Veľké priberanie na váhe počas tehotenstva - možná preeklampsia?

lrnka
1. nov 2019

Ahojte. Chcem sa spytat, ze ci niektora z vas pocas tehotenstva pribrala rapidne. Ja som v 29tt. a uz som pribrala 20kg. Zacala som pri 62kg.Prvykrat mi namerali zvyseny tlak 140/70 a aj modriny na jednej nohe sa mi objavili take fialove flaky skor. Len pri clenkoch a na jednej nohe. Moze to byt preeklampsia. Vraj mi budu tie flaky sledovat, ale uz vobec nejem sladke od stredy ako kekse. Len prirodny cukor. Stretla sa niektora z vas, ze naramne pribrala tak 20-25kg? Opuchy clenkov nemam. Alebo ci niektorej skor museli ukoncit tehotenstvo koli preklampsii? Vzdy mi merali tlak a brali moc koli bielkovinam ale teraz zabudli zo rat vzorku mocu. Vraj zvyseny pocet bielkovin v moci je priznak preeklampsie.

1katus1
2. nov 2019

Ja som pri prvom tehu pribrala 30kg. Len problémy s tlakom som mala cca od 15tt. Mne v 37tt museli ukončiť sekciou. Dcérka bola zle otočená a ja som mala preeklampsiu. Bielkoviny v moci a tlak 220/120 vôbec som neopuchala. Dávaj si pozor a kúp si magnerot ak ho ešte neberies. Pi veľa čistej vody alebo magneziovej minerálky hlavne oddychuj ja som spávala aj 15 hodín denne pri prvom to ide. Pri druhom sa už tak nevyspia 😁 Ale ak máš problémy s tlakom asi by ťa mal doktor niekde poslať. Mňa hneď poslali k internistke. Teraz mám už aj druhé 3 mesačného synčeka a preeklampsiu som mala tiež . Keď je pri jednom tak sa to vie opakovať aj pri ďalších tehu. Držím palce

galioska
2. nov 2019

@lrnka sestra 45 kilové žieňa 30 kíl pribrala, ani tehu cukrovka nič, proste pribrala toľko, hlavne nech si ty ok a bábo, váhu neries

ydnew
2. nov 2019

@lrnka moja normálna váha 60kg v 8 mes som mala rovných 100kil a potom som sa už nevazila 😆
Puchnut som puchla stále a závraty som mala pri každom rýchlejšom pohybe .
Modré fľaky sa aj mne robili bola som sledovaná na hematologii.Tlak som mala práveže nízky a normálne celé tehu v rámci možnosti až do konca

stanulienkat
2. nov 2019

Uprav si jedalnicek,mnoho zien si mysli,ze musia jest za dvoch. Vobec to nie je ani dobre,ani zdrave. To ti povie kazdy lekar. Preto ti moze ist hore tlak. Stravu sa zdravo a nevyjedaj hluposti. A co je to prirodny cukor v tvojom ponimani?

deti95060810
2. nov 2019

pri prvom tehu som pribrala cca 15 kg, ale mi veĺmi puchli nohy. V januári som nemohla pre opuchnuté nohy obuť ani čižmy....Mama mi povedala že som celá bola opuchnutá - ruky, nohy, tvár. pôrod bol v termíne, po pôrode všetko bolo Ok - vrátila som sa zas na 50 kg....
pri ďalšom tehu som zas veľmi puchla - najmä nohy a vtedy mi lekárka kázala držať diétu - vôbec jedlo nesoliť...chlieb som si piekla bez soli - moc nechutil, ale váha išla dole a aj nohy mi krááásne odpuchli....za celé tehu som pribrala 11 kg....
Pri ďalších tehu mi už vôbec nohy nepuchli...
váha ti rastie aj z toho, že jedávaš sladkosti...

mogaa
2. nov 2019

@lrnka vôbec sa nedrž na váhu....je normálne ak žena priberie 10kg a rovnako normálne ak priberie 30kg.....ide o to, že vplyvom hormónov môžeš byť zavodnená, to máva veľa žien, priberie 20-30kg a po pôrode jej z nich ostane 5-6kg ostatné bolo dieťa, placenta a voda......skôr ako na množstvo si daj pozor aby si jedla prevažne zdravé veci, obmedziť sladkosti a podobne....

natalala
2. nov 2019

Ja som 27+3tt a pribrala som 3,5kg...uprimne si neviem predstavit mat +20, preto sa snazim mat pohyb (3x do tyzdna chodim na tehotenske cvicenie+prechadzky) a sladke si obcas dam vacsinou na ranajky nejaky kolac ale inac sa snazim nejest hluposti. Mozno to mas hormonalne ale ako tu baba pisala tak mozes byt aj zavodnena velmi tak skus naozaj obmedzit tu sol. Cim viac zena priberie v tehotenstve tym viac problemov jej to moze priniest bohuzial :( ale drzim ti palce nech to uz velmi nejde hore a ste aj ty aj babo zdravi. Najdolezitejsie je co ti povie doktor ak sa mu zda ze si pribrala vela tak by ti mohol navrhnut co upravit napr v strave a tak 🤷🏼‍♀️

mogaa
2. nov 2019

@lrnka ono sama vieš ako a čo ješ....ak ješ 5x denne a prevažne porcie ako pred tehotenstvom - tak to naozaj nerieš.......napolitánka, zákusky či iné dobrotky sú ok ak sú 1-2x do týždňa ale nie na dennej báze.....vysmažený syr, slaninka alebo rezeň je ok ak je raz za čas ale nie každý týždeň...pokiaľ ješ normálne prevažne zdravo tak naozaj váhu nerieš......ak ješ ale blbosti tak tie obmedz a snaž sa jesť prevažne zdravo

stanulienkat
2. nov 2019

@mogaa Odvazim sa oponovat. Nie je normalne ani v poriadku pribrat 30 kil.

zuzudrnda
3. nov 2019

Zial pribrala som 34kg. Pohybu som mala dost. Do konca som pracovala fyzicky. Mam vsak hypofunkciu stitnej. Zeby suvis? Ine problemy som nemala. Tehu ukazkove. Az po 1.5r vaha ako predtym,ale brusko ostalo. Lekarka v nemocnici ma zvozila,moja DR.nie. ono je to asi trosku genetika. Ako pribrala Vasa maminka v tehu?

mogaa
3. nov 2019

@stanulienkat jasne že tých 30 a viac kg je veľa....ale vplyvom hormónov pracuje každé telo inak a nedá sa povedať čo ešte je a čo už nie je normálne.....kamarátku na každej jednej poradni gynekológ zvozil že veľa priberá, bola silnejšia už predtým, nie tlstá ale pevnejšia....pribrala cca 20-25kg(presne neviem, ale 3 týždne po pôrode mala -5kg oproti predpôrodnej váhe...sestra pribrala 17kg a po pôrode jej ostali 4kg naviac - bábo cca3kg, niečo placenta a ostatné voda....ale to už každá mamička musí vedieť či vyjedá blbosti alebo je veľa, ale ak je normálne a má pohyb tak tam by som kilá neriešila....a rolu tam zohráva aj vek...

lrnka
autor
4. nov 2019

@mogaa sak toto ze sa neprejedema a jem zdravo. A sladkosti ci kekse nemam kazdy den. Vaha vyskocila po 27tt.

mogaa
4. nov 2019

@lrnka tak to nerieš....dávaj si viac pozor - vyvážená strava 5x denne - desiata a olovrant daj ovocie alebo len jogurt,,,ono aj zo zdravej stravy sa dá pribrať ak je jej veľa alebo je kalorická , ale v tvojom prípade si myslím že ide o vodu....obmedz sladkosti a blbosti na minimum a pridaj pohyb - v rámci možností dlhšie prechádzky...a hlavne a z toho nestresuj , teraz určite nie je čas na nejakú diétu...skôr sa zamysli čo ješ inak ako pred tehotenstvom - sú to väčšie množstvá, iná strava (kalorickejšia) alebo ješ viac blbostí? ak je problém v niečom z uvedeného - vieš to riešiť....ak sú to ale hormóny a voda tak s tým nič neurobíš...

mogaa
4. nov 2019

@lrnka pozrela som ti profil, myslím si že to môže byť už aj vek, vekom sa metabolizmus spomaluje - do toho ešte tehotenstvo, hormóny ...kludne si o málinko zníž porcie a sladkosti uplne vyraď.....Aj po pôrode to už pôjde ťažšie dole ako nejakej 20-tke, takže žiadne dojedanie po batolati a po šesťstonedelí začni cvičiť niečo ľahšieho napr,z fitshakera len joga alebo pilates - tie sú tam také fajn(nie veľmi náročné) alebo potroške Ewu Chodakowsku.....bábo potrebuje zdravú vitálnu maminu....a užívaj si tehulkovanie😉😉😉

lrnka
autor
4. nov 2019

@mogaa pohybu mam dost. Praveze som moc aktivna odkedy som tehotna tak som este nemala vylozene nohy. A je pravda, ze asi to bude sladkym jedlom nie ze by som sa s nim prejedala to nie len kysle vobec nemusim a bude to aj tym ze som asi aj moc orechov a pistacik jedla pred spanim a gulicky do mlieka a vianocky s kakaom. Jedna tu pisala ze mozem mat nadbytok vody v tele. Od stredy vobec som nic nezjedla sladke len prirodny cukor mrkva banany ako umely

lrnka
autor
4. nov 2019

@mogaa nie vek mam tam zly mam 26r

lrnka
autor
4. nov 2019

@mogaa
@zuzudrnda pri mne pribrala tak 16kg prve jej tehotenstvo a brat 20kg a to sa narodil predcasne

mogaa
4. nov 2019

@lrnka umelý cukor? to hádam nie, veď to je ešte väčšie svinstvo ako biely cukor....obmedz to sladké...vianočka kalorická bomba, rovnako orechy(tiež s nimi opatrne max. pár kúskov denne, tie guličky do mlieka to je samý cukor, kakavko, mlieko - tiež nepotrebuješ denne....ja som písala o tej vode, ale u teba to vyzerá na to sladké🙂 ak chceš sladké raňajky - urob si ovsennú kašu s ovocím(vločky zaleješ vrelou vodou)a pridáš ovocie, prípadne môžeš trochu dosladiť medom....pred spaním už nejedz žiadne blbosti, pribináčika a podobné blbosti detto nepotrebuješ - je to plné cukru a tukov....mlieko len polotučné, miesto pribináčika si daj jogurt...ak sa bojíš že budeš mať málo vápnika - tak ryby(napr.sardinky), mak....ak budeš mať chuť na sladké daj si jablko, mandarínku, pomaranč, kúsok hrozna, kivi.....do tej kaše z ovsenných vločiek sú výborné mrazené čučoriedky a môžeš tam prihodiť aj 3-4orechy....nemusíš vločky zalievať mliekom, zalej vrelou vodou....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre