Je toto tvrdnutie brucha?

kriketa
27. nov 2012

Ahojte,
už týždeň pociťujem také nepohodlie, čo sa týka ležania na chrbte. Veľmi zle sa mi leží na chrbte, lebo sa mi stáva, že sa mi pod pupkom vyduje taká hrčka, ktorá je tvrdá a viem kde začína, kde končí, taká malá hrčka. Väčšinou to sprevádza aj nutkanie na malú. Preto som si myslela, že to je asi mechúr. A vždy, keď na tú malú idem, tak sa mi uľaví. Rozprávala som sa o tom s kamarátkami, ale vždy je to tak, že jedna hovorí to, druhá ono.. Jedna mi povedala, že to je tvrdnutie, druhá, že keď tvrdne brucho, tak iba celé podbruško a nielen nejaká hrčka. Potom som písala jednej doktorke, ktorá povedala, že to nie je tvrdnutie, ale že pokiaľ som štíhla, tak pri ležaní na chrbte sa mi proste vyduje kus maternice. Ďalej na internete píšu, že to môže byť aj plod, ktorý sa hemží a kde sa usadí, tam sa to môže nejako takto prejaviť. Ale to mi pripadá čudné, vždy sa mi vyduje tá istá časť. Neviete mi s tým niekto poradiť? Ďakujem

moon1979
27. nov 2012

tvrdnutie brucha vyzerá inak, poväčšine stvrdne celé bruško a nielen malá vydutina ... ale to väčšinou až ku koncu tehotenstva, niekedy pri námahe alebo pri dlhej chôdzi môže začať tvrdnúť bruško aj skôr v polovici tehotenstva, ale to zbadaš ... tvrdé bude celé brucho ako skala ...
to nutkanie na cikanie je spôsobené tlakom maternice (neskôr tlakom plodu) na močový mechúr ...

garicka
27. nov 2012

mne tvrdne hlavne keď sa mi naplní mechúr a treba mi ísť cikať, ale aj keď veľa robím. už bolo aj tak že mi stvrdla len polovica bruška, ale väčšinou je to v podbrušku. ale tak skoro by ti bruško tvrdnúť nemalo...ja beriem na tvrdnutie magne B6, povedz to svojmu gynekológovi a spýtaj sa ho na magne 🙂 držím palce

alena0305
27. nov 2012

Tvrdnutie brucha je taký nepríjemný pocit - to by si hneď poznala. Maternica sa stiahne a celé brucho stvrdne akoby sa scvrklo a zmenšilo. Postupne sa ti bude ale na chrbte zle ležať a od polovice tehotenstva sa to ani moc nedoporučuje- bábo je už veľké a tlačí na žilu a môže ti klesnúť krvný obeh a príde ti tak slabo - na odpadnutie. To čo ti opisuješ môže byť aj bábo - keď si ľahneš na chrbát má málo miesta a zmení polohu - vypučí chrbátik alebo prdel. Mne tvrdlo brucho od 20t a musela som byť PN.

sympa1
27. nov 2012

takze tvrdnutie brucha je na konci tehotenstva je to taka predzvest uz blizkeho porodu a to spoznas lebo je to obrovska bolest ktora sa stupnuje a po minutke sa uľavý...prirovnala by som to kŕču...tebe len zvacsnena maternica tlači na mechur

monyccka
27. nov 2012

tvrdne cela maternica, je to akoby ta niekto stiahol velmi silnym uterakom. Je to neprijemne aj ked nie priamo bolestive. Nastava to zvacsa po namahe, dlhsom chodeni, ale aj pri nevhodnom napnuti.. Po odpocinku to ustupi. Netreba to podcenovat, pri stvrdnuti treba jednoznacne lahnut (sadnut) a odpocinut si, nech sa uvolni.

katka1981
27. nov 2012

Nikdy nezabudnem ako som lezala na chrbte a nahmatala som si nieco ako banan 🙂 To bola malinka, lezkala a ja som ju celu dokazala nahmatat. Ale ziadne tvrdnutie som nepocitovala. A nutkanie na malu, je normalne, babo tlaci na mechur. Tvrdnutie bruska som zazila asi len raz, v porodnici, ked som bola napojena na monitor a citila som ako ma ten opasok stahuje a to bol zaciatok porodu. Podla mna skor citis pohyby babatka.

a2303
27. nov 2012

Keď Ti tvrdne brucho, tak sa uplne celé brucho dostane akoby do takého krču - celé brucho bude ako kameň.. tak sa akoby scvrkne. Podľa mňa to cítiš bábo 😵

zuzi0911
27. nov 2012

Moze to byt plod. tvrdnutie je neprijemne. cele brusko sa napne a je cele tvrde.

tigri
28. nov 2012

mne tvrdnutie brucha pripominalo svalovicu na bruchu

monika1308
28. nov 2012

no to bude maternica, keď ležíš na chrbte tak ti zatlačí na mechúr a vyduje sa cez kožu, keďže ešte nie je veľmi veľká tak to vyzerá len ako nejaká tvrdá bublina 🙂 neboj časom to bude robiť bábo, že sa tak vyduje. Preto keď sa vycikáš ti to poľaví lebo už netlačí maternica na plný alebo aspoň čiastočne naplnený mechúr. Ja som to mala tak isto keď som ležala na chrbte. Plod to byť ešte nemôže lebo je veľmi malinký nato aby sa vedel tak vyduť. To vedia už veľké detičky v osmom a deviatom mesiaci, tie už majú jednak málo miesta a kednaj veľkú silu na to aby to dokázali. Ale tvoje malé má ešte pllllno veľa miesta, takže nie je šanca aby to bolo ono. 🙂 dúfam že som pomohla. A nestrachuj sa, Keď ti bude tvrdnúť brucho spoznáš to. 🙂

katarina1988
29. dec 2012

Ahojte... Chcela by som vás poprosiť o radu... Som v 22-tt a tvrdne mi brucho niečo vyše týždňa... dávam si magnézium 2 tabletky denne, ale mám pocit, že to nepomáha.. Tvrdnutie prichádza takmer vždy večer keď si už ľahnem do postele a cez noc... je to tak cca do 10 x. K doktorovi idem až o dva týždne, tak by som sa chcela opýtať, či mi nejako neviete poradiť, alebo mám bežať hneď v pondelok ku gynekológovi? Myslela som, že mi to magnézium pomôže a tie 2 týždne v pohode vydržím bez tvrdnutia... Najviac ma straší ten predčastný pôrod.. nechcem ohroziť maličkú... ďakujem 🙂)

kikaski
29. dec 2012

toto sa aj mne stávalo a vlastne stále sa mi to stáva,keď si lahnem na chrbát...tiež som nevedela čo to je, lebo tvrdnúť bruško má asi celé, nie len dole...ale neviem, niekedy mám pocit napnutia, o chvíľku sa mi to uvolní a začnem cítiť pohyby, tak možno aj to malé niečo dráždi...hádam to všetko štastne zvládneme 🙂

andrejusa
14. feb 2013

ahojte, od dnes mi sem tam začalo trošku tvrdnuť brucho, možem si nasadiť sama magnezium? mala som to aj pri prvom tehotestve, ale zda sa mi že teraz je to skoro... či je to bežné v tomto týždni tehotenstva? moja dr je teraz ešte buduci týždeň mimo... čo robiť?

ivuska027
14. feb 2013

@andrejusa mne tvrdlo od 8tt pri oboch detoch a strasne ,bola som na magnezku najprv 3x1tab, tehu som koncila s 8x1tab, ja by som si dala aj sama 😉

emma1987
8. feb 2015

ahojte...Viete mi prosim poradit?som v 18 tt a sem tam mi tvrdne brucho?Vacsinou to je taky hrbolcek...ale stalo sa mi to asi druhykrat....Zijem v Uk a tu mi povedia ze pokilal to neboli tak je to ok...chvalabohu neboli 😉 Budem vdacna za kazdu radu,diky moc koceny xx

hodgepodge
9. feb 2015

Ahoj emma 🙂 na tvrdnutie brucha si mozes dat magnezium, no nemala by si ho brat dlhodobo, lebo prestane ucinkovat...ja som v 15tt a zatial ma len reze maternica, ale kamaratka, co ma uz po porode mi hovorila, ze v nemocnici jej povedali, ze ak brucho netvrdne viac ako 20x za den je to ok, takze si myslim, ze si v poriadku 😉

whatever1
20. jún 2018

Tiez sa mi vyduval taky tvrdy hrbolcek a ked som isla na malu tak sa stratil. Doktorka povedala ze to je normalne, moze byt mechur alebo kus maternice. Tvrdnutie je ked sa vam cele brusko napne a stvrdne same od seba. Ja osobne to pocitujem ako keby som sa nafukla ako balon.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre