Aké máte skúsenosti s epiduralom?

region
1. júl 2019

Dat si epidural, alebo je lepšie rodiť bez? Aké máte skúsenosti? A na koľko musí byť žena otvorená keď jej pichnu epidural?

vilma7
1. júl 2019

2x som rodila bez, da sa to preziť a to mám nízky prah bolesti, lebo mňa v živote až na pár výnimiek nič nebolelo, ani len brucho pri menštruácii.

ludkka0407
1. júl 2019

2x som rodila bez,prvykrat mi nestihli pichnut,prisla som otvorena na 6cm😅druhykrat mi anesteziolog neodporucil kvoli problemom so zrazanlivostou krvi,dosla som v hodine 12tej doslova a porodila som do 3/4 hodiny,takze za mna poucenie urcite ano a potom sa rozhodnes podla situacie.ja som to brala skor ako poistku.drzim palce

fantinka
1. júl 2019

@region ja si ho vybavim a uvidim ci sa pichne. Radsej mat vybaveny ako nemat a potom by som chcela a nedaju 😂

oliviaolivova0
1. júl 2019

Hlavne si zisti či ti ju ozaj budú ochotní dať lebo mne všetci pritakavali a nakoniec nedali... aj kolegyni na izbe...

ludkka0407
1. júl 2019

@region jaj a zabudla som,musis byt na 3-4cm otvorena,ked to "presvihnes" ako ja,tak uz nic😅

whatever1
1. júl 2019

@region zajednaj si ho a ak ho na sale nebudes chciet tak ti ho nedaju a mas po probleme😉. Nevies ako budes znasat bolesti a to ze to niekto "prezil" bez neho, nemusi byt aj tvoj pripad. Kazdy porod je iny, neda sa porovnavat...

jandakovaeva
1. júl 2019

@ludkka0407 dobry mozem sa opitat ked ste mali problem zo zrazanlivostou krvi porod prebehol v poriadku lebo ja jam ties taki priblem a dost sa toho obavam abi to vsetko dobre dopadlo

lulubka28
1. júl 2019

Ja som ju mala pri oboch porodoch a za mna urcite ano! Teda prezila by som to pravdepodobne aj bez, ale ta ulava ked to zacalo posobit....na nezaplatenie. 🙂

kristella
1. júl 2019

@region Ja som mala epidurál, za mňa úplne super. Som z odboru, takže som vedela, do čoho idem 🙂. Doporučenia na optimálny čas zavedenia sú: pri prvorodičke pravidelné kontrakcie a otvorenie na 4-5cm, pri druhorodičke opäť pravidelné kontrakcie a otvorenie na 3-4cm.

nika3136
1. júl 2019

Rodila som bez. Myslela som si, že nastala moja posledná hodina, naozaj ma pôrod veľmi bolel, keďže malá bola priečne a nechcela sa dať do správnej polohy (mala som 16 stehov nakoniec). Otvárala som sa na prvorodičku rýchlo (o 9hod na 2 prsty, o 15tej sa narodila) a teraz s odstupom času som na seba hrdá, že som to vydržala.
Určite by ma to mrzelo, lebo som zvedavý človek a chcela som si to prežiť. Nebolo nič zaujímavejšie ako cítiť, ako sa s tým telo vysporiaduváva samé a ako krásne vie čo má robiť.

bori7293
1. júl 2019

Určite áno! Velmi mi epiduralka pomohla a aspon na chvíľku sa mi uľavilo od bolesti. O pár dní ma to čaká opäť a určite si ju vypýtam ak stihnem 👌

eliska13
1. júl 2019

@region urcite ano bola to velka psychicka opora.

jani321
1. júl 2019

Ja som mala epi, len neviem či dobre zavedenú. Neprišla žiadna úľava. Kontrakcie sa stupňovali a boleli čoraz viac, až do pôrodu, tak neviem, či nezabrala neskoro. Iba šitie som už necítila 😒

zeytin
1. júl 2019

Pri prvom som tiež nebola rozhodnutá, nevedela som, čo ma čaká. Vybavila som si informovaný súhlas s tým, že si tú možnosť nechám otvorenú. Ale bola som na takej prednáške anesteziológa o epidutále a vôbec ma nepresvedčil, že je to pre ženu a pre dieťa tá najlepšia cesta (hovoril o bolestiach hlavy a ostatných rizikách spojených s epi). Pár týždňov predo mnou rodila známa, zle jej pichli, necítila kontrakcie, nevedela tlačiť a tlačila zle a keď ju šili, tak zasa všetko cítila a ďalšiu jej už nechceli pichnúť. Bolesti boli silné ale znesiteľné, tak som sa rozhodla rodiť bez epi. Dcérka mala 3830 a veľkú hlavičku, ale rodila som aj bez epi aj bez nástrihu. Šitie bolo horšie, ale lokálne umŕtvili. Pri druhej to bola rýchlovka a pri treťom som už nad epi ani nerozmýšľala. Nie som masochistka, ale všetky pôrody som mala krásne a vedela som spolupracovať s lekárom. Keď cítiš bolesť, tak podľa môjho názoru vieš tak intuitívne tlačiť tak, že si nespôsobíš veľké zranenia...

region
autor
1. júl 2019

Baby a. Ako sa ta epiduralka vybavuje? Prvú dcérku som rodila bez bola veľká mala som strašne bolesti

tyelde
1. júl 2019

Prvý raz bez, druhý raz s... Nedá sa porovnať, prvý bol hrozný, druhý úplná pohoda.... Tretíkrát ak bude ani nebudem rozmýšľať a určite si dám

savoya
1. júl 2019

Ja som prve dieta rodila s epiduralkou a porod ma vobec nebolel a ani sitie.Som rada ze som si to dala pichnut.Bola som obklopena mladymi absolventami mediciny a doktorom ktory im na mne ukazoval ako sa epiduralka spravne picha.

29simona29
1. júl 2019

@region rodila som bez, bolesti boli veľké, ale som tu, zvládla som to ako x iných mamiciek, som rada, že som si ju nedala a rodila bez akýchkoľvek zásahov. Nemala som áno nastrih a šitie.. Každá sme ina, iný prah bolesti, iné prežívanie bolesti, zvládanie situácii po fyzickej aj psychickej stránke, takze myslím, že toto je veľmi individuálne. Radšej rodit s epiduralkou, ak nebudeš bolesť zvládať, ako zbytočne skomplikovať porod...

whatever1
1. júl 2019

@region v nemocnici na poradni sa opytaj ci si ju treba dopredu zajednat. Ja som napr dostala formular s otazkami co chcem pri porode a co nie a tam sa pytali aj na epidural.

jamatkaroka
1. júl 2019

Pri prvom som mala epidural, čaká ma druhý pôrod no som rozhodnutá rodiť bez. Vôbec som necítila kontrakcie keď som už mala tlačiť a nevedela som poriadne tlačiť. Bol to príšerný zážitok. Viem že to pokazil môj lekár lebo mi nechal pichnúť druhú dávku epidural tesne pred tým než už šlo bábo von, no nechcem to už nikdy viac zažiť.

andrejka1974
1. júl 2019

Ja som mala len pri poslednom a konečne som si povedala nádherný pôrod za mňa určite amo

kristianko1
1. júl 2019

@jani321 presne aj ja som mala epi ale nič mi nepomohla dokonca som cítila aj šitie tak mi potom ešte niečo pichli aby som vydrzala

lulukaka
1. júl 2019

Urcite ano !!!

kate0903
1. júl 2019

Urcite si vybaviť a rozhodnúť sa v hodine dvanastej. Ja som urobila chybu ked som si nevybavila a ľutovala som. Vravela som si ved prezili ostatné, prezijem aj ja. Lenze nikdy neviete, aky bude prave ten vas porod. U mna porod ako prvorodicky vobec nepostupoval, neotvarala som sa, trval 3 dni v neskutocnych bolestiach, ked som na jeho konci uz o sebe takmer ani nevedela, taka som bola zničená a vyšťavena. 😞 Preco si nepomoct a neulahcit ked je taka moznost.

oliviaolivova0
1. júl 2019

@whatever1 to v ktorej nemocnici?

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
malfea
2. júl 2019

@region Ahoj. Ja som rodila pred 4 týždňami - prvorodička. Celkovo mi pôrod od prvých kontrakcií trval 14 hod.

Do posledného momentu som nebola rozhodnutá, či chcem epi. Prišla som do nemocnice otvorená na 5 cm, kontrakcie každé 4-5 min a začali mi pred 9 hodinami. Dovtedy sa to celkom dalo. No keď ma prijali a dali na monitor a dr. povedal, že sú tam nejaké SLABŠIE kontrakcie, to bol asi moment, kedy som si povedala, že do tej epi pôjdem. Ak tamto mali byť slabšie, nechcela som si predstaviť tie silnejšie 😃 a to som napr.menstruaciu mávala mega bolestivú, zvracala som od bolesti, ani 2 Ibalgyny 400 nepomohli, iba poldeci 😃

V ten deň nás ale rodilo veľa naraz, predýchavali sme na chodbe a v istom momente, asi po 3 hodinách od príchodu to už bolo naozaj neznesiteľné. Jedna rodička si šla pýtať epi, tak som sa tam votrela, že aj ja som pri príchode hlásila záujem, či by mi už teda nepodali. Ako som písala, mali toho v ten deň veľa. Pri kontrole pred podaním som bola otvorená na 7 cm a kontrakcie boli každé 3 min.

No a poviem ti, že keď mi ten epidurál podali, zrazu vyšlo slnko! 🙂 To bol rozdiel ako 100 a 1. Predtým som si myslela, že od bolesti explodujem a zrazu nič, pohoda. Začala som sa usmievať namiesto predýchavania, konverzovať s manželom aj personálom, proste paráda. Začala som si užívať pôrod, tešila som sa, kedy to celé vyvrcholí.

Po podaní sme sa s mužom prechádzali po chodbe a ked mi asi po hodine a pól prestávala účinkovať prvá dávka, išla som si pýtať ďalšiu. Pre ňou bolo povinné vyšetrenie a zistili sme, že som už na takých 8 cm. Pôrodná asistentka povedala, že už vidí dole vlasy 🙂 opýtala sa ma, či teda ideme už NA TO, že už mi ďalšiu dávku nemôžu dať, aby som nebola úplne otupená. Šli sme teda na vec, na 4. zatlačenie bol malý vonku, trvalo to iba okamih. Žiaden nástrih, iba 1 malý steh zvonka (aj to na malom pysku) a asi 2 vnútri. Šitie som vďaka epi tiež vôbec necítila a kochala som sa svojím bábätkom 🙂

Takže ja by som to každej nerozhodnej len a len odporučila. Uvoľnené telo sa ľahšie otvára a tá svieža myseľ bola tiež skvelá.

region
autor
3. júl 2019

@malfea ahoj ďakujem za skúsenosť a kde tú epiduralka pichaju? Treba si to dopredu za jednať?

savoya
3. júl 2019

Tusim ze sa picha vzadu nad oblickami

malfea
3. júl 2019

@region V BA je treba ísť vopred na poučenie o podaní. Dostaneš k tomu papier, ktorý odovzdáš pri nástupe do pôrodnice. To ale ešte neznamená, že epi dostaneš. Rozhodnúť sa môžeš aj potom, pokiaľ to teda tvoj stav (ako si otvorená) povoľuje. Len si tým poučením krytá, že ti ju môžu dať, ak budeš chcieť.

Zavádza sa to v dolnej časti chrbta medzi 2 stavce. Miesto najskôr lokálne umrtvia a až potom zavedú tenučkú kanylu. Všetko ti vysvetlia na poučení, to trvalo cca 30 min.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre