Škodí ultrazvuk bábätku v brušku?

4. apr 2021

Som v 12tt+5. V tomto týždni tehotenstva mi doktor navrhol špeciálne vyšetrenie bábätká pomocou ultrazvuku. Myslím že je to screening ale nenazval to tak. berie sa krv a robí ultrazvuk kde meria za hlavičkou NT.. Bábätko bolo zle otočené, na ultrazvuku som bola cca 45 minút ale nezvrtlo sa. Tak mi povedal že mám prísť znova o 7 dní. Lenže moja mamina ma celý čas straší, že to škodí bábätku toľko ultrazvuku, že takto krátko po sebe, že to tak nemala, že či nechcem vymeniť doktora.. No čo vám poviem, bojím sa. Neviem čo teraz. Vyšetrenie je dobrovoľné. Škodí teda veľa ultrazvuku bábätku alebo je to ok? 😟

pribinak
4. apr 2021

Mama sa zabudla 30 rokov dozadu

nikpa
4. apr 2021

Nie, neškodí 🙄 mama ťa zbytočne straší. Ju vyšetrovali nacuvadlom priloženým na bruchu. S tým by si bola spokojná? Ak áno tak to ani k lekárovi do pôrodu už chodiť nemusis a mama bude spokojná.

ivangeline
4. apr 2021

Nie je to zistene. Co neznemana,ze neskodi ale ze ak ano,tak nie nejak viditelne. ;) Dieta sa pri sone rozhybe viac a citi tie vlny...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
s_a
4. apr 2021

Tak ci veríš viac mame alebo lekárom 🤷‍♀️

xjakubikovak
4. apr 2021

Ja viem tak že utz ohrieva plodovu vodu ale nevie sa ako to vplýva na bábo. 45 minút sa mi zdá dost veľa

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jazula
4. apr 2021

Moja mama sa čudovala presne tomu istému 😉. Ale vraj teda neškodí. V rámci preventívnej starostlivosti máš v zdravotnom poistení minimálne 3 ultrazvuky, ak treba, doktor urobí aj ďalšie. Závisí od zdravotného stavu. Mne na mnohých poradniach ultrazvuk vôbec nerobil, vraj netreba. Keď sa mne alebo jemu niečo nezdalo, urobil mi aj ultrazvuk mimo tých základných troch... Ja by som to nechala na lekárovi, aj tak vždy zvažujú prínos konkrétneho vyšetrenia. Skôr som sa ja osobne napríklad vyhla AngelSoundu, prístroj čo si vieš kúpiť domov a počúvať srdiečko...podľa info čo som našla funguje tiež na slabom ultrazvuku a to už sa mi zdá nadbytočné. Ale keď si chcel doktor niečo overiť ultrazvukom, nebránila som sa, bola som kludnejsia...

veronice
4. apr 2021

Ja len tolko.. Od 6tt do 14tt som bola na usg kazdy tyzden lebo som cely ten cas krvacala alebo spinila... Takze usg som mala viac nez dost. Mame krasnu zdravu dceru, takze no stress, keby to bolo skodlive tak to nerobi... Verim ze druhe vysetrenie uz 45 minut trvat nebude 🍀

nikpa
4. apr 2021

@xjakubikovak to by bol možno problém keby jej robil pokazde 45min, nie raz. Ja som prvé tehu chodila na sono každy týždeň od potvrdenia tehu až po pôrod, každý jeden piatok lebo som bola dosť riziková a aj celé tehotenstvo a mám doma zdravé dieťa.

stanulienkat
4. apr 2021

Usg nie je ziarenie.

ivangeline
4. apr 2021

@viestta Citala som to...boli tam studie. Nase mamy mali usg tak na zaciatku a na konci tehotenstva,len rizikove tehotne zeny viac. Vtedy to este nebolo iste,ci to nema nasledky,tak casto sledovat brusko a to bolo fakt nedavno. A myslim,ze teda tak nejak ten clanok bol zakonceny,ze ziadne zname rizika to nema... zname...nie ze na 100% je to bezpecne...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cookie29
4. apr 2021

Samozrejme že škodí... ale záleží od používania. Lekári ho používajú rýchlo a nezostávajú dlhodobo na tom istom mieste ale prechádzajú... čo je škodlivé to sú tie USG pre “radosť” aby mamičky mali krásne fotky kde dlhodobo zostávajú na jednom mieste, tváričke alebo pohlaví kvôli krásnej fotke napríklad. Ja na Tvojom mieste by som išla

ivangeline
4. apr 2021

@viestta Staci si napisat skodlive usg v tehotenstve..do Google a aj tam hned vyhodi cosi. Proste nie je to 100%..

ladybug138
4. apr 2021

Jejda, klud, urcite sa babatku nic nestane...ja som tiez bola viackrat na USG a malej nic nie je

xjakubikovak
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ladybug138
4. apr 2021

No hlavne ja by som isla znovu kvoli tomi screeningu, tu sa zistuje NT a teda moznost Downovho syndromu..ja by som to urcite chcela vediet

scorpionflower1
4. apr 2021

Mne za prvy trimester robila doktorka ultrazvuk 6×, potom uz nie tak casto. Neskodi to, deti v bruchu vraj trochu citia ultrazvukove vlny, ale nie je to nic strasne. Urcite je horsie neodmerat NT.

nikpa
4. apr 2021

@xjakubikovak a čo myslíš, že to ohrieva ako kondenzačny kotol? Keby to škodilo plodu tak to určite nerobia. Vieš ako dlho a koľkokrát sa robí sono pri viacpocetnom rizikovom tehotenstve a rodia sa zdravé deti. Zbytočne tu autorku strašit.

xjakubikovak
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikpa
4. apr 2021

@xjakubikovak označila si mňa tak som reagovala. Treba označovať toho komu odpovedas.

erickatt
4. apr 2021

Davno su ultrazvuky bezpecne. Neboj. Aj antikoncepcia bola davno ine svinstvo ako teraz a stromceky sa striekali priamo pri ľuďoch vraj neskodnym.....

xjakubikovak
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
didi2102
4. apr 2021

Ja len toľko že od 6tt do 3mesiaca som tiež bola na Tom každý týždeň v centre lebo som mala zlé výsledky atď atď ... Potom až do pôrodu každé 2tyzdne , syn je ok .... Pri dcére som chodila každý mesiac a vždy mi robil ,plus pár krát navyše pohotovosť atd a je ok .... Mamu by som bohužiaľ v tomto nepocuvala

nikpa
4. apr 2021

@xjakubikovak veď sa pozri na svoj komentár 20:08 🙄 je tam moje meno lebo si klikla na odpovedz v mojom komentáry. Keby si odpovedala len autorke ako anonymu tak by tam nebolo žiadne meno adresáta. Škoda reči.

xjakubikovak
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikpa
5. apr 2021

@xjakubikovak a? Označila som ťa v ňom rovnako ako potom ty mňa.

xjakubikovak
5. apr 2021

@nikpa 🤦 koncim túto konverzáciu... Nechávam svoj prvý koment ( kde nieje označený nikto lebo patril autorke a tá je anonym!)

domibed
24. nov 2022

@veronice žiadny oneskorený vývoj reči? Hyperaktivita? A podobe? Čítala som o možnom vzniku 🙈

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre