Môžem vysávať, keď mi hrozí predčasný pôrod?

hviezdickka
5. máj 2016

Ahojte, dievcata. Bola som vcera u doktorky a vravela mi, ze nemam vela chodit a byt akcna, pretoze sa mi malicky narodi skor. Vravela tiez, ze malicky mi dole velmi tlaci. Beriem vsak magnezium a necitim ziadnu bolest nikde ani v nohach, ani nohy nemam opuchnute. Doktorka vsak nehovorila, zeby som sa otvarala. Otazka na vas. Mozem napr. vysavat a umyvat dlazky? Mohla by som si vyvolat tymito cinnostami skorsi porod? Mozem ist na hodinovu prechadzku? Vobec ma nenapadlo sa to doktorky v tej chvili opytat. Dakujem.

jarmillka
5. máj 2016

aj mne to hovorili od 34 tt a nakoniec mi museli porod v 42 tt vyvolavat 🙂 ked sa neotvaraš, neviem ako si može byt tak ista.. V každom prípade by som na tvojom mieste veeeelmi využila túto vec a vysavanie a umyvanie podlah a podobných vecí by som s radostou prenechala manželovi 😀 oddychuj kolko sa dá, na prechadzky chodievaj tolko, nakolko sa cítiš.. ale zase tiež neprehanat... a na budúcej poradni sa jej opytaj na podrobnosti 🙂

petra3312
6. máj 2016

@hviezdickka zajtra si zavolaj k doktorke a spytaj sa. Upratovanie uz v takom vysokom stadiu moze byt namahave. S tymi prechadzkami by to mohlo byt este v pohode, pokial nezvolis nejake rychle tempo. Ale radsej sa riad tym, co Ti bolo povedane. Ked sa nenamahat, tak sa nenamahaj. Mne doktor povedal v 38.tyzdni, ze uz to mozem cakat kazdy den - bola som ale na 2-3 prsty otvorena, a na dalsi den mi praskla plodova voda. Tych par tyzdnov to uz vydrzis, vyuzi to este na posledny oddych 😉

sense
6. máj 2016

Ak ti povedala lekarka ze nemas vela chodit tak hodinovu prechadzkj vynechaj, mna pripravovali od 27tt ze to moze prist kedykolvek od 7 mes som mohla len sediet s vylozenymi nobami al lezat ...dopracovali sme sa k 37tt pravda je ze obcas som nieco doma urobila vysavala al tak ale mojou jedinou prechadzkou bolo tak 10mint

erickatt
6. máj 2016

Nie. Vysavanie urcite vynechaj. Moj dr. To zakazuje. A

babatienko27
6. máj 2016

Pocuvnii ma !!!! Velke prosim 🙂)) tvoje dietatko je v 36tt krasne vyvinute tlaci preto lebo ma cez 3kg a to je uplne normalne moj nazor mala by si sa otvarat zacat ano.v 36tt som sa prechadzala vysavala upratala pises ze nemas bolesti ani opuchy zdrava zena tes sa ak vladzes rob vsetko co si robila 9 mesiacov a budes sa p hadam omaly otvarat co je prirodzene lebo babatko sa moze kedykolvek uz narodit 🙂) ja som v 9 med vsetko porobila otvorena na 7 prstov a voda mi stale nepraskla az v nemocnici ....brusko ti bude klesat a maly bude stale nizsie a niezdie v 6- 7 mes by som ti povedala lez a oddychuj teraz smelo do toho prirodzeny je skvely cisar byva nutny a anasteza bolesti ptebudzanie no pri nutnosti my zeny zvlademe vsetko ..poupratuj a vyloz nozky a uzi si spanok dobre radim 🙂)) vsetko bude dobre

hviezdickka
autor
6. máj 2016

dakujem vam dievcata 🙂

@jarmillka doktorka mi vzdy na poradni robi aj ultrazvuk zdola a tam si meria cez pocitac, ako daleko je malicky od "vychodu".. takze predpokladam, ze z toho udaju na to prisla.. no moj manzel velmi vela pracuje a ja nepracujem, a kedze som doma cely den, pride mi to fakt hardcore aby mi muz, ktory robi este po praci vysaval a umyval podlahy 😀 uvidim ako to bude

@petra3312 no tak to je super, ze mal doktor pravdu a uz si bola na porod pripravena, uz si ho ocakavala.. ja nan nie som pripravena, vravim si, ze je este cas.. takze kebyze zacnem rodit, dostanem asi sok 😀

@sense som rada, ze ste to dotiahli s babatkom az do 37 tt 😉

@erickatt tak to si ma velmi nepotesila.. ja musim vysavat kazdy druhy, maximalne treti den.. inak ma ide slak trafit z tej katastrofy co vidim na zemi 😀

@babatienko27 dakujem za rady 🙂 ja by som normalne aj vsetko porobila, co treba.. beriem to tak, ze babatko vie, kedy sa vypytat na svet a ked sa aj skor vypyta, malo dovod.. avsak mam 2 problemy..

chcem pouzivat latkove plienky.. jedny som uz objednala, no podla mna prisla katastrofa a nie plienky, tak som ich posielala spat a teraz chcem objednat ine, lenze su vypredane 😀 maju ich odstat v priebehu 3 tyzdnov..
a druhy problem je, ze potrebujem dat dokopy nejake papiere (vobec ma to skor nenapadlo -> IQ hojdaci konik 😀 )

takze kym nebudu plienky a papiere, musi ostat malicky v brusku.. teda, dufam, ze tam malicky ostane 😀

este raz vam dakujem! uvidime, ze ako to bude.. malicky je uz poslednych par dni velmi velmi aktivny, nie som na to zvyknuta, on je totiz vzdy kludny.. trosku sa pohybe, prevazne v noci.. no teraz sa hybe skoro stale.. neviem, co nacvicuje 😀

darina1952
6. máj 2016

@hviezdickka Ahoj, hroziaci predčasný pôrod je vážna diagnóza. V žiadnom prípade to nepodceňuj! Hlavne ak nie si hospitalizovaná a si doma treba dodržať prísny kľudový režim. magnézium v tabletách nie je žiadny zázrak - nedá sa porovnať jeho účinok oproti infúznemu podaniu. Nech ťa ani nenapadne doma upratovať - vysávať, zmývať dlážky, umývať okná, vešať záclony, drhnúť kúpeľňu a podobne - nemala by si ani vešať prádlo na šnúry vysoko zavesené, chodiť maximálne po byte. Kľudový režim znamená ležať čo najviac, žiadne posedávanie, sedenie v tureckom sede. Fakt len ležať, môžeš si dať pod panvu malý vankúš na zvýšenie polohy. Pozeraj telku, DVDčka, čítaj knihy, časopisy... ak ti to nevyhovuje doma, tak požiadaj lekárku o doporučenie hospitalizácie - poležíš si na rizikovom, dajú ti infuzky a tehu sa bude pekne vyvíjať.
Je od teba nanajvýš riskantné nedodržať pokyny lekárky počas tehotenstva a riskovať život dieťatka len pre tvoju neochotu. A manžel samozrejme musí pochopiť, že nastala zmena situácie a aj keď tehotenstvo nie je choroba, tvoj aktuálny stav si vyžaduje kľudový režim! Sama mám predčasniatko a ver, že by si nechcela zažiť predčasný pôrod.
Snáď to všetko dobre dopadne 🙂

jarmillka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
babatienko27
6. máj 2016

@darina1952 je v 9 mesiaci a neotvara sa

darina1952
6. máj 2016

@babatienko27 sorry, ale mne sa zobrazuje diskusia ako nová a v profile má autorka 35týždeň tehu

babatienko27
6. máj 2016

36.tyzden je je zacinajuci 9 mesiaci ved to moze byt aj zajtra 36 🙂) nevieme to na den autorka pise ze sa citi dobre a vobec sa neotvara prestan sa hybat ako bola zvyknuta 9 mesiacov by jej rozhodne neprispelo vlastne vtedy sa clovek najviac kontrolu aj ja som chcela mat v 9 mes vsetko pripravene

lumma
6. máj 2016

@hviezdickka ja som nemohla upratovať, vyslovene mi dr nakazal aby som len oddychovala a malá mi tiež veľmi tlačila hlavičkou na spodok.. takže radšej by som prenechala tieto činnosti na niekoho iného byť Tebou...

sense
6. máj 2016

@hviezdickka vdaka aj lekar bol rad....

jasminet
6. máj 2016

aby si este v 40tt nesplhala na okna aby si si porod vyvolala 😀 ak pomaly povysavas byt, myslim, ze nic vazne sa nestane - mas na to cely den, casu dost... 😉 ved sama citis kolko vladzes a co na to telo a brusko povedia 😉

sardinka335
6. máj 2016

V prvom rade ti nikto nepovedal, ze ti hrozí predčasny porod....to si si ty tak vysvetlila. Citujem : Ahojte, dievcata. Bola som vcera u doktorky a vravela mi, ze nemam vela chodit a byt akcna, pretoze sa mi malicky narodi skor. Dieťa sa za donosene povazuje od ukončeneho 36 týždna!!!! SI v 35!!!! Takze ked sa ti narodi v 37 tt tak je všetko v poriadku, robíš z komara somara....mozeš robit všetko, lebo o predčasnom porode nemoze byt ani reči, kedze sa ani neotvaraš....ano, mozeš vysavat, možeš umyvat, mozeš dýchat a mozeš ziť....nemáš sa prepínať a začať neviem velke celodenne upratovanie, ale bezné fungovanie ti nikto nezakazal. Fakt zeny...tehotenstvo nie je choroba. A ja osobne by som po ukončenom 36tt uz ani to magnezium nebrala - lebo to zastavuje kontrakcie, resp. porodu to nepomaha. To sa porad s doktorkou.

candii
6. máj 2016

Mne povela gynekolog ze sa nemam namat a ani okna umyvat .. taka sprostost .. nase prastarke este orali tehotne 😂 okienka som si pekne umyla. Samozrejme ak budes pocitovat pichanie zo spodu tak pokracovat nebudes. 🙂 netreba prehanat ved si uz skoro na konci ..

puklica13
6. máj 2016

@candii mas pravdu ze nase prastare mamy aj orali tehotne a casto aj na tom poli porodili..lebo nemali inu moznost...a umrtnost v takom pripade ci uz matky al.dietata bola niekolkonasobne vyssia nez teraz...casto sa z desiatich porodov az 5 koncilo smrtou novorodenca...takze tento argument by som prilis nevytahovala

candii
6. máj 2016

@puklica13 .. no ale ani ja by som tento argument velmi nevytohovala kedze je 21 storocie kde existuju nemocnice, sanitky a odborny lekari.. tym som chcela len poukazat na to ze tehotenstvo nie je choroba a fyzicka aktivita pokial nie je rizikova zakazana nie je 😉

puklica13
6. máj 2016

@candii iste..lenze autorke temy podla jej gynekologa ten predcasny porod hrozi..
@hviezdickka pozry ja mam 3 deti..prve dve uplne ok tehu..v termine...tretie tiez vsetko ok..v podstate som tiez nic extra nedostal la...bezna starostlivost o domacnost a dve deti..bolo teple leto tak vacsina casu na zahrade pri bazene nohy vylozene..nakupy obstaraval muz a suseda ked som poprosila...nalozot umyvacku..by v sit pradlopozametat..nic extra..fakt pohoda klidek tabacek..a napriek tomu som odrazu v 34 tyzdni porodila a to som bola 2dni predtym na poradni a vsetko bolo ok..a nasledky predcasneho porodu znasame doteraz...a mozes mat lek.starostlivost a odbornych lekarov akych chces len do momentu ked vidis svoje dieta v inkubatore...

candii
6. máj 2016

@puklica13 "doktorka vsak nehovorila ze by som sa otvarala" .. keby ze jej hrozi predcastny porod mala by skrateny krcok.. bola by otvorena a vedela by o tom. Aj mne lekar vravel aby som sa nenamahala aby sa maly nenarodil skor.. rizikova som nebola .. vysavat a zmyvat kludne moze v ramci svojich moznosti..

0ria0
6. máj 2016

Keďže píšeš, že doktorka nehovorila o tom, že by si sa otvárala tak myslím, že kľudne môžeš. Ale s mierou. Všetkého veľa škodí. Čiže nepreháňaj to.. nie, že sa teraz dáš do umývania okien a neviem čoho všetkého 🙂

anickaaa6aaa
6. máj 2016

Ja som mala napr zakáze vysavať a ine veci. bola som od 33tt do 36tt v nemocnici. krcok skratený a tež aj otvarať som sa začala..ale kým bolo všetko ok tak som všetko robila..len potom sa to nejako zvrtlo

maminkasisa
6. máj 2016

nemusi sa otvarat, ale moze mat napr. "makksie hrdlo" ja by som naozaj predcasny porod neriskovala koli nepovysavanemu bytu.... kazde tehotenstvo je ine, kazda zena je ina, lekarka nazanacila nejaky problem, tak jej preto kazala neprepinat, keby bolo vsetko OK, tak jej to nespomenie.... ja som ani nic necitila a tiez som sa otvarala..... a magnezium, to je nic..... baby, kolko sa teraz rodi predcasniatok, tych par dni v klude nie je nic oproti babatku, s ktorym sa budete trapit este dlho, aby ste ho vypiplali.... myslite na to..... ak mas rada poriadok a manzel nestiha, zavolaj si pani na upratovanie...... drzim palce, aby vsetko dobre dopadlo...

hradnapani
6. máj 2016

@hviezdickka kazdy jeden den, ktory ostane v tvojom brusku je nesmierne dolezity. neohrozovala by som ho vysavanim a ani narocnejsimi aktivitami. Kazdy jeden gram, ktory stihne nabrat sa pocita a bude pre neho dolezity po narodeni. Nepodcenuj to a neporovnavaj sa s muzom 😉 ty mas teraz dolezitejsiu ulohu - donosit vase dieta a porodit ho v termine, nie pred nim 😉 Ani nevies ako rychlo sa mozes pootvarat, doslova aj zo dna na den. Ze niektore prenasali, to tak nemusi byt aj u teba.

pribinak
6. máj 2016

@sardinka335 toto nie je celkom pravda, kazdy den je dolezity, je rozdiel ci sa narodí riadne v termíne, alebo o 3-4 tyzdne skor
Moze mat nižšiu pôrodnú váhu, slabý saci reflex, problem s dýchaním

@hviezdickka kašli na upratovanie, este sa naupratujes, ked dieta zacne lozit a vsetko ťahať a robit Zahradníka v kvetináčoch ci špinavou rucickou od popuceneho jedla značiť svoje teritórium
Vsak nech vysaje ci umyje dlážku muz, neumrie

pipilady
6. máj 2016

@sardinka335 moje dieťa sa narodilo v 37tt a malo problémy... typické pre dieťa narodené pred 38tt, takže nezľahčuj. Niektoré dieťa dýcha samo od 33tt, niektoré má problém aj v 38tt.... ináč by normálny termín pôrodu nebol okolo 40-41tt... ak by to už od 36tt bola taká malina 🙂

hradnapani
6. máj 2016

@pribinak presne tak. moj sa narodil o tri tyzdne skor, s nizkou vahou, takze silna zltacka a kazde jedno krmenie mame doslova vybojovane, lebo nechce sat. Ten 36. ukonceny tyzden este nie je spasonosny pre kazde dieta.

pipilady
6. máj 2016

@hradnapani môjmu dítku skákal cukor, takže infúzie, do toho neschopnosť udržať si telesnú teplotu - takže inkubátor, silná žĺtačka.... a to bol 37tt+0, čiže ukončený 37tt... a aj tak žiadna sláva.... a 2900g, ktoré klesli na 2600g....

sardinka335
6. máj 2016

@pipilady mne je hned jasne ze sem napišu mamičky čo mali deti ,,chrontave,, ano 2900 je malo...nevieme kolko ma jej dieta gramov, nevieme jej cervix skore, piše ze sa neotvara a nema ziadne tazkosti ani tvrdnutie brucha nespomina. Moje sa narodilo s hmotnostou 3260gr. normalna hmotnost, normalne zdrave dieta. v 37 plus 4dni. Ostatne 38 tt a bez problémov kazde nad 3 kila...kazde mimo termín aj 2 týždne - lekarov nepozname. Takze netreba tie matky hned strašiť hororovými scénármi.
Konkretne tejto mamičke ani nikto nepovedal, ze predčasne porodí ani ze jej to hrozí, to si uz ona vydedukovala, to by jej snad nariadila kludovy rezim. Kazdoapdne nejdem sa ja handrkovat lebo o predčasnom porode viem svoje - ak ma nastat tak nastane a nič mu nezabrani. Samozrejme tým nehovorím, ze ma ist vytepovat cely byt ako ja v 34tt..... 😀 😀 😀 😀 čo mi vážne uškodilo. Šetriť sa treba ale zase nerobit pomaly z umytia 2 tanierov drámu....lebo tak mi to pride. Len aby ešte neišla tie okna umyvat aby vobec rodiť začala.

pipilady
6. máj 2016

@sardinka335 no ešte že ty si to dieťa "chrontave" nemala 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre