Odmietnutie OGTT glukózový test?

mellany76
9. jan 2019

Odmietla ste niektora glukozovy test ? Podstupila ste potom dalsie vysetrenie glukozy z krvi ? Nejak nemam chut to absolvovat, dost mi je spatne po jedle, mam premnozene kvasinky, nemam chut ich este navyse vykrmovat. Radsej by som sla k diabetologovi , nech ma vysetri. Dakujem za skusenosti

miska0922
9. jan 2019

@mellany76 diabetolog ta vysetri rovnako- ako inak by zistil tvoju reakciu na glukozu?? radsej na vysetrenie chod neriskovala by som poskodenie plodu len kvoli tomu ze sa mi nechce pit cukrova voda!!!

zuzana76
9. jan 2019

@mellany76 mne robil ten test diabetológ

bagre
9. jan 2019

@mellany76 test mi vždy urobili (niekedy aj dvakrát, pri prvých 2 tehu mi vyšla takže potom robili test už po 20 a potom asi v 26 tt). Tu asi iná možnosť nie je ako to otestovať. Je to záťažový test, a tú glukózu nemáš ako inak do seba dostať, ani to teda niečím nahradiť. Tá chuť nie je ktovie čo, ale dá sa pridať citrón,potom je to lepšie... diabetológ to podľa mňa nemá ako poriešiť. Nie je to rovnaké ako keď len berie krv na lačno z prsta. A prípadný pozitívny výsledok - teda teh.cukrovka ohrozuje najmä dieťa. Kvasinky nie sú výhra,ale to sa dá v pohode poriešiť cez gyn...

martinatom1
9. jan 2019

Ja som odmietla. Nejedla som skoro vobec sladké, a taká nálož nalačno by ma zabila. Neverím tomu že je to neškodné. Áno, ženy čo valia sladké vo velkom si to ani nevšimnú, ale tomu kto sa stravuje zdravo a cukru sa vyhýba to určite neprospeje. Nepodceňujem cukrovku. Kúpila som si v lekárni glukomer, a merala som si cukor sama po jedle.

mellany76
autor
9. jan 2019

@miska0922
diabetolog vysetruje dlhy a kratky cukor z krvi, nie ogtt

mellany76
autor
9. jan 2019

@martinatom1 takze si vobec nemala vysetrenie na cukrovku , to nie je zly napad, glukomer nie je az tak drahy, ja som mala v prvom tehu po ogtt, 8.02 , ale bola som pred tym v strese a stres tiez ovplyvnuje vysku glukozy, diabetolog mi sam povedal po vysetreni ze cukrovku nemam, len si mam davat pozor , pre istotu som sa dala vysetrit po tehu este raz a vsetko bolo v pohode. aj tu na modrom koniku sa pise , ze v CR je hranica na urcenie gestacnej cukrovky 8.5 na odporucanie ceskej diabet. spolocnosti. mam pocit ze u nas to trosku prehanaju.

martinatom1
9. jan 2019

@mellany76 spravili mi vtedy len cukor nalačno (bol ok), vtedy sa brala krv kontrolne aj kvoli niečomu inému. Glukomer aj s papierikmi ma vyšiel možno na 20Euro, to podľa mňa za to rozhodne stojí. A ďalej, ogtt sa robí ca 26-28tt, kde je istota že cukrovka a problémy s ňou spojené nevzniknú neskôr? A nikto to už nezaznamená? Ja som si merala až do konca, takže som vedela že zvýšený cukor nemám.

lejka01
9. jan 2019

@mellany76 treba ist...aj mne byvalo zle a to tak ze den predtym som dokonca rano vracala ze som si dala malu sladkost na lacny zaludok..takze som sa toho bala a dopadlo to v pohode

miska0922
9. jan 2019

@mellany76 “dlhy” ti je vysetrovat na nic ak nemas cukrovku to je glykovany hemoglobin v priebehu pol roka robi sa len diabetikom- a kratky ako nazyvas sa vysetri Ogtt je to najlahsia a rychla metoda

miska0922
9. jan 2019

A porad sa ak si nie si ista s gynekologom pripadne s diabetologom- neriskuj celozivotne zdravie seba a dietata pre to ze ta tu na konikovi needukovana osoba bude presviedcat o niecom- aby si nelutovala, to je vsetko, pekny den 🙂

osky
9. jan 2019

Zboznujem ked dr.predpise vysetrenie a "studovani ludia z netu" presviedcaju ze netreba.....
Zvlast v tehotenstve.
Vysetrenie!!!!nie lieky!
Odmietnut mozes tripple testy alebo amnio ak si rozhodnuta ze chces aj postihnute dieta cize v podstate ti je to jedno.
Ale vysetrenie na cukrovku...
Keby ta neposlal,riesila by si,akoto ze ta neposlal...nieco zanedbal.
Ale ked poslal tak zase nie ok.

Na svete je xy neprijemnejsich a bolestivejsich vysetreni!
A smrtelne chori ich podstupuju s radostou-s nadejou ze im pomozu zachranit zivot......

mellany76
autor
9. jan 2019

@osky mna nikto z netu o nicom nepresviedca, podla mna toto vysetrenie je nie je stopercentne prospesne a moze aj uskodit, ale o tom ti lekar nepovie, vysetrenie je ked mi zoberu krv , moc, usg a podobne, nie ze mi daju vypit konsku davku cukru a cakaju co sa stane, nikto ma nikam zatial neposlal, mam ist k svojej gynekologicke na ogtt,

vivien16
9. jan 2019

@mellany76 Uškodiť? V čom? Že vypijes cukor? To je to iste ako keď zješ niečo sladké... môžeš sa stravovať zdravo a aj tak dostaneš GD, je to o tom, že pankreas nestíha spracovať sacharidy a to, že by si nejedla sladké to ti nepomôže... je milión iných jedál, ktoré obsahujú sacharidy...

mellany76
autor
9. jan 2019

@vivien16, vdaka za info, viem ako funguje pankreas a je mi znamy metabolizmus cukrov, neplanujem nejest sacharidy, neviem kde si to vycitala....asi reagujes na niekoho ineho, mna zaujima ako postupovali zeny co vynechali ogtt, precitaj si moj uvodny prispevok ak chces reagovat,

mellany76
autor
9. jan 2019

@miska0922 mne vysetroval prednedavnom diabetolog glykovany cukor jednorazovo z krvi v ramci inych vystreni, , vysiel mi v poriadku, nemusis byt diabetik, je to jednorazovy odber, vypoveda o tom ci si mala zvysene hodnoty glykemie v poslednych 4- 6 tyzdnoch

mondicka
9. jan 2019

Preboha zasa hysterie z trochy cukru?! Toľko glulozy si prijala moja milá keď si bola s kamoskou na karamelovom lattečku alebo v lete na kofole ... alebo keď si si dala batatove pyre k lososovi ... omajgot toto neverím že niekto môže ...

domculik
9. jan 2019

@mondicka asi tak, nemozem tomu uverit z coho uz dnes zeny narobia problem... 😮

lienka405
9. jan 2019

Skús sa opýtať lekárky či by sa nedal inak urobiť ogtt test. Viem, že viaceré kocky písali, že mali zjesť grahamove rožky s neviem čím pomastene. Je to iné ako vypiť ten sajrajt. 😉

dzukeles
9. jan 2019

Ja som odmietla. Nijak inak som to neriesila. Keby bol zvyseny cukor, zistia to ak z mocu, ktory nosis kazdy mesiac. Okrem toho som sa stravovala normalne. Neviem o akom poskodeni dietata tu niektore splietaju. Riziko pri tehu cukrovke je, ze babo bude velke. Test som odmietla, pretoze je to zatazovy test. Nielen teda zena, ale aj dieta musi zacat produkovat vela inzulinu, aby ten sok zvladlo, kedze prechadza cez placentu.

lucmirka124
9. jan 2019

@mellany76 ahojko urcite sa to da vysetrit aj nejako inaksie. Porad sa s gynekologom. Ja som to bez problemov vypila. A moje brucho zaludok zlcnik sa davali dokopy 2 tyzdne. Mala som krce bolesti spatne mi bolo ako nikdy v tehu. Takze byt znovu tehotna odmietnem iste. Dr to aj do karty zapisala ze som velmi zle zareagovala ze to nabuduce musime vysetrit inak. Vysetrenie glukozy bolo OK ale tie krce bol des.

raffaella
9. jan 2019

mne po OGTT prislo v cakarni tak zle, ze som takmer skolabovala. Z testu mi vysla cukrovka potom, hodnoty som mala vyse 9, tak som bola odoslana k diabetologovi. Diabetolog na to povedal, ze po takej nalozi glukozy by mal vysoky cukor kazdy. Ale sledovana som bola, meral mi cukor v krvi, sladke som mala zakazane, maximalne trosku horkej cokolady. Avsak, ked ma testoval po ranajkach, tak aj ked som zjedla kasu a do nej som dala zrely banan, tak som mala cukor cely cas uplne v norme. Tak ozaj neviem, co v mojom pripade vyslo zle - ci mi dali viac glukozy ako obvykle, alebo co. Pri prvej dcere mi po OGTT nijako zle neprislo a vysledky boli v norme. Pri druhej dcere presny opak - to mi vsak ale sam diabetolog povedal, ze po tej davke sa ani nemozno cudovat.

mmoni89
9. jan 2019

@dzukeles nieje riziko len velke dieta,tteba si o tom nieco precitat.Mala som v tehotenstve cukrovku

mogaa
9. jan 2019

@mellany76 trošku to máš pomiešané.....ty môžeš mať v krvi výsledky ok (robené diabetológom), tá cukrová vody sa dáva aby lekár vedel ako rýchlo si tvoje telo dokáže spracovať prijatú glukózu....Mama na tom bola u diabetológa, cukor meraný pred tou vodou 5,6, po hodine 9 a po 2 ho mala 11. Bežne ti cukor klesá, po hodine má byť presne do určitej hranice(9 bolo už nad normu) a po dvoch hodinách ti má ešte klesnúť(mame ešte viac vyskočil)....Takže stav - predcukrovky.....Z krvi má glukózu v norme, na kontrolách u diabetólóga krvné výsledky ok - ale musí sa to sledovať....

mellany76
autor
9. jan 2019

@mogaa moze byt ze v tom nemam uplne jasno, aj tak nechapem naco sa robi tento test, ked potom aj tak az diabetolog sa nakoniec vyjadri a navrhne liecbu, ak by niekto mal naozaj cukrovku, urcite by sa to prejavilo na krvnych testoch, a u nas je zbytocne nizko polozena hranica, v cr je na navrh diabetologickej spolocnosti hranica 8.5 , a velke deti maju aaj zeny co nemaju GD,
cele to vysetrenie je postavene na hlavu

miska0922
9. jan 2019

@mellany76 neviem co je glykovany cukor- ja hovorim o glykovanom hemoglobine- ten sa vysetruje raz za pol roka

miska0922
9. jan 2019

@mmoni89 och mat takychto studovanych ludi tak o chvilku vymrieme, ako sa k tomu mozes vyjadrit? staci si precitat prvy odborny clanok o teme gestacny diabetes- nezlahcuj toto zavazne ochorenie

mmoni89
9. jan 2019

@miska0922 a preco na mna utocis?co som take napisala?pravze som mala GD a drzala prisnu dietu.Reagovala som na prispevok ze pri cukrovke nieje riziko ,,len velke dieta,,ale aj ine problemy.Tak prosom najprv sa opytaj ak ma chces zhadzovat.Dakujem

hennyinnsbruck
9. jan 2019

😂😂😂 U nas v at nepojdes na glukozovy test a mozes sa rozlucit s pridavkami na deti😂😂😂... Ja neviem je to pre tvoje dobro preco na to nechces ist? 🤔 Nahodou ti bude zle a? Prezijes🙄

sapa20
9. jan 2019

@mellany76 mám kamarátku ktorá síce neodmietla ale do piatich minút od vypitia vyzvracala všetko. Už to neopakovali len zobrali krv

hennyinnsbruck
9. jan 2019

A mne to chutilo, aj malo bolo lebo som bola smadna😂😂😂 tu to to miesaju tak do kysla. Mnam. Segre aj kamoske bolo zle😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre