Tehotenstvo a riziková práca

11. jan 2022

Ahojte. Zistila som, ze som tehotna. Pred polrokom som prisla o babatko v 14 tyzdni. Pracujem v rizikovom prostredi. Pracujem v DSS, kde pracujem s dospelymi ludmi s postihnutim. Je to ambulatna DSS, to znamena, ze klienti rano prichadzaju a odchadzaju, cize behaju a stretavaju sa s hocikym. Sme jedna velka skupina pokope s poctom 30 ludi. Tym, ze maju postihnutie su oslobodeni od nosenia rusok, respiratorov a testovania. Velmi sa bojim, ze sa nakazim. Isli by ste na pn, keby mate moznost?

paulinkaa2
11. jan 2022

Ahoj potom ako potratila, rozhodne áno

barus26
11. jan 2022

rozhodne áno

alenah31
11. jan 2022

Oficiálne požiadaj o preradenie v práci na inú pozíciu. Ak takú nemajú máš nárok na platené voľno - budeš doma a máš nárok na priemerný mesačný plat kým nenastúpiš na MD - je to prekážka na strane zamestnávateľa. Ak si tehotenstvo riadne oznámila si chránená zákonom a nesmieš dostať výpoveď. Ak pôjdeš na PN pripravíš sa o peniaze. Čo sa týka PN - akú Dg. ti lekár na PN napíše? - Dg. rizikové tehotenstvo neexistuje - rizikové tehotenstvo je označované vtedy ak máš Dg. ktorá ohrozuje tehotenstvo ako také (napr. vysoký tlak, ochorenie krvi...). Vzhľadom k tomu, že si potratila - museli ti robiť testy prečo - možno sa nájde nejaká Dg. tam, ktorú ti na PN vypíše, aby SP nežiadala preveriť prečo si doma.

autor
11. jan 2022

@alenah31 som este len na zaciatku, takze potvrdenie o tehotenstve este nemam.

alenah31
11. jan 2022

ak nemáš potvrdené tehu logicky nemôžeš ísť na PN pre "rizikové tehotenstvo". Hneď ako by som ho mala potvrdenie ja osobne by som to oznámila a žiadala oficiálne preradenie na inú pozíciu. Veľa žien ani nevie, že má na preradenie resp. platené voľno s náhradou príjmu nárok a ide po dohode s gyn. aspoň na nejaký čas na PN - pričom sa takto oberajú o peniaze.

autor
11. jan 2022

@alenah31 ja toto vsetko viem co pisete..mne o peniaze nejde. Moja otazka znela inak. Dakujem za info.

sipopa
11. jan 2022

mam kamaratku ktora potratila 3krat a pri 4tom raze isla hned ako zistila ze je tehotna na PN a to dokonca nemala ani nejaku narocnu pracu, takze ano v tvojom pripade by som isla 🙂

queeninthenorth
11. jan 2022

Ahoj ja som tak išla pn, pracovala som na chirurgickej septickej jiske, jednak infekčné prostredie a ťažká práca a podchvíľou sme tam mali dakoho pozitivneho, takže som neváhala a šla pn a neľutujem 🙂

autor
11. jan 2022

@queeninthenorth dakujem za odpovede vsetkym. Prosim a od kolkeho tt ste isli na pn?

alenah31
11. jan 2022

tak ak to vieš, o peniaze nejde a máš možnosť ísť na PN tak choď - názor iných by ma fakt nezaujímal - urobila by som tak ako cítim, že je pre mňa a dieťa najlepšie bež ohľadu na to kto si čo myslí. Ja som bola PN od 9tt. Na PN od gyn. môžeš hneď ako ti ho lekár potvrdí.

autor
11. jan 2022

@alenah31 Dakujem.

barus26
11. jan 2022

bola som PN hneď od prvej kontroly u gyn

queeninthenorth
11. jan 2022

Ja som bola od 7tt pn

barbora0308
11. jan 2022

Ja som na PN hned od prvej navstevi a potvrdenia tehotenstva u gynekologa (cca. 5tt). Kvoli predchadzajucemu potratu v 16tt mi hned aj PN-ku a kludovy rezim navrhol aj ked nerobim rizikovu pracu (robim v kancelarii administrativu). Takze na tvojom mieste by som urcite nevahala, radsaj bud doma v klude, drzim palce. 🤞

ankare
11. jan 2022

Určite ano. Vysvetli dr. situáciu. Ja som bola podobný prípad. Pri prvom tehotenstve som pracovala v spec. ZŠ, kde sme mali deti s ment. postihnutim a od 30.tt mi hrozil predcasny pôrod. Spätne sa tomu ani nečudujem. Pri druhom tehotenstve som pracovala v DSS s ment. postihn. klientmi, potratila som v 7.tt. O necelý rok som otehotnela opäť a už som nič nenechala na náhodu, gynekológovi som vysvetlila situáciu a vypísal má hneď od začiatku tehotenstva PN.
Nič nema väčšiu cenu než zdravé dietatko.
Držím palce!

autor
11. jan 2022

@ankare dakujem za odpoved. Od kolkeho tt ste isli na pn?

ankare
11. jan 2022

Keď som si urobila test,bola som aj trošku prechorena, tak som išla ku obvodnemu,on ma vypísal na PN a neskôr,keď som už mala potvrdené tehotenstvo gynekologom, tak už som mala PN od neho.

dominidi
11. jan 2022

Kamaratka je sestra na jiske, hned ako gyn potvrdil tehotentsvo tj okolo 6-7tt sam jej navrhol ze do prace nechodit. Nebol s tym ziadny problem.

mogaa
11. jan 2022

Záleží od tvojho gynekológa, strach z covidu nie je diagnóza na PN.....a už vôbec nie na PN na niekoľko mesiacov....si uvedom že budeš musieť byť len doma, v lepšom prípade ísť von len cez vychádzky ak ti ich lekár dá.....nakaziť sa môžeš kdekovek a kedykoľvek, predpoladám že ja do obchodu chodíš, aj k lekárovi, aj k rodičom a stretneš sa na chodbe v paneláku aj so susedmi.....respirátor je slabá obrana, účinnosť má možno 3-4hodiny od nasadenia, potom už nie....

autor
11. jan 2022

@mogaa 🙂

janette2021
11. jan 2022

Ak si po potrate, a na tomto tehotenstve ti záleží, a vieš sa zmieriť s obmedzením slobody co PN prináša, tak potom sa nedaj odradiť...
Pred 8 rokmi pri prvom tehotenstve som mala super lekárku, ta ma chcela dať PN preto, že vraj pracujem v rizikovom prostredí, a to som bola učiteľka na zš a žiadna korona ešte nebola...
No pred 5 rokmi, po jednom potrate pri ďalšom tehotenstve som slabo kráčala uz od 6.tyzdna, a môj gynekolog ma nechcel ani vyšetriť, že je skoro, mam prísť v 12.t (!) ... Šla som na pohotovosť, dali mi lieky, a kebyže vtedy pracujem, ostala by som doma isto.

janette2021
11. jan 2022

@janette2021 oprava, nie kráčala ale krvacala

babulkomale
12. jan 2022

Samozrejme PN a cim skor. Tiez som bola na rizikovom kvoli predoslym stratam a to od prvej navstevy gyn., pripomenula som mu to, pozrel kartu a hned vypisal PN. Tam nie je o com.
Drzim palce ❤️

autor
12. jan 2022

Ahojte, dakujem za odpovede. Od dnes ma vypisala vseobecna na pn, ze bez debaty. A na prvej kontrole pri potvrdeni tehotenstva (snad bude vsetko v poriadku🙏🏻🙏🏻) gynekologicka. 🙏🏻

ailiba
12. jan 2022

Ak sa cítiš ohrozená a máš zlý pocit, tak chod na PN. Najprv ti PN dá (dočasne) aj obvodná lekárka a po potvrdení tehu aj gynekologicka. Tehotná musí byť v pohode.

dzadyna
14. jan 2022

Ahoj, ja pracujem na operačnej sále ako inštrumentárka . Vysoko rizikové pracovisko, a išla som hneď na PN . Môj gyndoš mi hneď dal papier, že som riziková pac . Aj keď mohli ma preradiť na iné oddelenie, ale práca v nemocnici je vždy riziková, a nezáleži aké odd alebo ambulancia 🧏‍♀️

zzzza
11. sep 2024

@sipopa čiže myslíte ze radšej pn ako práca kde som v každodennom kontakte s ľuďmi?

zzzza
11. sep 2024

@mogaa ved toto ze doma je nuda sociálna izolácia stereotyp a cez víkend žiadna možnosť počas pn niekam vypadnúť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre