Ako zvládate tehotenstvom popri trojročnom dieťatku?

lulistek
11. jan 2016

Ahojte som 27tt a chcela by som nejake navody ako zvladnut tehotenstvom aj s malou dcerou (2 roky a 9mesiacov). Nie som na pokraji sil ani zrutenia ani nic. Len uz citim ze nevladzem. Aj ta unava, aj nervozita.... Mala je super, obcas chyta nervy vzdoru co je normalne v jej veku, ale poslednu dobu ma dni kedy sa chce stale so mnou hrat, nevie sa volajako sama prehrat co predtym vedela. Neviem poriadne ani co jej vymyslet, zacinam mat problem sama so sebou, varenie, upratovanie, plus mi tvrdne obcas brucho, cize musim obcas spomalit. Posledny mesiac nevie ani na obed zaspat, teraz akurat posledne dni zaspinka len v kociku ale aj to uz okolo pol druhej. a kedze mne brucho tvrdne dost je to narocne sa prechadzat. Poradte mi nejake hry pri ktorych mozem sediet alebo nejaky vitamin ( beriem magnezium ) alebo nieco dakujem 🙂 viem ze mala moze byt takato aj kvoli tomu ze bude mat surodenca, pekne ju nato pripravujeme, ale aj teraz to obdobie trucovania, nechcem povolit, lebo ju chcem dobre vychovat . je to tazke. Moj priatel vecer ked pride z roboty sa jej venuje aj obcas moja mamina , raz za tyzden, max. dvakrat ju zoberie na prechadzku alebo na dve hodky ku nej, ale to je vsetko, musi byt dlho v praci. Dakujem za rady

guinevre
11. jan 2016

@lulistek Mozno by urobilo dobre aj tebe aj jej keby ste ju dali do skolky?

zuzub
11. jan 2016

ja mám menší vekový rozdiel ako ty, ale pamätám si na toto obdobie veľmi dobre,ale dá sa to zvládnuť... neviem aké máš s malou aktivity napr.kreslenie, stavanie lego, puzzle, strihanie-nalepovanie obrázkov, knižky nejaká pekná rozprávka a pod.určite aj ona cíti, že sa niečo deje,ale treba ju pripravovať na to, že nebude už len ona a bábätku sa budeš venovať oveľa viac.určite ju potom zapájaj do všetkých činností .kúpanie, prebalovanie a pod. a hlavne ju nenechváj doma pri sebe,ale daj ju do škôlky nech sa začlení medzi rovesníkov 😉 držím palce a neboj bude horšie to je len začiatok 😀

magic08
11. jan 2016

pamatam si, ako som nedavno bola ja v tvojej situacii. Malu do skolky, ja do roboty, po praci po nu do skolky, venovat sa, okupat, ulozit spat. A vacsinou na vsetko sama. V 32 tt som skoncila v nemocnici ☹ rozbehnuty porod, nastastie som to ustala na chvilku. Snazila som sa viac zamestnavat clenov sirokej rodiny. Nedalo sa mi okolo malej s tym velkym bruskom. Tiez si myslim, ze bud ti viac pomoze blizka, aj siroka rodina, alebo dat malu do skolky.

lulistek
autor
11. jan 2016

@magic08 no ved presne treba sa setrit uz len toho predcasneho porodu sa bojim

luciferkax
11. jan 2016

Ja mám medzi deťmi 2,5 ročný rozdiel, takže si na toto obdobie dobre pamätám. navyše, kedže prvé tehotenstvo skončilo rpedčasne, musela som sa šetriť a veľa ležať.. pomáhala mi mama aj manžel, manžel vysával a mamina či sestra mi brávali drobca na dlhšie prechádzky aspon raz do týždna. do škôlky som ho dávať ešte nechcela, bála som sa, aby sa necítil kvôli bábatku odstčený.. ale s prvorodeným som si počas môjho vylehovania veľa čítala, maľovala, kreslila,s tavala lego či puzzle :D :D

lexilaracroft
11. jan 2016

@lulistek ahoj moja mala ma 20 mesiacov a mna to este len caka termin mam v maji vtedy uz bude mat dcerka dva roky. Nakolko je samostatna starosti navise sa nebojim. Mam sice obavy ze bude babo budit alebo si ho pomili s hrackou. Ved uvidime

magic08
11. jan 2016

@lulistek nechcem strasit, no ja som nakoniec aj tak porodila skor o mesiac. S velkou pravdepodobnostou, prave kvoli tomu, ze som sa nesetrila. nedalo sa popri malom dietati. Neda sa ti viac zapajat ostatných clenov rodiny?

alenka7777
11. jan 2016

@lulistek ahoj.moja ma tiez 2 roky a 9 mesiacov a tiez cakame druhe v aprili.niekedy som plna energie,vtedy sa snazim porobit co najviac,niekedy som unavena,vtedy spomalim a hravame pexeso,cierneho petra,puzzle,lego,kreslime...vecer si pozrieme rozpravky.manzel sa venuje,kolko mozea ucim ju k samostatnosti.kym mamka vari,upratuje,...musi sa zahrat sama.obedny spanok musi byt,aj ked vymysla,lebo aj ja potrebujem na chvilu vypnut.od septembra ju davam do skolky,uvidime,ako si zvykne.prajem vela zdaru.

viera77
11. jan 2016

tak to druhe tehu bolo u mna narocnejsie len o to, ze som si cez den nemohla koli navalom unavy vobec pospat a v noci bol spanok jedna katastrofa, kedze malinka v brusku sa vzdy prave vtedy rozhladla byt hore a ukazkovo ma kopat.....starsiu dcerku doslova nase "zive striebro" som mala cele dni doma, kedze do skolky este nechodila (nastupila az teraz v septembri), poobede prestala uplne spat uz ako 12-mesacna, manzel klasika do podvecera v praci a nikdo okolo, kto by pomohol a trosku ma odbremenil a k tomu od 15tt silne tvrdnutia brucha, teda setrenie sa ako sa len dalo a vlastne domacnost aj tak vtedy nebola priorita, vela pomahal manzel po veceroch a hlavne cez vikendy...no, ale zvladla som to, aj ked sa da povedat, ze uz 1,5 roka som sa uz aj vratane tehotenstva nevyspala, ale som optimista - tie deticky fakt za to stoja, a hlavne nasa mladsia slecna je doslova vymodlena, takze som za nu aj napriek tej unave neskutocne vdacna....a inak, starsia dcerka je uz dost samostatna a vela pomaha a ked uz su dvaja surodenci, tak to akokeby ani neboli, su vecne spolu, krasne sa spolu hraju a ja som uz skor len do poctu 😀.....a ak uz nevies, ako dcerku zabavit, kedze ona naozaj citi, ze sa nieco deje a automaticky si vyzaduje tvoju pozornost ovela viac ako pred tehu, tak len chodte spolu von na prechadzku, mne toto velmi pomahalo, cerstvy vzduch ma vzdy super prebral...a vela sme chodili na navstevy za inymi detickami a mamickami, alebo do detskych centier, aj aby som nemyslela na unavu, teda vlastne zabavit aj seba 🙂

erienka
11. jan 2016

moja dcerka ma 2 roky 7 mesiacov a som v 29tt. Vyriesila som to tak, ze som ju dala doobeda do takeho detskeho klubu alebo co to je a tie 4 hodiny doma relaxujem (trochu poupratujem, nieco narychlo uvarim a zvysok venujem sebe) 🙂 Tiez uz nechce spavat a vyzaduje si sustavnu pozornost, takze ked idem o o dvanastej po nu, tak potom do tej osmej ficime...

siska53
11. jan 2016

@lulistek syn mal 2 roky,ked sa narodila mala... A od 20.m.mu zacal vzdor..tiez to bolo tazke... Mama bola ale od mojho 7.m.na dochodku,takze 2x do tyzdna chodila pomoct (dovtedy len poobede po praci alebo si vzala obcas pol dna dovolenky) a cez vikend zas varievala svokra vacsinou,takze som.mala aspon taku pomoc. Tiez mi tvrdlo brucho..akurat,ze moj drahy nemal tolko casu vecer ani cez vikend..
Brala som.magnezium..a maly uz vynechaval spanok tak raz-2x do tyzdna..
Maly bol a je temperamentny ,no rad cital a nejak sme to zvladli...
Tazsie to bolo,ked sa narodila mala,lebo mala koliky a vyse 3m. Velmi vela plakavala.

martinka6282
12. jan 2016

@lulistek ahoj, ja síce čakám len prvé dieťatko ale myslím, že je to taká prirodzená žiarlivosť. Dcérka si uvedomuje, že už nebude iba ona vaše malé zlatíčko. Mám malú neterku, s ktorou trávim pomerne dosť času a je to pri nej rovnaké. Predtým sme ju s manželom často brali na výlety, teraz jej už venujeme samozrejme menej času a ona to cíti. Vždy keď prídeme k nim nás obíma a vešia sa na nás, pýta sa k nám na prázdniny. Ak ťa veľmi vyčerpáva hranie sa s ňou neskúsila si niečo také ako pustiť si nejakú rozprávku a pritúliť sa k nej a spolu pozerať? Ja keď mám neterku doma a už nevládzem, tak toto vždy zaberie 🙂

lulistek
autor
12. jan 2016

@martinka6282 Ahoj samozrejme ze skusila. Len vies je nieco ine mat neterku na par hodin doma a dietatko kazdy den doma. Ja mam tiez neterku s ktorou som sa hravala, ale tu ide aj o ine veci, ja som jej rodic, ja sa jej venujem na 100%, ja ju chcem dobre vychovat, chcem aby sme mali co jest, aby sme mali ako tak upratane, chcem aby spinkala na obed, ked viem ze ak nespi tak o 17 tej je unavena a kopu dalsich veci. Skladame lego stale, kreslime si, pozerame rozpravky, staviame puzzle, len uz clovek to robi do zblbnutia a nevie co nove vymysliet a najhorsie ked vie ze sa ma setrit a najradsej by vypol ale nie je kedy.

danulicek
12. jan 2016

@lulistek ja som mala presne 2,5 rocny rozdiel a posledne mesiace to bolo fakt o hubu. ja mam sice chlapca, ale ked som fakt nevladala, tak som si lahla na gauc a on mal zo mna "cestu". miluje hranie s autami, tak behal po mne s autami 😀 ked mu bolo dlho, tak som s nim tie auta parkovala po leziacky na gauci. tak skus pripadne nieco, co ju naozaj bavi (napr. babiky) a preneste si to na gauc 🙂

zacali sme hravat pexeso, ale len tak, ze hlada pary zatial. tiez sa da pri tom sediet. pripadne sme citali casopisy, on sa tvaril velmi dolezito pri tom 😀 ale hlavne sedel chvilku 🙂 kupila som mu doktorsky set, tak sa hraval na lekara a pocuval mi brucho. dovolila som mu ho sem tam namastit niveou. to vsetko ho zabavilo a ja som si trochu oddychla 🙂 a tiez mi zacal strajkovat so spankom, tak som si lihala k nemu cez obed a spali sme obaja cez obedny spanok - pomohlo to aj mne 🙂 domace prace som robila, ked bolo viac energie. zial, nedalo sa vsetko na 100%, lebo tiez som chcela v prvom rade sa venovat synovi.

vitamin ti neporadim, ja som byvala brutalne unavena a v ine dni som zas ficala ako na red bulle.

martinka6282
12. jan 2016

@lulistek ja viem, že neter a vlastné dieťa nie je to isté, len ma napadlo, že ja pri nej oddychujem takto, tak som chcela pomôcť 🙂 ale páči sa mi tvoj prístup, že sa premahas a snazis sa venovať sa jej naplno, nie ako mamičky, ktoré deti nechávajú len tak rásť bez výchovy.....

lulistek
autor
12. jan 2016

@martinka6282 dakujem, ja chapem 🙂 nejako to nechcem nechat tak aby uz nebolo neskoro. vo vychove. a zase sa jej chcem venovat, lebo vidim ake su ine deti ktorym sa rodicia nevenuju. Ale asi treba najst zlatu strednu cestu medzi vsetkym. Nic by ma netrapilo, len to brucho ked tvrdne, mam obavy aby sa maly nenarodil predcasne, predsalen 27tyzden nie je bohvieco :(

martinka6282
12. jan 2016

@lulistek hlavne na také niečo ani nemysli, lebo budeš mať ešte väčšie stresy..... si skvelá mamina, ako sama vravis dcérke sa treba venovať, radšej sa vykasli na varenie a upratovanie, viem, že jesť treba ale dá sa to vyriešiť aj menučkom z nejakej reštiky napr 😉 Ja to tak riešim tiež, keď nestiham, študujem denne na vš, popri tom som donedávna aj pracovala... ale to som už odbocila 🙂 .... Neboj sa tých 10 týždňov ešte isto vydrzis, hlavne sa setri 🙂

sardinka335
12. jan 2016

@lulistek veci si treba ulahčovať, zvlášť v dni ked si unavená a nevádzeš...variť na 2 dni a v kritický den mat po ruke polotovar. Upratané tiež nemusí byť kazdý den tip top, denne mať ,,spratane,, a bud kazdy den po troche niečo urobiť alebo cez vikend zapriahnut priatela. Veci viac organizovať a planovať. Ja mam medzi prvými 2 detmi cca 2,5 roka. Mama mi občas navarila inak som fungovala bezne - rano ustlať a do pračky, s malým von, do nejakeho kutika alebo na prechadzku alebo ku kamoške...potom obed, išiel spať a to som oddychovala alebo niečo robila, po robote pomahal muž.
Pri treťom dieťati som na taketo ,,lutovanie,, nemala čas...muza som mala doma po operacii prikuteho na posteli, 2 hladne krky a ,,kotol,, pred sebou...plus som na pol uväzku robila. A museli sme fungovať. Ani deťom netreba vyplnat kazdu sekundu nejakou hrou a aktivitou - nech sa hraju aj samé, pri kreslení, plastelíne, ,,babikovaní,, pozerani rozpravok snad nemusím sedieť pri deťoch ale niečo si robím a nakukam, pomozem, nepriamo sa zapojim do hry...zase neda sa cely den sedieť pri dieťati a hrat sa s ním. To by som nič neurobila. A ked deti pozeraju rozpravku tak prečo by som ja zatial si nepoležala pol hodinu na gauči? Či ako to tiež treba byť v strehu, ze sa nedá vypnut? Da sa....ja si lahnem aj k batolatu na deku na lezim...ona spokojna ze ma vidi, ostlintava a obchytava a ja spokojna, že lezim.

lucinkacinka
12. jan 2016

ja som tiež práve v 27.tt,malý má 2,5 roka a poviem vám nemáme tu v okolý také žíve dieta ako je moj syn.Mám ešte dva psy a muža v zahraničí,ktorý chodí momentálne tak raz za mesiac na víkend alebo raz za 6 týždnov.Najhoršie boli prvé mesiace ked som sa nevládala ani pohnut tak mi bolo.Plus okolo domu denne od 5tej rána robotníkov,poviem vám robilo mi problém urobit im aj kávu,Syn nepostojí ani sekundu takže uplne hroza.Teraz už v pohode,chodí do školky a ja sa momentálne cítim super,mám energie za dvoch tak ako aj pri prvom synovy v týchto pokročilých mesiacoch 🙂 Chodím do utulku staram sa psy a momentálne sa cítim ok.Ked je malý doma je to trošku hroza,so mnou sa on nezahrá len tu lieta so psami,niekedy trochu psychiatria 🙂Muž príde týžden pred porodom a ostane 3 týždne tak dufam že do vtedy malá v bruchu vydrží 🙂

katkakovac
12. jan 2016

@lulistek mam takmer 2 rocneho zbojnika, co sa cely den nezastavi a stale ho treba sledovat, ci zas nieco nevyvadza. Brucho mi tvrdne cca od 18tt, takze sa setrim. Mam slecnu ktora mi pride obcas upratat, varim ked maly spi, najem sa a idem si pospat. Muz chodi domov neskoro vecer, takze mi pomaha svokor - povaruje cca hodinku denne, uvarim si alebo si oddychnem. Obcas ho supnem babke na cely den, je zvyknuty tam spavat, tak nie je problem. Snazim sa mu venovat ale zaroven ho ucim samostatnosti. Neviem sa s nim jasit a chodit po vonku ako predtym, to chodi svokor, ale citame knuzky, pozerame rozpravky, mojkame sa, rozpravame... Uz nikdy nebudem mat na neho tolko casu ako pred tehotenstvom, je to pre mna narocne obdobie. Ale nemyslim si, ze by to ublizilo. Ucim ho pomahat mi pri beznych veciach ako pranie, vysavanie a podobne. Nemam pocit, ze by nejako tym trpel, jedneho dna musi pochopit, ze sa svet netoci len okolo neho. Aj ja si musim oddychnut, najest sa, ist na zachod. Nemaj vycitky, dcerka je dost velka na to aby to pochopilA😉

bosoriak
12. jan 2016

@lulistek
Hlavne to neber tak uzkostlivo. Neboj sa, venujes sa dietatu dost, najviac ako sa da. Ale nemozno to robit na ukor sameho seba. Sama pises, ze priatel sa dcere venuje vecer, ty sa jej venujes cely den.. Ak ti tvrdne brucho, mas oddychovat. A tym myslim sediet a nerobit ziadne domace prace (objednaj vam na obed pizzu), mozte spolu pozerat rozpravky, mozte si kreslit, plastelinovat, hrat sa. Dietatu sa absolutne nic nestane dokonca ani ked cely den nepojde von.

Inak, ked sa jej trochu prestanes venovat, na prichod surodenca dceru pripravis najlepsie. Lebo ked sa male narodi, tvoja najcastejsia reakcia bude "Pockaj chvilku" 🙂

Stanov si priority, napriklad ze nepojdes predcasne porodit a tomu musis podriadit cely chod dna, programu, domacnosti a podobne. Neboj, ide len o par mesiacov vasho zivota a po prvotnom chaose po narodeni to zas bude v nejakom tom "normale".
Drzim palce.

bosoriak
12. jan 2016

@lulistek No a s tym spankom - ak sa necitis na prechadzku v kociku, nechod. Naco? Ked sa jej nechce spat, tak nech nespi cez den. Daj ju spat skor vecer a vybavene. Moja starsia prestala spat cez den, ked som doniesla mladsiu z porodnice, cize 2r a 7m. Mladsia nespava od 2 r cez den. Ked prestali spavat cez den, obe isli spat o piatej - siestej vecer a spali vyborne. Netreba sa snazit riadit vsetko, ani podriadit vsetko dietatu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre