Tep plodu v 24. týždni

14. sep 2022

Ahojte kočky, chcem sa vás spýtať, ako to vlastne je s telom bábätka v brušku. Nie som prvýkrát tehotná, ale toto by mi fakt nikdy nenapadlo riešiť 🙈
Všade čítam inak, niekde píšu, že norma je 120-150, inde píšu 120-170/180 a niekde dokonca až 120-200... Aj baby v diskusiách si písali, že ich deti mávali aj viac ako 170-180 úderov za minútu a doktori tvrdili, že je to ok.
Ja som doteraz bola v tom, že je to Max 160...
Mám totižto ten prístroj na počutie srdiečka, kde ukazuje aj počet úderov a posledné dni je to 160-165, čo sa moc bojím, lebo doteraz sa to pohybovalo od 140, do 160max...
Ale je pravda, že som vyskúšala aj inú polohu na počúvanie a srdiečko už bilo "primerane".. ten vyšší tep som zaznamenala, keď som ležala na chrbte, čo som tiež počula, že bábätko tú polohu rado nemá. Keď som si ľahla na bok a cez druhý bok počúvala srdiečko, už to bolo 140-153 úderov... Môže to byť aj polohou, keď sa bábätku nepáči, že sa to prejaví vyšším tepom?
Som v 24.tt a posledné dni aj kycham, a soplím, vraj aj prechladnutie matky môže spôsobiť vyšší tep bábätka. Na poradne chodím každé dva týždne a zatiaľ je všetko v poriadku, nič nenasvedčuje tomu, že by niečo nemalo byť v poriadku, aj výsledky sú ok. Len dcéra pri narodení mala dierku v srdiečku a museli sme chodiť na kardiológiu, druhé dieťatko zomrelo ešte v brušku ale to zas kvôli zlému pupočníku. Priateľ mal ako dieťa šelest, tak sa bojím, či to všetko sa nepodpíše aj na zdraví tohto môjho bábätka.

autor
14. sep 2022

A ešte taká poznámka, že vraj keď ma ten výkyvy, vraj je to dobré, že to znamená, že je všetko ok, vraj keby tep bol stále na rovnakej úrovni bez výkyvov, znamenalo by to problém...

autor
14. sep 2022

Tep nie ten 🙈 autokorekcia

liloastitch
14. sep 2022

Dieťa má tep vyšší aj počas aktivity. Keď spinká je nižší. Ja žiaden problém nevidím.

7lenka11
14. sep 2022

ja som v 22tt a priznám sa, že ma nikdy nenapadlo toto riešiť.. môj doktor doposiaľ dvakrát kontroloval činnosť srdca, vždy ho zaujímalo len to, či je pravidelná.. o tom, aký tep má moje dieťa, absolútne netuším.. osobne si myslím, že si sama vyrábaš stres a ak sa ti čokoľvek nezdá, stačí zájsť k lekárovi, aby sa na to pozrel z odborného hľadiska.. tu ti každý napíše laický pohľad na vec a zbytočne sa ešte viac vystresuješ.. a práve tvoj stres negatívne vplýva na dieťa.. a áno, mne bolo tiež povedané, že dieťa môže mať tep aj do 190

dadka128
14. sep 2022

Nevidím žiaden problém, skôr menej googliť.. a zbytočne si nevyvolávať stres, lebo to prechádza na dieta.

autor
14. sep 2022

@liloastitch len po smrti môjho dieťatka mám hroznú paniku z hocijakých odchýlok, aj keď vyšetrenia sú ok... Viem, že by som sa mala ukľudniť, myslieť pozitívne, ale kto nezažil, nepochopí 😓
A keď niektoré baby si medzi sebou písali, že už nad 160 ich hospitalizovali, že bol problém, iné písali, že ich v nemocnici nenechali ani pri tepe 180...
Nikdy som takéto veci neriešila, lebo som nikdy nič i nich nevedela, užívala som si tehotenstvá, ale keď mi malé zomrelo, telefón mi horel ako som googlila... Až po rokoch som sa dozvedela príčinu, ale aj tak ma to moc neukludnilo... Nikdy som si pohyby, resp ich intenzitu nevšímala, stačilo mi, že sa bábo hýbe, neriešila som či moc alebo málo... Teraz má vyplaší aj keď spinká a hodinu či dve sa nepohne, alebo keď má nejaké dní kludnejšie, že sa hýbe mene, a zas keď ma dní aktívnejšie, že mám pocit, že mi vyskočí z brucha... Bože, ešte toľko týždňov predo mnou, zomriem strachom 🙈 tehotenstvu som sa dlhšie bránila, bála som aby to nedopadlo rovnako ako pred tým, keď som sa konečne odhodlala, tak mi strach nedá spať... 🙈

autor
14. sep 2022

@7lenka11 ja viem, že si sama robím zle... Nechápem samu seba... Ale čím bližšie je pôrod, tým viac nad všetkým premýšľam... 😓
Ako som písala vyššie, doteraz som srdiečko počúvala na chrbte, čiže tep mohol byť vyšší ako písali aj doktori na nete, že to môže byť aj kvôli nepohodlnosti bábätka, veľa ľudí radilo ženám, ktoré necítili pohyby, že si majú ľahnúť na chrbát, že bábo to nemá rado, tak sa začne hýbať... Na boku keď som ležala, už bol tep "normálny"...

sapetka
14. sep 2022

Od 110-160 je v norme. Moze sa stat ze vystreli nad 160 ked sa babtko pohne kopne alebo zlakne to uz sa vyzna dr preco to vyskocilo. Proble by bol keby celych 20min malo babatko vysoky tep.

liloastitch
14. sep 2022

Ja ti rozumiem, sama som v januári prišla o syna krátko po narodení, dnes som tehotná opäť , ale to sledovanie ničomu nepomôže. Ja som si povedala, že toto tehotenstvo prežijem v absolútnom kľude, to minulé som sa od rovnakého týždňa v akom som teraz bála každý deň. Dala som si urobiť amniocentezu, odkedy prišli výsledky prestala som čokoľvek sledovať. Raz do mesiaca absolvujem poradňu u gynekológa a viac nič nesledujem. Teraz si chcem užiť tehotenstvo najviac ako to ide, chcem sa tešiť z kupovania vecí pre bábätko.. keby mám sledovať zdravotný stav tak ako pred tým, tak akurát zošaliem.

terezia323
14. sep 2022

To je o vývoji symtatika a parasympatika u plodu/bábätka. Takze je normálne že v 24 tt má bazalku frekvenciu vyššiu ako v 38 tt. Takže nestresovat sa, spomeň to dr na poradni, nech ťa aj on upokojí. A áno musia byť výkyvy vo frekvencii tepu.

autor
14. sep 2022

@sapetka mne aj napadlo, či ten doppler funguje úplne presne, teda že odmeria naozaj skutočný počet úderov. Stávalo sa, že srdiečko krásne bilo ale ukazovalo mi len 70 úderov, čo nezodpovedalo počtu úderov, ktoré bolo počuť... Či tam nie je nejaká odchýlka trebárs v meraní...
Ja som u dr každé dva týždne, som pozorovaná kvôli hematómu, ktorý som mala na začiatku a kvôli smrti dieťaťa v termíne pôrodu... Ale doteraz nič neodhalili, že by nebolo v poriadku...
Tých 160-161 som mala včera, dnes na dve sekundy vyskočilo na 165 a boli počuť v reproduktory pohyby (aj som ich cítila)... Akonáhle som sa však dala na bok, tep sa "ukludnil" a bol len do tých 153... Snažím sa ukľudniť tým, že bábo bolo nepokojné z nevhodnej mojej polohy...

autor
14. sep 2022

@liloastitch ja nechcem kupovať ešte nič 🙈 mám strach z kupovania, pred tým všetko kúpené a kým som bola v pôrodnici, naši to urýchlene museli dať preč, kým prídem domov... Ešte nemám absolútne nič a ani tak skoro nechcem... 😓 Viem, že keď to má byť v poriadku všetko, môžem kupovať aj pri pozitívnom teste a bude to ok, a keď to ok nemá byť, tak môžem čakať aj do času pôrodu na nákupy a proste to človek neovplyvní... No bojím sa aj tak 🙈

autor
14. sep 2022

@terezia323 21.9. idem na poradňu a ten týždeň mám aj 3D sono... Určite sa na všetko popytam, nikdy by mi nenapadlo, že toto budem musieť riešiť 😓

terezia323
14. sep 2022

Vôbec sa tým netráp 😊 tie doppler na domáce použitie nie sú úplne najlepšie a môže ti zachytávať tvoj tep keď píše 70

anavixy
16. sep 2022

Dolezity je “priemer” tych hodnot, celkova krivka ako na CTG, ten by mal byt okolo tych 120-160, ozvy mozu obcas aj klesnut aj stupnut, tachykardia plodu by to bola keby boli opakovane namerane vysoke hodnoty. Domaci a v podstate aj nemocnicny doppler funguje podla toho ako dobre sa zameria, preto napr. ked je podozrenie na to ze dieta nie je ok, porovnavaju sa namerane ozvy a tep matky.
Veľmi držím palce, nech tentokrat vsetko vyjde tak ako ma, vela zdravia prajem 🍀🍀🙏

autor
18. sep 2022

@anavixy ďakujem. No už som radšej nič nemerala odvtedy, ale ako som spomínala, je rozdiel, že keď ležím na chrbte, sa mu tep zvýši, na boku keď ležím, je v pohode, okolo tých 150... A je pravda, že som bola dosť v strese, a teoreticky aj som, riešim preto aj odklad školy (dorabam si maturitu) a plus som nachladnutá, syna mám chorého a aj dcéru začína škrabať v hrdle... Plus celé tehotenstvo som ako na ihlách kvôli predchádzajúcej skúsenosti, aj keď viem, že chyba bola iná, než som si myslela... Snažím sa byť kľudná, snažím sa myslieť pozitívne, ale vydýchnem si, až keď ten voňavý uzlik budem držať živý a zdravý v náručí ❤️

autor
18. sep 2022

Keby mi malý zomrie v skoršom týždni, ktorý by som v tomto tehotenstve mala už "zvládnutý" a bola by som už "za", bola by som kludnejsia, ale v 39.týždni, keď som deň pred jeho smrťou bola na poradni poslednej a všetko bolo ok, a na druhý deň proste šok, 6 dní pred termínom nástupu do nemocnice na pôrod, proste to je horor, ktorý neprajem ani najhoršiemu nepriateľovi... Za chvíľu začnem 25.tt a ešte nemám kúpené absolútne nič, bojím sa aj kupovať... Nečakala by som takýto stres, bábätko sme s priateľom chceli, ale že to budem až takto prežívať, to som nečakala... 😓

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre