
Bol prístup zamestnancov UPSVaRu k ZŤP záujemcom o adopciu iný? Ako je to s adopciou v pripade druha a družky? Vopred ďakujem za vaše skúsenosti.
Tak ja začnem od konca, ako pár si nemôžete adoptovať, môže si adoptovať iba jeden z vás so súhlasom druhého. Čo sa týka ZTP, lekár dokladá potvrdenie, že ste schopní postarať sa. Nie je tam konkrétne, takže závisí od toho, aké postihnutie tam je
Ja by som nevidela problem v ZTP, ak budes mat potvrdenie od lekara, ze si schopna sa postarat o dieta. Skor bude problem to, ze nie ste zosobaseni, vtedy nemozete adoptovat spolu.
A vy ste manželia alebo tak ako píšeš "len" partneri?
@vulka nie, nie sme manželia ale partneri/druh a družka
@andrea_82 ak si dieťa má záujem osvojiť jednotlivec, na partnera ak s nejakým žije v jednej domácnosti, sa taktiež prihliada, nie?
Ahoj. Ztp ako opisujes nebude problém. Problém je, že si slobodná - na adopciu sa v niektorých krajoch čaká viac ako 5 rokov, ak chces malé dieťa, úplne zdravé a záleží ti na etniku. Uprednostňujú sa manželia, aby malo dieťa kompletnú rodinu. Ty budeš posudzovaná ako samoziadatelka. Samozrejme môžeš, len manželské páry budú mať prednosť. Totiž pointa je, že sa hľadá rodina pre dieťa, nie dieťa pre rodinu. Odporúčam zvážiť pestúnsku starostlivost, tam nie je problém ani pre samoziadatelov. Okrem toho je viac detí, v podstate drvivá väčšina detí v domovoch sú voľne na pestúnsku, nie na adopciu. Ak chces vedieť viac, kľudne napíš. Máme syna v pestúnskej. Aj keď my nie sme úplne ukážkovy príklad, lebo sme mali také kritériá, že nám s manželom hneď po zapísaní do zoznamu ponúkli 4 detí (dve do pestu a dve na adopciu).
Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.