Umŕtvujúca vložka v zube

krvinka30
4. jún 2018

Ahojte baby.mate niektora skusenost pocas tehu z umrtvovanim nervu s vlozkou?
Mam ju tam mat 3tyz.
Neak nemoze uskodit babatku?som v 18tt
Dakujem

ivka27101
4. jún 2018

Ahoj, pracujem ako sestra u zubára a vôbec sa nemusíš báť tej vložky 🙂 ta tam je na to, aby ten zápal, ktorý tam máš vyliečila a bábätku uškodiť nemôže 🙂

jadranka40
4. jún 2018

@ivka27101 - ivka prosím ťa ak pracuje u zubára budeš vedieť. Je to normálne po čistení kanalikov pri mrtvom zube aby sa následne dokončil až o 3 mesiace ? To tam tá "výplň čo mi dal pri čistení" vydrží tak dlho ak je zo zuba odlomené a vložka /ktorá akože mala zub zaplniť/ už vypadla ?

terezka1947
4. jún 2018

@ivka27101 no...aj mna by zaujimalo nieco viac o umrtvovani,procese umrtvovania zuba a nasledne,ci je ten zub ok,ci sa trebars skor nezlomi ako zivy zub....dakujem

ivka27101
5. jún 2018

@jadranka40 liečiva vložka by mala byt v zube 10-14 dni aby mala svoj účinok ak je to dlhšie nevadi, ale pokial vypadla dočasná plomba, ktorá izolovala prienik dalších bakterií tak je nutne, aby sa buď vymenila za novú alebo pokial tam uz nie je zápal, tak by sa mal zub uzatvoriť uz natrvalo.

ivka27101
5. jún 2018

@terezka1947 zub sa umrtvuje / odborne endodoncia alebo čistenie kanálikov alebo vyťahovanie nervu/ ked je prítomný zápal v okolo koreňa alebo ani zápal este nemusí byt na koreni ale kaz siaha až hlboko k nervu vtedy nie je možné spraviť iba plombu ale je nutne vyčistiť kanáliky. Každý lekár ma inú techniku ale vačšinou sa to deje tak ze sa tam dá liečiva latka do kanálikov a prekryje sa to dočasnou výplňou, následne sa chodí na kontrolu mal by sa spraviť rtg snímok a zistiť či tam este zápal stále je a teda aj ako sa pacient citi. Pokial tam zápal je aj po liečivej látke, tak sa ta liečiva latka môže vymeniť za novú a opäť dočasná výplň ktorá tam je potrebná aby tam nevnikli nové baktérie. Pokial je zápal stiahnutý tak sa kanáliky vyplnia trvalou výplňou /vyzerá to ako take papierové ihlicky /odborne guttapercha pozri na nete ak chceš vediet ako to vyzerá 🙂 / no a dá sa trvala pevná výplň. Zub po takomto procese je krehký a ma tendenciu sa lámať nakoľko je vytiahnutý nerv ktorý tam prinášal živiny a teraz uz v podstate nema co živiť ten zub. Takze je dobre taky zub aj pokryť korunkou, to znamená ze zub sa obrusi na maličký ale koreň zostava v kosti a na ten maličký obruseny zub sa nasadí korunka ktorá uz v dnešnej dobe ma tvar aj farbu ako vaše zuby čiže vôbec nie je vidno ze je tam nieco umelé.

terezka1947
9. jún 2018

@ivka27101 dakujem

krvinka30
autor
11. jún 2018

Aj ja dakujem

madamzel123
13. feb 2019

@ivka27101 prosím, neviete mi poradit, ci vložka ktora sa dava do zuba na preliecenie napr. ked mi vypadla pôvodná plomba a zubar mi ju da na preliecenie,ci ovplyvňuje účinok antikoncepcie? Je to antibiotikum? Ďakujem

ivka27101
14. feb 2019

@madamzel123 nie, neovplyvňuje to účinok antikoncepcie a ani to nie je antibiotikum 🙂

madamzel123
14. feb 2019

@ivka27101 dakujem krasne za odpoved 🙂

jajka257
16. feb 2019

Prosim vas, vie mi niekto poradit, ako dlho je zub s liecivou vlozkou citlivy? Ja mam pocit, ze ho citim stale. Uz ju tam mam 10. den a normalne citim, ze ma to vo vnutri aj zaboli.

domka41200
4. mar 2019

@ivka27101 Dobrý deň chcela by som sa spýtať či sa môže stať, že zub po endodoncii a po zavedení vložky môže bolieť. Začalo to najprv kazom, ktorý mi moja zubárka vyvŕtala, vyčistila a dala tam vložku. Po niekoľkých dňoch zub začal opäť bolieť. Tak vložku vybrala, poslala ma na rtg, kde mi nič nezistili. Zase mi tam dala vložku a išlo sa domov. Potom ma to dlho nebolelo, asi týždeň. Následne nastal opuch, tak som opäť išla k zubárke a vybrala mi nerv. Prečistila kanálik a nechala otvorené cca 2 týždne. Vôbec ma zub nebolel. 21.2 mi dala vložku s termínom 11.3 na kontrolu. Doteraz ma zub nebolel. Trošku zabolí, keď naň zatlačím napríklad jazykom inak nič. Ďakujem za odpoveď

ivka27101
4. mar 2019

@domka41200 dobrý deň, bez snímku je tažko presne podať nejakú radu. Ale zub po endodoncii môže byt citlivý aj niekoľko dni.

lucylucka
17. jún 2019

@ivka27101 Dobry den.Mozem sa opytat ci sa da dat aj v predu osetrujuca vlozka?Mam predny mrtvy zub a na nom korunku ale v poslednej dobe ma tam kazdy den boli..Kanaliky sa pred 10r cistili a korunku som si toho roku dala menit a vtedy sa zistilo ze moj mrtvy zub sa kus kyve ale aj tak sa tam davala korunka.Moze to mat s tym suvis ze ma to tam boli?

ivka27101
17. jún 2019

@lucylucka dobrý den, vložka sa môže dať aj na predný zub a bolieť vás môže prave preto ze sa hýbe a je tam parodontálny problém co býva bolestivé, na taky zub by som uz korunku neodporúčala lebo to uz zrejme dlho nevydrží takze zbytočná finančná investícia. Ale tažko sa mi to hodnotí ked nevidím klinicky stav možno sa zub dá este liečiť.

mikinkaaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mikinkaaa
14. okt 2019

@ivka27101 dobrý deň Ivka. Ja by som sa chcela opýtať, do zubu mi vložil zubár toxavit- to je asi tá umrtvujucu vlozka- dnes som ju mala ísť meniť, ale bolo mi nevoľno, tak som volala sestričke nech ma preobjedna, dala mi termín o týždeň, ale zároveň ma vylakala, lebo vraj ten toxavit v zube nemôže byť dlho, no nemajú voľné termíny. Dnes je 11.den čo ho tam mam a ku zubarovi idem až o týždeň. Môže to nejak uškodiť mne alebo bábätku, keď to bude dlhšie ako má ? Vďaka za odpoveď 🙂

ivka27101
14. okt 2019

@mikinkaaa dobrý deň, určite by som žiadala co najskorší termín na vybratie latky. Po dlhšom čase býva latka pre telo toxická či to prejde až k dieťatku vam neviem s istotou povedať.

ddomcca
15. jan 2022

@jajka257 zdravim, mam to momentalne uplne rovnako, viete mi prosim povedat ci to preslo alebo tak? Momentalne ju mam 4 den a neviem hryzt jedlo, normalne ma to boli aj ked sa toho zubu jazykom dotknem

majam21
24. jan 2022

@ddomcca ja mám vložku v zube uz treti tyzden, k zubarovi idem az buduci stvrtok a striedajú sa mi dni, kedy to neboli vobec, dokonca by som bola schopna na danom zube aj jest (co ale nerobim) s dnami ako je dnes, kedy zomieram od bolesti, boli to nielen pri dotyku ale prakticky stale, ani tabletka mi dlho nevydrzi ucinkovat... Strasne to je. Niektore dni ma to pobolieva ale nie je to nic hrozne, inokedy si dam za den jednu tabletku a mam pokoj na cely den. Velmi dufam ze rano mi uz bude lepšie.

beech
4. mar 2022

@ivka27101 dobrý večer ,možem sa spýtať? 24 mi upchala moja zubárka kanáliky v zube a 28-ho mi nad tým zubom vytiahli cystu a dnes večer v piatok mi asi vypadla vložka z toho zuba (taká akoby mne to prišlo ako teflonova páska),môžem počkať do pondelka alebo sa mi tam môže zaniesť nejaká infekcia alebo zápal, ďakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre