Kojenie druhého bábätka

dlucy
27. jan 2018

Ahojte babule,pri prvom babetku som mala malo mliecka, teraz cakam druhe. Mal niekto pri prvom malo mliecka a pri druhom babetku viac? Ja som kojila iba mesiac viac nebolo. Ci je mozne ze teraz budem mat viac mliecka. Dakujem 🙂

maggiba
27. jan 2018

Citaj, zoznamuj sa s temou, co ano, co nie, aby si uz v porodnici vedela: https://dojcenie.wordpress.com/

Mnozstvo mlieka zavisi od dopytu. Aky dopyt, tj ako casto babatko prikladas a aktivne saje, tolko mlieka budes mat. Neviem, ako a co si robila pri prvom, ale ak chces naozaj dojcit, mas sancu sa vyvarovat chyb predtym a druhe uplne v pohode dojcit. 🙂

dlucy
autor
27. jan 2018

@maggiba Oki dakujem velmi pekne 🙂

michaella94
27. jan 2018

na zvysenie laktacie je dobre hlavne caste prikladanie...ja som mala na prsniku synceka pocas dna skoro nonstop 🙂 vela vody pi a ak aj napriek tomu bude malo mliecka su homeopatika na zvysenie tvorby aj cajiky 🙂 ale to prikladanie a pitny rezim su najdolezitejsie 🙂 drzim palce

kristinka86
27. jan 2018

A ešte - nedovoľ, aby bábätku v pôrodnici dali umelé mlieko z fľaše, kým sa nerozbehne Tvoje! Mňa sa na to našťastie pýtali. Povedala som, že dávať nemajú, že do rána budem mať mliečko - bola som po sekcii - a tak aj bolo. Ale niektorým bábätkám dali rovno fľašu a ani za pána nechceli potom ťahať prsník. A to maminy mliečko aj mali. :(

dlucy
autor
27. jan 2018

@kristinka86 To je v pohode ja som rodila v Kochu tam boli za moje mlieko mala som rychlo len malicko a syncek spal skoro 4 hodiny vkuse takze som ho malo prikladala aj to bol mozno problem.

kristinka86
27. jan 2018

@dlucy Prikladať, piť, prikladať a zas piť. 😀 A zvládneš to - aj mliečka bude viac. A horúca sprcha prsníkov ešte. 🙂 Na kapustové listy neverím, ale aj to jedna robila, čo so mnou rodila. 😀

prirodka
27. jan 2018

@dlucy V dnešnej dobe by som sa veľmi nespoliehala, ale na podporu mliečka a aby bolo aj výživné, tak ja radím prírodný potravinový doplnok.Tým nič nepokazíš, ale práve naopak. Moja dcéra a aj nevesty tým prešli a kojili viac ako pol roka....je to výborné kvôli imunitnému systému bábatka.Ak chceš viac info, napíš mi IP.

siska53
27. jan 2018

@dlucy ak by babo dlhsie spalo,tak si vypytaj odsavacku a odsavaj mimo toho. Prve bolo take,ze nonstop v porodnici na prse,druhe papalo kazde tri hodky zo zaciatku,tak som si pomedzi to odsavala. V oboch pripadoch sekcia,mlieka dost,len pri malej sa netvorilo,resp.len malo navyse,prsia uz vedeli,ze nrmaju tolko tvorit. Pri malom som mala v noci prilis vela,lebo on v noci nepil,resp.len raz,ale aj to sa upravilo po 3.m.a tvorili mlieko podla potrieb babatka.

jawinka
27. jan 2018

Ja som sa s prvým natrafila nevedela sa pridať 6 týždeň. Sme sa používala som klobúčiky a nonstop som prikladali aj keď som bola po sekcii a tiež som sa bála že mám málo mlieka lebo ani po mesiaci som nrodsala viac ako 30 ale nevzdala som to kojila som 2 roky 4 mes. Teraz mám druhu mesačnú a tak isto prikladali som vkuse veľa tekutín a aj papať treba a bez problémov pekné priberáme

juditka_d
27. jan 2018

@dlucy nedavno som porodila druhe dietatko a mam ovela viac mliecka ako som mala pri prvej dcerke. Vobec to nie je len prikladanim. Prvu dcerku som mala na prse takmer stale. Teraz pri druhom - maly sa narodil predcasne a bol v inkubatore. Mlieko sa mi spustilo skor a to som maleho ani raz neprilozila ( a to som rodila sekciou ) a mam ho ovela viac ako pri prvej dcerke. Laktaciu som rozbehla stlacanim prs a odsavackou. Ked maleho vybrali z inkubatora a pekne sa prisal tak odvtedy pokracoval vo vylucnom dojceni. Dovtedty bol krmeny cez nostek cez sondicku a potom cez flasku a aj tak sa na prvykrar krasne prisal. Takze ak by aj tvoje dietatko par krat malo flasku kym sa ti rozbehne mliecko, ver ze to ti dojcenie nepokazi. Dolezite je aby si pila dost tekutin -3 litre najlepsie cistej vody denne a jeden az dve salky caju na dojcenie. Pravidelne jest. Mne velmi pomaha na tvorbu mlieka rascova polievka s vajickom a hroznova stava od Matysaka alebi vybublinkovana vinea.

dlucy
autor
27. jan 2018

Dakujem baby za vsetky rady vyskusam rada by som kojila je to pre babo to najlepsie.

maggiba
27. jan 2018

@juditka_d Ano, je potvrdene, ze prsia resp zlazy si pamataju uz dojcenia predtym a tym padom skor spustia a vo vela pripadoch aj viac. 🙂

Len treba byt informovana, co s tym. Lebo inak je to podľa mna nanic, ak mas aj litre mlieka a nevies presnejšie co s tym. Potom vznikajú zapaly atd.

Takze nastudovat, verit si, verit telu, plus rady vyssie spomenute a bude to ok. Aj ked ja osobne s flaskami a cumlikmi hned v porodnici pri niekolkodnovych babatkach nesuhlasim. Ale to uz je moj, osobny, problem. 🙂

maggiba
27. jan 2018

@dlucy Inak aj v Kochu pozor na niektore novorodenecke sestry. Obcas vychytrale, dieta dokrmia, ci strcia cumel, ak je hlavne dieta matky po sekcii ci pod lampou u nich. NIEKTORE. Ale laktacna je tam anjel. Ona aj s nimi bojuje, snazi sa ich naucit, preucit, dohovorit... 🙂

Drzim palce.

lavieenrose
27. jan 2018

ja som bola po sekcii a mlieko prislo az na piaty den..take rady typu ze nech malemu miminku nedaju umele mlieko ani nepocuvaj...v ruzinove davaju um do striekaciek..aj to je celkom veda pichnut to miminku do pusy aby pekne tahalo...samozrejme ked place od hladu a z prsa nejde nic treba dokrmit..dehydrovane dieta na infuziach je horsie nie ?

sandri
27. jan 2018

ahoj, ja som pri prvom bojovala o mlieko dlhych 8 tyzdnov, kym sa ako tak spustilo a aj tak som musela raz denne prikrmovat s umelym. Zial, bola som hlupa prvorodicka a pocuvala som sproste nazory dekotivovanych sestriciek. Pri druhom som uz bola mudrejsia - hned po porode som si dala babatko nahe (len v plienke) na svoju nahu hrud a vela som ho prikladala. Zial, opat bol problem s prisavanim, ale laktacna prisla hned po prepusteni z nemocky a odvtedy to islo. Vela som babo satkovala a vzdy ako som si ho naviazala do satky som citila, ako sa mi nalievaju prsia. Maly ma rok a stale kojim 🙂 Ber to ako druhu sancu na kojenie a nehanbi sa poziadat o pomoc!

dlucy
autor
27. jan 2018

@maggiba ja som syna rodila na izbe kedze bola porodna sala plna a potom ma sili na operacke. Maleho mi dali na prisatie az niekolko hodin po porode. Normalne ked ho davaju hned sa dokaze pekne prisat?

siska53
27. jan 2018

@lavieenrose ale aj v Ruzinove sa tesia ak im mamy odstriekaju mlieko pre ine babatka. Ja som tak nosila,oni to sterilizovali a davali babatkam,ktorych mamy nemali este mlieko cez striekacky. Cize dali bud UM alebo materske..

No si predstav ze kamoske,co rodila vo Viedni,sa stalo to,ze mlieko nemala a nedali jej nic..revala ona,revala mala.. Nakoniec sa jej na treti den rozbehlo.
Ja klopem,po sekcii som nemala problem so spustenim mlieka..a to prve dieta bolo odo mna prec,kedze vela deti,malo miest,nuz maminy skoncili o poschodie vyssie..a deti nam nenosili..

maggiba
27. jan 2018

@dlucy Ak je to tvoje zelanie a dieta je v poriadku, ano, mali by. Normalne hned dat na matku, koža na kožu. Rutinne a ine ukony az potom. (viem, ze urcite Marcisova, Ondackova aj Sebikova s tym nemaju/nemali problem)
Ale toto si pozri ich porodny plan, sprav si poznamky, diskutuj, ako to chces ty, najdite spolocnu rec.
Ja som mala sekciu, maly bol po cca 20min na mne. Do toho casu s partnerom.
A prisal sa hned. Mlieko sa mi spustilo na 3.ci 4.den, dovtedy si spokojne cuckal kolostrum aj hodinu vkuse na jednom prse. 🙂

lavieenrose
27. jan 2018

@siska53 tak ja dufam ze nam sa usla striekacka vzdy iba s umelym mliekom.:D

sandri
27. jan 2018

@dlucy podla mna nie. Teda, ja som zial kvoli dvom cisarskym nikdy dieta priamo po porode na sebe nemala. Ale obe deti mali velky problem s prisatim. Sestricky len mavli rukou, ze mam zle bradavky a tym to pre nich skoncilo. Zaujimave je, ze mi to tvrdili aj po druhom porode, hoci som im jasne povedala, ze prvorodeneho syna som kojila 14 mesiacov! Pozerali na mna ako na mimozemstana, ze s mojimi bradavkami je to nemozne! Kravy sproste!!! Ale vravim, pri druhom som okamzite v den prepustenia z porodnice volala laktacnej z mamila.sk , tak prisla na druhy den, venovala sa mi s babatkom 1,5 hod (ano, presne tolko trvalo, kym sa konecne prisal), vyskusala vsetky mozne polohy a podarilo sa! Od toho dna je kojeny a bez klobucikov. Ja som si chcela laktacnu zavolat v ramci navstev na izbu este do nemocnice, ale zial kvoli chripkovej epidemii boli navstevy na oddeleni zakazane, cize som musela pockat, kym pridem domov. Ale odsavala som si mlieko a krmila som maleho v porodnici mojim mliekom cez striekacku.

zuzanaete
27. jan 2018

Pri prvom velke problemy s dojcenim. Pri druhom to islo takmer bez problemov. 5 dni prikrmovany cez striekacku (kazdy den menej a menej) a potom to uz islo. Ja mam zase skusenost, ze dat dietatu aj UM, ked materske nabieha pomalsie, dietatko sa naje, lepsie vyspi a vladze viacej tahat.

dlucy
autor
27. jan 2018

@maggiba ja mam doktorku Zavodsku mala som ju aj zaplatenu pri porode max spokojnost. Dali mi ho hned na brucho len na tom operacnom stole nebolo miesto aby som ho drzala bol uzky a nepohodlny muz ho drzal vedla mna na rukach cele dve hodiny a az potom na izbe mi ho dali. Tak preto dufam ze uz teraz to bude lepsie 😊

siska53
28. jan 2018

@lavieenrose to nevies,ony davali ako mali. Ked mali od mamiciek materske,davali to. Ked nemali,dali umele. To mlieko vzdy sterilizovali.. A vzdy sa tesili z materskeho, nemali vydzvky s umelym, to UM je neunosne drahe.. Ja som rada,ze som sa UM vyhla v prvom roku,lebo potom uz tolko toho mlieka netreba.

dlucy
autor
28. jan 2018

@sandri tak s tymi bradavkami som mala aj ja problem tiez som si dala klobuciky potom sa prisal pekne len on si parkrat potiahol a zaspal...

lavieenrose
28. jan 2018

@siska53 to mi je jasne ze im to podlo dobre..pre mna je neskutocne nechutna predstava dat mojmu dietatu mlieko co vyprodukovalo telo cudzej zeny...

sandri
28. jan 2018

@dlucy zakladom je mat babatko co najviac na sebe. Ja som si ho aj pp cisarskom davala na hrud, hoci ma bolelo brucho. Vzdy som nasla taku polohu, aby bol nejako na mne. Mlieko som mala na treti den, dovtedy som mala kolostrum. Len si nenechaj nahovorit sestrickami ze sa nieco neda... Ja som pri prvom synovi nemohla ani cvicit, hned som prichadzala o mlieko. Teraz som zacala cvicit a ked som mala pocit, ze je mlieka menej, len som ho na seba supla do satky a na druhy den ho bolo kopec. A na zaciatku pi v porodnici bielu hroznovu stavu od matysaka a celkovo veeela vody.

dlucy
autor
28. jan 2018

@sandri dakujem urcite vyskusam nechcem to hned vzdat urobim preto maximum 🙂

siska53
28. jan 2018

@lavieenrose a co je na tom nechutne? A ze UM vyprodukovala krava,kedze ide o upravene kravske mlieko, ti nevadi??

lavieenrose
28. jan 2018

@siska53 od kravy zvieratka mi to vobec nevadi ,tak isto ani od kozy ani od ovce, od inej zeny vadi..pozri je to moje dieta moj nazor..ty si kludne nehaj svoj

maggiba
28. jan 2018

@dlucy Tak popozeraj v tom linku co vsetko sa da, aby si klobuciky nemala. Klobuciky su povacsinou taky zabijak dojcenia: prsia sa dostatocne nestimuluju, chyba ten priamy kontakt s ústami a slinami dietata a hotovo.

https://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-ba...

A je pravda, ze to ci sa ti dieta prisaje vramci tych 2 bondingovych hodín zavisi napr aj od toho, aky dlhy/tazky porod mas za sebou, ako je dieta z toho unavene/vysilene a tak. Ale urcite to nie je uplnou prekazkou dojcenia. Jednoducho sa skus ty naladit na vlnu: zvládnem to, dojcit budem, v pohode, bez stresu. Psychika tiez hra velmi podstatnu rolu. 🙂 A keby cokolvek, stale je tam ta ich super laktacna. (teda az na vikendy, ak sa to nezmenilo)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre