Trvalý pobyt vo Viedni a prechodný na Slovensku

natalie1996
3. aug 2017

Dobrý večer, chcela by som sa spýtať keď som si spravila adresu vo Viedni a to trvalú adresu tak potom mám ísť niekam na Slovensko zrušiť si trvalý pobyt a spraviť si tu len prechodnú adresu? Vopred veľmi pekne ďakujem 🙂

daninka2
3. aug 2017

Zalezi na tom ci uz mas pracu byt poistenie atd a ostavas tu na trvalo. Hauptwohnsitz nieje to iste ako trvaly ten dostanes len po 5 rokoch ak si ho vyziadas. Na tvojom mieste by som si zatial slovensku adresu nechala, casom ked budes mat zazemie mozes sa rozhodnut ci zrusit alebo nie. Tym padom musis odovzdat OP a ostane ti len pas

natalie1996
autor
3. aug 2017

@daninka2 totišto ja som otehotnela a ja budem tam bývať s priateľom, ktorí mi vo Viedni spravil adresu a poistenie si práve teraz vybavujem. Ja si chcem nechať Slovenskú adresu ja len že či neni problem mať dve adresy. Pretože ja som tu na Slove sku nikde nebola že mám aj v Rakúsku adresu

daninka2
3. aug 2017

@natalie1996 ked ta priatel pripoisti na seba (je to mozne bez svatby?) Musis si vypytat z rakuskej poustovni potvrdenie myslim e116 a to zaslat slovenskej poistovni ze si poistena v inej krajine. Adresu nemusis nahlasovat ja som 4 roky mala obidve nikdy mi nikde nerobili problem koli tomu. Len sa "odhlas" z poistovni aby ti nerastol dlh.

natalie1996
autor
3. aug 2017

@daninka2 no a to je problem že ja musím teraz tušim 8 mesiacov platiť za poistenie a potom sa môžem až pripoistiť k nemu. Zajtra musím ísť do poistovne pretože v Rakúsku chcú papier o začatí a ukončení poistenia

natalie1996
autor
3. aug 2017

@daninka2 a neviete prosím Vás nahodou ako to je s materskou? Na materskú by som ešte mala mať nárok tu pretože mám odpracované dni ale potom už rodičovskú nemôžem dostávať kedže to budem v Rakúsku to potom ako??

daninka2
3. aug 2017

Tu je vela moznosti ako dalej, dolezite je aby priatel pracoval normalne potom uz v ramci spajania rodin vybavis vsetko. Neviem presne ako je to s materskou, hovori sa ze by ti slovensko malo vyplacat a rakuska strana zase doplacat potom rozdiel do minimalky ale tu si ista niesom. Urcite by si ale dostavala nieco ako rodicovsky, treba si ist za svojim a nenechat sa odbiit, poznam babu co sem prisla s 2 detmi a s muzom ktory mal len svk vizum pracovat nemohol a za 2-3 mesiace vybavila vsetko, pridavky na obe deti a aj rodicovsky. Plus muzovi pracovne povolenie..

natalie1996
autor
3. aug 2017

Priateľ pracuje v Rakúsku aj tam ma trvalý pobyt to len ja som nemala tam adresu a poistenie viem že tam budem dostávať za malú peniaze to mi hovoril na Slovensku čo som sa i formovala nezaleží kďe mam trvalý pobyt len skôr sa bojim tej rodičovskej. Teraz ešte chodím sem k lekarovi na kontrolu kým nemám poistenie v Rakúsku a on mi vypíše papiere na materskú a jemu mám povedať ktorú adresu?
@daninka2

daninka2
3. aug 2017

Len cisto adresa neznamena ziadnu zmenu takze zatial slovensku

natalie1996
autor
3. aug 2017

A s tou rodičovskou ako na Slovensku mám spraviť veď ja by som nemala mať nárok kedže budem dostávať v Rakúsku

emi16
4. aug 2017

Ked som ja brala rodicovsky na dieta musela som sa zdrziavat na Slovensku na adrese TP a aj dieta muselo mat TP na Slovensku
Patrila som na UPSVaR po EU
Kde som kazde 3 mesiace musela dokladovat, ze sme na SVK
Navstevy lekarov, detske kruzky, vyber z bankomatu.
Kazde 3 mesiace som musela vypisovat cestne prehlasene o pobyte a praci mojho partnera
A odstat si radu na UPSVaR
Mozno sa tam nieco zmenilo, ale este v jan.to tak ficalo
Po schvaleni rodicovskeho prispevku na SVK mozes poziadat Rak. urady o dorovnanie k ich vyske
Zdravotne poistena mozes byt len v jendom clenskpm state EU
Dieta moze mat do 15 rokov dvojite obcianstvo podla zakona SVK, potom sa musi rozhodnut kt.si ponecha
Drahy robil v UK
Ja som sa vratila s malou z UK

evakalna
4. aug 2017

Ponechaj si trvalý pobyt na Slovensku. V Rakúsku máš pravdepodobne "iba" hlavný pobyt a vtedy môžeš mať trvalý pobyt na Slovensku. Je to v poriadku.

natalie1996
autor
4. aug 2017

@evakalna ďakujem moc

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre